İrlanda Rehberi

İrlanda Rehberi


2014 yılının Temmuz-Eylül arası İrlanda’da İngilizce eğitimi için bulundum ve İrlanda’ya hayran kaldığım için bu rehberi açmaya karar verdim. İrlanda ile ilgili bilmek isteyeceğiniz çoğu şeyi ana başlıklar altında anlatmaya çalıştım. Olumlu/olumsuz görüşlerinizi iletişim sayfamızdan veya mevcut sayfaların altında yorum yaparak iletebilirsiniz. İrlanda rehberi sitemizde belirli aralıklarla güncelleme yapılmakta ve İrlanda ile ilgili faydalı içerikler eklenmektedir.

İrlanda rehberi yazılarım

En güncel İrlanda yazıları için sitemizin ana sayfasını ziyaret ederseniz daha iyi olacaktır. Siteyi belirli aralıkla güncellemekteyim. Ayrıca buradaki listede yer almayan özellikle İrlanda gezi rehberi sayfamız bulunmaktadır. Sitedeki yazıların büyük bölümü benim kişisel deneyimlerimden oluşmaktadır. Bazı konularda ise internet üzerinden araştırmalar yaptım. Bir çok güncel konuda ise benim gibi gitmiş öğrencilerin deneyimlerinden faydalandım. Bu yüzden yorum kısmından bizlere düşüncelerinizi belirtirseniz çok yararlı olacaktır. Siteyi güncel tutmak adına devamlı giden öğrencilerden destek beklemekteyiz.

İrlanda rehberi sitemiz tamamen ücretsizdir. Sitemizde herhangi bir reklam alanı bulunmuyor. Sadece son yıllarda birlikte çalıştığımız yurtdışı eğitim şirketinin fiyat teklif formu bulunmaktadır. Bunu da çok fazla fiyat teklifi, okul tavsiyesi isteyen öğrenciler için ekledik. Dilediğiniz konuda hangi şirket aracılığıyla giderseniz gidin bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. İrlanda’da eğitim, yaşam, iş vb. tüm planlarınızda sizlere destek olmaya çalışmaktayım.

En yeni bilgileri ve duyuruları öğrenmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızda güncel olarak İrlanda’yı tanıtan içerikler paylaşılmaktadır.

https://www.instagram.com/irlandarehberi
https://www.twitter.com/irlandarehberi
https://www.facebook.com/irlandarehberi
https://www.pinterest.com/irlandarehberi/


4 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Öncelikle sitenin çok yararlı olduğunu söylemek istiyorum. Aradığım bütün bilgiler paylaşılmış çok teşekkür ediyorum. İrlanda’ya dil eğitimi için gidenlere öneriniz pre-intermediate seviyesinde gidilmesini önermişsiniz. Ben Haziran ayında gitmeyi planlıyorum ve şuan elemantary seviyesindeyim o zamana kadar kursa gitmeden kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sorum sadece şu pre-intermediate seviyesinde olmadan kesinlikle gidilmemeli mi?

  • Merhaba Özgür,

   Benim tavsiyem en donanmlı, hazırlıklı şekilde giderseniz o kadar çok kendinizi geliştiri ve iyi öğrenirsiniz. Haziran ayına kadar çok var. Siz normal Elementary konularını bitirip Pre-Intermediate seviyesinden birkaç konuyu bile öğrenmeniz durumunda zaten orada o kurdan başlamış olursunuz. Açıkçası Elementary seviyesinde ve 3 aydan kısa süre gidecekseniz ben gitmenizi önermem çünkü maddi yönden düşünülürse mantıklı değil. Ama diyorsanız ki maddi yönden bir sıkıntı yok veya 3 aydan uzun süre kalacağım o zaman tabiki gidebilirsiniz.

 2. Öcelikle çok teşekürler,
  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı. Size birkaç sorum olacak , ben 6 aylık bir dil eğitimi için dublini düşünüyorum. DCU da karar kıldım en azından üniversite ortamı olur, daha kaliteli bir eğitim alabilirim diye (merkezde daha ucuz dil okulları var) . Ama üniversite biraz şehir dışında sanırsam. Bu büyük bir olumsuzluk yaratırmı.

  Birde kalacak yer genelde aile yanı öneriyolar.Okul konaklaması çok mu pahalı.

  her türlü önerinize açığım 😀

  • Merhaba,

   Siteyi beğenmenize sevindim. Açıkcası sitenin yarısı bitti diğer yazıları henüz bitiremedim. O yüzden gitmeden önce mutlaka ziyaret edin. Özellikle götürmeniz gereken eşyalar ve bazı faydalı bilgileri yakın zamanda ekleyeceğim.

   Dublin’de birçok dilokulu var ben kısaca size arasındaki farkı açıklayayım. Bazı arkadaşlarım C.E.S’te okuyordu, bazıları Kaplan’da ama çoğunlu DCU’deydi. Bunun dışındaki okulların çoğu küçük dil okullarıydı ve sadece fiyatlara bakmayın çünkü bazıları bir apartmanda küçük bir yer çıkabilir. Hangi okulda okuduğun farketmiyor fakat öğrenciler genelde Dublin 9 ve Dublin 11 bölgelerinde kalıyor. Ben 100m DCU’ye yakın kalırken arkadaşım hergün merkeze gidip gelmek zorunda kalıyordu. Ayrıca Dublin küçük bir şehir yani sen okula 15-20dk da varıyorsun. Yağmur yağdığı için veya otobüs geciktiği için geç kalma olayı yok. Kaplan’ı bilmiyorum ama C.E.S ve DCU’de her hafta sonu bir şehre veya turistik yere geziler yapılıyor. Haftanın birgünün biz DCU ile bir bara gidiyorduk C.E.S ise bir club gibi yeri ayarlıyordu. Benim gördüğüm C.E.S’te yaş ortalaması biraz düşük ve biz DCU’de okuldaki öğrencilerle de okulda takılabiliyorduk. Olanakları, kalitesi aynı olabilir ama ben üniversite ortamını daha çok sevdim. Uzaklık fln dediğim gibi DCU ile merkez 5km mesafede ve senin evin konaklama türü farketmez %90 DCU’ye yakın olacaktır.

   Konaklama fiyatları ve farklarını https://www.irlandarehberi.com/irlanda-konaklama.html adlı sayfada yazdım. En altında da fiyatlarını da belirttim. Okul konaklaması dediği aslında apartta kalıyorsun. Benim yazımda belirttiğim Shanowen Square de aynı şey zaten bildiğin öğrenci yurdu. Fiyatları da %10 belki fark eder tek kötü kısmı DCU’de kalacaksanız sanırım önceden ayarlamanız lazım sona bırakırsanız yer kalmıyor.

   Aile yanı iyi güzel kesinlikle kötülemiyorum ama genelde sorun çıkmasın, pratik yapsın diye öğrenciler okullar tavsiye ediyor. Tabi okullar bu aile konaklamasını ayarladığı için para da kazanıyor. Eğer yaşın küçükse, gece hayatın da yoksa aile yanı mantıklı. Ama çok sosyal olmasan bile zaten okulla 1-2 defa, sınıftakilerle derken nerdeyse hergün dışardasın ve birkaç akşam da bara fln gidiliyor. Uzun süre kalınca da açıkcası sevgili fln ediniyorsun aile yanı rahat olmuyor. DCU’de okursan okulun kendi yurdu da olur, hemen karşısındaki Shanowen Square’de olur hizmetleri vs. herşey aynı. Bunların dışında öğrenci evinde de kalabilirsin aynı özgürlük mevcut. Konaklamayı seçerken mutlaka bir türk ile kalmak istemediğini belirt yoksa okuldan sonra türkçe konuşursunuz zaman ve para kaybına neden olur.

   Başka sorunuz olursa mutlaka yazın cevaplayalım. Şimdiden Dublin’de hoş vakit geçirmeniz dileğiyle..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir