Soru Cevap

İrlanda ile ilgili Soru Cevap şeklinde bilmeniz gereken çoğu bilgiyi bu sayfada üzerinden kolayca bulabilirsiniz. İrlanda hakkında önemli detaylar, İrlanda’ya gitmeden ülke hakkında önemli bilgileri elimden geldiğince tek bir sayfa üzerinden cevaplamaya çalıştım. Soru Cevap sayfası devamlı güncellenmekte ve eksik gördüğünüz konuları bizlere bildirerek daha da faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

İrlanda Soru Cevap Başlıkları

İrlanda nerede?

İrlanda Avrupa’nın kuzey batısında yer alan bir ülkedir. İngiltere’nin batısında yer almaktadır. Ayrıca İrlanda’nın kuzeyinde İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşudur.

İrlanda nereye bağlı

İrlanda Cumhuriyeti kendi başına bir ülkedir. Fakat Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlıdır.

İrlanda’nın başkenti neresi?

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir.

İrlanda’nın başlıca şehirleri

Dublin (Başkent), Cork, Limerick, Waterford, Kilkenny, Galway, Dundalk, Bray, Drogheda, Kerry

İrlanda’nın nüfusu ne kadar?

İrlanda’nın 5 milyona yakın nüfusu bulunmaktadır. Dublin’in ise 1 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır.

İrlanda para birimi?

İrlanda’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

İrlanda bayrağı

irlanda

İrlanda’nın simgesi veya sembolü

irlanda sembolü

İrlanda resmi dili

İngilizce ve İrlandaca İrlanda’nın resmi dilleridir. Ülkede nerdeyse herkes İngilizce konuşmaktadır. Sadece kırsal kesimlerde ve orta yaş üstü bazı kesimler İrlandaca bilmektedir. İrlanda’da halkın %36’sı İrlandaca konuşabildiğini belirtmiştir. Buna rağmen günlük dil olarak İrlandaca Gaeltacht adı verilen ülkenin batı kıyılarındaki bazı bölgelerde yoğunlaşmıştır. Genel halkın sadece %1.8’i İrlandacayı günlük bir şekilde kullanmaktadır.

İrlanda’da saat kaç?

İrlanda ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bizde saat 18:00 iken onlarda 16:00’dır. Not: Son yıllardaki düzenlemeler sebebiyle saat farkı 3 olmuştur.

İrlanda telefon kodu

İrlanda’nın ülke telefon kodu +353’tür.

İrlanda internet uzantısı

İrlanda’nın internet uzantısı .ie dir.

İrlanda’da trafik

İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. Ülkemize göre tam tersidir.

İrlanda plakası

İrlanda plakaları IRL olarak geçmektedir. Araç plakalarının en başında AB logosu ve IRL yazmaktadır.

İrlanda Avrupa Birliği üyesi mi?

Evet. İrlanda 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Fakat Schengen üyesi ülkelerden değildir.

İrlanda vizesi Schengen mi?

Hayır. İrlanda’nın kendine özel ayrı bir vizesi bulunmaktadır. Schengen vizesiyle İrlanda’ya giremezsiniz.

İrlanda vizesinin özellikleri nelerdir?

İrlanda vizesiyle sadece İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat edebilirsiniz. İngiltere ve Kuzey İrlanda için İngiltere vizesi almanız gerekmektedir.

İrlanda vizesini nereden alabilirim?

İrlanda vizesini ülkemizde sadece VFS Global şirketinin mevcut ofislerinden başvuru yaparak alabilirsiniz.

İrlanda, yeşil pasaport sahiplerine vize uyguluyor mu?

Evet. Yeşil pasaport sahipleri de normal pasaport sahipleri gibi İrlanda vizesi almak zorundadır.

İrlanda’da camii veya mescid var mı?

Dublin’de hem camii hem de birçok yerde mescid bulunmaktadır. İrlanda’nın genelinde ise sadece mescid olduğunu biliyorum.

İrlanda nasıl bir yer? Yaşamı nasıl?

İrlanda öncellikle İngiltere’deki yaşama çok benziyor tek farkı insanları biraz daha anlayışlı ve ekonomik olarak çok fazla sınıf ayırımı yok. Bazı yönlerden Amerika kültürü bazı yönlerden İngiltere kültürünü taşımaktadır.

İrlanda pahalı bir ülke mi?

İrlanda’da yeme-içme, giyim gibi alışveriş ihtiyaçlarınız Türkiye’deki TL fiyatını Euro olarak düşünebilirsiniz. Konaklama, eğitim, sağlık vb. temel ihtiyaçlar ise ülkemizdeki fiyatlara göre pahalı fakat İrlanda’da yaşayan kişilerin gelirlerine göre orta seviyededir. Kendi deneyimlerime göre en pahalı konu konaklama diyebilirim.

İrlanda’da hangi operatör şirketleri var?

İrlanda’da O2, Vodafone, Meteor, Three, Tesco Mobile gibi şirketler faaliyet göstermektedir.

İrlanda’da çok Türk var mı?

İrlanda’da diğer avrupa ülkelerine oranla çok az Türk var. Hatta İrlanda’daki yabancı nüfusa oranla da çok fazla Türk yaşamamaktadır. Genelde Türkiye’den gelen öğrenciler var.

İrlanda’da en çok hangi ülkeden öğrenciler geliyor?

Onlarca farklı ülkeden öğrenci gelmesinin yanı sıra en çok dönemlere göre değişmekle birlikte İspanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Brezilya’dan öğrenciler gelmektedir. Avrupa, Güney Amerika ülkeleri, Asya ve Arap ülkelerinden de birçok öğrenci öğrenim amacıyla gelmektedir.

İrlanda aile yanı konaklamayı öneriyor musun?

İrlanda’da aile yanı konaklamayı özellikle 20 yaş altı gençlere, çok sosyal olmayan arkadaşlara kesinlikle öneriyorum. Aile yanı konaklama aslında her yaş için uygundur. Aile yanı derken sadece ebeveynler ve çocuklardan oluşan bir aile düşünmeyin. Yarısında aslında yaşlı bir çift, veya tek bir teyzenin bir odasını kiraladığı konaklama türü olmaktadır. Giriş-çıkış saatlerine kesinlikle karışılmıyor ve size anahtar veriliyor. Sadece geç saatlerde geliyorsanız sessiz olmanız gerekmektedir. Onun dışında çoğu aileyanı konaklamada belirli saatlerden önce ve sonra duş alınmaması yönünde not görebilirsiniz. Bunlar dışında bir sınırlama yok ve gayet de mantıklı şeylerdir. Okul dışında birebir sohbet edebileceğiniz güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bazen aileyanı evlerde birden fazla yabancı öğrenci de bulunmaktadır.

İrlanda bar ve club giriş fiyatları

İrlanda barlarına giriş ücretsiz, bazı clublar ise erken saatte ücretsiz belli bir saatten sonra 5-10 euro arası giriş ücreti istemektedirler.

İrlanda’da dil okulu fiyatları ne kadar?

En popüler İrlanda Soru Cevap sanırım bu konu olmaktadır. İrlanda’da dil okulu fiyatları her yıl ufak değişiklikler göstermektedir. 2022 İrlanda dil okulu fiyatları ortalama şu şekildedir;

 • 12 haftalık dil okulu 1300 Euro‘dan başlamaktadır. Sabah/öğlen sınıfları, okulun bulunduğu şehir, haftalık eğitim süresi (15/20/25 saat) vs. fiyatı etkilemektedir. Bu fiyatlar başlangıç fiyatı olup, en ucuz dil okulunun başlangıç fiyatıdır.
 • 25 haftalık dil okulu 2165 Euro‘dan başlamaktadır. Sabah/öğlen sınıfları, okulun bulunduğu şehir, haftalık eğitim süresi (15/20/25 saat) vs. fiyatı etkilemektedir. Bu fiyatlar başlangıç fiyatı olup, en ucuz dil okulunun başlangıç fiyatıdır.
 • Güncel dil okulu fiyatları için sitemizden İrlanda Dil Okulu Fiyat Teklifi formunu doldurarak alabilirsiniz
 • İrlanda dil okulu fiyatlarında sadece 25 haftalık eğitimler paket olarak fiyatlandırılmaktadır. Diğer tüm eğitimler haftalık hesaplanmaktadır. Yukarıda verdiğimiz fiyatları baz alarak haftalık fiyatı hesaplayabilir veya formumuzu doldurarak güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.
 • İrlanda’da çok sayıda dil okulu bulunmakta olup, Dublin başta olmak üzere Cork, Limerick, Galway vs. şehirlerinde eğitim alabilirsiniz.

İrlanda dil okulunu kendim ayarlayabilir miyim?

İrlanda’da eğitim almayı düşündüğünüz dil okuluna mail atarak kendiniz de kayıt yapmayı deneyebilirsiniz. Orta seviye bir İngilizce mail ile gerekli işlemleri halledebilirsiniz. Çoğu dil okulu aracı kurumlarla olan anlaşması gereği genelde size standart bir fiyat verecektir. Bu sebeple kendiniz fiyat almak dışında aracı kurum fiyatı da alın ki aralarında karşılaştırma yapın. Bazen aracı kurumlara özel kampanyalar bulunmakta ve daha iyi fiyat alabilirsiniz. Ayrıca vize başvurusunda dil okuluna kendiniz kayıt olursanız maalesef vize başvurusunu kendiniz halletmeniz gerekiyor. Fakat dil okulu her türlü belgeyi ve sorununuzu halletmeye çalışmaktadır. Aracı kurum ve dil okulundan aldığınız fiyat birbirine yakın ya da aynı ise aracı kurum ile gitmek her zaman daha mantıklıdır.

İrlanda’da dil okulları eğitim öncesi seviye sınavı yapıyor mu?

İrlanda’da her dil okulu eğitime başlamadan önce sizi seviye sınavına almaktadır. Bazı okullar özellikle yazın toplu şekilde sınav yapmaktadır. Sınav test, boşluk doldurma ve sonunda ufak bir kompozisyon yazısından oluşmaktadır. Genelde Türkiye’den gelen öğrenciler ya Türkiye’deki dil kurslarında oldukları seviyede ya da büyük kısmı bir alt seviyede çıkmaktadır. DCU (Dublin City University) gibi bazı okullar artık genel seviye sınavlarını online yapmaktadır.

İrlanda’ya gitmek için hangi aracı kurumu öneriyorsun?

İrlanda’da eğitim almak için onlarca farklı aracı kurum var. Eğer hiçbir kurumdan fiyat almadıysanız veya başka kurumlardan da alıp karşılaştırma yapmak isterseniz kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazarak ya da sitemizdeki İrlanda Dil Okulu Fiyat Teklifi formunu doldurarak sizlere yardımcı olmaya çalışabilirim.

İrlanda vizesi için konaklamayı nasıl halledebilirim?

İrlanda vize başvurusunda sizden en az 1 aylık konaklamayı önceden ödemeniz ve dekontunu vize başvurusunda teslim etmenizi istemektedirler. Aracı kurumunuz üzerinden, gideceğiniz dil okulu üzerinden veya kendiniz internetteki booking, airbnb vb. siteler üzerinden konaklamanızı halledebilirsiniz. Eğer hiçbir şekilde bulamazsanız bizlere kenan@irlandarehberi.com mail adresine yazarsanız uygun bir konaklama için yönlendirme yapmaya çalışabiliriz. Anlaşmalı çalıştığımız aracı kurum sadece yurt konaklaması için yardımcı olabilmekte ve 150 Euro konaklama bulma ücreti almaktadır.

İrlanda konaklama fiyatları

İrlanda konaklama fiyatları 2021 yılında genel olarak şu şekildedir;

 • Aşağıdaki bilgilere ek olarak pandemi nedeniyle şu anda hangi konaklamayı seçerseniz seçin tek kişilik olmak zorunda ve 780-960 Euro arasındadır. Pandemi nedeniyle çift kişilik konaklamayı seçemiyorsunuz.
 • Öğrenci yurtları – Haftalık 190-220 Euro civarında + depozit/kayıt ücreti
 • Öğrenci evleri – Haftalık 150-200 Euro civarında bulunabilir. Odada kaç kişi kalacağınıza ve evin yerine göre fiyat değişmektedir.
 • Aile yanı konaklamalar 200-250 euro arası bulunabilir. 1-2 haftalık gibi kısa süre alınırsa veya son hafta geç kalırsanız daha yüksek fiyatlar istenmektedir. Konaklamayı önceden halletmeniz önemlidir
 • Hotel, hostel veya daire fiyatlarına Airbnb, Booking tarzı sitelerde arama yaparak bakabilirsiniz. Bölgelere göre fiyat değişmekte olup, sitemizdeki İrlanda Ulaşım Haritası‘nı incelerseniz merkez ve çevresine göre arama yapabilirsiniz.

İrlanda’ya giderken yanımıza ne kadar para götürebiliriz?

Normalde AB ülkeleri arasında ülkemiz dahil girişlerde en fazla 10.000 euro veya dolar tutarında dövizle girebilirsiniz. Daha fazlası için bildirim yapmanız gerekmektedir. İrlanda’ya eğitim için gidenler okul ödemesini ve konaklama ödemesinin en azından 1 aylık kısmını ödedikten sonra yanlarına çok fazla para getirmemelerini öneriyoruz. Heryerde kredi kartı, atm kartı geçmektedir. Ayrıca uzun dönem kalacak öğrenciler Göçmenlik bürosu için dahil zaten banka hesabı açmak zorunda ve Türkiye’den herhangi bir bankadan swift ödemesi olarak hesaplarına kolayca para alabilirler. Yanınıza çok para alıp taşımakla uğraşmayın derim.

İrlanda’da öğrenci vizesiye çalışabilir miyim?

İrlanda şu anda 25 hafta ve üstü dil eğitimi için kayıt olan öğrencilere part-time çalışma hakkı tanımaktadır. Part-time çalışma süresi haftalık 20 saat olarak belirlenmiştir. 25 hafta üstü dil okuluna kaydı olmayan öğrenciler maalesef kısa süreli vizeyle yasal olarak çalışamaz. Ayrıca 25 hafta üstü eğitim aldığınızda part-time çalışma hakkı dışında yaz aylarında, noel tatillerinde vs. full time çalışabilirsiniz.

İrlanda Work & Study

İrlanda’da hem çalışıp hem okumanız için en az 25 haftalık dil eğitimine kayıt olmanız gerekmektedir. Ayrıca dil okulunda haftalık en az 15 saat eğitim görmeniz gerekmektedir. Bunun dışında İrlanda Work & Study için hiçbir aracı kurum size iş garantisi veya iş bulmamaktadır. İşi kendiniz bulmanız gerekmektedir. Amerika, Kanada, İngiltere Work & Study arasında bu şekilde bir fark vardır lütfen dikkate alınız.

İrlanda’da saatlik ücret bilgisi

İrlanda’da 2022 itibariyle saatlik asgari ücret 10.50 Euro olarak belirlenmiştir. Yani part-time veya full time bulduğunuz işlerde saatte en az 10.50 Euro kazanırsınız. İş yerindeki göreviniz, iş yerinin durumu, çalışma saatiniz vs. gibi etkenler fiyatı yükseltmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası ve Zorunlu Sağlık Sigortası

İrlanda vizesi başvurusunda seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Uzun dönem gidecek olanların yıllık yapmasını tavsiye ederim. Zorunlu sağlık sigortası ise uzun dönem eğitim için gidenlerin GNIB kaydı için yapması gereken sigortadır. Zorunlu sağlık sigortası İrlanda’da yapılması veya İrlanda’da geçerli olması gerekmektedir. Genelde uzun dönem için kayıt olduğunuzda dil okulları zorunlu sağlık sigortasını da fiyata eklemektedir. Zorunlu sağlık sigortası ortalama 100-120 Euro tutmaktadır.

İrlanda Tax Free

İrlanda’ya gittiğinizde kendinize elektronik cihaz veya hediye almak isteyebilir, dönüşte tax free hizmetinden faydalanmak isteyebilirsiniz. İrlanda’da Tax Free’den yani vergi iadesinden sadece turistik veya kısa süreli öğrenim amacıyla gidenler faydalanabilir. Uzun dönem eğitim için gidenler, çalışma izni bulunanlar Tax Free’den yararlanamazlar.

Swift ödemesi nasıl yapılır ve masrafları

Swift ödemesini yurtdışı ödemelerinizde ve özellikle dil okulu, konaklama ödemelerinde kullanabilirsiniz. Genelde dil okulları aracı kurumla dahi gitseniz bir hesap numarası verilmekte ve kendi bankanızdan swift ödemesi yaparak işlemleri tamamlarsınız. Swift ödemesini internet bankacılığından verilen bilgileri girerek yapabilir, 3-4 iş günü içerisinde karşı tarafa ödemenin gitmesini sağlayabilirsiniz.

İrlanda’ya dil okulu veya konaklama için Swift ödemesi yaparken bilmeniz gerekenler;

 • Her bankanın uluslararası Swift kodu bulunmaktadır
 • Swift ödemelerinde internet bankacılığı üzerinden yapılırsa daha az masraf kesilmektedir
 • Türkiye’deki çoğu bankadan Swift ödemesi yapıldığında 50-60 TL işlem masrafı kesilmektedir
 • Karşı tarafa Swift ödemesi yaparken “masrafların sizin tarafından kesileceği” şeklindeki ibareyi işaretlemeniz gerekmektedir. Aksi halde karşı taraftan kesilir ve ödemeniz eksik yapılmış kabul edilir
 • Swift ödemesinde masraf genelde işlem ücreti gibi 50-100 TL arasında çıkmaktadır. Internet bankacılığı kullandığınız hesaba bu yüzden bir miktar bakiye bırakmalısınız
 • İrlanda’ya giderken yanınızda fazla para taşımak istemiyorsanız İrlanda’ya vardığınızda bir banka hesabı açıp Türkiye’den bu şekilde hesabınıza para gönderebilirsiniz
 • İrlanda’ya yapacağınız ödemelerde veya siz İrlanda’dayken birisi size para gönderecekse Transferwise adlı şirketi kullanmanızı öneririm. Web sitesi ve uygulaması mevcut. Çok düşük masraflarla ödemelerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

İrlanda market fiyatları

İrlanda’daki güncel market fiyatlarını aşağıdaki adreslerden online olarak öğrenebilirsiniz. Sitelerde üst menü çubuğunda kategoriye göre ürünlere ulaşabilirsiniz.

 • Tesco – www.tesco.ie
 • Aldi – www.aldi.ie
 • Lidl – www.lidl.ie
 • Spar – www.spar.ie
 • İrlandalılar nasıl insanlar?

  İrlandalılar gerçekten çok sıcak ve samimi insanlar. Her konuda her yerde yardımcı olmaya çalışmakta ve özellikle yabancılara karşı çok hoşgörülü yaklaşmaktadır.

  İrlandalı aksanı zor mu? Sorun çıkıyor mu?

  İrlanda’da tüm eğitim kurumlarında, günlük hayatta herkesin rahatça anlayacağı İngilizce konuşulmaktadır. Genel olarak British English olarak tabir edeceğimiz İngiltere’deki İngilizce konuşulmakta ve kullanılmaktadır. Amerikan İngilizcesine göre biraz fark vardır fakat İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Malta’da da aynı İngilizce konuşulmaktadır. İrlanda hakkında en çok merak edilen ve sıkça karşılaştığımız soru cevap içeriklerindendir.

  İrlandalılara özgü bir aksan bulunmaktadır. Fakat bu daha çok kırsal kesimde ve kendi aralarında konuşulmaktadır. İrlanda dil okullarında, şehir merkezlerinde, yabancı öğrencilerin vakit geçirdiği yerlerde pek İrlanda aksanı sorunu yaşanmamaktadır. Dil okullarında ise hiçbir öğretmen aksanlı konuşmadığı gibi bazı öğretmenler Kanada, İngiltere vs. başka ülkelerden gelen öğretmenler olabilmektedir.

  İrlanda şapkası

  irlanda şapkası

  İrlanda içkisi

  İrlanda’da içki kültürü çok zengin ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır. Dünya’da viski denilince genelde İskoç viskisi gelir fakat İrlanda viskisi de hem eski hem de çok kalitelidir. Dünyaca ünlü İrlanda viski ve bira markalarını kısaca özetlemek gerekirse;

  İrlanda viskileri: Bushmills, Connemara Peated, Teeling, Greenore 8, Jameson, Tullamore D.E.W, West Cork, Redbreast, Green Spot, Yellow Spot

  İrlanda biraları: Guinness, Harp Lager, O’Hara’s Irish Wheat, Porterhouse Brewing Co. Oyster Stout, Yardsman Lager 4.8%, O’Hara’s Celtic Stout, Clonmel 1650, Beamish Irish Stout, Kilkenny Irish Cream Ale, Murphy’s Irish Red, Smithwick’s Irish Ale, Murphy’s Irish Stout

  Dünya’da İrlanda birası genel olarak siyah bira olarak bilinen Guinness bilinmektedir. Dublin’de Guinness bira fabrikası ve Jameson viski fabrikasını ziyaret edebilir, içkilerin yapıldığı yeri görebilir ve farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

  İrlanda Soru Cevap Hakkında

  İrlanda Soru Cevap sayfasının daha geliştirilmesi için eksik gördüğünüz kısımları bizlere mail adresimize veya site altından yorumlar kısmından yazarak iletebilirsiniz. İrlanda ile ilgili daha fazla konuyu merak ediyorsanız mutlaka Faydalı Bilgiler sayfamızı da ziyaret etmelisiniz.

  Bu sayfada dışında ayrıca kenan@irlandarehberi.com mail adresimizden, sosyal medya hesaplarımızdan soru cevap hakkında yardım alabilirsiniz. İrlanda ile ilgili tüm soru cevap isteklerinize en kısa sürede yanıt vermeye çalışmaktayız.

  57 Yorumlar

  1. Merhaba İrlandaya turist vizesi ile gidip statü değiştirio dil okuluna kayıt yaptırıp dil okuluna devam edebilirmiyiz.?

   • Merhaba,
    İrlanda’ya turist vizesi ile maalesef orada başka vize türüne geçemezsiniz. Çıkış yapıp daha sonra eğitim vizesiyle gelmeniz gerekecektir. Turist vizesiyle uğraşmak yerine direk dil okuluna kayıt olup eğitim vizesine başvurmak daha doğru olacaktır. Zaten bu süreçte turist vizesi için de benzer işlemler yapılmaktadır.

  2. Merhaba İrlandada hangi stampi aldıktan sonra eşim de aile birleşimi için türkiyeden başvuru yapabilir ?

   • Merhaba Mert,

    Bildiğim kadarıyla Stamp 4 vize türüne sahip olmanız gerekiyor. Siz İrlanda’da Stamp 1 ile de gidip en az 3 yıl aynı işyerinde çalışırsanız Stamp 4 vizesi için başvurabiliyorsunuz. Açıkçası eşinizi veya ailenizi yanınıza alabilmeniz için çoğu ülkede olan benzer şartlar var. Genelde kalifiyeli bir işte çalışmanız gerekiyor. Yani basit işler için almanız zor.

  3. Merhaba,erkek arkadaşım ab vatandaşı şuan irlanda da bende ingiltere turist vizesine başvurdum vize çıktığında ingiltereye giriş yapıp irlandaya geçeceğim irlanda da evlilik yapabilir miyiz?

   • Merhaba Kardelen,

    İrlanda veya diğer ülkelerde evlenebilmek için TC vatandaşıysanız o ülkede bulunan konsolosluğa giderek gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Size tavsiyem gitmeden önce kısa bir süre kala buradan evlilik için sağlık raporu ve bazı dökümanları hazırlamanızdır. Yoksa o ülkede almanız gerekecek ve masraflı olacaktır. Bunun dışında ise erkek arkadaşınızın ülkesinde veya İrlanda’da bulunan ülkesinin konsolosluğunda da evlenebilirsiniz. Hangisi size uygun ve zahmetsizse o şekilde yapabilirsiniz. Ama şunu belirtmekte fayda var. Evlilik işlemlerinde çeşitli evraklar isteniliyor. İki kişi Türk olunca bu çok fazla zor olmuyor. Ama ikinizden birisi yabancı olduğunda ilgili konsolosluk için evrakların ayrıca tercümesi veya apostilli belgeler gerekiyor. Bunu hesap ederek evlenmenizi öneririm.

    Mesela İrlanda Türkiye konsolosluğu başvurunuzu kabul etti ve işlemlere başladınız. Siz sağlık raporu, fotoğraf, e-devletten aldığınız ikametgah(oradan da verilebiliyor), başvuru formu vs. yetiyor. Erkek arkadaşınız için ise sağlık raporu ve sizden istenilen belgelerin yanında kendi ülkesinden (konsolos veya bizzat gidip aldığı makamlardan) bekar olduğuna dair belge, doğum kayıt belgesi gerekiyor. Bu belgeler de apostilli olmak zorundadır. Ayrıca pasaportunun türkçe tercümesi de gerekmektedir. Önceden hazırlarsa iyi olur. Bunun dışında eğer onun ülkesinde veya ülke konsolosluğunda evlenecekseniz de benzer belgeler sizden istenmektedir.

  4. Merhaba,
   Bizde erkek arkadaşımla irlandaya dil kursuna gelmek istiyoruz önceliğimiz dil öğrenmek ancak sonrasında vatandaşlık almak istiyoruz. Evlenip gelmek sanırım vizede zorluk yaşatabiliyor. Gelip orda evlenebilir miyiz ya da orda evlendiğimizde kurs yenilenebilir mi ? Evliyken yurtta kalabilir miyiz ? Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz

   • Merhaba Esra,

    Öncelikle vatandaşlık alma konusu diğer sorduklarınızdan bağımsız bir şey. Her ülkenin vatandaşlık kabulü aslında benzerdir. En az kesintisiz 5 yıl ikamet etmek, geçimini sağlayacak yeterli gelir ve mesleğe sahip olmak en önemli kurallardır. Bunları sağladıktan sonra başvurabilirsiniz.

    Vizede zorluk çıkarmak değil fakat evli bir çiftin İngilizce öğrenmek için dil okuluna kayıt olması oraya yerleşmek için gittiğinizi düşündürebilir. Zaten neredeyse çoğunlukla o şekilde oluyor. Onlar da farkında olduklarından zorluk çıkabiliyor. Vize başvurusunda açıkça geri döneceğinizi belirtmeniz ve bunu belgelerle ispat etmeniz isteniliyor.

    İrlanda’da Türk konsolosluğu üzerinden tabiki evlenebilirsiniz. Sadece gelmeden önce gerekli tüm belgeleri öğrenmeniz gerekiyor. İrlanda’da hatırladığım kadarıyla 3 defa kursunuzu oradayken yenileyebilirsiniz. Tek seferde en fazla 8 aylık kayıt yapılıyor. Bunun da evlilikle bir ilgisi yok, herkes yapabiliyor.

    Evliyken yurtta kalabilirsiniz. Fakat uygun yurt bulmak gerekiyor. Yurt, ev, oda vs. kiralamalarında kimse evli olmanıza bakmıyor. Evliler için ayrıca yurt belki çok uygun kalmayabilir. Çünkü her katta bir çok oda bulunuyor ve mutfak/salon vs. alanları ortak kullanıyorsunuz. Yurtlar karma ve siz evlisiniz diye akşam salonunuzda parti yapılmayacağının garantisi yok. Genelde üniversite öğrencileri rahat takılıyor. Açıkçası bazılarına bu ilginç ve keyifli de gelebiliyor. Ama sessizlik, mahremiyet vs. diyorsanız o yurtlarda pek olmuyor.

  5. 25 hafta dil okulu ile gidip çalışma iznini uzatma veya dil okulu ile kalıcı olarak işte çalışıp irlandaya nasıl yerleşebilirim imkanı var mı

   • Merhaba Çağdaş,

    İrlanda’ya 25 hafta üstü dil okuluna gittiğinizde part-time çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Dil okulunu orada uzatabiliyorsunuz. Tek seferde en fazla 8 aylık kayıt olabiliyorsunuz. Tatil dönemi ve 6 aylık sürenin sonunda 2 aylık dönem için full time çalışabilirsiniz. Tabi 6 ay sonunda vizenizi 2 ay uzatarak bu işlemi yapabiliyorsunuz.

    Dil okulu ile gidip fakat orada nitelikli bir iş bulursanız o zaman yeniden izin alarak full time çalışabilirsiniz. Fakat full time çalışabilmeniz için çalışacağınız şirketin size sponsor olması, iş ve maaşın belli kriterleri karşılaması gerekmektedir.

  6. Ben türkiyede yaşıyorum. Evliyim ve eşim ile birlikte irlandaya dil okuluna gelmek istiyoruz. Yalnız evli çiftlerde vize reddi oldugunu öğrendik bu konu hakkında bilgi almak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   • Merhaba Ahmet,

    Vize konusunda en doğru bilgiyi ancak yurtdışı eğitim kurumları ve vize işlemleri için çalışan şirketler bilmektedir. Vize reddi genelde verdiğiniz belgeler ile yazmış olduğunuz niyet mektubunun tutarsızlığından kaynaklanıyor. Örnek olarak tüm vize başvurularında sizden kısaca neden İrlanda’ya gittiğinizi, masrafları nasıl karşılayacağınızı ve geri döneceğinize dair yazılı bir ifade isteniliyor. Bunun yanında siz ek olarak maaş bordrosu, banka dekontu ve geri döneceğinize dair mesela iş yerinden kaşeli bir yazı, öğrenciyseniz eğitiminizin devamı gibi sebepleri yazılı ve ek ile destekliyorsunuz. Bu şekilde olunca pek sorun yaşanmıyor. Fakat evli çift olarak başvurup dil eğitimine gelmek istiyoruz denildiğinde genelde yerleşmeyi düşündüğünüzü bildiklerinden red alabilirsiniz. Çünkü son yıllarda herkes bir şekilde yurtdışına taşınmayı deniyor ve artık tüm ülkeler daha detaylı inceleme yapıyor.

    Benim önerim eğer mümkünse eşinizle birlikte değil de ayrı ayrı gitmeniz daha doğru olacaktır. Önce siz mesela 6 ay ve üzeri bir eğitime kayıt yapıp, tüm belgeleri eksiksiz tamamlayıp gitmeyi deneyin. Orada yaşamı, durumu vs. her şeyi gördükten sonra eşiniz gitmeyi deneyebilir. Ayrıca şimdiden belgelerde eksikleriniz varsa onları tamamlamayı, gerekirse geçici bir işte aktif olarak çalışmanızı da öneririm.

   • Merhaba ahmet yazınıza denk geldim. Eşinizle irlandaya gidebildiniz mi ? Bizde eşimle gitmek istiyoruz evliyiz size onay çıktı mı ?

  7. Merhaba
   Aile yanında konaklama yapacağım. Dublin 11 Finglas ta yaşıyorlar.Youtubeda çok kötü videolar var. O bölge hakkında bilginiz var mı acaba? Teşekkürler

   • Merhaba İrfan,

    Aileniz de mail atmıştı kendilerine uzunca yazmıştım. Kısaca size de bahsedeyim. Ben Finglas bölgesinde hiç bulunmadım ama hemen yan blokta olan Santry’de uzun süre kaldım. Okulum da oradaki DCU (Dublin City University) olduğu için o çevredeydim. Ben herhangi bir sorun yaşamadım ve o bölgeden çok Dublin’in genel olarak güvenilir olduğunu söyleyebilirim.

    Bahsettiğin videoları izledim. 2 tane video var ve 3-4 yıllık videolar. Açıkçası o videolara bakarak kötümser olmanı istemem. Çünkü ülkemizde de her semtte bazen bi olaylar yaşanıyor. İrlanda’da genelde nadiren de olsa özellikle genç kesimlerden böyle davrananlar var. Seninle bir işleri yok. Öğrendiğim kadarıyla üniversite eğitimi için gidiyorsun. Ben zaten üniversite öğrencileri için aile yanı konaklamayı pek tavsiye etmiyorum. İlk 1-2 ay kalırsın sonrası için öğrenci evi veya öğrenci yurdu çok daha güzel olacaktır. Uzun süre orada kalacağın için kısa sürede adapte olursun. İlk başta eğer tedirginliğin olacaksa kaldığın yerde mutlaka okuldan birileri olacaktır. Beraber gidip gelebilirsiniz. Öğrencilerin büyük bölümü Dublin 9 ve 11 bölgelerinde kalıyor.

    Çok güzel bir İrlanda macerası seni bekliyor. Çok şanslı olduğunu ve gittiğinden çok memnun kalacağından emin olabilirsin. Başarılar ve iyi şanslar

  8. Merhabalar öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim ben yaklaşık 9 buçuk aylığına irlandaya dil okulu için gideceğim 18 yaşımdayım bana önereceğiniz şunlara dikkat et veya bunları yap tarzında bir şey varsa söylerseniz çok sevinirim. 9 aylık eğitime gitmem dolayısıyla diğer giden kişilere kıyasen baya bir uzun süre orada buluncağım sizce ingilicemi ne seviyede geliştirebilirim şuan yaklaşık olarak b1 seviyesindeyim c1 e kadar yükselme şansım olur mu? ve 10 aylık süreç için 11 bin euro yeterli olur mu sizce ? Ayrıyeten kurs için defter götürmeli miyim yoksa deftere ihtiyaç olmuyor mu yanıma almayayım ağırlık yapmasın kitap mı kullanılır acaba ?

   • Merhaba Berke,
    Sorduğunuz sorulara sitemizde ayrıca Faydalı Bilgiler sayfasında cevap bulabilirsiniz. Açıkçası bildiğim herşeyi ekliyorum. Mesela eğlence, yemek, ulaşım sayfalarında da yaşam için gerekli tüm bilgileri yazdım.

    İrlanda’da kur sistemi yok. Bu yüzden b1 den c1’e derslerinize düzgün girerseniz, dersinize çalışırsanız rahatlıkla geçebilirsiniz. Diğer türlü hep aynı seviyede de kalabilirsiniz. Ama normal şartlarda 2-3 ayda bir seviye atlayabilirsiniz.

    Kırtasiye malzemesi olarak eğer kullanıyorsanız bir kareli defter götürebilirsiniz. Orada kareli defter pek kullanılmıyor, satılmıyor. Onun dışında tüm kırtasiye malzemelerini oradan alın, gayet uygun boşuna bavulu doldurmayın. Kitap vs. okul veriyor ve lütfen sözlük fln götürmeyin. İnternet her yerde mevcut boşuna sözlük taşımayın.

    Belirttiğiniz bütçe eğer okul ve konaklama masrafı haricinde ise gayet yeterli ve iyi bir bütçe diyebilirim. Eğer içinde konaklama dahil ise açıkçası paylaşımlı oda konaklama ile yetecektir. Dikkat etmeniz gerekenleri kısaca aylık ulaşım kartı alın, sigarayı bırakın, alkol kullanımını öğrenci usulü yapın, kısacası öğrencilerle takılın devamı gelecektir. Ayrıca ilk ay diğer aylara göre biraz fazla harcama olacaktır, endişelenmeyin bu herkeste yaşanıyor. İlk başta eksiğiniz çok, uygun yerleri bulmanız size göre yerler bulmanız gerekiyor. Diğer aylarda herşey yerine oturmaktadır.

  9. merhabalar bende birkaç ay sonra irlandaya gidicem ve yazdığınız yazılar sayesinde gerçekten gitmiş kadar oldum çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
   Size bir sorum olucaktı google maps te dublinde İKEA olduğunu gördüm ikeada satılan ürünlerde yerli ürünler var mı ve fiyatları nedir bilginiz varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

   • Merhaba, Dublin’de IKEA mevcut. Ürünler ile ilgili maalesef bir bilgimiz yok fakat “ikea.ie” adresinden İrlanda’daki sitelerine göz atabilirsiniz. Sitedeki Dublin Store linkinden ise Dublin’deki IKEA mağazası hakkında bazı detaylara kolayca ulaşabilirsiniz 😉

    • çok tesekkur ederim aklıma bırsey takılırsa tekrardan sızı rahatsız ederım 🙂 🙂

  10. Merhaba, universite ogrencisiyim ve Irlanda ile ilgili bir sunum hazirlamam gerekiyor. Kendimce arastirmalar yaptim yapmaya devam ediyorum ama gitmis gormus birisiyle iletisime gecmek istiyorum. Bu mumkun mudur acaba?

  11. Merhabalar,

   Emeğinize sağlık, 10 haftalık İrlandada dil eğitiminin yanında eminim ki çok aktif bir yaşantınız olmuş ki bu kadar cesaretle site açmışsınız.. 🙂 Teşekkürler..

   Üniversiteden mezun oldum, endüstri mühendisiyim henüz çalışmıyorum. 23 yaşındayım ve İrlanda’ya 25 haftalık kurs ile gitmeyi düşünüyorum. Nisan ayı gibi gitme fikrim var.

   kısa bilgiler ardından,
   1- Siz sanırım 2014 yılında gitmişsiniz yanlış hatırlamıyorsam. Şuanda vize işlemleri için malesef 2 aya yakın beklettiklerini öğrendim.. Yeni vize alan arkadaşınız var mı acaba doğru mu söylenti mi yoksa bilemedim?

   2- 25 hafta için kayıt olacağım için; parttime çalışma (haftalık20 saat) izni verileceği söylendi. Sadece garsonluk/ev temizleme vs. gibi işler mi yoksa bulabilirsem ve oraya gelmeden ayarlama şansım olursa, mühendislik alanındaki staj/parttime işlerde çalışabileceğimi düşünüyor musunuz. Bu şekilde çalışan tanıdıklarınız oldu mu? Benim için en önemlisi bu açıkçası kendi işim ve alanımda bir deneyim elde etmek iyi olacak..

   3- İrlanda’da ingilizce eğitim alırken, oraya geldiğimde ayarlayabileceğim uygun fiyatlı Almanca dil kursu alabilme imkanım var mıdır acaba zaman ayırabildiğim takdirde?

   Şimdiden teşekkür ederim 🙂

   • Merhaba Elif,

    Açıkçası elimden geldiğince gezmeye, yeni insanlarla tanışmaya çalıştım ve bu sayede ingilizce konusunda iyi şekilde ilerledim. Karamsar, asosyal kişiler zaten kurs dışında pek bir gelişme gösteremiyor bu da gidiş amacımızı baltalıyor. Sorularına bildiğim kadarıyla elimden geldiğince yardımcı olayım.

    1. Vize işlemleri aslında kısa süreli yani 3 aya kadar olanlar için daha kısa sürüyor. Uzun süreli yani 3 aydan sonrakiler için ise eskiden de en az 1 ay sürüyordu. Uzun sürmesi aslında sizi korkutmasın sonuçta evrakları düzgün verdiğiniz sürece gönül rahatlığıyla bekleyebilirsiniz. Bu süreç verdiğiniz belgelerin kontrolü ve sistemin daha iyi çalışması için yapılıyor. Fakat tabiki Nisan’da gitmek istiyorsanız şimdiden başvurmak daha iyi olur. Gideceğiniz tarihleri de vizede belirteceğiniz için ona göre işlemleri yaparlar. Bana gelen maillere göre bu aralar da sorunsuzca vize alanlar var. Sadece öğrenci ayağına gidip orada kalıp dönmeyi düşünmeyenleri biraz bekletiyorlar veya red veriyorlar. Fakat bu da zaten normal birşey yoksa gerçek öğrencilere vize konusunda sıkıntı yaratmıyorlar.

    2. İş konusunda bilgim kısıtlı fakat süreç şöyle işliyor. Sizin parttime çalışam hakkınız var fakat bu işi size onlar bulmuyor. Yani siz bu hakkınızla kendiniz bulup çalışacaksınız o da size kalmış. Ayrıca genel olarak çalışmak için en azintermediate seviyesinde ingilizce gerekiyor. Sitemizdeki iş olanakları sayfasını ziyaret edip mevcut sitelerden iş ilanlarına da bakabilir gitmeden başvurursanız daha iyi olur.

    Şuan daha sitede yazmadım fakat İrlanda merkezli bir Türk firmasıyla işbirliği yapmak için anlaştım ve sitemiz üzerinden İrlanda dil okulu fiyatı, staj için firma ayarlaması, konaklama vs. hizmetlerini sunacağım. Sen yinede piyasadaki acenta veya şirketlerden fiyat teklifi al eğer istersen ayrıca bende sana bir fiyat teklifi çıkartırım karşılaştırırsın. Ayrıca çalıştığım firma belli bir ücret karşılığında staj da ayarlıyor. Böylece dil okulu yerine direk staj için de gidebilirsin. Stajı gönüllü veya belli bir ücret karşılığında yapacaksın bunu da bölümün ve firmanın istediklerine göre belirleniyor. Ben açıkçası direk yönlendirmek için bunu söylemiyorum. Sadece bu şekilde de olanaklar var sen kendin bi araştır istersen bende yardımcı olur ona göre karar verirsin.

    3. Açıkçası almanca ile ilgili ülkede hiçbirşey görmedim fakat euro cinsinden düşündüğümüzde pahalıya patlayabilir. Kurs yerine şöyle birşey tavsiye edebilirim. Ben mesela DCU’de okurken bazı aktivitelerde yabancı öğrenciler kendi dillerini tanıtıyordu. Çok olmasa da alman öğrenciler de var direk arkadaşlık kurabilirsin. Bunun dışında adını hatırlamadığım fakat şehirde popüler olan bir aktivite var. Bazı cafe veya barlar bir gece belirliyor. Belli bir ücret ödüyorsun içeceğini veriyorlar ve konuşmak, öğrenmek istediğin dili o dili iyi konuşan biriyle sizi bir masada buluşturuyorlar. Bu şekildeki aktivitelere katılarak Almancayı biraz geliştirebilirsin. Ama direk almanca kursu ülkemizden daha pahalı olabilir çünkü gelir düzeyleri, ülkedeki fiyatlar bize göre pahalı gelebilir.

    Bunun dışında başka sorunuz olursa buradan veya kenan@irlandarehberi.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

    • Kenan,

     Açıklamalar için teşekkürler, staj konusunda ayrıntılı bilgi almak isterim açıkçası. Dil kursunu kısaltıp staj ile de devam edebilirim belki stajın süresine göre, örneğin 3+3 ay gibi..

     Staj konusu nasıl işler, süreç nasıldır? ayrıntılı bilgi almam mümkün mü?
     Teşekkürler.

     • Size 24 saat içerisinde mail adresinizde konu ile ilgili detaylı bir mail atacağım.

      • Merhabalar, ben de 25 haftalik dil okulu icin gitmeyi dusunuyorum; sakincasi yoksa bana da staj icin bilgi maili atar misiniz Kenan bey tesekkur ediyorum simdiden..

      • Merhaba Esra,

       İrlanda’da 25 haftalık dil eğitimi için sitemizde bulunan fiyat teklifi formunu doldurmanız gerekmektedir. Olur da bulamazsanız linki ekliyorum. Bknz: İrlanda Fiyat Teklif Formu

       Staj için maalesef herhangi bir yönlendirme yapmıyoruz, yapamıyoruz. Staj konusu biraz farklı bir konu fakat siz zaten 25 haftalık dil eğitimi düşünüyorsanız staj yapmanıza gerek yok. Direk part-time olarak çalışabiliyorsunuz.

       İrlanda iş bulma sitelerinden bazıları; Jobs.ie, irishjobs.ie, gradireland.com, ie.indeed.com, monster.ie, ie.jooble.org siteleri diyebilirim. Buralarda mesleğinize, bildiğiniz dillere göre arama yapabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki İrlanda İş Olanakları sayfasını ziyaret edebilirseniz çalışma koşulları ve aşamalarını detaylı öğrenebilirsiniz.

  12. İrlanda’da 140 günlük İngilizce eğitimi için başvurdum.İrlanda havaalanında indikten sonra bir problem yaşamak istemiyorum. Vize iznim verildikten sonra İrlanda’ya vardıktan sonra,
   1. Havaalanında vize izni verilmiş pasaportumun yanında hangi belgeleri sunacağım? Vize başvurusunda bulunduğum tüm evrakları tekrar orada da mı sunacağım?
   2. (Garda National Immigration Bureau /GNIB) – Kayıt olurken yanımda hangi belgelere götürmem gerekecek.
   3. Türkiyede yaptırdığım yurtdışı sağlık ve seyahat sigortası kabul edilir mi? Mutlaka irlanda’da mı yaptırmam gerekecek?
   4. Banka hesap cüzdanımda ne kadar miktar olması gerekecek? Türk Lirası, Euro olması önemli mi? Yada o parayı İrlanda’daki bir bankaya mı yatırmam gerekecek?
   5. Bu işlemleri vardıktan sonra kaç gün içinde yaptırmam gerekiyor?

   • Merhaba Yusuf,

    Bilgim olduğu kadarıyla sana yardımcı olacağım bu yazıyı olur da görmezsin diye gönderdiğin maile de cevap olarak yazacağım.

    1. Havalimanında sizden aslında pek birşey istemiyorlar fakat bazen passaport dışında konaklayacağınız yerden aldığınız rezervasyon kağıdı, okula kabul ve kayıt kağıdını görmek istiyorlar. Benim yanımdaydı ve sadece konaklama kağıdına bakmıştı. Birkaç dakika sürüyor yani şüpheli bir durum yoksa uğraştırmıyorlar.

    2. Bu konuda bilgim yok çünkü ben kısa dönem kaldım. Okuldaki yetkililerden yardım alabilirsin bu konuda adresi dahil sizi yönlendireceklerdir.

    3. Vize süresince zaten Türkiye’deki sağlık sigortasını istiyorlar. Fakat İrlanda’da ne kadar geçerli veya işine yarar şüpheliyim. Yaptırdığımız sigorta vize alımı dışında pek işe yaramıyor sanırım. İrlanda’dayken bazen grip olabiliyorsun veya hava değişimi seni çarpabiliyor bize okuldaki yetkililer hastaneye gitmememizi eczanenin yardım ettiğini söylemişlerdi. Çünkü harbiden eczaneci sizi yönlendiriyor fakat hastanede 100-150euro gibi bir fiyat çıkabilirmiş. Gelirken sigortamız var diye sormuştum fakat yüksek ihtimalle burada geçerli değildir veya önemli kazalarda işe yarar demişlerdi.

    4. Vizeye başvururken zaten belirtiyorlar eskiden her hafta için 200euro diye hatırlıyorum. Ben gitmeden önce zaten okulu, konaklamayı ödemiştim. Zaten o kağıtlarla vizeye başvuruyorsunuz. Daha sonra bir miktar parayı nakit olarak aldım gerisi banka hesabında duruyordu. İrlanda’da herhangi bir kredi kartı, atm kartını istediginiz yerde kullanabiliyorsunuz. Bankaya göre değişiyor fakat %3-4 kesinti yapıyorlar. Hesabınızda tl varsa bile kartla çekerken otomatik dönüştürülüyor. Kimisi direk nakitle gidip bir İrlanda bankasında hesap açıp onun kartını kullanıyor ben ihtiyaç duymadım.

    5. İşlemler derken 2 sorudaki hariç zaten hepsini vize başvuru sırasında yapman gerekiyor.

  13. Merhaba, İrlanda’ya 1 ay eğitim almaya gideceğim sizce İrlanda’dan mı kıyafet almak mantıklı yoksa Türkiye’den alıp götürmek mi ?

   • Merhaba,

    Hangi dönemde gideceğiniz çok önemli aslında. Ben genel olarak yazın gidenlere fazla elbise götürmemesini tişört, kapşonlu üst gibi giysilerin zaten orda da aynı fiyat olduğunu sınırlı bagaj hakkını bununla kullanılmaması gerektiğini söylüyorum. Yazın genelde ağustos-eylül mesela yağmurlu geçiyor. Basit tişörtler, kapşonlular, yağmurluk ve ayakkabılar orda da ucuz fiyata bulunabiliyor hem hatıra olarak geri getirbiliyorsunuz. Sitemizdeki Faydalı Bilgiler sayfasını da ayrıca okursanız sevinirim.

  14. İsmail TURAN - 23 Ekim 2016 cevapla

   Merhabalar ben ocak ayında dıl eğitimi için yurtdışına cıkmayı dusunuyorum uzun donem başlarda avustralya dusunuyordum calısma ıznı oldugu ıcın fakat daha sonra İrlanda’yı arastırmaya basladım ve oradada calısma ıznı oldugunu ayrıca dıl okulu fıyatlarının daha uygun oldugunu farkettım benım merak ettıgım eger vıze cıkarda Irlandaya gıdebılırsem yasam cokmu pahalı ozellıklede kalcak yer (aile yanı dusunuyoruum) ve ogrencı olarak part-tıme calısma ımkanları nasıl ve alınan ucretler ? simdiden teşekkur ederım

   • Merhaba,

    Sitemizde ulaşım, konaklama ve yemek bölümündeki yazılarımı okursanız detaylı olarak bildiğim her konu hakkında güncel fiyatları ekledim. O fiyatları baz alarak masrafları hesaplayabilirsiniz. Çalışma süreleri ve ücretleri hakkında herhangi bir bilgim olmadığı için birşey diyemiyorum. Ayrıca şunu bilmenizi isterimki gitmeden önce iş başvurusu yaparsanız daha iyi olur orada zaman kaybetmeyin. Hesaplama yapmak için ise part-time ücretlerinden çok part-time çalışma süresini öğrenin. İzin verilen sürenin dışında malesef çalışmak pek mümkün değil. ABD gibi çok fazla seçenek yok.

    • Hangi sitelerden is basvurusu yapabiliriz acaba link verme sansiniz var midir? tesekkur ediyorum.

  15. Merhaba. Genelde öğrenciler için güzel bilgiler var. Benim merak ettiğim soruyu bir bankacı arkadaş sormuş ona da mailine mail atarak cevap vermişsiniz. Eşim ve 2 yaşında çocuğumla ve orta seviye İngilizcem le yerleşip orada çalışmak istiyorum.

   • Merhaba,

    Genelde yorum olarak cevap yazıyorum bazı durumlarda mail de atmaktayım. Buradan yazmak daha mantıklı diğer ziyaretçilerimiz de görebilmektedir. Ana sayfada İrlanda’da iş imkanları adlı bir sayfa oluşturdum ve açıkçası tüm bildiklerimi orada yazdım.

    Gerek internet üzerinden gerekse oraya gidip önce kendiniz için bir iş bulmalısınız. Bazı işler için orta seviye ingilizce yeterli ama çoğunda akıcı ingilizce istemektedirler. Siz bir şekilde iş bulduktan sonra vize vs. prosedürleri takip edip orada kolayca yerleşebiliyorsunuz. Fakat eşiniz ve çocuğunuz için süreç farklı işlemektedir. Siz orada yerleştikten sonra eşiniz ve çocuğunuzu yanınıza almak istediğinizde eşiniz başta vize başvurusu yapacak siz de ailenizin geçimini sağlayabileceğinize dair belge göstermeniz gerekmektedir. Bu hususta maaşınız, yaptığınız iş vs. önem arz ediyor. Ailece gidip yerleşen birini tanımadığım için tam olarak yardımcı olamıyorum fakat bildiğim önce siz işi bulup orada yerleşeceksiniz sonra eşiniz için gerekli evrakları halledip eşinizin çocuğunuzla yanınıza gelmesi için vize başvurusu yapması gerekiyor.

  16. İyi günler merhaba,

   Dil okulunda eğitim almak için İrlanda’yı araştırıyorum. Gitmeden evvel bütçemi ayarlamak durumundayım malum. Konaklama için okulların verdiği yurt ya da aileden ziyade airbnb’den ev arkadaşı bakmayı düşünüyorum öncelikle bunun problem olacağını sanmıyorum ancak ne düşünürsünüz? Asıl mesele ise ülkedeki fiyatlar. Gümlük harcama elbette kişiden kişiye değişecektir ucu çok açık bir konu ancak marketten ev alışverişinizi yapsanız TL’nin EURO cinsi diyebilir miyiz? Ya da mesela dışarıda sıradan bir öğün ne kadardır? Üst düzey standartlarda yaşamadan ne kadar harcanabilir aylık? Kafamdaki meblağ aylık yeme.içme.yol yani faturalar ve kira hariç cebimde 800 Euro yeter mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

   • Merhaba,

    Airbnb üzerinden ev arkadaşı pek olmuyor orada genelde bir aile veya yaşlı birinin oda kiralaması hizmeti var. Kısa süre için ideal ama uzun süre için mantıklı değil. Konum olarak güzel yerler var, sabah mısır gevreği çay-kahve hizmeti var ama arkadaş getirme olayı yok, geç saatte gelme durumları da ev sahibine göre değişebilmektedir.

    Alışveriş için TL=Euro mantığı doğru bir mantık. Uygun fiyatlar için genelde Aldi, Tesco tarzı ucuz marketleri kullanıyoruz oradayken zaten olayı çözersiniz. Ayrıca İrlanda Yemek sayfasını komple okuyabilirsen sevinirim bazı gıda fiyatları ekledim. Ayrıca nerede ne ucuz ne kadar bildiklerimi yazdım. Dışarıdan yemek olayına girersen zararlı çıkarsın. En ucuz yemek dışarda tercih edersen marketlerin içinde bulunan yemek bölümüdür. Bu bölümlerde sağlam sandviçler 3euro tarzı geliyor. Onun dışında Çin restorantları fena değil açık büfe mantığı var. Ünlü Fast-food zincirleri ise 8-9euro bir menü fiyatı, Türk restorantları da sağlam yemek için 10-12euro’dan başlayan rakamlar istiyor.

    Yol için aylık 100euro rahat hesapla, faturalar hariç aylık 800euro yeterlidir. Fakat işin içine içki-sigara girerse imkanı yok yetmez. Sigara zaten çok pahalı gelirken getirebildiğin kadar getir. 9-10euro bir paket sigara fiyatıydı. 5-6 euro ise kendim saracağım dersen tütün satılıyor. İçki olayı markette ucuz, parklarda içmek de ucuza gelir ama mekanlarda imkanı yok. Mekanlarda bazıları kampanya yapıyor haftaiçi 3euro’dan bira başlıyor haftasonuna doğru yükseliyor, kimisi belli bir saatte kadar 2 kokteyl 10euro’ya veriyor. Ama genel olarak merkezdeki yerler, popüler veya kaliteli yerler 7-8euro’dan bira satıyor. Club girişleri bazıları ücretli içkide kampanya var ücretsizler ise 7-8euro’dan başlıyor. İçki, sigaraya fazla para yatırmam dersen 800 euro ile geçinebilirsin. Akşamları çıkarım, gezerim ve eğlenirim dersen kesinlikle yetmiyor kendimden biliyorum 😉

  17. Ramazan Şahin - 12 Ağustos 2016 cevapla

   İyi günlerarkadaşım..
   eylül ortalarına doğru ab birliği vatandaşı olan eşim irlandada çalışmaya başlıyacağından dolayı İrlandaya taşınacağız..
   Yalnız taşınmadan önce co kildare,celbridge bölgesinde uygun fiyatlı kıralık ev alıyoruz.Maalesef fazla bir kaynak bulamadım o bölgedeki kiralık konutlar için.bu Konuda önerebileceğin bir site var mı?

   • Merhaba,

    İrlanda Konaklama sayfasında ben rent.ie, airbnb sitelerini tavsiye ettim çünkü genelde o tarz sitelerden insanlar konaklamayı ayarlıyordu. Fakat şunu da belirtmem gerekir ki ilk başta ev kiralayan pek kimse yok. Genelde evli dahi olsa ilk başlarda çoğunluk oda kiralıyor daha sonraki süreçte kendi evine geçiyor.

  18. merhaba dublinden birmingham’a bir kaç günlügüne geçme ihtimalim varmıdır . kontrol vb . durum ne sıklıkla yapılmıyormuş dogrumdur?? yakalandıgım taktirde ne gibi cezası var ?

   teşşekürler

   • Merhaba, İrlanda vizesiyle maalesef yasal olarak Kuzey İrlanda’ya gidemezsiniz. Birmingham İngiltere’nin tam ortasında yer alıyor oraya zaten uçakla gitmek durumudasınız ve uçak bileti alırken vizenize vs. bakılıyor. Kontrol yapılmıyor gibi bir durum yok, özellikle şuanki terör olayları nedeniyle daha da katı kontrol kuralları vardır.

    Bunun dışında yasadışı olarak gidiş varsa da bilgim yok tavsiye de etmiyorum. Kendinize boşuna macera aramayın, direk Türkiye’ye kötü anılarla dönersiniz.

  19. Selamlar 🙂

   Bu birbirinden güzel ve açıklayıcı bilgiler için öncelikle teşekkürler. Eminim benim gibi okuyan bir çok insan minnettardır.

   Sorum şu ;

   Kız arkadaşımla birlikte Dublin’e dil okulu için geleceğiz. Vize için başvurumuzu yaptık. Ortalama kaç gün içerisinde çıkar? ( Dil okulu 25 Hafta )

   Ayrıca orada 25 hafta ve üzeri başvuru yapanlar için part time çalışma izni olduğunu öğrendik. Çalışma izni için herhangi bir işlem yapmamız gerekir mi ? Bankada 3000 Euro olması gibi bir durum gördüm bir kaç sitede. Ne kadar doğrudur konu ile ilgili bilginiz var mı ?

   İş imkanları özellikle yabancılar için mümkün mü ? Asgari ücret veya saatlik ücret ne kadar ? Bir kişinin günlük full time veya part time süreleri hakkında bilginiz var mı ?

   Sorularımı tek tek yanıtlarsanız inanın çok sevinirim. Ayrıca mail adresimden bana ulaşırsanız farklı konularda yardım almak amacıyla size danışacağım konular olacaktır.

   Şimdiden teşekkürler.

   • Merhaba,

    3 aydan kısa süreli vize başvuruları 5-8 iş günü içerisinde çıkıyordu. Sizinki kaç günde çıkar inan bilmiyorum fakat uzun dönem sayıldığından 1 ayı rahatlıkla bulabilir.

    Vizenizi alıp oraya gittiğinizde okulunuz da sizi yönlendirecektir Göçmenlik bürosuna gitmeniz gerekecektir. Orada yabancı kimliğiniz, çalışma haklarınız hakkında daha doğru ve net bilgi alabilirsiniz. Ben sadece öğrenci olarak gittim çalışmadım.

    Vize başvurunuzda sizden orada geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamanız için haftalık yaklaşık 200euro göstermenizi istemektedirler. 25 hafta için 5.000 euro gibi bir rakam çıkmaktadır fakat uzun süreli vizelerde bu rakam dikkate alınıyormu başka sabit bir rakam varmı bilmiyorum. Dediğim gibi siz zaten orada göçmenlik bürosuna gittiğinizde elinizde mevcut bir vizeniz ile gidiyorsunuz. Ondan sonra yapmanız gerekenleri onlar söylecektir.

    İş ilanları genelde internet üzerinden veriliyor. Sitemizde bulunan İrlanda İş Olanakları sayfasınızı ziyaret ederseniz bazı adresler mevcut. Ayrıca dil kursunda, şehirdeki cafelerde vs. iş ilanları için bulunan panoları inceleyebilirsiniz. Dublin’de zaten çok sayıda yabancı yaşıyor ve çoğunluğu iş amacıyla gelmiş kişilerden oluşmaktadır. Benim tavsiyem oraya gitmeden önce internet üzerinden bir iş ayarlamanızdır. Diğer türlü Amerika, Avustralya gibi gittiğinizde orada iş bulmak kolay olmayacaktır. Çalışma süreleri, ücretleri hakkında malesef bir bilgim yok.

    Başka sorunuz olursa buradan veya kenan@irlandarehberi.com adresine yazarak bana ulaşabilirsiniz.

    • Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

     Ev kiralamak için önerebileceğiniz bir bölge var mıdır ?

     Ayrıca havalimanından şehre otobüs mü var yoksa yürüme mesafesi mi yoksa farklı bir ulaşım hattı var mı ?

  20. tesekkurler benım ogrenmek ıstedıgım sey de aslında bu ırlandalıların aksanı cok farklı deıl ıse ve sıcakkanlı ınsanlar ıse ıngılızler senınle cok fazla muhattap olmuyorsa en cok konusabılıcegım bır yere gıtmek ısterım . amacım dılı ogrenmek oyuzden insanların senı görebileceği yeri isterim dublin bana daha sıcak geldiği için fikrinizi almak ıstedım. cok tesekkurler türk heryerde var dili cok kullanıp öğrenecek yer lazım 🙂

   • Ben zaten çok Türk olan yerleden uzak durmanızı istediğim için yazdım. Aslında bu dil okullarında vs. genelde sınıf arkadaşlarınızla, okuldakilerle takılıyorsunuz. Bu şekilde İngilizcenizi geliştirmeye çalışıyorsunuz. Belli bir süre kaldıktan sonra ise eğlence yerlerinde, yaşadığınız yerde vs. yerli halk ile tanışmaya başlıyorsunuz. Ama genel olarak çalışanlar, gittiğim heryerde çok iyi karşılanıyoruz. Bi ara gezme amacıyla Kuzey İrlanda’ya gittim. Orada biraz daha maddi durumlar iyi olduğu için ve UK olduğu için aynı sıcaklığı bulamadım.

  21. Merhabalar merak ettiğim bir konu var dil için ya ingiltere de brighton ,bournemouth, chester yada galler cardıf yada ırlanda dublın dusunuorum agustos ayında ama ınsanları daha sıcak dıye dublıni öneriyorlar sizce irlanda en iyi tercih olurmu 4 5aylık dil eğitimi icin ?

   • Ben açıkçası şuraya veya buraya gidin diyemem doğru olmaz. Tek bildiğim Brighton için yeri güzel ama çok aşırı Türkiye’den gelen var dedikleriydi. Diğer şehirler için bir bilgim yok. Dublin’de çok fazla Türk yok. Okullarda birkaç tane görebilirsiniz fakat merkezde veya başka yerde yok denecek kadar. İrlanda pazarı daha yeni büyüyor gibi geliyor bana. İrlandalılar genel olarak çok kibar ve sıcak insanlar. Tanıdığım İngilizlere göre karşılaştırmam gerekirse her zaman İrlandalılar derim.

  22. Merhaba. Acaba size özelden ulaşabileceğim mail adresniz var mı? Ekim ayında uzun dönem irlandaya gitmeyi planlıyorum. Giden birilerini ararken size rastladım. İletişime geçersek çok sevinirim. Gülce

   • Merhaba Gülce, yazdığınız mail adresine yazdım o adresten bana ulaşabilirsiniz. Bazen maillerim spam klasörüne düşebiliyor kontrol ederseniz iyi olur.

  23. Sealamlar,
   Öncelikle 2 aya kadar irlanda ya gitme durumum var irlanda da hazır gelmişken londradan bisiklet alabilirmiyim

   • Selam,

    İrlanda’ya gittiğinizde maalesef İngiltere’ye bağlı olduğundan yasal olarak Kuzey İrlanda’ya da gidemezsiniz. Londra’ya gitmeniz için de zaten İngiltere vizesi gerekiyor. İngiltere bazı ülkelere vize uygulamadığından birçok arkadaşım gitmişti ama Türk arkadaşlarımdan kimse gidememişti yine de İrlanda vizesine başvururken oradaki görevliye sorarsanız diğer ülkeler için de başvuru aldıklarından daha doğru bilgi sahibidirler. Son olarak eğer İrlanda’ya gittiğinizde başka ülkeleri de gezmek isterseniz lütfen vize başvurunuzda çoklu vize seçeneğini belirtin. Diğer türlü sadece bir sefer gidip belirtilen tarihte dönmeniz gerekmektedir.

    • Pınar Doğan - 31 Mayıs 2016 cevapla

     Merhabalar,
     Temmuz ayında Dublin’e gideceğim. Bir kaç gün Belfast’a geçmek istiyordum. Siz geçebileceğimi yazmışsınız ama konuştuğum VSF Global yetkilisi geçemeyeceğimi söylüyor. En sağlıklı bilgiyi nasıl öğrenebilirim acaba?
     Teşekkürler…

     • Bu yorumumu 2018 yılında güncellemek zorunda kaldım çünkü bazı bilgiler doğru değil ve yanlış yönlendirmek istemiyorum. Ben 2014 yılında ve benden sonraki yıllarda arkadaşlarım bilmediğimizden dolayı Kuzey İrlanda’ya gezmeye gittik. Fakat yasal olarak İrlanda vizesiyle Kuzey İrlanda’ya gidemezsiniz. Okul gezisiyle gittiğimiz için herhangi bir sorun ve kontrol yaşamadık ama bu sizin de yaşamayacağınız demek değildir. Bize bilgi verilmediğinden böyle bir risk aldık ama size almanızı önermiyorum.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir