İrlanda Gezilecek Yerler

İrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda gezilecek yerler ve özellikle Dublin’de mutlaka gezilmesi veya görülmesi gereken birçok yeri bu sayfada bulabilirsiniz. Öncellikle sizlere onlarca mekan, müze, tarihi yapı ve turistik yerlerin isimlerini yazacağım. Bunların yanında o yer ile ilgili kısa yorumum ve hatırladıklarımın giriş ücretini vs. bilgileri birkaç resim ile destekleyeceğim. Mutlaka unuttuğum veya gitmediğim yerler vardır fakat en azından bu sayfada yer alan başlıklar sayesinde genel bir bilginiz olacaktır. Bu sayfada bahsedeceğim yerlerin büyük bir bölümününün İrlanda Resimleri adlı sayfamızda detaylı resimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca İrlanda Videoları sayfamızdan ise bazı yerlerin tanıtımları bulunduğu İrlanda tanıtım videolarını izleyebilirsiniz.

İrlanda Gezilecek Yerler

İlk önce İrlanda’da Dublin şehrinde gezilecek yerleri yazıyorum. Daha sonra sırasıyla diğer şehirler ve turistik yerlerden bahsedeceğim. Rastgele bir sırayla, gittiğim/beğendiğim yerlerden ve en önemlisi İrlanda’nın en güzel yerlerinden, doğa manzarası bulunan, popüler turistik bölgelerinden olabildiğince yer vermeye çalışacağım.

Dublin Gezilecek Yerler

Phoenix Park

Avrupa’nın en büyük parkı. Şehrin ortasında çok büyük bir yeşillik alan ve özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Parkın bir bölümünde çiçekler, ırmaklar ve dinlenebileceğiniz park bulunuyor. Diğer bir kısmı ki çok büyük bir alandan oluşmaktadır. İnsanların bir anıtın etrafında güneşlendiği, dinlendiği, piknik yaptığı yerden oluşuyor. Bu parkta ayrıca bisiklet yolları, eski savaş arabalarıyla yarış yapanları, gal futbolu oynayanları görebilirsiniz. En dikkat çekici nokta ise parkın bir bölümünde bir geyik sürüsünü görebilirsiniz. Geyikler hiçbir koruma olmadan yanınıza geliyor ve onları besleyebiliyorsunuz. Park çok büyük olduğu için en az 2-3 saatinizi ayırmanızı öneririm. Parkın bir kısmında ayrıca hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Dinlenmek, resim çekmek, doğayla iç içe olmayı sevenler için şahane bir park diyebilirim.

Phoenix Parkı, İrlanda’nın başkenti Dublin’de, Liffey Nehri’nin kuzeyinde ve şehir merkezinin 2–4 km batısında yer alan parktır. 11 km’lik çevre duvarı ile 707 hektarlık alanı kaplamaktadır. Avrupa’nın en büyük duvarlı şehir parklarından biridir. Çok büyük yeşil alanlara ve ağaçlarla çevrili meydanlara sahiptir. 17. yüzyıldan bu yana yabani Nadas geyiklerine ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarındandır.

Phoenix Park Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Temple Bar

Dublin’de en eğlenceli ve hareketli yeri diyebilirim. Özellikle turistlerin yoğun olarak takıldığı yüzlerce bar ve cafenin bulunduğu bir bölgedir. Yazın her gün sabah-akşam farketmeksizin eğlenebileceğiniz bir bölgedir. Ben Temple Bar bölgesinde en çok tarihi Temple Bar’da eğlendim. Çoğu barın bir rengi bulunmakta bahsettiğim Temple Bar kırmızı renkte meydandadır. Temple Bar bölgesinde özellikle canlı İrlanda müziği bulunan barları tercih etmenizi tavsiye ederim. Onun dışında her zevke ve yaşa göre yüzlerce mekan bulunmaktadır.

Dublin’in merkezinde özellikle turistler için eğlenceli ve tarihi pub’ların bulunduğu bölge diyebiliriz. İstanbul’da Beyoğlu neyse Dublin de Temple Bar diyebiliriz.

Temple Bar Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Spire Of Dublin

Spire of Dublin, İrlanda’nın başkenti Dublin’de yer alan ve paslanmaz çelikten yapılan iğneye benzeyen büyük bir anıttır. Anıt, 121.2 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun anıtı olup 4 milyon € maliyetle yapılmıştır.

Spire Of Dublin, şehir merkezinin tam ortasında bir yerdedir. Otobüslerin son durak merkezi, ünlü caddelerin kesişme yeri ve en çok da insanların buluşma noktası olarak kullandığı yerlerden birisidir.

Spire Of Dublin Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Ha’penny Bridge

Tarihi ve çok güzel bir köprü olan Ha’penny Bridge şehrin tam merkezinde bulunuyor. Eskiden bu köprüden geçmek için ücret (yarım penny) ödeniyormuş ve adını buradan almaktadır. Köprünün iki tarafında çok güzel mekanlar var.

Ha penny köprüsü ,Liffey nehrinin üstünü beyaz bir gelinlik gibi süslemektedir. Temple bar ile Henry Street’e yakın iki yakayı birbirine bağlıyor. Özellikle fotoğraf çektirmek için popüler yerlerden birisidir.

Ha’penny Bridge Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Dublin Castle

Dublin kalesi, Dublin’de bulunan ve 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin merkezi olan büyük bir yapı kompleksidir. İrlanda gezilecek yerler listenizde mutlaka eklemelisiniz.

Şehrin merkezinde bulunan Dublin Castle’in tarihi önemi bulunmaktadır. Avlusu ve bir bölümü herkese açık fakat tarihi eserlerin, heykellerin, tabloların bulunduğu bölüm maalesef ücretlidir. Yanlış hatırlamıyorsam 15-25 euro arası bir fiyatı bulunmaktadır.

Dublin Castle Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Trinity College

1592 yılında kurulan ve Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi onlarca ünlü şair, yazar, düşünürün okulunu mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Trinity College yine şehrin merkezinde yer almaktadır. Okulun içerisi, cafeleri, yeşil sahası ve barı herkese açık ve mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Trinity College’in içinde Trinity College Library’i mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. İrlanda gezilecek yerler listesinde en başta olması gerekmektedir. Çünkü hem üniversiteyi hem tarihi kütüphaneyi gördüğünüzde çok beğeneceksiniz.

Trinity College Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Trinity College Library

1592 yılından beri Trinity College bünyesinde faaliyet gösteren, çok eski kitapların bulunduğu tarihi kütüphanedir. Günümüzde turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Birçok film ve yabancı dizilerde yer almış popüler bir yerdir.

Dünya’nın en eski kütüphanesi veya en eski kitapların yer aldığı kütüphane diyebiliriz. Binlerce yıllık kitaplar muhteşem bir şekilde bu kütüphanede korunmakta ve ziyarete açılmıştır. Book of Kells kitabı bu kütüphanede sergilenmektedir. Kütüphane’ye girmek için 8 euro (2014 yılı fiyatı) ödemelisiniz.

Trinity College Library Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

Kilmainham Gaol

Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren tarihi bir hapishanedir. Bir rehber eşliğinde gruplar şeklinde giriliyor ve eski mahkum odalarını, avluları vs. görebiliyorsunuz. 2-3 euro gibi küçük bir ücretle görülmesi gerekilen yerlerden birisidir. Ayrıca pazartesi günleri sadece tur ile gelenler ziyaret edebilmektedir.

Kilmainham Gaol tarihi cezaevlerinden birisidir. Özellikle Büyük Britanya – İrlanda arasındaki politik ve kötü olayların sonucunda yaşananlara şahit olabilirsiniz. Çoğu dil okulu buraya tur düzenlemektedir. İçeride ayrıca ücretsiz İngilizce rehber hizmeti de verilmektedir.

Kilmainham Gaol Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Irish Museum of Modern Art

İsminden de anlaşılacağı üzerine İrlanda Modern Sanat Müzesi, mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Geniş bir avlusu ve merkez binanın arkasında muhteşem bir bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca Kilmainham Gaol ile hemen yan yanadır. Gezi düzenliyorsanız ikisini bi arada ziyaret etmelisiniz. Pazartesi günü kapalı diye hatırlıyorum. Mümkünse gitmeden önce bilgiyi teyit ediniz.

Irish Museum of Modern Art Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Dicey’s Club & Garden

Özellikle gençlerin takıldığı Dublin’de popüler eğlence mekanlarından birisidir. Akşam 18:00’den itibaren giriş ücretlidir. Cuma, cumartesi günleri 21 yaş altındakiler genelde alınmamaktadır. Ülkemizdeki tatil yörelerindekilere benzer bir eğlence mekanı olup pazartesiden başlayıp haftasonuna doğru fiyatların düşükten yükseğe doğru ilerlediği bir fiyat politikası vardır. Yani pazartesi günü içkiler 3 euro ise her gün arttırarak haftasonuna 7-8 euro olmaktadır.

Dicey’s Club & Garden Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

Wax Museum Dublin

Dünya’nın birçok ülkesinde bulunan, ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerini görebileceğiniz güzel yerlerden birisidir. Wax Museum açıldığı ülkede o ülkenin ünlüleri başta olmak üzere Dünyaca tanınmış kişileri de tanıtmaktadır. 2014 yılında 10 Euro giriş ücreti vardı.

Wax Museum Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

National Botanic Gardens

Genelde okul gezileri ile gidilen, Dublin merkeze yakın Botanik Bahçesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

National Botanic Gardens Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

St. Stephen’s Green

Dublin şehir merkezindeki büyük ve çok güzel bir park. Bu parkın önünden istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Parkın içinde küçük bir göl ve bazı hayvanlar da bulunmaktadır. Ayrıca parkta oturma, koşu yerleri ile birlikte akşamüstü özellikle gençlerin buluşma noktası diyebiliriz. Temiz, ferah ve şehrin göbeğinde en güzel yerlerden birisi. Anıtsal giriş kapısının önünde fotoğraf çektirmek çok popülerdir.

St. Stephen’s Green Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler


İrlanda Gezilecek Yerler

Grafton Street

Dublin’de en işlek ve popüler caddelerinden bir tanesidir. Alışveriş, gezi, yemek için en ideal yerlerden olan Grafton Street’te ayrıca sokak müzisyenleri ve caddenin bulunduğu ara sokaklarda birbirinden güzel mekanlar bulunmaktadır.

Grafton Street Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

O’Connell Street

O’Connell Street, Dublin’in en meşhur ve en güzel caddelerinden birisidir. İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi önemli, kalabalık ve güzeldir.

O'Connell Street Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

Guinness Storehouse

Dünyaca ünlü Guinness birasının fabrikasını ziyaret edebilir ve siyah biranın yapılışından sunumuna kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. İrlanda’da nerdeyse her yerde Guinness içilmektedir. Giriş için 10-15 Euro gibi bir fiyatı vardı. Fakat bu ücretle hem fabrikayı gezebiliyorsunuz hem de en üst katında bulunan barda ücretsiz biranızı içebiliyorsunuz.

Guinness Storehouse Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

Jameson Whisky Store

Dünya’nın en kaliteli ve popüler viski markalarından birisidir. İrlanda üretimi viskilerin fabrikasını gezerek tüm üretim aşamalarını görebilirsiniz. Ayrıca fabrikada viski tadım yerleri de bulunmaktadır. 10-15 Euro gibi bir giriş ücreti vardı.

Jameson Whisky Store Resimleriİrlanda Gezilecek Yerler

The Memorial Famine Stone

Dublin 1 bölgesinde görebileceğiniz bu heykeller, İrlanda’da bi zamanlar yaşanan büyük kıtlığı simgelemektedir. Patates kıtlığı olarak da bilinen bu dönemde İrlanda’da yaşanan büyük felaketi simgeleyen bazı heykeller bulunmaktadır. The Famine Memorial olarak bilinen bu heykelleri Liffey Nehri kenarında, The Custom House’ın yakınında görebilirsiniz.

The Memorial Famine Stone ResimleriThe Memorial Famine Stone

Sightseeing Dublin

Avrupa’nın bir çok şehrinde görebileceğiniz kırmızı renkli, şehir turu yapabileceğiniz otobüslerdir. O’Connell Street’te kalkış yerleri bulunmaktadır. Dublin şehir turu için ideal seçeneklerden birisidir.

Sightseeing DublinSightseeing Dublin

Viking Splash Tour

Viking temalı, tekne-araba görünümlü bir araçla Dublin şehir turu atabilirsiniz. Tamamen turistlere yönelik bu aktiviteyle viking müzikleri eşliğinde, viking şapkalarıyla şehir turu atıyorsunuz. 2014 yılında öğrenciler için 18 Euro fiyatı bulunmaktaydı. Bazen şehirde gezerken bu turlara denk gelebilirsiniz.

Viking Splash Tour ResimleriViking Splash Tour

İrlanda Gezilecek Yerler – Büyük Şirketler

İrlanda ve özellikle Dublin’de Dünya’nın en büyük şirketlerinin merkez ofisleri bulunmaktadır. İrlanda’ya gelen bazı kişiler bu yerlere direk gidebileceğini düşündüklerinden yazmaya karar verdim. Randevu almadan maalesef Google, Facebook, Ebay, Paypal vs. gibi yerlere girmeniz mümkün değildir. Fakat randevu veya çalışan bir tanıdığınız sayesinde bu şirketleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu şirketlerin iş ilanlarını da değerlendirmenizi öneririm.

Google, Facebook, Ebay resimleriGoogle’ın Dublin’deki merkez ofisi Google Campus Dublin

Google-Campus-Dublin


Facebook Dublin


Ebay Dublin CampusSaint Patrick’s Cathedral

İrlanda’nın Dublin kentinde 1191 yılında kurulan Aziz Patrick Katedrali, İrlanda Kilisesi’nin ulusal katedralidir. İbadete açıktır. Katedralin altında girişi ücretli bir müze de bulunmaktadır. Saint Patrick’s Cathedral arkasında dinlenmek ve özellikle fotoğraf çektirmek için çok güzel bir park bulunmaktadır.

Saint Patrick's Cathedral ResimleriSaint Patrick’s Cathedral

Aviva Stadium

2007 yılında yıkılan Lansdowne Road’ın yerine yapılan 51.700 kapasiteli Aviva Stadyumu, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunmaktadır. İrlanda futbol maçlarını ve bazı konserleri izleyebilirsiniz. Ayrıca günlük turlarla stadı da gezebilirsiniz.

Avrupa’nın en güzel stadlarından olan Aviva Stadium’un en çok tasarımı ve modern olmasını beğendim. İrlanda’da uzun süre kalanlara özellikle bir karşılaşmayı izlemeye gitmeyi öneriyorum. İrlanda’da bulunduğum dönemde şans eseri İrlanda – Umman hazırlık maçını izleyebildim. Stadın gerek manzarası, konumu olsun gerçekten çok etkileyiciydi.

Aviva Stadium ResimleriAviva Stadium

Howth

Dublin’in kuzeybatısında bulunan bir yarımadadır. Şehir merkezinden tren veya oraya yakın geçen otobüslerle gidebilirsiniz. Ben tren ile seyahat etmenizi öneririm. Özellikle hava güzelken gidebileceğiniz ufak bir limanı, sahil kesimi ve birçok küçük restoranı bulunan güzel bir yer. Uygun fiyata deniz ürünleri yiyebileceğiniz, gezilebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Manzarası ve temiz havasıyla özellikle haftasonları çok tercih edilen bir yerdir.

Howth ResimleriHowth

Glasnevin Cemetery – Glasnevin Mezarlığı

Glasnevin Mezarlığı, 1.5 milyon İrlandalıya ev sahipliği yapmaktadır. İrlanda tarihindeki önemli kişilerin mezarları, devrimde ölenler için anıt ve bir müzesi bulunmaktadır. Glasnevin Mezarlığı tarihi bir yer olduğundan ayrıca sanatsal bazı mezarlar da bulunmaktadır.

Dublin merkeze yakın bir mezarlıktır. Tarihi ve kültürel olması sebebiyle gezmenizi öneririm. Bizim ülkemizdeki gibi bir mezarlık düşünmeyin, rahatça gezebilirsiniz.

Glasnevin Cemetery - Glasnevin Mezarlığı resimleriGlasnevin Cemetery


Glasnevin Cemetery

Dublin’de Gezilecek Diğer Yerler

Dublin’de sitede yazdığım yerler kadar gitmiş olup unuttuğum bir çok yer de bulunmaktadır. Not defterimde bulunan ama vakit yetersizliğinden gidemediğim yerleri ise yazının devamında bulabilirsiniz.

Chester Beatty LibraryÇok güzel hazırlanmış bir kütüphane ayrıca kütüphanenin bir kısmı müze olarak ayrılmış.

Chester Beatly Library

National GalleryÇok güzel bir sanat müzesi

National Gallery dublin

Croke Park Stadyumu ve MüzesiCroke Park, Dublin’de bulunan ve İrlanda’nın en büyük spor kuruluşu Kelt Atletizm Federasyonu’nın genel merkezinin bulunduğu stadyum. Şehir merkezine çok yakın olan stadyum çoğunlukla GAA oyunları için kullanılmaktadır. Maç izleme 40-50 Euro arası, müzeye giriş ise 8 Euro civarındadır. İrlanda futbolunu merak edenler bu stadyumu ziyaret edebilirsiniz.


Croke Park Stadium


Croke Park Museum

Irish National War Memorial ParkIrish National War Memorial Park

Dublin MosqueDublin’de Camii olarak faaliyet gösteren bildiğim tek yer. Çok sayıda mescid var. Fakat Camii olarak sadece bunu duydum ve biliyorum. Dublin Mosque adresi: 163 South Circular Road 8 Dublin

Dublin Mosque

DubliniaViking ve Orta Çağ dönemindeki Dublin’i keşfedebilirsiniz.

Dublinia

The Little Museum of DublinThe Little Museum of Dublin

Abbey TheatreAbbey Tiyatrosu (Abbey Theatre) veya İrlanda Milli Tiyatrosu, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunmaktadır. Abbey kapılarını halka ilk 27 Aralık 1904 tarihinde açtı. Orijinal binanın 1951’de çıkan yangın sebebiyle yıkılmasına rağmen yakın tarihe kadar sahne performanslarının sergilenmesine devam edilmektedir.


Abbey Theatre

St. Michan’s ChurchSt. Michan’s Church

Dublin Gezi Hakkında Kısa Bilgi Notu

Dublin’de birçok müze ve turistik yere giriş ücretsizdir. Sadece Saint Patrick’s Cathedral müzesine giriş ücretliydi. Ayrıca mümkünse haftasonları ibadet sırasında eğer hristiyan değilseniz kiliseye girmeyin. İbadet bittikten sonra girebilirsiniz. Kapıda genelde görevli oluyor fakat ibadet devam ediyorsa bir süre beklemenizi öneriyorum.

İrlanda Gezilecek Yerler – Dublin Çevresi ve Diğer Şehirler

Dublin dışında birçok şehir veya bölgeyi gezme fırsatı buldum. Hatırladıklarımı buraya isim, kısa açıklama ve birkaç resim şeklinde tanıtmaya çalışacağım. Ayrıca gidemediğim bazı yerleri de internet ve bazı arkadaşlarımızın katkılarıyla eklemeye çalışmaktayım.

Cork Gezilecek Yerler

İrlanda’nın en büyük ikinci kenti olan Cork, özellikle tarihi sokakları, doğası, yapıları klasik İrlanda yaşam kültürü ile dolu dolu bir şehirdir. Cork şehri 120.000 nüfuslu olup, Büyük Cork diye bahsedilen ve şehri de içine alan bölge nüfusunun ise yaklaşık 380,000 olduğu tahmin edilmektedir.

Sena arkadaşımızın da katkılarıyla Cork’ta aşağıdaki yerleri gezmenizi tavsiye ederiz.

 • Cork English Market
 • Saint Fin Barre’s Cathedral
 • Cork City Gaol
 • University College Cork (UCC)
 • Fitzgerald’s Park: Gün içinde veya yoğun iş temposunun ardından arkadaşlarınızla gidip oturabileceğiniz, hava da güzelse daha keyifli zaman geçirebileceğiniz park. St Stephen’s Green kadar olmasa da Cork’ta özellikle de üniversiteye yakın olmasıyla öğrencilerin de uğrak yeri gibi diyebiliriz.
 • Oliver Plunkett Street ve Patrick’s Street’de alışveriş için tercih edebileceğiniz seçeneklerle, yerel dükkanlarla ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz tatlı mekanlarla Cork’un merkezinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Sin é, The Corner House, The Franciscan Well Brewery & Brewpub’da, Jim Cashman’s, The Courtyard, Reidy’s Vault Bar adlı barları eğlence için tavsiye ediyoruz. Burada da İrlandalıların sıcaklığına ve geleneksel müziğine eşlik edebilirsiniz.
 • Güzel bir akşam yemeği için Oliver Plunkett Street üzerindeki Market Lane’de güzel bir akşam geçirebilirsiniz.
 • Kinsale – Charles Fort: Cork’a 1-2 saat uzaklıkta
 • Blarney Castle: Cork merkeze 10km uzaklıkta
 • Curraheen Park Greyhound Stadyumu: İrlanda’da yaygın olan köpek yarışlarını izleyebilirsiniz
 • Blackrock Castle – Cork şehir merkezine 5-6km uzaklıkta

Cork ResimleriCork


Cork City

Galway

İrlanda’nın batısında bulunan güzel ve büyük şehirlerinden bir tanesidir. Connemara ve Cliffs Of Moher’e giderken geçeceğiniz fakat ayrıca gitmenizi önereceğim bir şehirdir. Şehrin merkezi tek kelime ile şahane. Tarihi evler, neşeli sokaklar, güzel mekanlar tam size göre olabilir. Şehrin en işlek caddesinde ayrıca bir Türk restoranı da bulunmaktadır. Tarihi evler, kiliseler, güzel cafeler, barlar, sokak sanatçıları vs hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Galway Gezilecek Yerler

 • Merkezde Woodquay’den katılabileceğiniz Corrib Princess tekne turuyla Irish Coffee eşliğinde Lough Corrib üzerinde gezinebilirsiniz.
 • Salthill- uzun bir sahil, yürüyüş için ideal
 • Quay Street – alışveriş ve bazı güzel kaliteli barları bulabilirsiniz.
 • National University of Ireland (GUI)
 • Eyre Square
 • Galway Cathedral

Galway ResimleriGalway


Tribes of Galway

Galway’in merkezinde bulunan caddede yer alan Galway kabile bayrakları

Tribes of Galway

The Cliffs of Moher

İrlanda’nın en batısında, County Clare bölgesinde yer alan muhteşem deniz kayalıkları olan bölgedir. Dil okullarının yanı sıra çoğu tur şirketi de buraya gezi düzenlemektedir. Atlantik okyanus manzarası karşısında uzun bir yürüyüş ve bolca fotoğraf çektirebileceğiniz İrlanda’nın en güzel ve turistik yerlerinden bir tanesidir. Yüzlerce metre yükseklikteki tepelerden okyanusu seyredebilir arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz.

The Cliffs of Moher ResimleriThe Cliffs of Moher


The Cliffs of Moher


Cliffs of Moher

Wicklow, Wicklow Mountains National Park ve Powerscourt Estate

Wicklow, Dublin’nin güneyinde bölgeyle aynı adı taşıyan bir şehirdir.. Wicklow şehri tipik bir sahil kentidir. Ben özellikle Wicklow Mountains National Park’a gitmenizi öneririm. Çok büyük bir doğal parkı bulunmaktadır. Parkın içerisinde çeşitli hayvanları da görebileceksiniz. Bu parkın içerisinde veya yakınında tam hatırlamıyorum ayrıca Powerscourt Estate adında çok büyük bir çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Çok güzel ve değerli çiçek bahçeleri, ormanlık alanlar, yeşillik dolu parklar ve çok güzel manzarası bulunmaktadır. Dublin’den burası yaklaşık 2 saat sürmektedir. Fakat parkı ve çiçek bahçelerini gezmek için de saatler gerekiyor. Yemek konusunda da girişteki küçük bir yer dışında başka tesis yok bu yüzden yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Dil okulları ile tur düzenlenmektedir.

Wicklow, Wicklow Mountains National Park ve Powerscourt Estate ResimleriWicklow Mountains National Park

Wicklow Mountains National Park


Wicklow Powerscourt Estate

Wicklow Powerscourt Estate

Glendalough Monastic Settlement – Glendalough Lake

Wicklow turuna gittiğinizde veya ayrı olarak da tur ile gidebileceğiniz bir yerdir. Wicklow Mountains National Park’a çok yakın ormanlık bir alan ve güzel bir gölü bulunmaktadır. Birkaç saat içinde gidip gezebileceğiniz güzel bir yer. Tarihi bir kilise, mezarlık ve sonunda yorulanlar için küçük bir restoranı bulunmaktadır.

Glendalough Monastic Settlement - Glendalough Lake ResimleriGlendalough Monastic Settlement

Glendalough Monastic Settlement


Glendalough Lake

Glendalough Lake

Malahide – Malahide Castle

Dublin’in kuzeybatısında yer alan küçük bir sahil kentidir. Dublin şehir merkezinden tren ile çok kısa sürede varabiliyorsunuz. Malahide özellikle haftasonları tatil için ideal bir yerdir. Çok küçük bir yer olduğundan yürüyerek bile gezebilirsiniz. Şehirde nerdeyse tüm evler 2 katlı, tarihi ve hoş yapılar bulunmaktadır. Şehrin merkezinde Malahide Castle’ı gezebilir, hoş cafelerde, barlarda takılabilirsiniz. Ayrıca havanın sıcak olduğu dönemlerde Malahide sahil tarafında insanlar denize de girmektedir. İrlanda genel olarak çok sıcak olmuyor ve ben Ağustos ayında sadece 10dk denize girebildim. Çok uzun bir sahili var ama resmen kuru çamurdan oluşuyor. Ayrıca sahilde market dahil hiçbir tesis bulunmuyor. Denizi doğal olarak soğuk ama yine de güzel bir havada bu şirin şehri gezmek, 10dk da olsa denize girmek güzel bir deneyimdi diyebilirim.

Malahide - Malahide Castle ResimleriMalahide Castle

Bray

Dublin’in güneyinde yer alan küçük bir sahil kentidir. Bray’e yine şehir merkezinden tren ile 20-25dk gibi bir sürede gidebilirsiniz. İrlandalı arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla ve gittiğimde gözlemlediğim kadarıyla Bray şehrinde daha çok ekonomik durumu iyi olan ve Dublin’de iyi işlerde çalışanlar, iş yeri sahipleri vs. oturmaktadır. Bray’e gittiğinizde zaten binalardan, villalardan anlayabiliyorsunuz. Bray çok küçük bir yer ama çok düzenli diyebilirim. Ayrıca denize girmek için güzel sahilleri bulunmaktadır. Diğer yerlerin aksine sahil tarafı temiz, tesislerle dolu ve çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir. Bray’e gittiğinizde ayrıca rahat bir spor ayakkabı giyerseniz sahilin sonunda herkesin çıktığı bir tepeyi göreceksiniz. 15-20dk lık bir patikadan sonra tepeye çıktığınızda tüm Bray şehri ve sahili görebilirsiniz.

Bray ResimleriBray

Drogheda

Dublin’in kuzeybatısında yer alan 50bin nüfuslu küçük bir liman kentidir. Dublin’den tren ile rahatça gidilebilirsiniz. Otobüs yolculuğu daha uzun sürdüğünden tavsiye etmiyorum. Drogheda’ya açıkçası tarihi merakımdan gittim. Zamanında İrlanda’da yaşanan kıtlık döneminde Osmanlı İmparatorluğu buraya 3 gemi yardım göndermiş ve bu şehrin logosunda ay yıldızı gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Ayrıca Drogheda City futbol takımı ülkemizde Trabzonspor ile kardeş takımlardır. Drogheda gerçekten küçük bir yer. Tren garından biraz yürüyerek şehir merkezine kolayca varabilirsiniz. Şehir merkezinin ortasında bir nehir geçmekte ve yerleşim bu nehrin iki tarafında bulunmaktadır. Çok güzel ve estetik köprüleri bulunmaktadır. Tam merkezde bir alışveriş merkezi bulunmakta yemek ihtiyacınızı veya yağmura yakalandıysanız (%50 ihtimal) buraya girebilirsiniz.

Şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Çok güzel sokakları, evleri vs. var. Drogheda’da St. Peter’s adında çok büyük ve önemli bir kilise bulunmaktadır. Vaktiniz olursa ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında adını hatırlayamadığım ama yürüyerek çıkabileceğiniz tarihi bir tepe ve kalesi bulunmaktadır. Burada kaleye bir rehber ile çıkıyorsunuz ve tüm şehri görebilirsiniz. Ayrıca rehber ile kalenin kulesine çıkıp içeride bazı tarihi eserleri görebilirsiniz. Diğer kısmında 3 katlı bir müze bulunmakta eski telefonlar, tablolar, İrlandalı asker kıyafetleri, bayraklar vs. bulunmaktadır. Tam hatırlamıyorum ama çok küçük bir ücretle bir biletle burayı gezebiliyorsunuz. Ayrıca öğrenci olduğunuzu belirtmenizi ve buna göre bilet almanızı hatırlatmak isterim.

Drogheda ResimleriDrogheda City


Drogheda

Connemara

İrlanda’nın en batısında yer alan bir bölgedir. Burası da çok turistik olduğu için birçok tur düzenlenmektedir. Otobüs ile sahil kenalarına gidip gerçekten filmlerdeki gibi bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Çok az yerleşim bulunan bir bölgedir. Ayrıca Connemara turlarında belirlenen bir yerde otobüsten inip küçük bir gemi ile Atlantik okyanusuna doğru küçük bir gezi de düzenlenmektedir. İrlanda’da mutlaka gidilmesi gerekilen yerlerden birisidir.

Connemara ResimleriSPN-1690019


Connemara

Maynooth

Dublin merkeze yaklaşık 40 dakika uzaklıkta olan Maynooth’a Dublin Bus 66 ve 66x ile ulaşabilirsiniz.

 • Maynooth merkeze gelmeden görebileceğiniz Carton House, geniş golf sahalarıyla ve hotel seçeneğiyle içerisinde gezinebileceğiniz ve yol üstünde uğrayabileceğiniz bir yerdir.
 • Yemek için ana cadde üzerindeki Oak Alley Restaurant ve Brady’s e uğrayabilirsiniz. Belirli günlerde canlı müziğiyle, çeşitli grupların sahne aldığı Roost’ta güzel vakit geçirebilirsiniz.

Maynooth ResimleriMaynooth St. Patrick’s College

Maynooth St. Patrick's College


Boat House at Carton

Boat House at Carton

Celtic Boyne Valley

Bu yer ile tek hatırladığım tarihi bir mezarlığı ve ayrıca binlerce yıllık küçük bir mağarayı ziyaret ettiğimizdir. Genel olarak burada da güzel bir doğa ile karşılaşmıştım.

Celtic Boyne Valley ResimleriCeltic Boyne Valley

İrlanda Gezilecek Yerler Listenin Devamı

Vakit yetersizliğinden veya tembelliğimden gidemediğim İrlanda’da gezilecek diğer yerler ise başlıklar şeklinde aşağıdaki gibidir.

 • Game Of Thrones setine ziyaret
 • Kilkenny – İrlanda’nın güneydoğusunda yer alan küçük bir şehirdir. İrlanda’nın en popüler şehirlerden olan Kilkenny, tarihi yapıları ve kendi adını taşıyan birasıyla meşhurdur. 24.000 nüfuslu bu küçük şehir İrlanda’nın en turistik şehirlerinden birisidir.
 • Killarney National Park
 • Slea Head Drive
 • Connemara National Park
 • Gap of Dunloe
 • Slieve League
 • Sky road
 • Atlantic Drive on Achill Island
 • Dun Aongasa
 • Blarney Kalesi ve Bahçeleri
 • The Dingle Peninsula
 • İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Bru na Boinne
 • Keem Bay
 • Dundalk
 • Limerick – Limerick, Shannon nehri üzerine kurulu olan şehir İrlanda’nın orta batısında yer almaktadır.
 • İrlanda Gezilecek Yerler – Kuzey İrlanda

  İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda iki ayrı ülkedir. Kuzey İrlanda, İngiltere’ye bağlıdır. Fakat İrlanda’da gerek dil okulları gerek turlar bu bölgeye gezi düzenlemektedir. Normalde İngiltere vizesi gerekmektedir. Açıkçası ben gittiğimde kimse vize sormadığı için iki defa kolayca gidip gezmiştim.

  Belfast

  İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’nin başkentidir. Dublin’e göre daha düzenli, ekonomi seviyesi daha yüksek ve tam anlamıyla İngiltere’yi temsil etmektedir. Şehir merkezi gerçekten şahane, lüks arabalar, pahalı markalar vs. görkemli bir şehir. Dublin ve İrlanda’daki diğer şehirlere göre de pahalı ve sterlin kullanılmaktadır. Ayrıca burası İngiltere’ye bağlı olmasına rağmen otobüsle vs. hiçbir vize gerektirmeden girebiliyorsunuz. Zaten bir sınır vs. de bulunmamaktadır. Şehir merkezi çok hoş, eğlence adına da Londra kadar olmasa da tavsiye edebilirim. Tur ile gittiğinizde ayrıca Titanic müzesini de gezmenizi öneririm.

  Belfast Resimleri  Belfast Streets Ahead


  Belfast City

  Giants Causeway – Giant’s Causeway Rope Bridge

  Kuzey İrlanda’nın en kuzeyinde yer alan turistik yerlerden birtanesidir. Genellikle Belfast ve Giants Causeway turu beraber yapılmaktadır. Çok güzel manzarası ve doğal olarak oluşan Giants Causeway denilen bir taşlı yapılar bulunmaktadır. Yol boyunca zaten çok güzel yerlerden geçeceksiniz.

  Giants Causeway turunda ayrıca bir bölümden sonra Rope Bridge adında bir yere gideceksiniz. Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birtanesidir. Denizden yüksek yol boyunca yürüyüp asma bir köprüden geçip büyük kayalıklara ulaşıyorsunuz. İrlanda’nın en uç yeri olarak düşünebilirsiniz. Çok güzel manzarası, okyanus, doğa ve fotoğraf çektirmek için ideal bir yer.

  Giants Causeway - Giant's Causeway Rope Bridge Resimleri  Giants Causeway


  Giant’s Causeway Rope Bridge

  Giant's Causeway Rope Bridge

  İrlanda Gezilecek Yerler Notlar

  İrlanda gezilecek yerler ile önemli olduğunu düşündüğüm bazı notları bu başlık altında yazacağım.

  Kuzey İrlanda (İngiltere) tarafında olan Belfast başta olmak üzere yerler için İngiltere vizesi gerekmektedir. Okul gezileriyle ben dahil vizesiz gittim fakat bilgim ve kontrol olmadığı için sorun yaşamadım. Oysa nadiren de olsa kontrol ediliyormuş ve yasal olarak bulunmadığınızda sorun yaşarsınız. Bu bilgiyi bir kullanıcının uyarısıyla kontrol ettim bu sebeple İrlanda vizesiyle Kuzey İrlanda’ya gidemeyeceğinizi, olur da giderseniz sorumluluğun ve riskin size ait olduğunu belirtmek isterim.

  Adını hatırlayamadığım güzel bir yer daha vardı. Anlattıklarımdan sonra hatırlayan olursa mümkünse yorum olarak eklerse sevinirim. Dublin yakınlarda küçük tepelerden oluşan turistik bir yer. Dublin şehrinin ilk kuruluşu ya da Keltlerin ilk kurduğu şehir ile ilgili bir hikayesi var. Ayrıca turistik yerin girişinde korumalı bir bölümde büyük bir St. Patrick’s heykeli de bulunmaktadır. Celtic Boyne Valley gezisinde gördüğümü düşünüyorum ama emin olamadım.

  İrlanda Gezilecek Yerler

  Bu sayfada yer almayan fakat mutlaka görülmesi gereken yerler diye düşündüğünüz yerleri lütfen sayfanın sonunda yorum olarak veya kenan@irlandarehberi.com mail adresime bana yazarak iletebilirseniz sevinirim. Böylece sayfayı da sürekli güncel tutmaya çalışırım.


  2 Yorumlar

  1. merhaba öğrenci indirimi sağlamak için ne gibi bir belge gösterdiniz veya gerek oldu mu belge göstermeye? türkiyede geçerli olan öğrenci kimliği geçerli oluyor mu? teşekkürler

   • Merhaba,

    Ben DCU’de okuduğum için okul bir öğrenci üniversite kimliği vermişti. O kimliği maç bileti alırken veya bazı turistik yerlerde girişte göstermem yetiyordu. Eğer uzun süre kalacaksanız ulaşım için öğrenci kartı almanızı öneririm onun için okuldan öğrenci belgesi alıp merkezdeki bir yere yönlendirileceksiniz.

    Bunun dışında tren bileti alırken öğrenci kimliğinde yer alan öğrenci numarasını girmem indirimli bileti almam yetiyordu. Bazı yerlerde öğrenciyim demek yeterliydi herhangi bir onaylama istemiyorlardı.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir