İrlanda Vizesi

İrlanda Vizesi


İrlanda vizesi almak için şu anda ülkemizde VFS Global firmasının aracılığıyla alabilirsiniz. İster bir aracı kurum aracılığıyla isterseniz bizzat bir VFS Global şubesine başvurarak vize işlemlerini başlatabiliyorsunuz. Kendileri başvurunuzu İrlanda’nın Ankara Büyükelçiliğine iletip sizlere bir referans numarası vererek takip etmenize olanak sağlamaktadırlar. VFS Global firması dışında maalesef başka türlü vize başvurusu yapılamamaktadır.

İrlanda Vizesi

İrlanda vize türleri ve masrafları hakkında güncel bilgiyi VFS Global‘ın İrlanda sayfasında bulabilirsiniz. Ayrıca yeşil pasaport sahipleri de normal pasaport sahipleri gibi İrlanda vizesi almak zorundadır. Kısa dönem İrlanda vizesi genelde 5-10 iş günü içerisinde verilmektedir. Uzun dönem vizelerde ise 1 aylık bir süreyi bulabilmektedir. Fakat belgeleri eksiksiz ve düzgün teslim ettiğinizde çok kısa sürede vize verilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: İrlanda öğrenci vizesi hakkında detayları yazmadan önce şu konuda sizleri uyarmak istiyorum. İrlanda Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Schengen vizesine dahil değildir. Yani sizde Avrupa Birliği’nden bir ülkenin vizesi olmasına rağmen İrlanda için ayrıca vize almak zorundasınız. İrlanda’ya gittiğinizde de Avrupa’nın diğer ülkelerine gezmek için ayrıca Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında İrlanda vizesi ve Schengen vizesine sahip olsanızda yinede İngiltere’ye veya Kuzey İrlanda’ya gidemezsiniz. Kuzey İrlanda ve İngiltere için ayrıca İngiltere vizesi almanız gerekmektedir. Bazı ülkelerin vatandaşları İrlanda vizesine muaf sayılmaktadır. Eğer yabancı uyrukluysanız ve ülkeniz aşağıdaki listede yer alıyorsa vize almanıza gerek yoktur.

İrlanda vizesi muaf ülke listesi

* Bu sayfada sadece İrlanda öğrenci vizesi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Ticari ve turistik vizeler hakkındaki detaylı bilgileri VFS Global (vfsglobal.com/ireland/turkey/) sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu yazının devamı sadece İrlanda öğrenci vize türleri ile alakalı devam edecektir.

İrlanda Öğrenci Vize Türleri

Bu sayfa üzerinden Ticari, Konferans, Araştırma, Uzun-Kısa Eğitim Öğrenci vizesi, Gönüllü Çalışma, İstihdam, Aile Birleşimi ve Eğitim vizesi için linkleri, başvuru için gerekli evrakları ve ücretleri bulabilirsiniz. En güncel ve doğru bilgiler bu sitede yer almaktadır.

İki farklı öğrenci/eğitim vizesi bulunmaktadır. Birisi dil eğitimi diğeri ise erasmus, lisans, master, doktora vs. eğitim amaçlı gidecek öğrenciler içindir. Gereken belgelerin birçoğu aynı sadece birisi daha basit şartlara sahip ve hızlı alınıyor. İki türlü başvuruda da tüm belgelerin İngilizce olması gerekmektedir. Bu yüzden okuldan aldığınız öğrenci belgesi, transkript, bankadan aldığınız hesap dökümü olsun İngilizce olarak isterseniz noter ile uğraşmamış olursunuz. İki türlü vize başvurusunda İngilizce olarak İrlanda’ya yapacağınız seyahat planınızı genel olarak açıklayan bir niyet mektubu istenmektedir. Kısaca kendinizi tanıtan, neden İrlanda’yı seçtiğinizi ve neden orada eğitim görmek istediğinizi belirtmelisiniz. Ayrıca sponsorunuz kimse onun kim olduğu, ne iş yaptığı ayrıca okul ve konaklamayı ödediğinizi belirtmelisiniz. En az 1 aylık konaklamayı önceden halledip ödemeniz gerekmektedir.

Başvuru formundaki tüm evrakları gayet kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sizden seyahat sigortası da yapmanızı istemektedirler. Bu sigortayı ister VFS Global firmasında isterseniz kendiniz herhangi bir sigorta şirketinden yapabilirsiniz. Uzun dönem vizelerde ise ayrıca zorunlu sağlık sigortası istenmektedir. Bunu da kayıt olduğunuz okul aracılığıyla yapabilirsiniz. Son zamanlarda uzun dönem dil eğitiminde zorunlu sağlık sigortası zaten dahil edilmektedir. Türkiye’de yaptırdığınız seyahat sigortasından mümkünse 2 adet İngilizce kopyasını alınız. Böylece birini vize sürecinde diğerini GNIB kaydı için İrlanda’da kullanabilirsiniz.

Bir aracı kurum veya yurtdışı eğitim şirketiyle gidiyorsanız vize için yardım talep edebilirsiniz. Genelde ön kayıt yapan öğrencilere yardımcı olunmaktadır. Direk dil okulusundan fiyat alıp gitmeyi düşünenler ise işlemleri kendi halledebilirler. Fakat eğer beni dinlerseniz öncesinde mutlaka bir aracı kurumdan fiyat teklifi alınız. Genellikle dil okulları size daha iyi bir fiyat vermemektedir. Aracı kurumla süreci yönetmek her zaman daha doğru olacaktır. Aynı ücreti ödeyerek boşuna kendinizi uğraştırmayın derim.

Öğrenci Vizesi Başvurusundaki Masraflar

 • 60 Euro vize başvurusu ücreti (Bu ücret tek girişlik vize ücretidir. Yani İrlanda’ya gittiğinizde bir defa çıktığınızda vizeniz sona ermektedir. Eğer çoklu giriş alacaksanız belirtmeniz gerekmekte ve 100 Euro ücreti bulunmaktadır.)
 • 38 Euro hizmet harcı
 • Belgeler ve tercümeler için fiyat yazmıyorum
 • Özel sağlık sigortası firmaya ve süreye göre değişmektedir.
 • Birinci vize tipine göre ayrıca eğitim, konaklama ödemesinin dekontu hariç İrlanda’da kalacağım her hafta için 200 Euro’nun hesabımda bulunduğuna dair hesap dökümü istediler.

Türkiye Üniversitelerinde Okuyan Öğrenciler, Yeni Üniversite Mezunları ve Yönetici Seviyesi Çalışanlar İçin İngilizce Dili Eğitim Programı Evrak Listesi

 • İrlanda‘da İngilizce eğitimi için okul seçerken mümkünse MEI (Marketing English in Ireland) ve ILEP üyesi olmasına dikkat ediniz. Bu seçtiğiniz okulun sitesinde genelde yazmaktadır. Eğer yazmıyorsa sormanızda fayda var. Çünkü eğer MEI üyesi ise sizlere bir belge gönderdiklerinde 12 evraklı vize başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Eğer üye değillerse siz maalesef ikinci öğrenci vizesi seçeneğine göre değerlendiriliyorsunuz. İngilizce eğitimi almak için gitmenize rağmen sanki lisans eğitimi almaya gidiyorsunuz gibi sayılıyorsunuz. 15 evraklı vize başvurunuzu yapmak durumundasınız. Bu 15 evraklı liste maalesef daha detaylı ve daha çok evrak istenmektedir. Ayrıca banka hesabınızda da daha çok ücret göstermeniz istemektedirler.
 • Daha önce bahsettiğim İrlanda seyahat planınızı anlatacağınız dilekçede eğer eğitiminiz devam ediyorsa kalacağınız sürenin sonunda geri döneceğinizi çünkü okulunuzun başlayacağını belirtebilirsiniz.
 • Benim vize başvurum 5 iş gün içinde onaylandı. Genelde çok kısa sürede onaylanmakta ve siz elinizdeki referans koduyla VFS Global’ı arayarak devamlı bilgi alabilir veya site üzerinden online kontrol edebilirsiniz. Edindiğim son deneyimlerime göre çoğu vize 5-10 iş günü içerisinde onaylanmaktadır.
 • Eksik bir evrak olduğunda veya onlar ekstradan bir evrak istediklerinde sizleri aramaktadırlar.
 • Vizeyi aldıktan sonra İrlanda’ya girişinizde sizlere yinede niçin geldiğinizi soruyorlar ve vizenin üstünde çıkış tarihini yazmaktadırlar. Pasaportunuzun yanında ayrıca İrlanda’da eğitim alacağınız okuldan aldığınız kabul belgesini, kalacağınız yerden aldığınız belgeyi de bulundurmanızı tavsiye ederim.
 • İrlanda vizesini aldığınızda uzun dönem dahi olsa ilk başta herkese kısa süreli vize verilmektedir.
  Bu vize max. 90 gün verilmektedir. O vizeyle İrlanda’ya gittiğinizde eğer 3 aydan fazla kalacaksanız Göçmenlik bürosuna (GNIB) kayıt olmanız ve vizenizi ordan uzatmak zorundasınız. Aynı şekilde 25 haftalık veya üstü eğitim alanlar da çalışma hakkına sahip olmak için Göçmenlik bürosuna kayıt olmalı ve buradan kimlik almalısınız. Göçmenlik bürosunda yoğunluk olduğundan ve beklememek için İrlanda’ya gitmeden en azından 1 ay önceden online randevu almanızı öneririm. Aracı kurumunuzdan bu konuda bilgi almanızı aksi takdirde oraya gittiğinizde randevuyu beklerken yasal olarak çalışamayacağınızı bilmenizi isterim.
 • 25 hafta ve üstü dil eğitimine gittiğinizde part-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Part-time olarak haftada 20 saat yasal olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında ve noel tatillerinde full time çalışabilirsiniz. 2022 tarihinden itibaren saatlik asgari ücret 10.50 olarak belirlenmiştir. Yani saatlik ücret olarak en az 10.50 Euro kazanacaksınız. Uzun dönem gidenler ayrıca İrlanda’da zorunlu sağlık sigortası yaptırmak zorunda ve bu genelde dil okulları fiyatlarına eklenmektedir.
 • İrlanda vizesi belgeler eksiksiz verildiğinde kolay bir şekilde alınmaktadır. Yukarıda yer alan gerekli evraklar dışında online olarak vize başvurusu da yapmanız gerekmektedir. Daha sonra online vize başvurunuzdaki belgeleri bir yazıcıdan çıktı almanız ve diğer belgelerle birlikte VFS Global ofisine teslim etmeniz gerekmektedir.
 • ÖNEMLİ NOTLAR: İrlanda üzerinden herhangi bir kontrol olmadığı için ben dahil birçok kişi okul gezileriyle Kuzey İrlanda’ya gittik. Fakat bir kullanıcının uyarması ve kontrol ettikten sonra öğrendiğim kadarıyla yasal olarak İrlanda vizesiyle Kuzey İrlanda’ya da girilememektedir. Okul ve tur şirketi herhangi bir sorumluluk almadığı için bizleri uyarmadı fakat herhangi bir kontrol olursa sorumluluk size ait ve yasal olarak sorun yaşayabilirsiniz. Kuzey İrlanda’ya gidecekler lütfen bu riski göze alarak gitsinler.
 • Vize süreci ile ilgili detaylı bilgileri VFS Global ofislerinden, telefon numaralarından ve aracı kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Genel olarak aracı kurumlar tüm listeyi doğru şekilde kısa sürede tamamlamaktadırlar. Size sadece bazı evrakları hazırlamanızı isterler ve kolaylıkla başvurursunuz

 • 19 Yorumlar

  1. Merhaba, ben irlandada au pair yapmak istiyorum fakat bununla ilgili hiç bir bilgi bulamadım vfs yi aradım istihdam vizesi olması gerek çalışmaya gideceksen diye fakat kesin bir bilgi yok bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız mutlu olurum,
   Saygılar

   • Merhaba Aylin,

    İrlanda Au Pair için benim de çok fazla bilgim yok çünkü Türkiye’den bu amaçla giden, kabul edilen çok fazla kişi yok.

    Google’da “İrlanda Au Pair” şeklinde arama yaparsan bazı şirketlerin sitelerini bulabilir kendilerinden güncel bilgi alabilirsin. Kabul edildikten sonra gitmek, vize almak ise kolay olacaktır. Arama sonuçlarında reklam yazan siteleri değil ondan sonraki siteleri inceleyebilirsin. Bazı siteler (Empathy Eğitim, Access Study, TRUVA Yurtdışı Eğitim Danışmanlık, Keydil vs)

    Bir tane yurtdışı eğitim sitesinde şöyle bir yazı gördüm. Güncel olarak geçerli mi bilgim yok fakat uyarı amaçlı ekliyorum. Sitedeki yazı şu şekilde;

    İrlanda’ da Aupair ve Internship programlarına katılabilmek için EU vatandaşı olma zorunluluğu vardır. Bu nedenle Türk öğrenciler sadece Work and Study programlarına katılabilmektedirler.

  2. merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.Ben erasmus staj hareketliliğiyle irlandaya gidicem 2 aylık gectiğimiz salı vize basvurusu yaptım haziranın sonunda da irlanda da olmam lazım .Ama araya bayram giriyor 10 iş gününün öne alma gibi bir şey yapabilirler mi ya da ben kendim bu süreci hızlandırabilir miyim karşı kurumdan konsolosluğa yazı göndererek vs.
   Şimdiden çok teşekkür ederim

   • Facebook üzerinden gerekli bilgiler verildi. Şimdiden iyi yolculuklar..

    • merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim öncelikle.Ben erasmus staj hareketliliğiyle irlandaya 6 aylık vize başvurusunda bulundum. 10 iş günü içerisinde değerlendireceklerini söylediler. Ama bugün 13.iş günü ve sonuç hala yok. 1Eylül başında da irlanda da olmam lazım .Ama araya bayram giriyor. Süreci hızlandırma gibi bir şey yapabilirler mi ya da ben kendim bu süreci hızlandırabilir miyim karşı kurumdan konsolosluğa yazı göndererek vs.
     Şimdiden çok teşekkür ederim

     • Merhaba,

      Başvurunuz hakkında VFS’yi arayabilir son bilgiyi alabilirsiniz. Genelde 10 iş günü içerisinde yanıt veriliyor fakat bazen uzayabiliyor da. Ayrıca hangi VFS şubesinden başvurduğunuz da önemli. Tüm başvurular Ankara’ya gitmektedir ve siz eğer İzmir, G.Antep, Antalya şubesinden başvurduysanız mesela Ankara’ya gitmesi de 2-3 günü bulmaktadır. Panik olunacak bir durum yok kendileri gideceğiniz tarihi görmektedir ve ona göre de halletmektedirler.

      Merve’de biraz sabırlı davrandı ve bekledi şuanda İrlanda’da bulunuyor.

   • Merhaba Merve,
    Irlanda vizen sonuçlandı mı? Ve kaç gün sürdü? Ben de şu an senin yazdigin durumdayım. Bilgi verirsen sevinirim ?
    Teşekkürler

  3. Merhaba ben İrlanda ya dil okuluna gideceğim bu yaz ve dil kursu sonunda iş bulursam çalışma vizesi alabilir miyim

   • Merhaba Uğur,

    25 hafta veya üstü dil eğitimine gittiğinizde sizlere haftada 20 saat olmak üzere part-time çalışma hakkı veriliyor. İş bulursanız bu hakkınızla yasal çalışabiliyorsunuz. Daha kısa sürede dil eğitimine gidenlere çalışma hakkı tanınmıyor. Normal iş bulup çalışma vizesini çıkartırsanız o başka bir konu.

  4. Merhaba,
   Ben Irlandadaki Universitinin sartli kabul mektubu aldim…ve simdi basvuru yapmayi dusunuyorum..Sizce Irlanda bu konuda kolay vize verecek mi???

   • Merhaba Ahmed,

    İrlanda kolay veya zor vize verecek diye bir durum yok. Vize şartlarında sizden istenilen belirli şeyler var onları doğru ilettiğinizde vize konusunda bir sorun yaşamazsınız. Üniversiteden ayrıca sizden zaten kabul mektubu, kayıt veya benzeri bir belge de istenilecektir.

  5. Merhaba, ben ocak ayında uzun dönem dil kursu için Dublin’e geleceğim. İrlanda vizemi aldım ama okul döneminde avrupaya da gitmek istiyorum. Dublindeyken nasıl başvurabilirim gerekli bilgileri nereden alabilirim ? Konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

   • *Schengen vizesine nasıl başvurabilirim ?

   • Merhaba,

    Schengen vizesine İrlanda’da bulunan ülkelerin konsolosluklarından başvurabiliyorsunuz fakat orada o belgeleri temin etmeniz ne kadar sürer nasıl olur bilmiyorum. Benim tanıdığım kişiler daha gitmeden önce gidecekleri avrupa ülkesi için vize başvurusu yapmıştı o şekilde almışlardı. Mevcut pasaport ve vizenle birlikte gitmek istediğin ülkenin konsolosluğuna vize için başvur oradayken sıkıntı yaşamazsın. Bunun dışıda İrlanda vizesiyle İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’ya yasal olarak gidemiyorsun İngiltere vizesi gerekmektedir.

  6. merhaba admin arama motorlarında bulamadığım içeriği burada buldum teşekkür ederim size sitenizi takip listeme aldım zaman zaman ziyaret edeceğim iyi çalışmalar.

  7. Merhaba,
   öğrenci vizesi için, eğitim geçmişindeki boşlukların belirtildiği bir yazı gerekiyormuş. Bunun için sadece ingilizce yazılmış dilekçe yeterli olur mu ya da bu durumu daha resmi biçimde nasıl belirtebilirim ? lise ve üniversite arasındaki 1 yıllık bir boşluk için.

   • Merhaba Aynur,

    Bu bilgiyi size kim vermiş bilmiyorum ama geçen yıl benden öyle birşey istemediler. Vize için gereken dökümanlara tekrar baktım (3 aylık öğrenim vizesi) sizden şuanda okuduğunuz okuldan ingilizce olarak öğrenci belgesini istiyorlar. Dilekçe kısmında ise genel bir tanıtım, niçin gittiğinizi, niçin İrlanda’yı seçtiğinizi, masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı yazıyorsunuz. Şuanda öğrenci olduğunuzu, ne okuduğunuzu ve bi nevi okulunuz devam ettiği için belirtilen sürede dönmeniz gerektiğini belirtiyorsunuz. Kimse sizden üniversiteye girmeden önceki bir yıllık boşluğu merak etmez lütfen VFS Global’ı telefonla vs. arayıp güncel bilgi alınız.

    Ayrıca lise-üniversite arasındaki bir yıllık boşluk sadece online vize başvuru formunu doldururken eğitim geçmişinizde belli olacak, bende de aynı durum vardı ayrıca birşey belirtmedim. Sorunuzun cevabı ayrıca mailinize gönderilmiştir.

  8. şimdi ben çalışıyorum DCU ya 25 haftalı programla gidecem hangi vize ye başvurmam lazım.
   aşağıdakiler VFS nin sitesindeki vize sınıfları.

   1-ÖĞRENCİ
   2-İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN 3. SEVİYE/ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN VİZE
   3-EĞİTİM (KISA DÖNEM / UZUN DÖNEM)

   • Açıkçası seni yanlış yönlendirmek istemem fakat senin 3. Eğitim uzun dönem için başvurman gerekiyor. Başvuru yapmadan önce eğer vfs yi ararsan detaylı bilgiyi arayabilirsin. Taksim’deki ofise giderek de işini halledebilirsin. İrlanda masası çok yoğun değil bu sebeple aradığınızda ilgileniyorlar.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir