İrlanda İş Olanakları

İrlanda İş Olanakları


İrlanda rehberinde en çok ilgi gören ve merak edilen konulardan birisi İrlanda iş olanakları sayfasıdır. Yıllar önce kısaca bahsettiğim yazıda artık İrlanda’da iş bulmak, çalışmak isteyenler için bildiğim tüm bilgileri güncel olarak bulabilirsiniz. Şunu öncellikle belirtmem gerekir ki ben İrlanda’da sadece İngilizce eğitimi için bulundum. Orada herhangi bir iş tecrübem olmadı. Fakat öğrendiğim ve edindiğim bazı faydalı bilgileri bu sayfada paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Benim bildiğim İrlanda’da çalışabilmeniz için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlar kısaca;

 • 25 hafta ve üstü (6 ay) dil okuluna kayıt olarak part-time çalışma hakkı edinebilirsiniz.
 • İrlanda’daki bir şirkette iş bularak çalışma vizesine başvurarak
 • Erasmus Stajı
 • İrlanda’da şirket kurarak (bu konuda detaylı bilgim yok)
 • Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)

Bu seçenekler dışında İrlanda’da nasıl çalışabileceğinize dair başka bilgim bulunmamakla birlikte aklıma başka seçenek de gelmemektedir. Yukarıda yazdığım seçenekleri detaylı bir şekilde anlatacağım ve kafanıza soru işareti kalmaması için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

ÖNEMLİ DUYURU: İrlanda rehberi olarak İrlanda’da çalışmayı düşünen kullanıcılarımıza sadece İrlanda iş olanakları sayfasında eklediğimiz bilgilendirici yazılarla yardımcı olmaktayız. İrlanda rehberi olarak iş bulma, iş tavsiyesi verme gibi hizmetlerimiz bulunmamaktadır.

İrlanda’da dil eğitimi ve çalışma hakkı

İrlanda’da 25 hafta ve üstü dil eğitimi için bir okula kayıt olduğunuzda sizlere part-time çalışma hakkı verilmektedir. Part-time çalışma hakkı haftalık 20 saat olarak belirlenmiştir. Bu sürenin üstünde yasal olarak çalışamazsınız fakat bazı kişiler her kurala uymayabiliyor. Part-time işlerde saatlik asgari ücret 10.50 Euro’dan başlamaktadır. Çalıştığınız işyeri, şirketin durumu ve pozisyonunuz aldığınız ücrete etki etmektedir.

25 hafta altındaki okul kayıtlarında yasal olarak çalışamazsınız. Bana genelde 2 ay, 3 ay gitmeyi düşünenler sorduğu için özellikle belirtiyorum. Sadece 25 hafta üstü (6 ay ve üstü) dil eğitimlerine gidenlere çalışma hakkı tanınmaktadır. Yasadışı çalışma koşulları hakkında ise zaten etik olarak herhangi bir bilgi vermeyi düşünmüyorum. Sorularınızı bunu dikkate alarak sorarsanız sevinirim.

Ayrıca 25 haftalık dil eğitimi aldığınızda göçmenlik bürosu işlemlerinizden sonra yaz aylarında ve noel tatillerinde full time çalışabilirsiniz. Sayfanın sonunda çalışma izni hakkında, nasıl iş bulabileceğiniz hakkında vs. detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Bunun dışında İrlanda dil okulları ve konaklama fiyat teklifi sayfamız üzerinden en güncel fiyat teklifi alabilirsiniz.

25 hafta ve üstü eğitimler İrlanda Work & Study olarak da bilinmektedir. Fakat Amerika, İngiltere, Avustralya’ya göre farkı hiçbir kurum iş bulmamaktadır. Sadece çalışma hakkınız var ve işi kendiniz bulmalısınız.

İngilizce Eğitimi hakkında daha fazla detay için İrlanda İngilizce Eğitimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda’da iş olanakları

İrlanda’da birçok farklı sektörde çok sayıda iş olanakları bulunmaktadır. Özellikle yazılım, bilişim, pazarlama ve teknoloji ile alakalı sektörlerde İrlanda Dünya’da önemli bir yer tutmaktadır. Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, Facebook, Google, Ebay, Paypal ve onlarcasının merkezi İrlanda’da bulunmaktadır. Birçok farklı sektörde iş imkanlarının yanında teknoloji şirketleri ön planda diyebilirim. Bunlarla bağlantılı ajanslar, medya şirketleri, finans kuruluşları ve bankacılık sektörü de gelişmektedir.

İrlanda’da çalışabilmeniz için ya bu şirketlerden bir şekilde bir teklif almanız gerekmekte ya da internet üzerinden iş ilanlarına başvurarak kabul edilmenizi sağlayabilirsiniz. Genel olarak en az orta seviye bir İngilizce seviyesine sahip olmanız ve istekli davranmanız gerekmektedir. Ülkemize göre İrlanda’da maaş ve çalışma koşulları son derece iyi durumdadır. Çoğu iş ilanında yıllık maaş, prim ve olanaklar detaylıca verilmektedir. AB vatandaşları iş başvurularında bir adım avantajlıdır, çifte vatandaş olanların bilmesini isterim.

Bunun dışında bazı mesleklerde İrlanda’da iş bulmak ve çalışmak ise kolay olmamaktadır. Edindiğim bilgiye göre bazı mühendislik alanlarında sigorta ve bazı yasal izinler sebebiyle AB vatandaşı olanların başvurusu tercih edilmektedir. Aynı şekilde sağlık sektöründe bazı izinler sebebiyle benzer durum yaşanmaktadır. Bu sorun eğer bir işe kendiniz başvuruyorsanız baştan karşınıza çıkacak zorlukları bilin diye belirtiyorum. Eğer İrlanda’dan size bir iş teklifi geldiyse bu sorunlarla karşılaşmazsınız çünkü şirket zaten her konuda bilgi sahibidir ve işinizi halledecektir.

İrlanda’da Staj

İrlanda’da staj yaparak çalışma imkanınız bulunmaktadır. Staj süresi genellikle 3 ay ve üzeri olmaktadır. En az orta seviye İngilizce bilmeniz de gerekmektedir. İrlanda’da staj konusunda ise bazı önemli konuları bilmeniz gerekmektedir.

Öncellikle İrlanda’da Erasmus stajı veya normal staj yaparak çalışma imkanınız bulunmaktadır. Erasmus stajında sınava girip kazanmanız gerekmekte ve okul tarafından yönlendirilmektesiniz. Normal stajda ise sadece belgeleri halletmeniz yeterlidir. Arasındaki fark Erasmus stajında devletten maddi destek alırsınız, normal stajda ise almazsınız. Bazı stajlarda prim de verildiğini gördüm. Şu anda Erasmus stajı dışındaki staj imkanları aktif değildir.

İrlanda’da staj çalıştığınız şirkete göre ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Staj başvurusunda kabul edilmeden önce sizle görüşme yapılıp bu konu hakkında bilgilendirileceksiniz ve ona göre karar verebilirsiniz. İrlanda’da staj yerini kendiniz bulabilir fakat genelde çok zor olmaktadır. Bunun yerine İrlanda’da staj yeri bulan bir aracı kurumla çalışıp işlemlerinizi ona göre halledebilirsiniz. Genel olarak çoğu aracı kurum şu şekilde çalışmaktadır. Sizden cv ve bazı bilgileri istemektedir. Staj bulması için sizden bir ücret talep etmektedir. Daha sonra size uygun bir iş bulup gerekli işlemleri yapmanız için yardımcı olmaktadır. Eğer size iş bulamaz ya da iş görüşmesinde kabul edilmezseniz yatırdığınız ücretin 2/3 kısmını iade etmektedirler. Ücretler çok yüksek değil ve hem iş yeri bulunması için hem de vize süreci için doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Daha fazla bilgi için İrlanda Staj sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda’da nasıl iş bulabilirim? İrlanda iş olanakları nelerdir?

İrlanda’da part-time veya full time çalışmayı düşünenler aşağıdaki faydalı bilgilerden yararlanabilirler.

 • İnternet üzerinden çok sayıda iş ilanı bulunmakta bunlara kolaylıkla başvurabilirsiniz. İrlanda iş bulma sitelerinden bazıları; Jobs.ie, irishjobs.ie, gradireland.com, ie.indeed.com, monster.ie, ie.jooble.org siteleridir. Bu sitelerin hepsini ayrı ayrı incelemenizi ve şansınızı denemenizi öneririm.
 • Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, Google, Facebook, Paypal, Ebay vb. şirketlerin kendilerine ait kariyer sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfalar üzerinden iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu büyük şirketlerinden websitelerinde kariyer sayfalarında detaylı bilgiler bulunmaktadır.
 • İrlanda’da yer alan üniversite kampüslerinde, dil okullarında, kahve dükkanlarında yer alan ilan panolarını takip etmenizi, part-time işler için birçok iş ilanına denk gelebilirsiniz..
 • Benim bulunduğum dönemde Dublin’deki Türk Konsolosluğu’nun kapısında veya yakınındaki bir panoda iş ilanları olduğunu duymuştum. Vaktiniz varsa kontrol etmenizi öneririm.
 • İrlanda kökenli kariyer sitelerinde Turkish şeklinde arama yaparsanız birçok ilana rastalayabilirsiniz. Bazı şirketler türkçe bilen eleman aradıklarından bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm.
 • Özellikle Brezilya gibi ülkelerden gelen birçok bayan arkadaşım çocuk bakımı işinde çalışıyordu. Bu şekilde gelmek için sanırım önceden işi ülkelerinden ayarlıyorlardı. Genelde zengin bir ailenin çocuğuna bakıyordu ve bu işten kazanç sağlıyordu. Haftanın bir günü tatiliniz var ve ailenin evinde kalıyorsunuz. İngilizce kursuna gidiyorsanız bir engel teşkil etmiyor ve bazı günler fazladan gece gezmelerine çıkabiliyorsunuz. Bunun dışında maalesef başka bilgiye sahip değilim. Hasta bakıcısı, çocuk bakıcısı gibi birçok işte genelde Güney Amerika’dan gelen kişiler çalışıyordu. Bu konuda detaylı bilgiye sahip değilim.
 • Dil okulundaki sınıf arkadaşlarınızla, öğretmenizlerinize konuşup sizi yönlendirmelerini isteyebilirsiniz. Bazı zamanlarda arkadaş tavsiyesiyle iş bulabilirsiniz.
 • İrlanda iş garantisi hakkında

  Benim bildiğim İrlanda’da eğitim danışmanlığı veren kurumların çoğu iş garantisi vermemektedir. Yani 25 hafta üstü eğitim dahi alsanız işi siz bulmak zorundasınız. Size iş bulmanız için ellerinden geldiğince bilgi verilip yardımcı olunabilir. Fakat iş bulma garantisi diye bir konu bulunmamaktadır. Bazı dil okulları belirli dönemlerde iş garantili dil eğitimi de vermektedir. Bu işler genelde staj şeklinde olmakta ve sınırlı sayıda olmaktadır. Aracı kurumunuzla bunu görüşebilirsiniz.

  İrlanda çalışma vizesi

  İrlanda’ya ister eğitim, staj aracılığıyla ister direk iş bularak gidin benzer bazı süreçler bulunmaktadır. Bu konu çok sorulduğu için detaylıca yazıyorum.

  Öncellikle İrlanda vizesine başvuruda farklı form ve belgeler iletseniz dahi herkese başlangıçta en fazla 90 günlük vize verilmektedir. Bu vize ile İrlanda’ya giriş yapıyorsunuz ve önceden almış olduğunuz randevu tarihinde Göçmenlik Bürosundaki (GNIB) işlemleri tamamlayıp aynı gün bir kimlik alıyorsunuz. Bu kimlik ile kaydınız yapılmış ve çalışma hakkınız verilmiş oluyor.

  İrlanda’ya uzun süre eğitim için gidenler, çalışmak için gidenler mutlaka önceden GNIB randevusu alması gerekmektedir. Çünkü genelde 1 ay sonrasına randevu verilmektedir. GNIB kaydı olmadan çalışmaya başlayamazsınız. Ayrıca banka hesabı da açamazsınız. Bazı aracı kurumların bu konuda yönlendirme yapmadığına şahit oluyorum oraya gidince sürpriz yaşamayın. Ayrıca GNIB için online randevu alabilir, oraya gittiğiniz de bazı belgeleri iletmeniz gerekmektedir.

  İrlanda vizesi başvurusunda seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Fakat ayrıca GNIB kaydı için zorunlu sağlık sigortası da yaptırmanız gerekmektedir. Zorunlu sağlık sigortası İrlanda’da veya orada geçerli olan bir sigorta olmak zorundadır. Genellikle dil okullarında uzun dönem okuyanlara okul fiyatı içerisinde eklenmektedir.

  NOT: Bu sayfa üzerinde İrlanda iş olanakları hakkında cevabını bulamadığınız konular var ise, sayfamızın sonundaki yorumlar kısmından bizlere iletebilir veya Bize Yazın sayfamızdan bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca direk kenan@irlandarehberi.com mail adresinden de bana ulaşabilirsiniz.


  22 Yorumlar

  1. Merhaba, İrlanda da 26 hafta dil okuluna kayıt olduğumuzda haftalık belirli bir saatin üzerinde çalışma kısıtı oluyor mu? (örneğin haftada 20 saatten fazla çalışılamaz şeklinde)

   • Merhaba Hakan,

    İrlanda’da 25 hafta ve üstü dil okuluna kayıt olduğunuzda size haftalık 20 saat olmak üzere part-time çalışma hakkı veriliyor. Sorduğunuz sorunun cevabı da içinde zaten. 20 saat üstü yasal olarak çalışamazsınız. Sadece tatil dönemlerinde ve 6 aylık sürenin sonunda vizenizi 2 ay uzatarak o dönem full time çalışabilirsiniz.

  2. ilanlar ab vatandaşı değilseniz başvurmayın diyor. mesela jobs.ie sitesinde özgeçmiş kısmında “irlandada çalışmaya uygun musunuz“ diyor. hayır diyoruz vatandaşlığım yok çünkü. ilan bana göre low seviye olmasına rağmen başvuruya bakılmıyor bile. yaklaşık 2 aydır özgeçmişim var. kimse bakmadı. herkese, özellikle recruiterlara açık olmasına rağmen sinek avlıyor profil. iyi seviyede ingilizcem, orta düzey almancam var. yani ne yapacağım bilmiyorum.

   • Kalifiyeli işlerde genelde zaten AB vatandaşları için öncellikle olduğu yazıyor. Bunun sebebi şirketlere göre mantıklı olabilir ama bizler için maalesef iyi birşey değil. Çoğu şirket evrak, denklik vs. uğraşmamak için maalesef AB vatandaşı şartı ekleyebiliyor.

    IT sektöründe genelde biraz daha şans fazla ama diğer sektörlerde şans daha düşük. Size tavsiye olarak kariyer sitesi dışında direk şirkete mail atmanızı önerebilirim. Eğer ilanda şirket ismi vs. yazıyorsa direk onlara yazabilirsiniz. Aynı zamanda Linkedin üzerinden de yazmanızı öneririm. Süreç biraz uzun farkındayım fakat kalifiyeli bir iş veya İrlanda’da kalıcı yerleşmek için maalesef uğraşmak gerekiyor.

  3. Merhaba, ben AB vatandaşıyım ingilizce düzeyim iyi derecede irlandada cafe, restoran, giyim mağazası elemanı vs. çalışabileceğim bir yer için internetten başvuru yapabiliyor muyum?

   • Merhaba,

    AB vatandaşı olduğunuzdan dolayı İrlanda’ya direk vizesiz gidebilir ve çalışabilirsiniz. Sadece PPS numarası tarzında birkaç işlemi haletmeniz gerekiyor.

    İrlanda İş Olanakları sayfamızda yer alan kariyer siteleri dışında Facebook ve Instagram’da İrlanda Kariyer, İş, Yaşam tarzında aramalar yaparak iş ilanlarının paylaşıldığı sayfaları, grupları bulabilirsiniz. Cafe, Restoran tarzı yerler ise genelde elden başvuru ister ve bazıları da önceden sizi görmek isteyebilirler. Giyim sektörü ve diğer işlere ise internet üzerinden başvurabilirsiniz.

  4. Oğlum Çin de Burslu okuyor ünversite 2 sınıfa geçti ancak havası oğlumu hasta etti şimdi okulu bırakıp irlandaya yerleşip çalışmayı düşünüyor ileri derecede ingilizce ve çince okuyor yazıyor konuşuyor Bilişimde çok iyi tabi üniversite yarım kaldıgı için iş bulma imkanı olur mu

   • İrlanda’da bilişim üzerine çok fazla iş imkanı var fakat her kurumun şartları ve beklentileri farklı olabiliyor. Eğitimi yarıda kesmesi üniversite mezunu olmadığı demek olduğundan kesin birşey söylememiz mümkün değil. Bu sayfada birçok İrlanda kariyer sitesi bulunmaktadır. Bu linklere tıklayıp iş ilanları için arama yaparsa iş bulma imkanı olup, olmadığını daha iyi anlayabilir.

  5. Bahsettiğiniz iş ilanları işkur benzeri bir kurumda mi yayimlaniyor yoksa internet uzerinden mi? Ayrica bildiğim kadariyla bizim burada aldigimiz diplomanin orda bir geçerliliği yok. Ancak vasifsiz işçi gibi bir işte çalişabilirim.

   • Bahsettiğim iş ilanları bazı web sitelerinde yayınlanıyor. Örnek olarak “Jobs.ie, irishjobs.ie, gradireland.com, ie.indeed.com, monster.ie” sitelerini verdim. Bunlar bizim ülkemizdeki kariyer net, yenibiriş siteleri gibi çalışmaktadır. Üye olmak, iş başvuru yapmak için tabiki İngilizce bilmek gerekiyor. Zaten iş ilanları ve kriterler de İngilizce bilenlere yönelik.

    Türkiye’de aldığınız Üniversite diplomaları orada da geçerlidir. Hatta Dünya’da her yerde geçerlidir. Nereden böyle bir düşünceye vardınız anlayamadım. İş ilanlarında ayrıca eğitiminizden çok bahsedilen kriterleri karşılamanız, istenilen yetenek ve tecrübeye sahip olmanız gerekiyor.

    Yukarıda yer alan sitelerde vasıfsız olarak hiçbir iş ilanı bulunmamaktadır. İrlanda’ya zaten vasıfsız bir iş için vize başvuru da yapsanız kabul edilmezsiniz. Öğrenci olarak gidenler ancak part-time olarak vasıfsız işlerde çalışabilmektedirler.

  6. Merhaba
   Benim AB vatandaşlığım var irlanda da çalişabilmem icin yine 6 ay beklemem mi gerekiyor prosedür nasil bilgi verir misiniz

   • Merhaba,

    İrlanda’da çalışabilmek için 6 ay beklemek diye birşey yok, sanırım yazdığım bir cümleyi yanlış anlaşmışsınız. AB vatandaşıysanız zaten vizesiz direk gidebilir, daha kolay iş bulabilirsiniz. Çoğu iş ilanında AB vatandaşlarına öncelik tanınıyor ve sadece GNIB kaydı yapmanız kalıyor.

    • GNIB kaydı Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için değil mi. GNIB yerine PPSN numarası almamız gerekiyor diye biliyordum.

     • Evet, orada aceleden 1.5 sene önce o şekilde yazmışım. GNIB kaydı AB vatandaşı olmayanlar için aslında Göçmenlik Bürosu kaydı. PPS numarası ise hem AB hem de AB vatandaşı olmayanlar için gerekiyor.

      Türk vatandaşları kısaca GNIB kaydı daha sonra PPS numarası alarak çalışabiliyor.

  7. Merhaba,
   8 aylık eğitim için giden birisi için part-time iş bulmak kolay mı? Birçok yerde part time iş bulmanın zor olabilceğini okudum. sizin bu konuda görüşünüz var mı?
   Teşekkürler

   • Merhaba Akın,

    8 ay derken sanırım 25hafta üstü eğitim alıp sonradan 2 ay uzatarak 8 ay yasal olarak kalmaktan bahsediyorsunuz. Açıkçası gerçekçi olmak ve duyduklarım kadarıyla İrlanda’da maalesef iş bulmak çok kolay değil. Burada şans ve sizin niteliğiniz çok önemli oluyor. Kimisi daha gitmeden iş başvurusu yapıyor ve bu şekilde bir iş bulup gidiyor. Kimisi oraya gittiğinde ilanlara başvuruyor veya bizzat kendisi gidip başvuruyor. İş bulmak garanti olmadığı için iş bulamayacağınız şekilde düşünüp ona göre gitmek bence en önemlisi.

    Ayrıca bir tanıdığımın bana söylediğine göre yazların part-time iş bulmak daha kolaymış diğer dönemlere göre. Çünkü okullar açılınca İrlandalı öğrenciler de part-time iş arıyor ve onlara nazaran sizlerin seçilmesi daha da zorlaşıyor. Benim düşüncem elbette iş bulunur fakat bu hemen olmayabilir ve bulamayacak gibi düşünüp ona göre bir bütçe ayırıp gidilmesi yönündedir.

  8. Is bulna sitelerinin isimlerini burdan paylasabilir misniz

   • Merhaba Dilara, İrlanda’da iş bulma siteleri yazıda mevcut fakat daha iyi ve net görünmesi için onları şuanda koyu yaptım umarım yardımcı olur.

  9. Merhaba,

   İş başvuruları için yazdığınız sitelere baktım, türkçe bilen arayan firmalara var. Fakat ingilizce bilgim; okuma orta, yazma az, konuşma az .Şöyle bir artım olduğunu düşünüyorum ne kadar etkili olabilir bilmiyorum, Fransızca orta ve iyi arası. Ve ingilizce’yi çabuk kavrayabileceğime eminim. Ayrıca ticaretle uğraşıyorum, pazarlama yeteneğim üst seviyede ve 2 yıllık üniversite mezunuyum. Şirketlerden birine başvuru yapsam, kabul edilme olasılığım olabilir mi? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

   • Merhaba,

    Açıkçası türkçe ile ilgili iş ilanlarına baktığımda genelde asıl önemli olan Türkçe’yi iyi bilmeniz bunun yanında İngilizce’nin ise akıcı olması isteniliyor. Üst yöneticilerinizin vs. herkesin ingilizce konuştuğu için bu şart var fakat fransızcayı da öne sürerseniz şansınızın artacağına inanıyorum. Bazı gurbetçilerimiz mesela Türkçe-Almanca ile bu işlere başvuruyor ve kabul ediliyor. Tabiki belirli bir seviye ingilizce bilmek şart ama orta ölçekli şirketler ingilizce konusunda biraz daha rahat davranabilir.

  10. merhabalar. yazınızı okudum nerdeyse hepsini çok faydalı oldu öncelikle teşekkür ederim. sorum şu, ben bi arkadaşımla bu yaz 2 aylığına irlandaya gitmeyi düsünüyorum. toplam yaklaşık 15.000 TLye tekabül ediyo. Oraya gidince bizi kesinlikle işe almazlar mı ? en az 3 aylık vize gerekiyo dediniz okudum ama bu kesin mi hiçbir sekilde çalışamaz mıyım ? tesekkürler , İlyas.

   • Merhaba,

    Ben yazımda şunu belirttim 3 aydan daha fazla uzun süreli vize almazsanız zaten çalışma izniniz olmuyor demek istedim. 2 ay için gidiyorsanız zaten çalışma hakkınız yok sadece öğrencisiniz. Gördüğüm kadarıyla kayıtdışı çalışmak çok zor o yüzden önceden işi bulup gitmenizi öneririm. İmkansız değil fakat bir türk şirketinde veya basit işlerde belki iş bulunabilir. Bir italyan arkadaşım mesela part-time kayıtdışı olarak bir internet sitesinin ofisinde italyan müşteriler için destek bölümünde çalışıyordu. Ama Türk vatandaşları gerçekten kayıtdışı çalışabilirmi hiç bir bilgim yok pek ihtimal de vermiyorum. Belki iyi ingilizce olursa birşeyler olabilir ama sadece bu kadar

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir