İrlanda Yaşam

İrlanda yaşam hakkında bilgiler, İrlanda’ya çalışma veya eğitim amaçlı gelecek kişilere faydalı içerikleri bulabilirsiniz. İrlanda’ya hangi sebeple gelirseniz gelin mutlaka İrlanda’daki yaşam ile ilgili bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. İrlanda’daki yaşamı, hayatı ve sizi neler beklediğini kısaca yazmak istedim.

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

İrlanda ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık’a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda’nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

İrlanda, 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Fakat Schengen vize uygulamasına dahil değildir. Bu özellikle eğitim veya turistik gezi düşünenler için önemlidir. Bir Türk pasaportuyla herhangi bir AB üyesi ülkeden aldığınız Schengen vizesiyle İrlanda’ya giremezsiniz. İrlanda için vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Resmi dilleri İrlandaca ve İngilizce’dir. Ülkenin genelinde ve çoğunlukla İngilizce konuşulmaktadır. İrlanda dilinin resmi adı Galeik’dir. Kırsal kesimlerde ve belirli kişiler dışında pek konuşulmamaktadır. 2016 yılının tahmini verilerine göre İrlanda’nın yaklaşık 4.757.976 nüfusu bulunmaktadır. İrlanda 70.273 km² yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin para birimi Euro’dur. İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. İrlanda’nın telefon kodu +353 ve internet uzantısı .ie şeklindedir.

İrlanda Yaşam

İrlanda, muhteşem doğası ve huzurlu bir ülke olarak tanınmaktadır. Ülkede genel olarak sakin, mutlu bir hayat sürmektedir. Yaşam tarzı ve huzurlu olmasıyla daha çok Kuzey Avrupa ülkelerine benzemektedir. İrlanda ekonomisi ise son yıllarda büyük gelişme ve büyüme gösterse dahi hala birçok AB ülkesinin gerisindedir.

İrlanda’da kaldığımız süre boyunca hiçbir kötü olayla karşılaşmadım. İrlanda halkı genel olarak yabancılara karşı çok yardımsever ve iyi davranmaktadır. Ülkeye gerek yabancı turist ve öğrencilere gerçekten çok iyi davranılmaktadır. Sanırım halk ülkenin tanıtımı ve ekonomik katkıda bulunması sebebiyle yabancılara karşı en ufak bir yanlış yapmamaktadır.

İrlanda’da nerdeyse her şey belli bir sistemde çalışılmakta ve kurallara uyulmaktadır. Ülkede herkes kanunlara saygılı ve tüm işlemlerinizi zamanında, kolayca halledebilirsiniz.

İrlanda’da Yaşam yazımızın devamında ise belirli başlıklar altında bildiklerimi yazacağım. Bu şekilde sıkıcı bir yazı olmaması ve direk ilgilendiğiniz konuyu okumanızı kolaylaştırmak istiyorum.

İrlanda’da Din Konusu

Diğer AB ülkelerine kıyasla İrlanda’da kimse size dininizi sormaz. Halkın büyük bölümü Katolik’tir. Fakat kendi içlerinde muhafazakar olan bu halk başka dinlerdeki insanların yaşam haklarına saygılıdır. Mesela ülkede pek camii yok fakat her yerde mescidler bulunmaktadır. Bu mescidlerde aslında diğer dinler için de ibadethane bulunmaktadır.

İrlanda Ekonomisi

İrlanda son yıllarda Dünya’nın en büyük teknoloji ve bilişim şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Google, Apple, Ebay, Facebook, Oracle vb. büyük şirketlerin merkez ofisi İrlanda’dadır. Bu şirketler sebebiyle ülkede çok fazla yabancı uyruklu çalışan da bulunmaktadır. İrlanda’da teknoloji ve bilişim konusunda şirketlere vergi ve diğer konularda büyük avantaj sağlamaktadır. İrlanda ekonomisi bunun dışında genelde tarıma dayalı bir ekonomiye sahiptir. Bankacılık sektörü de son derece gelişmiştir.

Açıkçası bir Fransa, Almanya, İngiltere ekonomisiyle kıyaslama yapamayız. Ülke yüzyıllar boyunca İngiltere yüzünden geride kalmış ve son yıllarda büyük atılımlar yaparak gelişmeye çalışmaktadır. İrlanda’da halk çok fazla lüks tüketime yönelmemektedir. Türkiye’ye göre daha mütevazi bir hayat sürdürülmektedir. Ülkede her yerde toplu taşıma iyi çalıştığından çok fazla araç sayısı ve trafik bulunmamaktadır.

İrlanda Eğitim Sistemi

İrlanda’da Dünyaca ünlü üniversiteler ve kaliteli eğitim sistemi bulunmaktadır. İlkokul, ortaokul vs. eğitimlerde kaliteli bir eğitim verilmekte ayrıca İrlandaca (Galeik) öğrenilmesi teşvik etmek için zorunlu olarak okutulmaktadır. Gençlerin büyük çoğunluğu maalesef İrlandaca (Galeik) bilmemektedir.

İrlanda’da Dünya’nın en kaliteli üniversiteleri bulunmaktadır. Trinity College en tanınan okullardan birisidir. Son yıllarda yurtdışı eğitim ve İngilizce için açılan dil okulları sayesinde yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Bizim ülkemizden farklı olarak ülkedeki her okula kolayca girip, gezebilirsiniz. İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise tezsiz 1 yıl, tezli 2 yıl sürmektedir. Türkiye’ye göre eğitim fiyatları yüksek olmaktadır.

İrlanda Ulaşım

İrlanda’da özellikle Dublin’de çok sayıda ulaşım çeşidi ve sağlıklı çalışan bir sistem bulunmaktadır. Dublin’de şehrin nerdeyse her yerine otobüs, tren ve tramvay ile ulaşabilirsiniz. Bulunduğum süre boyunca toplu taşımada hiç bir aksaklık veya gecikme görmedim. Diğer şehirlere genelde tren veya şehirlerarası otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da ulaşım için Leap Card adı verilen bir kart kullanılmaktadır. Bu kart ile ülkedeki tüm ulaşım araçlarında seyahat edebilirsiniz. İrlanda’ya turistik bir gezi için geldiyseniz eğer Dublin, Cork, Galway gibi şehir merkezlerinde o şehir veya ülkenin diğer turistik bölgeler için düzenlenen turları bulabilirsiniz.

İrlanda’da bisiklet kullanımı da yoğun şekilde tercih edilmekte, bisiklet sahibi değilseniz kolayca kiralayabilirsiniz.

İrlanda İklimi

İrlanda genel olarak yağışlı ve ılıman bir iklime sahiptir. Fakat yağışlı olması günlük hayatı herhangi bir şekilde etkilememektedir. Yaz aylarında bile genelde birkaç saatlik yağmurlar yağmaktadır. İrlanda’da bulunduğum süre boyunca en sıcak aylar Haziran, Temmuz, Ağustos diyebilirim.

İrlanda bir ada ülkesine olmasına rağmen maalesef pek denize girilememektedir. Yaz aylarında bile sahillere gidebilir fakat suyun çok soğuk olması ve ülkemizdeki gibi yüzmeye çok müsait olmaması sebebiyle daha çok güneşlenmekle yetinmelisiniz. Ayrıca yaz aylarında şehirde nerdeyse bütün parklarda güneşlenen insanları görebilirsiniz.

İrlanda’da Eğlence

İrlanda’da herkes nerdeyse güler yüzlü ve eğlenmek için hazır bekliyor diyebilirim. İşte, okulda gayet eğlenceli zamanlar ve aktiviteler bulunmaktadır.

İrlanda’da mesai sonrası halkın büyük bölümü eve gitmeden önce cafe, bar ve restoranlarda vakit geçirmektedir. Haftasonları ise nerdeyse herkes kendine eğlence için vakit ayırmaktadır. Yaşlı insanlar bile dışarıya çıkmak için belirli günler belirlemektedir. İrlanda’da eğlence anlayışı her gün ve her saatte olmaktadır. İrlandalılar için günün herhangi bir saatinde cafe veya bara gitmek normal bir aktivitedir. Mesaiden sonra barda vakit geçirmek bir kültür gibi diyebiliriz.

İrlanda’da istediğiniz mekana istediğiniz zaman kolayca girebilirsiniz. Ülkemizdeki gibi kılıf kıyafet konusuna da pek bakılmamaktadır. Sadece belirli bar ve club işletmeleri 21 yaş altı misafirleri bazen kabul etmemekte ve bazı eğlence mekanlarında girişte kimlik kontrolü yapılmaktadır.

İrlanda’da eğlence olarak ayrıca tiyatro, konserler, opera ve spor faaliyetleri de çok popülerdir. Hafta sonları tiyatro salonları yoğun olmaktadır. Gaelic futbolu dediğimiz milli sporları ise futbol maçlarından fazla ilgi görmektedir. İrlanda’da bulunduğunuz dönemde mutlaka bu etkinliklere katılmaya çalışın.

İrlanda Yaşam

İrlanda yaşam hakkında yazılacak çok fazla konu var ve mutlaka gözden kaçırdığım noktalar olmuştur. Son yıllarda eğer gördüğünüz veya bildiğiniz bazı değişiklikler varsa lütfen bize yazın sayfamızdan veya sayfanın altındaki yorum bölümünden bizlere iletiniz. İrlanda ile ilgili tüm konuların ana başlıklarını sayfasının sonunda ve İrlanda Yazıları sayfasında kolayca bulabilirsiniz.