İrlanda Eğlence

İrlanda Eğlence


İrlanda hakkında birçok yazıdan sonra eğlence konusunda bahsetmesek olmazdı. İrlanda’da ve özellikle Dublin’de yer alan eğlence mekanları, bar, gece kulüpleri, cafeler vb. hakkında faydalı bilgileri bildiğim kadarıyla yazmaya çalışacağım. Öncellikle belirtmek isterim ki mekan ismi vermek yerine genel olarak bir tanıtım yazacağım. Sadece kendi deneyimlediğim yerleri isim ile belirteceğim. İrlanda’da eğlence derken de kaliteli, eğlenceli bir içerikten bahsedeceğim.

İrlanda Eğlence

Öncelikle cafeler hakkından bazı şeyler yazmak istiyorum. İrlanda’da geç saatlere kadar açık olan birçok cafe bulabilirsiniz. Bazı cafelerde içki satışı da yapılmaktadır. Alkol tüketmeyenler için şunu söyleyebilirim ki istediğiniz mekanda istediğinizi içebilirsiniz, kesinlikle yanlış anlaşılmıyorsunuz. Mesela Ramazan ayında belki içki kullanmak istemeyebilirsiniz sorunsuzca eğlenebilirsiniz. İçki içmeyenler için tek sorun cola/fanta gibi içecekler mekanlarda 3-3.5 euro olduğundan verdiğiniz paraya üzülebilirsiniz. Bazı günler canınız içki içmek istemediğinde barlarda kahve, gece kulüplerinde cola/fanta tarzı şeyler içebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle komik duruma düşmezsiniz.

İrlanda’da özellikle haftasonları çoğu gece kulübü ve bazı barlar 21 yaş altındaki kişileri kabul etmemektedir. Bar ve benzeri yerler genelde bir kontrol yapmamakta fakat gece kulüplerinde kimlik gösterilmeden girmek nerdeyse imkansızdır. Haftasonları yeterince kalabalık olduğundan mağdur olabilirsiniz. Hafta içi ise sadece bazı gece kulüpleri kontrol yapmaktadır. Eğer grup olarak gidiyorsanız aranızda 1 veya 2 kişi varsa iki grup şeklinde ayrılarak o arkadaşınızı sokabilirsiniz. Ama işiniz tamamen şansa kalmıştır.

İrlanda’nın yerli markası olan Guinness birası en çok tüketilen ve her yerde bulabileceğiniz güzel biralardan bir tanesidir. Viski olarak ise İrlanda yapımı Jameson viskisini hem tat hem fiyat bakımından tavsiye ederim. Onun dışında Guinness ürünleri ve Avrupa’da yaygın tüketilen tüm içecekler heryerde mevcuttur.

Barlar

İrlanda’da her yerde bir bar görmeniz mümkün. Merkezdeki barlarda her yaştan insanı görebilir ve eğlenebilirsiniz. Merkez dışındaki barlarda ise daha çok orta ve yaşlı kesim gitmektedir. Irish pub diye bildiğimiz bar kültürü ülkede çok yaygındır. Özellikle hafta sonu gençlerden tutun 70 yaşındaki amca ve teyzeleri bile görebilirsiniz. Birçok barda özellikle Temple Bar ve turistik yerlerde haftasonları canlı müzik vardır. İrlanda müziğini beğeneceğinizi düşündüğüm şarkılarla hiç tanımadığınız insanlarla dans edebilirsiniz.

Dublin’de merkezde her yerde bar bulunmaktadır. En meşhur ve turistlerin yoğun gittiği yer ise Temple Bar bölgesidir. Bu bölgede onlarca cafe, bar ve club bulabilirsiniz. Herkesin zevkine göre kaliteli yerler var. Barlarda genelde bira tüketiliyor fakat birbirinden güzel viski ve kokteyleri de denemenizi tavsiye ederim. Barlarda genel olarak Temple Bar bölgesi dahil biralar 7-9 euro arasındadır. Biralar genel olarak 50cc bardakta gelmekte şişe bira içeni nerdeyse hiç görmedim. Mutlaka fiyat farkı vardır ama tercih eden de yok gibi. Jameson viski ise 7 dolara satılıyordu. Tabi çok daha kaliteli ve muhtemelen pahalı viskiler de bulunmaktadır. Tekila olayında ise sizi uyarmak isterim ki fındık büyüklüğünde küçük tekile için 4-5euro istemektedirler.

Dublin’de bildiğim birkaç güzel bar var fakat diğerlerine haksızlık olmaması açısından isim vermek istemiyorum. Size önerim özellikle Temple Bar bölgesi ve Dublin Castle’e giderken solda kalan bölgedeki mekanları tercih etmenizdir. Eğer Dublin City University yakınında kalıyorsanız ve öğrenciyseniz (Dublin 9, Dublin 11 bölgeleri) size Dublin City University’nin içindeki Nubar’ı tavsiye ederim. Hem fiyatlar uygun hem de hafta sonu dahil açık. Sanırım sadece pazar günleri kapalı fakat hoş vakit geçirebilirsiniz.

Dublin merkezde ayrıca bazı barlar küçük olduğundan mekanda sadece içkinizi alıp sokakta takılıyorsunuz. Bizde eskiden İstanbul Beyoğlu’ndaki gibi bir ortam mevcut.

Trinty College Pub

Ayrıca ucuza içki içmek isteyenlere tavsiyem ise Trinty College’nin içinde eski bir bar bulunmaktadır. Hava güzel olduğunda öğlenden itibaren büyük bir kalabalık çimlerin üstünde içki içerek eğlenmektedir. Orada sıradan biralar 6-7euro, Polonya üretimi biralar ise 4 tanesi 10 euro tarzı ucuza satılmaktadır. Ayrıca içki içmek istemeyenler için kahve vs. de satılmaktadır. Genelde öğrenciler takıldığı için uygun fiyata çok güzel zaman geçirebilirsiniz. Bu mekana genelde arkadaş grubuyla gidilmekte ve hava kötüyse mekan boş olmaktadır.

Gece Kulüpleri

İrlanda’da özellikle Dublin’de her zevke ve isteğe göre gece kulüpleri var. Daha önce de belirttiğim gibi 21 yaş altı kişileri genelde almıyorlar. Gece kulüplerine girerken herkes için kimlik kontrolü yapılmaktadır. Gece kulüplerinde genelde giyim kuşam, damlı-damsız olayına bakmıyorlar. Eğer grup olarak gidiyorsanız bir arkadaşınız 21 yaşın altındaysa düzgün konuşursanız sorun etmemektedirler. Fakat haftasonları 21 yaş altı kişileri çok zor almaktadırlar.

Gittiğim gece kulüpleri genelde 5-15 euro arası giriş ücreti almaktadır. Bazı gece kulüplerine 18:00 den önce giderseniz ücretsiz girebiliyorsunuz. Fakat 5-10 euro için o kadar erken girmek çok saçmadır. Bazen aile yanında kalan öğrenciler 9-10 gibi dönmek istediklerinde erken girip ücret ödememek mantıklı olabilir.

Gece kulüplerinde biralar genel olarak barlardaki gibi 50cc’lik 7-9 euro arasındadır. Bazı gece kulüplerinde mesela Dicey’s hafta içi çok ucuzdur. Mesela pazartesi bira 2.5 euro ile başlar her gün 0.50-1.00 euro artarak cuma ve sonrasında 7-9 euro olmaktadır. Bazı gece kulüplerinde ise saat 22:00’den önce kokteyl aldığınızda bir alana bir bedava kampanyası bulunmaktadır. İrlanda’da içki su gibi tüketildiğinden bunlara dikkat etmenizi 2 bira içip kalkarım ile geceyi kolayca sonlandıramayacağınızı belirtmek isterim.

Genel olarak İrlanda eğlence mekanları için bilmeniz gereken faydalı bilgiler

  • Kimlik olmadan gece kulüplerine gitmeyin geri dönmeniz kesin gibi bir şeydir.
  • Yanınızda fazla nakit bulundurmanıza gerek yok. 1 bira için bile kredi kartı kullanabilirsiniz.
  • Bütün bar ve gece kulüplerinde ödemeyi peşin yapmaktasınız.
  • Eğlence mekanlarında genelde alman usülü ödeme yapmaktasınız. Çoğu kişi bunu bildiğinden kendinizi kimseye bir şey ısmarlamak zorunda hissetmeyin. Bazen grup şeklinde gittiğinizde herkes sırayla gruptakilere birer içki almaktadır.
  • Eğlence mekanlarında tanıştığınız insanlara özellikle kadınlara içki ısmarlamaya çalışmayın. Genel olarak böyle bir şeye alışık değiller ve herkes kendi içkisini almaktadır. Bazı durumlarda teklif edilebilir fakat ısrar etmeyin.
  • Bizim Türklerin genel olarak yaptığı bir hata ise; Yanımızda geldiğimiz yabancı bir arkadaşımız veya eğlence mekanında tanıştığımız birisine aşırı sahiplenebiliyoruz. Sizle gelen bir kadın 15dk sonra birinden hoşlanıp onunla takılabilir veya onunla gidebilir. Aynı şekilde yeni tanıştığınız biriyle samimi olabilir ama 15dk sonra başkasıyla samimi olduğunu görebilirsiniz. Genel olarak Türk erkeklerin bu konuda sıkıntılı olduğunu gördüğüm için lütfen rahat takılın.
  • Eğer fazla içkiye dayanıklı değilseniz lütfen kendinize hakim olun. İrlanda’da geç saatlere kadar eğlence sürdüğünden hem kendinizi rezil etmeyin hem de sarhoş davranışlarınızla kendinizi mekandan kovdurtmayın. Aşırı alkollü kişileri ayakta duramıyorsa direk mekandan kovuyorlar.
  • Saat 23:00’ten sonra genel olarak yaşadığınız yere otobüs bulunmamaktadır. Bu yüzden eğlence mekanına gitmeden önce bir arkadaş ortamıyla sözleşmeniz, grup olarak gidiyorsanız minibüs taxi tarzı taksileri kullanmanız fiyat açısından avantajlıdır.
  • Genel olarak İrlanda’da gece hayatı aşırı aktif ve eğlenceli geçmektedir. Ülkemizdeki gibi paraya, giyime çok bakılmamakta nerdeyse istediğiniz her kişiyle tanışabilir istediğiniz her mekana girebilir ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Genel olarak İngiltere’deki eğlence hayatı nasılsa burada da aynısıdır. Ülkemize göre bazı durumlar aşırı gelebilir veya farklı gelebilir ama eğlencede sınır yoktur kavramıyla yaşamaktadırlar.

İrlanda içkisi

İrlanda’da içki kültürü çok zengin ve dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır. Dünya’da viski denilince genelde İskoç viskisi gelir fakat İrlanda viskisi de hem eski hem de çok kalitelidir. İrlanda eğlence mekanlarında her zaman İrlanda ürünleri ön plandadır. Dünyaca ünlü İrlanda viski ve bira markalarını kısaca özetlemek gerekirse;

İrlanda viskileri: Bushmills, Connemara Peated, Teeling, Greenore 8, Jameson, Tullamore D.E.W, West Cork, Redbreast, Green Spot, Yellow Spot

İrlanda biraları: Guinness, Harp Lager, O’Hara’s Irish Wheat, Porterhouse Brewing Co. Oyster Stout, Yardsman Lager 4.8%, O’Hara’s Celtic Stout, Clonmel 1650, Beamish Irish Stout, Kilkenny Irish Cream Ale, Murphy’s Irish Red, Smithwick’s Irish Ale, Murphy’s Irish Stout

Dünya’da İrlanda birası genel olarak siyah bira olarak bilinen Guinness bilinmektedir. Dublin’de Guinness bira fabrikası ve Jameson viski fabrikasını ziyaret edebilirsiniz. İçkilerin yapıldığı yeri görebilir ve farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

İrlanda eğlence konusu hakkında eksik bulduğunuz veya eklemek istedikleriniz varsa lütfen bizlere yorum kısmından iletiniz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir