Neden İrlanda’yı Seçmeliyim?

Neden İrlanda’yı Seçmeliyim?


Yurtdışında İngilizce öğrenmek veya mevcut İngilizcesini geliştirmek isteyenler için İrlanda’yı tavsiye ediyorum. Bir çok ülke arasında İrlanda’yı neden seçmeniz gerektiğini, diğer ülkelere göre avantajlarını ve dezavantajlarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Onlarca Ülke Varken Neden İrlanda’yı Seçmelisiniz?

Türkiye’den İngilizce eğitimi için genelde Amerika, İngiltere, Avustralya ve Malta’ya gidilmektedir. Bunların dışında Kanada, Yeni Zelanda, İrlanda ve son zamanlarda İngilizce konuşulmayan bazı ülkelere de gidilmeye başlandı. Ülkesinde İngilizce konuşulmayan ülkeler ve Malta’yı İngilizce için kesinlikle tavsiye etmemekteyim. Diğer ülkelerde ise eğitim kalitesinden çok vize süreci, eğitim ve yaşam masrafları açısından farklılık göstermektedir. Bazı farklarını ise şöyle düşünebilirsiniz.

 • Amerika, İngiltere, Avustralya vizesi almak İrlanda’ya göre çok zor ve masraflıdır. İrlanda vizesini ben 5 iş günü içerisinde aldım. Arkadaşlarım da max. 10 iş günü içerisinde almıştır. İstenilen belgeler, ücretler de diğer ülkelere göre çok az ve basitti. Kısa ve uzun süreli vizelerde bekleme süresi değişmektedir.
 • İngiltere harici diğer ülkeler uzak olduğu için uçak bileti fiyatları daha pahalıdır. İrlanda hem ülkemize hem diğer Avrupa ülkelerine yakın olduğundan başka ülkelere seyahat etme şansımız daha fazladır.
 • İrlanda’da 25 hafta ve üstü dil okullarına kayıt olduğunuzda part-time çalışma hakkı elde ediyorsunuz. Hem İngilizce öğrenip hem de çalışmak isteyenler için bir fırsat olarak görüyorum. Ayrıca yaz aylarında ve noel tatillerinde full time çalışabilirsiniz.
 • İrlanda bu ülkelerin hepsine göre en az Türk vatandaşını barındırıyor. Böylece okullarda, şehirde çok az Türk ile karşılaşacak ve eğitiminizi olumsuz etkilemeyecektir.
 • Dünya’nın bana göre en iyi kalpli ve yardımsever ülkesi İrlanda’dır. Irkınız, dininiz veya cinsiyetiniz ülkede hiçbir önem arz etmiyor. Kültürel farklılıklarınız sadece bir zenginlik olarak görülmektedir. Mutlaka böyle düşünmeyen insanlar vardır fakat sayıları çok ama çok azdır. Yaklaşık 10-15 ülke görmüş biri olarak İrlanda’nın yabancılara yönelik en iyi ülke olduğunu söyleyebilirim.
 • İrlanda bazı konularda Avrupa ülkelerine bazı konularda Amerika’ya benzemektedir. Çoğu şey düzenli ve bir sisteme göre gitmektedir. Kargaşa, kavga-gürültü bu ülkede yok gibi bir şey.
 • İrlanda’ya gidip sıkılan insan hiç görmedim, duymadım. Hoş vakit geçirmeniz için ülke olarak elinden geleni yapıyorlar. Ülkedeki sıkıntılardan, olumsuzluklardan kaçıp huzur bulmak isterseniz mutlaka gelmenizi öneririm. İrlanda zaten yaşanılacak ülkeler arasında her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sadece benim düşünceme göre değil internette yer alan onlarca farklı araştırmaya göre belirlenmiştir.
 • İrlandalılar ve İrlanda’da yaşayan diğer yabancılar son derece konuşkan ve samimi davranmaktadır. İngilizce pratik yapmak için hiç zorlanmadan herkesle rahatça konuşabilirsiniz. Hatta çoğu zaman kendileri sizi teşvik etmektedirler. Amaç İngilizcenizi geliştirmek olduğu için her gün saatlerce konuşabilirsiniz.

İrlanda’da İngilizce Eğitimi Hakkında Ne Söyleyebilirsin?

Genel olarak yurtdışında İngilizce eğitimi veren kurumların çoğunda eğitim kalitesi benzerdir. Okulun büyüklüğü, üniversite olması ise artı değerler katmaktadır. İrlanda’da İngilizce eğitimi ise genel olarak şöyledir.

 • İrlanda’da birçok üniversite İngilizce kurs hizmeti vermektedir. Bunların yanında onlarca özel dil okulu da faaliyet göstermektedir.
 • İrlanda son yıllarda İngilizce eğitimi için büyük yatırımlar yapmış ve ülke genel olarak gelen öğrencilere karşı misafirperver davranmaktadır.
 • İrlanda’da nerdeyse her ülkeden yabancı öğrenci gelmektedir. En çok ise gördüğüm kadarıyla Brezilya, Japonya, Güney Kore, İspanya, İtalya ülkelerinden öğrenci gelmektedir. Bunları daha sonra Türkiye, Fransa, Polonya, Suudi Arabistan, Güney Amerika ve Balkan ülkeleri izlemektedir. Genel olarak karışık olarak öğrenciler gelmekle birlikte bazı dönemlerde bazı ülkelerden grup şeklinde öğrenciler gelmektedir.
 • Dil okullarında sınıflar genel olarak 6-12 kişi arasında olmaktadır. Sınıflarda ihtiyaca göre bilgisayar, akıllı tahta vs kullanılmaktadır. Bazen de dışarda bile ders işlenmektedir.
 • İrlanda’ya geldiğinizde dil okulunda önce genel bir seviye tespit sınavına girmektesiniz. Bu sınavın sonucuna göre sizi uygun bir sınıfa yerleşiyorsunuz. Her seviyede sınıflar açılmakta olup gelişme durumunuza göre üst seviyeye geçiyorsunuz. İrlanda’da hiçbir dil okulunda haketmeden başka seviyeye geçen öğrenci görmedim. Bu konuda çok dikkatli davranıyorlar kimseyi rahatsız etmek veya kayırmak istemiyorlar. Son zamanlarda sınavlar online yapılmaya da başlanmıştır.
 • Dil okulları bazen bir binanın birkaç katında faaliyet gösterebiliyor. Bazıları ise büyük bir bina veya bloklarda eğitim verebiliyor. Bu tamamen seçtiğiniz okulla bağlantılı bir şey diyebilirim. Dil okulu fiyatı aslında burada daha belirgin fark oluşturuyor.
 • İrlanda dil okullarının güncel fiyatları öğrenmek için kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazabilirsiniz. Ya da İrlanda Dil Okulları Fiyat Teklifi linkine tıklayıp formu doldurursanız sizlere kaliteli İrlanda dil okullarının ve konaklama seçeneklerinin fiyatlarını iletebilirim.
 • Dil okulundan ayrılırken hangi seviyede eğitim görüyorsanız o seviyeye özel sertifika almaktasınız.
 • Dil okulunda dersler hafta içi olmakta hafta sonu ise genelde dil okulunun düzenlediği geziler yapılmaktadır. Genelde dersler hafta içi sabah olmaktadır. Bazı dil okullarında öğlen sınıfları da bulunmaktadır.
 • Dil okulunda ilk gün size kitaplar verilmekte ayrıca kurs boyunca okuma kitapları ve diğer dökümanlar eksiksiz bulunmaktadır.
 • Ben İngilizce eğitimimi Dublin City University’de aldım. Gayet güzel ve tavsiye etmekteyim. İrlanda’da benim gittiğim okul gibi kaliteli onlarca dil okulu bulunmaktadır. Dil okullarının fiyatları okulun büyüklüğü, eğitim alacağınız süre, okulun konumu vs. gibi etkenlere göre değişmektedir. Dil okulu seçerken mutlaka MEI vey ILEP üyesi olmasına dikkat etmenizi, internetten resimlerine, bulunduğu yere, imkanlarına ve İngilizce dahi olsa yorumlarına bir bakmanızı öneriyorum.
 • İrlanda’ya kısa süreli İngilizce eğitimi için gidiyorsanız mümkünse Pre-Intermediate veya üstü seviyedeyseniz gitmenizi öneririm. Uzun süreli eğitimlerde ise yeterli vakit olduğundan Elementary seviyesinde dahi gidebilirsiniz.
 • Mümkünse dil okulunuz ve kalacağınız yer birbirine yakın olsun. Sabah erken saatte kalkacağınız için ve hava da çoğunlukla yağmurlu olduğundan kısa mesafeler bile bazen sıkıcı olabilmektedir. Mümkünse yürüme mesafesi uzaklığında olan konaklamayı seçmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.
 • İrlanda’da çok az bir kesim kendi dilleri olan İrlandaca’yı konuşmaktadır. Genelde şehirdeki bazı tabelalar vs. dışında İrlandaca pek kullanılmamaktadır.
 • İrlanda’da İngilizce eğitimi için lütfen İrlanda İngilizce Eğitimi sayfamızı detaylıca okuyunuz. İrlanda’da İngilizce eğitimi almayı düşünenler için her şeyi detaylıca yazdığımı düşünüyorum.
 • Genel olarak şu şirketle gidin veya gitmeyin şeklinde tavsiye vermiyorum. Herkesin tercihine saygı duyuyorum. Dil okulu ve aracı kurum için tavsiye isterseniz kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazabilirsiniz.

İrlanda’da Eğitim Aldıktan Sonra Ülkeye Döndüğünde Neler Değişti? Nasıl Bir Katkısı Oldu?

İngilizce benim 2. yabancı dilim ve İrlanda’ya gitmeden önce Türkiye’de yıllar önce bir özel kurumda Pre-Intermediate seviyesinde eğitim almıştım. Bazı basit yazıları yazabiliyor ve yabancı dizi izlediğimden birçok konuda bilgi sahibiydim. Fakat orada aldığım eğitimin bana kattığı şeyleri şöyle sıralayabilirim.

 • Türkiye’de maalesef en basit kelimelerden anlatacak olursam Because, Pause, Foreign gibi kelimeleri bile yanlış telaffuz etmeyi öğrenmişiz. Orada birçok kelimenin doğru telaffuzunu zamanla öğreniyorsunuz.
 • Türkiye’deyken çok basit şeyleri konuşabiliyor, yabancılarla konuşmakta ise çekiniyordum. Orada 2.5 ay kaldıktan sonra ise insanın kendisine özgüveni artıyor ve döndüğünüzde de artık çok rahat İngilizce konuştuğunuzu fark edeceksiniz. Belki yine hata yapacaksınız veya bazı şeyleri bilmeyeceksiniz. Fakat bunu umursamadan akıcı konuşacaksınız. İrlanda’ya Upper seviyesinde gelen öğrencilerde bile konuşma konusunda sıkıntı olduğunu gördüm. Yani istediğiniz kadar kursa gidin, kitaptan çalışın, konuşma pratiği olmadan farkıda değilsiniz fakat çok yavaş konuşuyor, çok düşünüyor ve çok hata yapmaktan korkuyorsunuz. Bu da iyi İngilizce konuşmanızı engellemektedir. İrlanda’daki eğitim ise bu sorunlarınızı çözmenize yardımcı olmaktadır.
 • İrlanda’ya gitmeden önce bazı İngilizce deyimler, kelimeler veya şakalar bana pek anlamlı gelmiyordu. Açıkçası daha çok Türkçe düşünüyordum. Orada belli bir süre kaldıktan sonra ise artık farklı düşünmeye başlıyorsunuz ve bazı şeyler daha mantıklı gelmeye başlıyor.
 • İrlanda’ya gidip gelmek size kesinlikle İngilizce öğrenme garantisi vermemektedir. Kaldığınız süre, aldığınız eğitim ve çalışma durumunuz bunu etkilemektedir. Yoksa kısa süreliğine gidip, çok aktif olmayan, oradayken de Türk arkadaşlarıyla takılmayı ihmal etmeyen biri olursanız çok fazla gelişim gösteremezsiniz. Okul dışında evden çıkmayan kişiler gördüğüm için bu uyarıyı yapma gereği duydum.
 • Gerek kurstan gerek okul dışındaki arkadaşlarım sayesinde devamlı İngilizce konuşabileceğim, mesajlaşabileceğim arkadaşlar edindim. Böylece özel günler veya bazı sohbetler sayesinde İngilizceyi devamlı hayatımda tutuyorum.
 • Günlük hayatta İngilizce konuştuğunuz için kitaplarda yazmayan ve okullarda öğretilmeyen birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Genel kültürünüze kattığı faydayı da zamanla anlayacaksınız.

NOT: İrlanda ile ilgili sitemizde her konuda yazılar yazmakta ve bilgi vermekteyim. Sitemizde veya bu yazıda eksik bir konu varsa bana kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazabilir ya da bu sayfanın altındaki yorumlar kısmından mesajınızı iletebilirsiniz. İrlanda ile ilgili gelen tüm mail, yorum ve sorularınıza olabildiğince yardımcı olmaya çalışmaktayım.


4 Yorumlar

 1. Sevim Baltalarlı - 1 Haziran 2017 cevapla

  Merhaba,
  Çok güzel olmuş yazılarınız, teşekkürler.
  Ben kızımı bu yaz için Trinity College de yaz okuluna göndermeyi planlıyorum. İleride üniversite okumak istiyor orada. Üniversiteler paralı mı, giriş koşulları ne? Hatta liseden gönderme seçeneğini bile düşünebilirim…Eğer yazdınız ve ben görmediysem affola…şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla size bilgi vereyim. Öncellikle lise, üniversite için giriş şartlarını bilmiyorum fakat İrlanda’daki okulları netten bulup internet sitelerinde yabancı öğrenci kabulu hakkında detaylı bilgiler mevcut. Aynı zamanda site üzerinden öğrenci işlerine mail atmanız, tel ile aramanız durumunda ilgileniyorlar. Özellikle özel okul, üniversite gayet ilgili bu konuda.

   Ben yüksek lisans için sorduğumda Trinity College için yıllık 10-12 bin euro istediğini öğrendim. İngilizce büyük problem çünkü gayet iyi ingilizce istiyorlar bilmeyenleri hazırlık sınıfına gönderiyorlar ama o da pahalı ve zorlu bir süreç. Belli bir ingilizce sahip olmadan denemek biraz ütopya olacaktır.

   Özel üniler gayat iyi İrlanda’da onlardan bölüm ve fiyat tavsiyesi alabilirsiniz. İngilizce konusunda ise bölüme göre şartlar değişecektir fakat bi şekilde aşılabilir. Trinity College ise Dünya’nın sayılı okullarından birisi bizim ülkemizdeki Boğaziçi’nden daha prestijli diyebilirim. Hem maddi olarak hem şartlar açısından girmek biraz zorlu olabilir. Ama çocuğunuzun notları, ingilizcesi iyi ve maddi durumunuz elveriyorsa tabiki böyle bir okula gitmek çok iyi olacaktır.

   Trinity College veya diğer devlet üniversitelerindeki fiyatları bilmiyorum fakat siz yabancı öğrenci olacağınızdan normal vatandaşı gibi düşünmeyin. Yabancı öğrenciler için bir kontenjan, şartlar ve fiyat politikası vardır. Trinity College olmaz ama başka bir devlet üniversitesi veya özel üniversitesi gayet cazip gelebilir. Okul masrafı haricinde bir üniversite öğrencisinin zaten bana göre yıllık yeme içme-barınma gibi masraflar rahatlıkla 13-15bin euroyu bulacaktır. Buna göre hesap yapmanızı öneririm.

 2. Merhaba, ben de bu yaz üç aylığına Dublin’de ingilizce eğitimi almak istiyorum. Sizin sayenizde bir çok fikrim oldu çok teşekkür ederim. Dublin City University’e çok Türk geliyor mu sizce? Ben okulumda çok fazla Türk olsun istemiyorum. Genel olarak okulun kalitesinden memnun kaldınız mı?
  Teşekkürler.

  • Merhaba Hatice,

   Benim gittiğimde 2014 yaz döneminde açıkçası gördüğüm 3-4 dil okulunda türk sayısı %10 u geçmemektedir. Bu oran aslında iyi çünkü bazı sınıflarda %30-40 Brezilyalı, Koreli, Japon çıkabiliyor onlar daha dertli. Eğitim olarak DCU’den memnunum. Ama diğer birçok okulun eğitimi de benzer oluyor ben daha çok üniversite olması, kampüsü olması vs. için seçtim. Asıl gelişmeyi, pratiği sınıf arkadaşlarınla gezdiğinde, aktivitelere katıldığında yapıyorsun bilgin olsun. İrlanda eskiye göre biraz daha tanındığı için belki biraz daha fazla Türk öğrenci görebilirsin ama sen kendin dikkat ettiğin sürece zaten sana zararı yok. Sınıflarda türkçe konuşmak vs. zaten yasak ve kesinlikle izin vermiyorlar. Ayrıca Türkler genelde pre-intermediate seviyesinde oluyor. Yani okul farketmeksizin Türk öğrenciler gördüğüm kadarıyla %60-70 oranında pre-intermediate seviyesinden başlıyor. Diğer seviyelerde pek Türk öğrenci yok. Ayrıca yaz dönemi dışında da Türk öğrenciler pek gelmiyor.

   Siz Dublin City University dahil birkaç okuldan istediğiniz tarihlerde fiyat teklifi alın. Daha sonra isterseniz kenan@irlandarehberi.com mail adresine bana kısaca özetleyerek yazın eğer isterseniz bir değerlendirmesini yaparız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir