İrlanda Resimleri

İrlanda rehberi websitemizde İrlanda resimleri ile ilgili onlarca başlık adı altında birçok bilgiyi kolayca bulabilirsiniz. Özellikle İrlanda gezilecek yerler sayfamız üzerinden gelen talepler doğrultusunda İrlanda ve özellikle Dublin ile ilgili birbirinden güzel resimler ekledik. Bu sayfada yer alan güzel yerlerin çoğuna gitmiş biri olarak İrlanda’yı gelip görmenizi ve bu resimlerdeki yerleri keşfetmenizi öneriyorum.

İrlanda resimleri sayfasındaki çoğu yer hakkında genel bilgileri internet üzerinden Wikipedia vb. sitelerinden edindim. Bunun dışında kendi gördüklerim, duyduklarım ve çeşitli kaynaklarla da desteklemeye çalıştım.

İrlanda Resimleri Dublin Resimleri

İrlanda resimleri ile ilgili ilk başta Dublin şehriyle başlamak istedim. Listenin devamında tüm İrlanda ile ilgili resimleri bulabilirsiniz.

Dublin Genel Bakışİrlanda Resimleri dublin

Dublin HavalimanıDublin Havalimanı (ilk resim Türkiye dahil kısa uçuşlar için, ikinci resim genellikle uzun uçuşlar için kullanılan terminal)

İrlanda Resimleri dublin airport


İrlanda Resimleri dublin airport 2

Phoenix ParkPhoenix Parkı, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan Liffey Nehri’nin kuzeyinde ve şehir merkezinin 2–4 km batısında yer alan parktır. 11 km’lik çevre duvarı ile 707 hektarlık alanı kaplar. Avrupa’nın en büyük duvarlı şehir parklarından biridir. Çok büyük yeşil alanlara ve ağaçlarla çevrili meydanlara sahiptir ve 17. yüzyıldan bu yana yabani Nadas geyiklerine ev sahipliği yapmaktadır.

İrlanda Resimleri Phoenix Park

Temple BarDublin’in merkezinde özellikle turistler için eğlenceli ve tarihi pub’ların bulunduğu bölge diyebiliriz. İstanbul’da Beyoğlu neyse Dublin de Temple Bar diyebiliriz.

İrlanda Resimleri Temple Bar

Spire Of DublinSpire Of Dublin, şehir merkezinin tam ortasında bir yerdedir. Otobüslerin son durak merkezi, ünlü caddelerin kesişme yeri ve en çok da insanların buluşma noktası olarak kullandığı yerlerden birisidir.

İrlanda Resimleri Spire Of Dublin

Ha’penny BridgeHa penny köprüsü ,Liffey nehrinin üstünü beyaz bir gelinlik gibi süslemekte.. Temple bar ile Henry Street’e yakın iki yakayı birbirine bağlıyor. Eskiden buradan geçmek için yarım penny vermek gerekiyormuş adını buradan alıyor. Özellikle fotoğraf çektirmek için popüler yerlerden birisidir.

İrlanda Resimleri Ha’penny Bridge

Dublin CastleDublin kalesi Dublin’de bulunan ve 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin merkezi olan büyük bir yapı kompleksidir.

İrlanda Resimleri Dublin Castle

Trinity CollegeDublin şehir merkezinde Dünya’nın en kaliteli ve tanınan üniversitelerinden birisidir. Üniversiteye rahatlıkla gezmek için girilebiliyor ve içerisinde birçok yapı mevcut. Tarihi kütüphanesi, açık futbol sahası ve yanında pub ile ayrıca güneşli günlerde takılabilirsiniz.

İrlanda Resimleri Trinity College

Trinity College Library1592 yılından beri Trinity College bünyesinde faaliyet gösteren, çok eski kitapların bulunduğu tarihi kütüphanedir. Book of Kells de buradadır. Günümüzde turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Birçok film ve yabancı dizilerde yer almış popüler bir yerdir.

İrlanda Resimleri Trinity College Library

Kilmainham GaolKilmainham Gaol tarihi cezaevlerinden birisidir. Özellikle Büyük Britanya – İrlanda arasındaki politik ve kötü olayların sonucunda yaşananlara şahit olabilirsiniz. P.tesi günleri sadece turla gelenler girebiliyor ayrıca yoğunluktan dolayı biletinizi online almayı unutmayınız. Dil okulu ile gidiyorsanız onlar zaten halledecektir. İçeride ayrıca ücretsiz İngilizce rehberleri de verilmektedir.

İrlanda Resimleri Kilmainham Gaol

Irish Museum of Modern Artİsminden de anlaşılacağı üzerine İrlanda Modern Sanat Müzesi, mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Kilmainham Gaol ile hemen yan yanadır. Gezi rehberi düzenliyorsanız ikisini bi arada ziyaret etmelisiniz. Haftanın bir günü kapalıydı ama lütfen önceden bilgi alınız. P.tesi olması lazımdı ama yanlış yönlendirmek istemiyorum.

İrlanda Resimleri Irish Museum of Modern Art

Dicey’s club & gardenÖzellikle gençlerin takıldığı Dublin’de popüler eğlence mekanlarından birisidir. Akşam 18:00’den itibaren giriş ücretlidir ve cuma, cumartesi günleri 21 yaş altındakiler genelde alınmamaktadır. Ülkemizdeki tatil yörelerindekilere benzer bir eğlence mekanı olup pazartesiden başlayıp haftasonuna doğru fiyatların düşükten yükseğe doğru ilerlediği bir fiyat politikası vardır. Yani pazartesi günü içkiler 3 euro ise her gün arttırarak haftasonuna 7-8 euro ya gelmektedir.

İrlanda Resimleri Dicey’s club & garden

Wax MuseumDünya’da birçok ülkede ve şehirde bulunan, ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerini görebileceğiniz güzel yerlerden birisidir. Wax Museum açıldığı ülkede o ülkenin ünlüleri olmak üzere Dünyaca tanınmış kişileri de tanıtmaktadır.

İrlanda Resimleri Wax Museum

National Botanic GardensGenelde okul gezileri ile gidilen, Dublin merkeze yakın Botanik Bahçesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

İrlanda Resimleri National Botanic Gardens

St. Stephen’s GreenDublin şehir merkezindeki büyük ve çok güzel bir park. Bu parkın önünden istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Parkın içerisinde oturma, koşu yerleri ile birlikte akşamüstü özellikle gençlerin buluşma noktası diyebiliriz. Temiz, ferah ve şehrin göbeğinde en güzel yerlerden…

St. Stephen’s Green

Grafton StreetDublin’de en işlek ve popüler caddelerinden birtanesidir. Alışveriş, gezi, yemek için en ideal yerlerden olan Grafton Street’te ayrıca sokak müzisyenleri ve caddenin bulunduğu ara sokaklarda birbirinden güzel mekanları keşfedebilirsiniz.

Grafton Street

O'Connell StreetO’Connell Street, Dublin’in en meşhur ve güzel caddelerinden birisidir. İstanbul’daki İstiklal caddesi neyse Dublin’de kendisi odur 😉

O’Connell Street

Guinness StorehouseDünyaca ünlü Guinness birasının fabrikasını ziyaret edebilir ve siyah biranın yapılışından sunumuna kadar herşeyi öğrenebilirsiniz. Giriş ücretli fakat sonunda bir barda o biletle bira da içebilirsiniz.

Guinness Storehouse

Jameson Whisky StoreViski sevenlerin gayet iyi bildiği Dünya’da en popüler viski markalarından birisi olan Jameson Whisky’nin fabrikasını gezebilirsiniz.

Jameson Whisky Store

The Memorial Famine Stoneİrlanda’nın kıtlık zamanında çekilen çileleri simgeleyen heykeller

The Memorial Famine Stone

Viking Splash TourDublin’de gezerken bazen rastlayabileceğiniz eğlenceli Viking Tekne-Araba turu.

Viking Splash Tour

Google Campus DublinGoogle’ın Dublin’deki merkez ofisi

Google-Campus-Dublin

Saint Patrick’s CathedralSaint Patrick’s Cathedral hala aktif olarak ibadete açık. Altında ücretli bir müzesi var. Saint Patrick’s Cathedral arkasında güzel bir park var özellikle dinlenmek ve resim çektirmek için ideal.

Saint Patrick’s Cathedral

Aviva StadiumAvrupa’nın en güzel stadlarından olan Aviva Stadium’un en çok tasarımı ve modern olmasını beğendim. İrlanda’da uzun süre kalanlara özellikle bir karşılaşmayı izlemeye gitmeyi öneriyorum.

Aviva Stadium

HowthDublin’e yakın bir yarımada olan Howth, gezi için ideal yerlerden

Howth

Glasnevin CemeteryDublin merkeze yakın bir mezarlık. Tarihi ve kültürel olması sebebiyle gezmenizi öneririm. Bizim ülkemizdeki gibi bir mezarlık düşünmeyin rahatça gezebilirsiniz.

Glasnevin Cemetery

Chester Beatty LibraryÇok güzel hazırlanmış bir kütüphane ayrıca kütüphanenin bir kısmı müze olarak ayrılmış.

Chester Beatly Library

National GalleryÇok güzel bir sanat müzesi

National Gallery dublin

Croke Park Museumİrlanda futbolunu merak ediyorsanız karşılaşmaları izleyebileceğiniz ayrıca bir müzesi olan yer

Croke Park Museum

Irish National War Memorial ParkIrish National War Memorial Park

Dublin MosqueDublin’de Camii olarak faaliyet gösteren bildiğim tek yer. Çok sayıda mescid var fakat Camii olarak sadece bunu duydum ve biliyorum.

Dublin Mosque

DubliniaViking ve Orta Çağ dönemindeki Dublin’i keşfedebilirsiniz

Dublinia

The Little Museum of DublinThe Little Museum of Dublin

Abbey TheatreAbbey Theatre

St. Michan’s ChurchSt. Michan’s Church

Croke Park StadiumCroke Park Stadium

Dublin dışındaki birbirinden güzel İrlanda resimleri

The Cliffs of Moherİrlanda’nın en popüler ve turistik yerlerinden birisi, mutlaka ama mutlaka ziyaret etmenizi görmenizi öneriyorum. Muhteşem bir doğa manzarası sizi bekliyor.

The Cliffs of Moher


Cliffs of Moher

Wicklow Mountains National ParkWicklow Mountains National Park

Wicklow Powerscourt EstateMuhteşem manzarası, çiçek bahçeleri, yeşil alanlar

Wicklow Powerscourt Estate

Glendalough Monastic SettlementGlendalough Monastic Settlement

Glendalough LakeGlendalough Lake

Malahide CastleDublin’e çok yakın, merkezden 15-20dk tren ile gidebileceğiniz sahil kasabası olan Malahide’yi mutlaka gezmenizi ve Malahide Castle’ı ziyaret etmenizi öneririm. Yaz aylarında ayrıca güzel sahillerinde denize girmek de mümkün.

Malahide Castle

BrayDublin’in güneyinde yer alan küçük sahil kenti. Haftasonu gezileri için ideal. Yaz aylarında denize girmek de mümkün. (çok büyük beklentiye girmeden)

Bray

DroghedaDublin’in kuzeyinde yer alan şehir. Küçük bir liman şehri olan Drogheda’da ayrıca Osmanlı ile tarihi bağlarını öğrenebilir ve şehri bir günde gezebilirsiniz.

İrlanda Resimleri Drogheda City


İrlanda Resimleri Drogheda

ConnemaraManzarası, doğası en güzel yerlerden

İrlanda Resimleri Connemara


İrlanda Resimleri Connemara

GalwayKüçük ama çok güzel ve temiz bulduğum bir şehir. İrlanda’da görmeniz gereken şehirlerden en baştakilerden diyebilirim.

İrlanda Resimleri Galway

Tribes of GalwayGalway’in merkezinde bulunan caddede yer alan Galway kabile bayrakları

İrlanda Resimleri Tribes of Galway

CorkDublin’den sonra İrlanda’nın en büyük şehri. Manzarası, eğlence hayatı, turistik yapılarıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehir

İrlanda Resimleri Cork


İrlanda Resimleri Cork City

Kuzey İrlanda resimleri / İngiltere

BelfastKuzey İrlanda’nın başkenti ve çok güzel bir şehir

Belfast Streets Ahead


Belfast City

Giants CausewayDoğal olarak oluşmuş yapılar, manzarası, doğası muhteşem

Giants Causeway

Giant's Causeway Rope BridgeManzarası, doğası muhteşem mutlaka görmeniz gereken yerlerden

Giant's Causeway Rope Bridge

Celtic Boyne ValleyCeltic Boyne Valley

* İrlanda ve Dublin ile ilgili binlerce yer ve resim daha mevcut fakat sayfa çok uzun olduğu için burada bitirme kararı aldım. Genel olarak turistik yerler ve popüler gezilecek yerlerden bildiklerimi ekledim. İnternet ortamında İrlanda ile ilgili binlerce resmi kolayca bulabilirsiniz. Resimlerin altında kendi bildiğim kadarıyla bazılarında ise Wikipedia gibi sitelerden edindiğim bilgilerle açıklamalar ekledim.

* Google, Yandex vb. arama motorlarında eğer “360 Ireland” yazarsanız 360 derece çekilmiş İrlanda fotoğrafları ve videolarını bulabilirsiniz. Böylece bazı müze, popüler yerlerde oradaymışsınız gibi bir his yaşayabilirsiniz.

4 Yorumlar

 1. Fatih Mehmet ŞAHİN - 16 Ekim 2015 cevapla

  Merhabalar
  İrlanda’ya kalıcı olarak çalışmak için eşimle birlikte gitmek istiyorum. Özel bir bankada gişe memuru olarak çalışmaktayım ne tür yollar izlemem gerek. İyi seviyede ingilizce bilgisine sahibim.
  Teşekkürler

  • Mail olarak sizlere genel bir bilgilendirme içeren mail gönderdim umarım faydalı olur.

   • Merhaba kenan bey yakın zamanda irlandaya gideceğim dil okuluna. dil okulu ve çalışma koşulları için birkaç sorum olacak mail atarsanız daha detaylı yazacağım.
    TEŞEKKÜRLER

    • Merhaba,

     İrlanda ile ilgili sorularınızı ister sitemizde başlıklar altında yorum yaparak isterseniz “kenan@irlandarehberi.com” adresine mail atarak bizlere iletebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Dil okulu konusunda sitemizdeki irlanda ingilizce eğitimi sayfasını okuduktan sonra yazarsanız daha doğru olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir