İrlanda Üniversite

İrlanda Üniversite


İrlanda’da lisans eğitimi almayı düşünenler için bilmeniz gerekenleri, kaliteli İrlanda üniversitelerini ve İrlanda üniversite programları, ücretleri, koşulları hakkında detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

İrlanda Üniversite

İrlanda’da çok sayıda kaliteli ve Dünya’nın en iyi üniversiteler listesine girmiş üniversiteler bulunmaktadır. İrlanda’da üniversite eğitimi almayı düşünenler için bilmeniz gerekenleri bu sayfada bulabilir, yorumlar kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde 1 yıl hazırlık okutulmaktadır. Ayrıca İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler lisans eğitimine başlamadan önce İngilizce Hazırlık eğitimi almaktadırlar. İrlanda’da üniversite eğitimi almak için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Birincisi bir aracı kurum vasıtasıyla gerekli işlemleri yapmak ya da okumak istediğiniz üniversiteyi kendiniz bulup, yazışmaları kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan Fiyat Teklifi formunu doldurursanız anlaşmalı çalıştığımız aracı kuruma yönlendirme yapabiliriz.

İrlanda Üniversiteleri

Kaliteli eğitim veren İrlanda üniversitelerinden bazıları kısaca aşağıda gibidir;

 • Trinity College
 • University College Dublin (UCD)
 • Dublin International Foundation College
 • Dublin Business School
 • Griffith College
 • Dublin City University (DCU)
 • Maynooth University
 • Technological University Dublin
 • Galway Business School
 • IT Sligo
 • University College Cork
 • ve diğerleri…

İrlanda Üniversite kabul koşulları ve istenilen belgeler

İrlanda üniversiteleri vakıf ve devlet üniversiteleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Uluslararası öğrenciler için ikisi de ücretlidir ve üniversiteye bağlı olarak ortalama yıllık 12.000 Euro’dan başlayan fiyatlara sahiptir. Üniversitelerin kabul şartlarında bazı bölümler için burslar da verilmektedir.

İrlanda üniversiteleri sizden bölüme bağlı olarak IELTS sonucu istemektedir. Bazı üniversiteler IELTS 4.0 veya 5.0 kabul ederken bazıları da en az 6 veya 6.5 IELTS sonucu istemektedir. Her üniversitenin kabul şartları farklıdır. Sizden ayrıca lisans diploması, lisans diploması not ortalaması, niyet mektubu, referans mektubu gibi belgeler istenmektedir. İrlanda’da lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız bunu bir aracı kurum vasıtasıyla yapmanızı öneririm. Çünkü birçok belge ve kayıt işlemleriyle bu işleri bilen profesyonel kişilerin yardım etmesi gerekmektedir.

İrlanda lisans eğitimi için eğer İngiliceniz yeterli değil ise üniversite dahiline İngilizce hazırlı kursu alabilir veya bir dil okuluna kayıt olup daha sonra lisans eğitimine başlayabilirsiniz. İrlanda’daki üniversitelerin çoğunda kendi konaklama seçenekleri bulunmakla birlikte okulların yakınlarında yurt veya öğrenci evleri bulunmaktadır. İrlanda’daki üniversitelerin lisans programlarına ise yukarıda verdiğim üniversitelerin web sitelerine girerek detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İrlanda Üniversite eğitimi almak isteyenleri yapması gerekenler

Öncellikle İrlanda’da hangi bölümde lisans eğitimi almak istediğinizi önceden belirlemeniz gerekmektedir. Üniversite seçimine ise kendiniz veya aracı kurum tavsiyesiyle yapabilirsiniz.

Daha sonra en önemli konulardan birisi ise maddi yönünü hesaplamanız gerekmektedir. Yıllık 7.000-8.000 Euro’dan başlayan fiyatlar bazı bölümlere göre ise 25.000 Euro ya kadar çıkmaktadır. Bu masrafları karşılayabilmeniz en önemli konulardan birisidir. Bazı üniversitelerde belirlenen belirli bölümlerde burs imkanı da bulunmaktadır. Böylece okul ücretleri daha makul seviyeye gelebilmektedir.

İngilizce seviyeniz iyi olmalı ya da 1 yıllık hazırlık kursu için gitmeye karar vermeniz gerekmektedir. Lise diploma notunuzun da bazı üniversite ve bölümler için önemli olduğunu da lütfen unutmayın. Vize, konaklama ve diğer işlemleri ise kolayca halledebilirsiniz.

Ayrıca İrlanda’da lisans eğitimi aldığınız süre boyunca çalışma hakkı da elde ettiğinizi unutmayın. Bu çalışma hakkıyla tüm masrafları değil fakat en azından konaklama ve ulaşım gibi masraflarınızı ödeyebilirsiniz. İrlanda‘da üniversite eğitimi için aracı kurumlar üniversite tavsiyesi, kayıt ve vize işlemlerinde size yardımcı olmaktadırlar. Çalışma ve iş bulma konusunda ise kendiniz oraya gittiğinizde halletmek durumundasınız.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir