İrlanda Aracı Kurum Tavsiyesi

İrlanda’da dil eğitimi, üniversite/yüksek lisans/doktora eğitimi veya staj yapmak isteyenler için çok sayıda aracı kurum bulunmaktadır. Aracı kurumlar vize sürecinden, okul kaydı, konaklama ve diğer tüm işlemlerinizle ilgilenmektedir. Yazımızda İrlanda aracı kurum tavsiyesi dışında dikkat etmenizi gerekenleri de öğrenebilirsiniz.

İrlanda için iki tür aracı kurum bulunmaktadır. Birincisi Türkiye’de çeşitli şehirlerde ofisi bulunan yurtdışı eğitim kurumlarıdır. Bu kurumlar İrlanda dahil birçok ülkeye hizmet vermektedir. İkincisi ise İrlanda merkezli olup sadece İrlanda’daki eğitim işlemlerinizi online olarak yapabileceğiniz aracı kurumlardır. İkisinin arasındaki fark birisinin Türkiye’de ofisi bulunmakta ve ziyaret edebiliyorsunuz diğerlerinde ise Dublin’de ofislerini ziyaret edebiliyorsunuz. İrlanda merkezli olan aracı kurumlar daha iyi fiyat verebilmektedir ve oraya gittiğinizde destek alabiliyorsunuz. Türkiye merkezli olanlar genelde gitmeden önce daha çok yardımcı olmakta, gittiğinizde verdikleri destek kısıtlı olmaktadır.

İrlanda Aracı Kurum Tavsiyesi

Aracı Kurum Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncellikle aracı kurumu seçmeden önce İrlanda planlarınızı iyice netleştirin. Bizim sitemiz dahil birçok sitede güncel başlangıç fiyatları bulunmaktadır. Eğer bu fiyatlar sizin için çok yüksekse lütfen kendinizi ve karşı tarafı meşgul etmeyin. Eğer gidebilecek durumunuz, ihtimaliniz var ise süreci devam ettirin. (2022 fiyatları kısaca; 12 haftalık dil okulu 1300 Euro‘dan başlamaktadır. 25 haftalık dil okulu 2165 Euro‘dan başlamaktadır. Sabah/öğlen sınıfları, okulun bulunduğu şehir, haftalık eğitim süresi (15/20/25 saat) vs. fiyatı etkilemektedir. İrlanda dil okulu fiyatlarında sadece 25 haftalık eğitimler paket olarak fiyatlandırılmaktadır. Diğer tüm eğitimler haftalık hesaplanmaktadır. Yukarıda verdiğimiz fiyatları baz alarak haftalık fiyatı hesaplayabilir ve gitmek istediğiniz süreye göre kolayca hesaplayabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden hem Türkiye merkezli hem İrlanda merkezli aracı kurumlara kolayca ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan fiyat teklif formunu mümkün olduğunca doğru ve eksiksiz doldurun. Böylece size uygun en doğru teklif alırsınız.
 • Fiyat teklif forumu doldurduktan sonra sabırlı olmanızı öneriyorum. Gönderdiğiniz gibi hemen yanıt beklemeyin. Sonuçta maddi olarak yüksek ve geleceğiniz için bir adım atıyorsunuz. Size doğru teklif verilmesi için birkaç gün beklemeli ve sabırlı olmalısınız.
 • Fiyat teklifi formunda mail adresi, telefon numarası vs vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde aracı kurumlar sizin ciddi olduğunuza anlayacaktır. Eğer telefon ile görüşmek istemiyorsanız veya müsait değilseniz bunu ayrıca formda belirtmeniz yeterlidir. Bunu belirtmemin nedeni yüzlerce teklif formu gördükten sonra bir çoğunda hatalı mail, telefon numarası görmem ve bir kısmı hiçbir iletişim aracına cevap vermemektedir. Bu da aracı kurumlar ve işini yapmak isteyenler için vakit kaybıdır.
 • Dil okulu seçerken mümkünse aracı kurumlardan birden fazla dil okulunun fiyatını isteyin. Böylece birkaç dil okulu arasında seçim yapabilirsiniz. Dil okullarında sabah/öğle sınıfları, bulundukları şehir, özel kurum/üniversite olması gibi, kampüs büyüklüğü gibi etkenler fiyat farkını ortaya çıkartmaktadır.
 • Konaklama seçeneklerinde mutlaka dil okulunun yakınında olmasına özen gösterin. Ya yürüme mesafesinde ya da otobüsle 25-30dk mesafesinde olmasına dikkat ediniz. İrlanda için bu ortalama süredir. Daha uzun sürelerdeki yolculuk gerçekten şehir dışı olmaktadır.
 • Aracı kurumu seçerken sizlere verilen fiyat teklifinde tüm hizmetlerin detaylı şekilde açıklaması ve hangisinin ücretli/ücretsiz olduğunu lütfen sorunuz.
 • İrlanda vize sürecinde ücretli/ücretsiz yardım edip etmediklerini, vize sürecini takip edip etmediklerini, 25 hafta ve üstü eğitimlerde vize süreci dışında GNIB (Göçmenlik Bürosu) kaydı için yardım edip etmediklerini lütfen sorunuz. Bu süreçler özellikle İngilizce bilmeyenler için uğraştırıcı olmaktadır. En azından yönlendirici bir kurumla çalışıp çalışmadıklarını sorunuz.
 • Fiyat teklifinde okul kaydı, kitap ücreti, konaklamada depozito ücreti olup olmadığını ve en önemlisi tüm ödemeler için ödeme türlerini, gönderi ve iade sürecini baştan öğrenin.
 • Aracı kurumlardan size MEI veya ILEP üyesi dil okulları arasından tavsiye edilmesini isteyin. Zaten büyük çoğunluğu bunlara üye olmaktadır. Fakat az da olsa bu birliğe/ticaret odasına üye olmayan dil okulları da bulunmaktadır. MEI ve ILEP üyesi dil okullarında belli bazı kalite standartı bulunmakta ve vize sürecinde kolaylık sağlanmaktadır.
 • Bazı dil okulları aracı kurumlar haricinde fiyat teklifi vermektedir. Fakat büyük çoğunluğu size liste fiyatı vermekte ve aslında aracı kurumlardan daha iyi teklif verememektedir. Ayrıca bütün süreçleri kendiniz halletmek zorunda kalıyorsunuz. Oysa daha uygun fiyata veya benzer fiyata aracı kurumlarla işlemlerinizi daha kolay halledebiliyorsunuz.
 • Konaklama konusunda nerdeyse tüm aracı kurumlar benzer fiyat vermektedir. Çünkü konaklama konusunda aracı kurumların çok fazla bir kazancı ve yönetimi olmadığından sadece istenildiği için fiyat verilmektedir.
 • Bazı aracı kurumlar siz fiyat tekliflerini kabul ettikten sonra sizden bir miktar depozito veya kayıt ücreti isteyebilirler. Böylece ciddi bir müşteri olduğunuzu anlamış oluyorlar ve işlemlerinize hemen başlamaktadırlar.
 • Anlaşmalı çalıştığımız aracı kurumda okul ve konaklama ödemelerinizi direk eğitim alacağınız dil okuluna yapmaktasınız. Aracı kurum sizin tüm kayıt işlemlerinizi yapmakta ve ilk başta sadece kayıt ücreti ödersiniz. Daha sonra size okul kaydınızı ve faturanızı çıkartıp, okulun banka hesabına ödemeyi yapmanızı istemektedirler ve bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Bu işlemleri direk aracı kurum ofisini ziyaret ederek de yapabiliyorsunuz.
 • İrlanda merkezli aracı kurumlarda ise ödeme konusunda birden çok seçenek bulunmaktadır. Bazıları direk şirketin hesabına ödeme yapmanızı isteyebilir, bazıları dil okulunun hesabına yapmanızı isteyebilirler. Bu konuda son kararı sizlere bırakıyorum. Ayrıca bazı kurumlar PaytoStudy üyesidir. Yani ödemelerinizi direk şirkete yapmak istemezseniz eğer PaytoStudy aracılığıyla güvenle işlem yapabilirsiniz. PaytoStudy sisteminde kısaca siz ödemeyi bu şirkete yapıyorsunuz ve vizeniz çıkana kadar para orda beklemektedir. Vizeniz çıktığında ise onay verip paranın karşı tarafa gitmesini sağlıyorsunuz. Vizeniz çıkmazsa bunu belirtip ödemeyi hesabınıza geri çekebiliyorsunuz. Bu sistem son derece güvenli fakat bazı işlem masraflarının olduğunu da belirtmek isterim. Ödeme konusunda güven sorunu yaşayanlar bunu tercih edebilirler.
 • İrlanda Rehberi olarak biz güvenilir Dublin merkezli bir aracı kurum ile anlaşmalıyız. Sitemizdeki fiyat teklifi formunu doldurduğunuzda kendilerine iletiyor ve size en uygun dil okulu, üniversite, master veya konaklama fiyatlarınının iletilmesini sağlamaktayız. İrlanda aracı kurum tavsiyesi olarak Bunguo şirketini tavsiye ediyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir