İrlanda Telefon Hattı Tavsiyesi

Telefon hattı, İrlanda’ya eğitim veya staj için gidenlerin en çok merak ettiği ve önceden halletmek istediği konulardan bir tanesidir. Daha önce Faydalı Bilgiler sayfasında telefon hattı ile ilgili çeşitli tavsiyeler eklemiştim. Bu sayfada ise kendi önerilerim dışında bazı kullanıcılardan da gelen önerilerle birlikte İrlanda’da faaliyet gösteren birden fazla telekomünikasyon firmasının fiyatlarını ve avantajlarını öğrenebilirsiniz. İrlanda telefon hattı tavsiyesi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Çekim gücü, fiyat ve performans Dublin şehrine göre anlatılmıştır.

Öncellikle kısa süreliğine İrlanda’ya geliyorsanız mevcut Türk hattınızı yurtdışına açarak kullanabilirsiniz. Örnek olarak Turkcell’de 85 TL ücret ödeyerek yurtdışında kullanabileceğiniz 2GB internet, 500 dk her yöne konuşma ve 1000 her yöne sms bulunmaktadır. Eğer İrlanda’ya uzun süreliğine geliyorsanız size diğer olanakları kısaca anlatacağım.

İrlanda’ya geldiğinizde direk havalimanında telefon hattı satın alabilirsiniz. Mevcut pasaportunuzu göstermeniz ve kayıt olmanız yeterlidir. Ayrıca telefon hattı için çok fazla acele etmemenizi öneriyorum. Havalimanında sonra öncellikle konaklayacağınız yere gidip daha sonra telefon hattı almanızı öneririm. İrlanda’daki tüm otobüslerde wifi bulunmaktadır. Aile yanı konaklamalarda, öğrenci yurtlarında ve dil okullarında da internet bağlantısı bulunmaktadır.

İster havalimanında isterseniz şehir merkezinde, alışveriş merkezlerinde bulunan bayilerden kolayca telefon hattı alabilirsiniz. Ayrıca hattınıza kontör yüklemek için yine aynı bayileri kullanabilir, market ve büfelerden de dolum yapabilirsiniz. İrlanda’daki telefon hatlarına kontör yüklemek biraz farklıdır. Direk bayiden doldururken telefon numarası ve miktarı söylemeniz yeterlidir. Fakat market ve büfelerden dolum yaparken sadece miktarı söylemeniz yeterlidir. Size bir fiş iletilmekte ve o fişteki numarayı arayıp ilgili kodu tuşladığınızda yükleme yapmış olursunuz.

İrlanda Telefon Hattı Tavsiyesi

Ben 2014 yılında o2 adlı firmadan hat almıştım. Şehir merkezinde işlek caddelerinde birden fazla mağazası bulunmaktadır. 20 Euro karşılığında 7 GB internet, 100 sms her yöne ve Türkiye ile 1 saat konuşma paketi almıştım. Şuanda fiyatları değişmiş olabilir fakat ben gayet memnun kaldım. o2 hattı alırken dikkat etmeniz gereken hattı alıp 20 euro yükledikten sonra kendinize göre bir paket seçmeniz ve onaylandı mesajı geldikten sonra kullanmanız gerektiğidir. Size bir broşür verilmekte ve orada mutlaka Türkiye ile konuşacağınızı belirtmeniz ona göre Türkiye’nin olduğu paketi ayarlamanız gerekmektedir. Çok basit bir işlemle her şeyi 10 dakikada halledebilirsiniz.

o2 firması dışında duyduğum ve bana gelen maillere göre şu telefon hatları ve özellikler bulunmaktadır;

  • Vodafone hattı o2’ya göre biraz daha pahalıydı. Fakat paketleri daha geniş ve iyiydi.
  • Tesco marketlerin ayrıca Tesco Mobile hattı bulunmaktadır. Benim gittiğim dönemde aralarında en ucuz telefon hattı Tesco idi ve sınırsız internet hizmeti veriyordu. Tesco marketlerden bilgi alabilirsiniz.
  • Three (3) adlı operatörden 20 Euro karşılığında sınırsız internet bulunan telefon hattı alabilirsiniz. Bu telefon hattında sms, konuşma yok herşeyi internet üzerinden halledebilirsiniz. (2017 yılı fiyatları)

İrlanda’da telefon hattı yönünden çok çeşit var ve fiyatlar da uygun diyebiliriz. İrlanda’da telefon hattı alırken mutlaka hangi firma olursa olsun aylık internet limitinizi, Türkiye’deki numaraları arayacaksanız uluslarası pakette Türkiye’nin olup olmadığını sormanızı rica ediyorum. Ayrıca size paketiniz onaylandı mesajı gelmeden veya satın aldığınız yerdeki görevli şu andan itibaren kullanabilirsiniz demeden hattınızı kullanmayınız.

Telefon hattına kontör yüklerken yukarıda bahsettiğim gibi büfe ve marketler size sadece bir fiş vermektedir. O fişteki talimatları takip ederek yine siz yüklemeniz gerekmektedir. Türkiye’deki eski kontör kartı gibi sistem işlemektedir. Bununla uğraşmak istemeyenler ise aylık yükleme ve paket onayını bayilerden halledebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir