İrlanda Uçak Bileti

İrlanda Uçak Bileti


İrlanda vizesini aldıktan sonra uygun İrlanda uçak bileti almak da son derece önemlidir. Vize başvurusunda zaten en azından uçak bileti rezervasyonu istenmektedir. Türkiye-İrlanda arasında yaklaşık 3000km mesafe vardır. İstanbul’dan Dublin havalimanına 4-4.5 saat uçuş süresi bulunmaktadır. İstanbul’dan Dublin’e şu anda direk olarak ülkemizden sadece Türk Hava Yolları uçuş gerçekleştirmektedir. Yaz aylarında İzmir veya Muğla üzerinden Ryanair bazı seferler düzenlemektedir.

İrlanda Uçak Bileti

İstanbul-Dublin uçak biletleri yıllara göre çok fazla fiyatı artmamaktadır. 2022 Türk hava yolları yaz ayı için İstanbul-Dublin gidiş dönüş uçak bileti fiyatları 4300 TL’den başlamaktadır. . Ryanair 2021 Dalaman Dublin gidiş dönüş uçak bilet fiyatları yaz aylarında 150 Euro civarındadır. Fakat Ryanair ile maalesef bagaj hakkı bulunmamaktadır. Bagaj ile birlikte satın alırsanız ve Dalaman üzerinden gitmek sorun olmaz derseniz daha uygun fiyata gidebilirsiniz. Dalaman-Dublin uçuşları ise belirli aylarda belirli tarihlerde bulunmaktadır. İstanbul-Dublin aktarmalı uçuşlar da bulunmaktadır fakat fiyat farkı olarak çok az bir fark var ve değmeyecek bir yorgunluğu seçmenizi önermiyorum. Maddi olarak sıkıntısı olmayanlar business class için de bilet bakabilirler gayet güzel bir deneyim yaşayabilirler. Uçak biletlerin fiyatları çok fazla değişmediğinden çok önceden almanıza gerek yok. Vize süreci için zaten rezervasyon dahi yaptırsanız yeterlidir.

Aktarmalı uçak bileti alanların bekleme süresini iyi hesaplamasını ayrıca İrlanda vizesiyle Avrupa ülkelerini gezemeyeceğinizi de belirtmek istiyorum. İrlanda AB üyesi fakat Schengen üyesi değil. İrlanda vizesiyle sadece İrlanda Cumhuriyeti içerisinde seyahat edebilirsiniz. Avrupa ülkeleri için Schengen vizesi, İngiltere veya Kuzey İrlanda için ise İngiltere vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. İrlanda vizesi ile alakalı daha detaylı bilgileri sitemizdeki İrlanda vizesi yazımızda bulabilirsiniz.

Havalimanı

Bunun dışında sizlere Dublin havalimanı hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Dublin’e vardığınızda İstanbul Atatürk havalimanına göre çok küçük olduğunu göreceksiniz. Uzun uçuşlar için aynı havalimanında muhteşem başka bir tesis bulunmaktadır. Dublin havalimanına indiğinizde çıkışta hem şehir içi hem şehir dışına giden otobüsleri bulabilirsiniz. Yanınızda otobüs için kart olmasa bile şöföre gideceğiniz yeri söylediğinizde ücreti nakit olarak ödeyebiliyorsunuz. Kaldığınız yere önceden haritadan bakın veya adresi orda bulunan bir görevliye verirseniz sizlere yardımcı olacaklardır. Otobüs şöförleri genelde durak isimlerini biliyor bu yüzden kalacağınız yere yakın durak ismini verirseniz sorun yaşamazsanız. Örnek olarak ben Dublin City University yakınlarında olan Shannowen Square’de kaldım. Merkezden veya havalimanından otobüse bindiğimde Omni Shopping Center dediğimde sorun olmuyor fakat kaldığım yerin adını verdiğimde sorun olmaktadır.

Taxi ile giderim derseniz de Dublin City University için 18euro ödemiştim. Genel olarak öğrencilerin konakladığı yerler o bölge olduğu için taxi ücretiniz 20 euro olacaktır. Şehir merkezi için ise 25-30euro olarak düşünebilirsiniz. Fiyatların Türkiye’ye göre pahalı olmasına aldanmayın 5-10 dk’lik yol mesafesindedir. Dönerken de hem şehir merkezinden hem de birçok bölgeden geçip havalimanına giden otobüsler mevcut. Havalimanından 1 numaralı otobüsler hem Omni AVM’nin önünden hem de merkeze kadar gitmektedir. Eğer yanınızda bavul varsa ve büyükse taxi ile gitmenizi öneririm.

Faydalı Bilgiler

Türkiye’ye dönerken ise Dublin havalimanında free shoplara mutlaka uğramanızı öneririm. İrlanda’nın viskisi ve biraları meşhurdur. Özellikle Jameson ve Guinness markaları popülerdir. Türkiye AB’ye üye olmadığı için çok güzel viskileri yarı fiyatına alabilirsiniz. AB vatandaşlarından iki katı ücret almaktadırlar. Çikolata ve hediyelik eşya ise şehirdeki fiyatlarla aynı bu yüzden önceden almakta fayda var hem de güzelce bavulunuza koymuş olursunuz. Giderken sadece bavullarınızı teslim edip normal bir turnikeden geçiyorsunuz ve başka kontrol veya çıkış için işlem yapmıyorsunuz.

İstanbul’dan Dublin’e giderken bavulunuzun ağırlığını iyice ayarlamanızı öneririm. Dönerken ise birkaç kilo fazla bile olsa sorun etmiyorlar. İlk defa uzun bir uçuşa çıkıyorsanız rahat bir spor ayakkabı ve kıyafetler giymenizi tavsiye ediyorum. Bunun dışında çok sorulduğu için bavulunuza ne koymanız gerektiğini, nasıl bavul hazırlamanız gerektiğini sitemizdeki Faydalı Bilgiler sayfası üzerinden yararlanabilirsiniz.

Şimdiden herkese iyi yolculuklar.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir