Mullingar

Mullingar


Mullingar (İrlandaca: Muileann gCearr), İrlanda’nın County Westmeath bölgesinde bulunan kasabadır. Midlands bölgesindeki en kalabalık 3. kasabadır ve 2016 nüfus sayımına göre 20.928 nüfusu vardır.

Kasaba başlangıçta Maelblatha olarak adlandırıldı ve modern adını Colman of Mullingar efsanesinde belirtilen bir değirmenden alıyor. İrlandaca Muileann gCearr, saat yönünün tersine döndüğü için yanlış değirmen anlamında gelmektedir.

Geleneksel olarak, büyük tarım hinterlandına hizmet veren bir pazar kasabası olan Mullingar, önemli bir ticari konum olmaya devam ediyor. Market Point adlı karma bir ticari ve konut planının geliştirilmesi için sığır pazarı kapatılan 2003 yılına kadar sığır ticareti geleneği vardı. Bununla birlikte, 2014 yılında yerel Eyalet Meclisi, Mount Street’te yıllık Noel Pazarı yapılmasına izin verdi.

Mullingar’da Lough Owel, Lough Ennell ve Lough Derravaragh gibi birkaç komşu göl vardır. Lough Derravaragh, İrlanda’nın Lir Çocukları efsanesiyle olan bağlantısıyla da bilinir. Mullingar kasabası, Lacy Kanalı ve Brosna Nehri üzerinden Lough Ennell ile bağlantılıdır. Yakındaki bir başka su yolu, Mullingar’ın etrafında dönen Kraliyet Kanalı’dır.

Mullingar

Mullingar

Mullingar

Mullingar


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir