İrlanda Ulaşım

İrlanda Ulaşım


İrlanda’da özellikle Dublin’de birçok farklı toplu taşıma alternatifi bulunmaktadır. Dublinde şehiriçi ve şehirlerarası otobüs seferleri, tren ve tramvay hatları bulunmaktadır. İrlanda ulaşım hakkında bilmeniz gereknleri detaylıca yazmaya çalıştım. Bunun dışında abiki taksi ve havayolu hakkında da önemli bilgileri yazının en sonunda bulabilirsiniz.

İrlanda Ulaşım

Bu yazımızda İrlanda‘daki otobüs, tren, tramvay, havayolu ve taksi vb. özel ulaşım seçenekleri hakkında detaylar yer almaktadır. En güncel fiyatları olmasa da karşılaştırma yapabilmek adına ortalam fiyatları da yer almaktadır.

İrlanda Otobüs Ulaşımı

İlk olarak Dublin daha sonra İrlanda’nın tümüyle ilgili otobüs ulaşımından bahsedecek olursak Dublin’de tüm otobüsler iki katlıdır. Bizde nasıl İstanbul Kart vb. seyahat kartları varsa onlarda ise Leap Card olarak geçmektedir. Bir haftalığına dahi gitseniz Leap Card almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kartınız yoksa otobüse binerken bozuk para vererek binebiliyorsunuz. Leap Card’ı marketlerden kolayca satın alabilirsiniz. Eğer uzun süre kalacaksanız Student Leap Card için öğrenim gördüğünüz okuldan, aylık Leap Card alacaksanız da merkezdeki genel şubeden bilgi alabilirsiniz. Dublin’de nerdeyse her yere otobüs seferi bulunmaktadır ve tam zamanında kalkmaktadır.

Otobüsler iki katlı olmasına rağmen üst katına ayakta yolcu alınmamakla birlikte otobüste ücretsiz internet bulunmaktadır. Otobüse her bindiğinizde önce gideceğiniz durağın ismini söyleyip eğer Leap Cardınız varsa cihaza okutup, eğer kartınız yoksa şoförün önündeki kutuya parayı koyarak binebiliyorsunuz. Otobüse her binişte nereye gideceğinizi söylemek zorundasınız. Böylece görevli kendi panelinde ücreti belirleyip siz de ödeme yapıyorsunuz. Bu işlem ilk başta bize saçma gelmişti fakat evden merkeze 10 dk’lik yola 2.5 euro verince ve günde 3-4 yere gidince bir süre sonra alışıyorsunuz yoksa sizden tam fiyat alınmaktadır.

Otobüs’ün tek olumsuz tarafı akşam 23:00/23:30’dan sonra seferlerin bulunmamasıdır. Haftasonları gece için birkaç sefer bulunmaktadır. Fakat benim ve arkadaşlarımın kaldığı yerlerin yakınından bile geçtiğine hiç şahit olmadım. Şehirlerarası otobüs seferleri de bulunmaktadır ve fiyat açısından da çok tercih edilmektedir. Genelde otobüs için tek seferlik 2.35-3.00 euro arası bir fiyat ödeyeceksiniz. Leap Card ile bu 1.90-2.50 euro arası, öğrenci kart ile biraz daha ucuz olmaktadır. 16 yaş altı gençler için ise 1.10 euro tarifesi mevcuttur. Şehrin merkezinde ayrıca havalimanına giden otobüs seferleri bulunmaktadır. Güncel otobüs fiyatları, tramvay fiyatları için “leap.ie” internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda Tren Ulaşımı

Ülkede tren yolculuğu oldukça gelişmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Dublin şehrinin kıyı şeridinin boydan boya kaplayan ve ülkenin diğer şehirlerine bağlı uzun bir tren hattı bulunmaktadır. Dublin kıyı şeridindeki yerlere gitmek için kullandığınız tren biraz eski olmasına rağmen gayet iyi çalışmaktadır. Çevre illere veya uzak yerlere giden trenler ise Connolly durağından kalkmaktadır. Tam şehir merkezinde yer alan Connolly durağını kolayca bulabilirsiniz. Gezmek amacıyla Malahide, Bray şehirlere gittiğimde trenleri gayet iyiydi. Drogheda şehrine gitmek için kullandığımız tren ise gerçekten çok modern ve lükstü. Tren fiyatları biraz pahalı olduğundan otobüs ile diğer şehirlere gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Dublin içinde tren kullanırsanız sizden ilk başta 5 euro gibi bir ücret çekmektedir. Daha sonra çıkarken ise yarısını iade etmektedir. Gidiş dönüş bileti olarak Howt için 5 euro, Malahide için 10 euro, Bray için tam hatırlamadığım 10-15euro, Drogheda için 20-25 euro gibi bir fiyat ödemiştik.

Tren yolculuğu gerçekten hızlı olduğu için tercih ettim. Tren bileti alırken ister gişeden ister etrafındaki bilet makinalarını kullanabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz okul kimlik numaranızı girerek indirimli bileti alabilirsiniz. Bileti alırken bilette koltuk numarası ve saat yazmamaktadır. Aldığınız biletle o gün istediğiniz saat ve yerde oturabiliyorsunuz. Ayrıca lütfen trende ayaklarınızı koltuklara koymayınız çok yüksek cezalar bulunmaktadır. Bunun dışında yanlış hatırlamıyorsam kapının yanındaki ilk koltuklarda bir işaret göreceksiniz. O işaret varsa lütfen oturmayın orası engelli ve yaşlı yolcular içindir. Bu sistemi Bray ve Malahide tren seferlerinde gördüm. Drogheda’ya giderken ise lüks bir trendi bu tarz kurallar yoktu.

İrlanda Tramvay Ulaşımı

Sadece birkaç defa kullandığım için çok fazla ayrıntı veremeyeceğim. Luas adlı Dublin şehir içi tramvay hattı bulunmaktadır. Luas 2 tane hat üzerinden çalışmaktadır. Bir tane tramvay hattı şehrin merkezinden geçtiği için yürüyerek gidilebilecek yerler olduğundan pek yabancılar kullanmamaktadır. Fakat yinede Phoenix park, Kilmainham Gaol vb. bazı yerleri gezmek için kullanılmaktadır. Luas ülkemizdeki tramvay hattı gibi olmasına rağmen bazen durak isimleri İrlanda dilinde yazmaktadır. Luas’a binerken maalesef herhangi bir turnike vs. bulunmamaktadır. Etraftaki bilet makinesi kutularına gitmeniz ve gideceğiniz yeri seçmeniz, dönüş için de alıyorsanız belirtip ödeme yaptıktan sonra sizlere fiş vermektedir. Ödemeyi isterseniz leap card ile isterseniz nakit olarak da yapabilirsiniz. Bu işlemi özellikle bazı turistler bazen bir oyun gibi algılayıp bilet almadan Luas’ı kullanmaktadır. Fakat bazı saatlerde kontrol uygulandığında yakalanırsanız tam hatırlayamadığım 100-200 euro tutan bir cezayı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İrlanda Havayolu Ulaşımı

Özellikle Avrupa’yı gezmek isteyenler için Ryanair vb. birkaç İrlanda havayolu şirketini kesinlikle tavsiye ederim. Çok uygun fiyata örneğin 70-100 euro bir bir fiyata Avrupa’daki birçok ülkeye gidip-gelebilirsiniz. Bu havayollarının ucuz olmasının sebebi bagaj, sigorta vs. her şeyin extra olmasıdır. O yüzden elinizde bir çantayla giderseniz uygun fiyata uçabiliyorsunuz. Zaten 2-3 günlüğüne gideceğiniz için çok mantıklı ve ucuz bir tatil yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İrlanda Taksi Ulaşımı

Gerekli olmadıkça kullanmanızı tavsiye etmediğim ulaşım aracıdır. Ülke genel olarak pahalı olduğundan taksilerde de bu yansımaktadır. Öğrencilerin genelde kaldığı Dublin 11 bölgesinden şehir merkezine gidecekseniz 25 euro gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Genelde dönüş yolu için tercih etmekteyiz. Taksilerde hem açılış ücreti, hem tarife hem de sonda kişi başı ücret eklenmektedir. Örnek olarak taksi açılış fiyatı 3-4 euro ile başladı diyelim normal tarifede devam ediyor siz inerken taksimetreyi kapatıp üstüne kişi başı fiyat eklemektedir. Yani kafanıza göre arkadaş doldurayım yardımcı olayım derken fazla ücret ödeyebilirsiniz. Taksi araçları genel olarak konforlu araçlar ve Ortadoğulu birçok taksiciye de rastlayabilirsiniz.

Haftasonları özellikle gece dönerken bizdeki dolmuş gibi taksiler bulunmaktadır. Eğer grup olarak gittiyseniz bir taksi ile dönemeyecekseniz kullanmanızı tavsiye ederim. 7 kişilik bir dolmuş taksiye bindiğimizde de toplamda yine 25-30 euro gibi bir fiyat ödemiştik. Okuldan arkadaşlara beraber gezildiği için genelde bu şekilde kullanmanızı öneririm. Ayrıca özellikle havalimanından geliyorsanız ve taksiye bindiyseniz taksi sizi adresinize kadar getirip ayrıca kapınızı açmakta, bavulunuzu indirmektedir. Lütfen siz bavulu indirmeye çalışmayın adamlar bunu yanlış anlıyor. Ülke genel olarak gelen turistlere daha havalimanından iyi ağırlamakla kendilerine görev edinmiş sevecen insanlarla doludur.

İrlanda Ulaşım Hakkında Genel Bazı Bilgiler

  • Hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin sırayı beklemeniz ve araya kaynak yapmamanız gerekiyor. Hiçbir şekilde kim olursanız olun adamlarda herkes kurallara uymaktadır.
  • Otobüs doluysa şöförün sizi alıp almama kararına saygı duymak zorundasınız. Adamlar hiçbir şekilde risk almak istemiyorlar.
  • Otobüse binerken gideceğiniz durağın önceden ismini öğrenin. Ayrıca kartınızı veya paranızı hazır bulundurun. Şöför sizden gideceğiniz yeri tam öğrenmeden ve ücreti almadan otobüse kimseyi almamaktadır. Bazı turistler şöförden bilgi almaya çalıştıklarında çok uzun süre süre beklemekteyiz.
  • Şehiriçi trende ve Bray şehrine gittiğim trende kapının hemen önündeki ilk koltuklar yaşlılar, engelliler vs için ayrılmış olduğundan trende başka boş yer varsa oraya oturmanız gerekmektedir. Turistler için bu pek sorun olmuyor fakat uzun süre kalacaksanız dikkat ederseniz iyi olur.
  • İrlanda’da trafik akışı soldan aktığı için ilk başta zorluk çekebilirsiniz. Bir aracın nerden geleceği ilk başlarda gerçekten karışık olabilmekte bu yüzden dikkatli sağınıza solunuza bakmanızı öneririm.
  • Ulaşımda kaçak binenler veya gideceği yeri yakın söyleyenler için bazen reklam panolarında “1.90 ile 2.35 arasında 100 euro fark vardır” şeklindeki anlamlı bir yazı görebilirsiniz.
  • Ülkede bisiklet çok kullanmaktadır. Bu yüzden bazı yerleri gezmek için veya evden okula gitmek için bisiklet kiralayabilirsiniz. Fakat gittiğiniz gibi hemen kiralamanızı önermiyorum. Önce trafik ve şehrin ulaştım sistemine alışmanızı öneririm.
  • Cork ve Dublin arasında ulaşımı Aircoach ile sağlayabilirsiniz. Dublin’den Cork’a girmek için Westmoreland Street üzerinde Aircoachlardan Cork’a gidenlerin durduğu normal otobüs durağından binebilirsiniz. Cork’da ise şehir merkezinde olan Patrick’s Quay’de iniyorsunuz. Cork’ta Patrick’s Quay’den binerek Dublin’de Aston Quay’de iniyorsunuz. 2017 yılında yetişkin tek gidiş bilet: 16 euro, gidiş dönüş ise 24 euroydu. Genellikle saat başı seferler oluyor. Biletinizi önceden online olarak alabilirsiniz ya da otobüse binerken de alabiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık 3 ila 3,5 saat sürmektedir.
  • Dublin havalimanından Aircoach ile Cork şehrine gidebilirsiniz. Aynı şekilde geri dönüş de bulunmaktadır.

Son olarak aşağıdaki Dublin ulaşım haritasını inceleyebilirsiniz.
dublin ulaşım haritası

Ayrıca bölgelere göre aşağıdaki harita da faydalı olabilir.
dublin haritası

İrlanda Ulaşım

Bu sayfada yer alan İrlanda ulaşım ücretleri genel olarak 2014-2018 yılları arasını kapsamaktadır. Bundan sonraki süreçte fiyatlar çok az değişmiş olabilir. Fakat sistem benzer şekilde çalışmaya devam etmektedir. İrlanda’daki ulaşım ile ilgili bu sayfada yer almayan bilgilere sahipseniz bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir