İrlanda Konaklama

İrlanda Konaklama


İrlanda’ya uzun veya kısa süreli kalmayı düşünenler için birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. İrlanda Konaklama Konaklama kısmını İrlanda’ya gelmeden önce halletmeniz büyük önem arz etmektedir. Diğer türlü çeşitli süprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca vize başvurusunda en az 1 aylık konaklamayı önceden ödemeniz ve bunun dekontunu göstermeniz istenmektedir. Pandemi sebebiyle İrlanda’da konaklama konusunda ciddi yer sıkıntıları olduğunu da hatırlatmak isterim. Mümkünse sadece 1 aylık değil daha uzun konaklamanızı gitmeden önce garantilemiş olmalısınız.

İrlanda Konaklama

İrlanda konaklama sayfasında genel olarak eğitim amaçlı gelen öğrenciler için faydalı bilgiler bulunmaktadır. Yazının çeşitli bölümlerinde ise tatil veya çalışma amaçlı gelenler için de konaklama hakkında bazı bilgiler verilmektedir. Dublin’de öğrenim amaçlı gelenler genel olarak Dublin 9 ve Dublin 11 bölgelerinde kalmaktadır. Diğer bölgeler de genel olarak okula yakınlık ve başka sebeplerle tercih edilebilmektedir. İrlanda’daki evler ülkemizdeki gibi büyük değildir. Şehir merkezindeki evler hariç genelde 2 katlı evlerdir. Bu evlerde kalacağınız odanız da 10-15m2 civarında olmaktadır. Öncelikle ben bir öğrenci yurdunda kaldığım için konaklama seçeneği olarak daha çok öğrenci yurtları hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca İrlanda konaklama derken bunun sadece bir oda kiralama olduğunu belirtmek isterim. Fiyatlar sebebiyle ev, daire kiralamak gibi bir konu pek mümkün veya mantık değildir.

Öğrenci Yurtları / Apart Konaklama

En başta ülkemizdeki yurtlardan çok farklı olduğunu belirtmek isterim. Ben Shanowen Square adlı öğrenci yurdunda kaldım. Eğitim aldığım Dublin City University’ye 100m mesafe olduğundan rahat etmiştim. Kaldığım öğrenci yurdu normalde üniversitenin öğrencileri için ayrılmış fakat yazın değerlendirmek amacıyla dil eğitimi için gelenleri kabul etmektedir. Öğrenci yurtları genel olarak karma olmaktadır. Benim yurdum büyük bir alanda kurulu, bir çok bloktan oluşmaktaydı. Bir daire düşünün içinde herkesin kendi odası, çalışma masası ve banyosu bulunmaktadır. Mutfak ve salon birleşik olduğundan ortak kullanım alanıdır. Bizim kaldığımız dairede 4 kişi kalıyorduk ve kız-erkek karışık kalabiliyorsunuz. Dış kapı, bulunduğunuz bloğun kapısı özel elektronik şifreyle açılmakta, dairenizin ve odanızın kapısı ise size özel bir anahtarla açılmaktadır. Dışarıdan arkadaş getirmekte veya bizde kalmasında herhangi bir sorun yaşamadık. Fakat bu konu her yerde rahat diyemem. Ayrıca benim kaldığım yıllar ile güncel durum mutlaka değişmiştir.

Genel olarak yurtlar güvenli, dışarıdan izole ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Yurdun bahçesi bir üniversite kampüsü gibiydi ve güzel arkadaşlıklar da kuruluyordu. Dışarıdan arkadaş gelmesi vs. konularda muhtemelen hiç bir yurt sorun çıkarmaz. Fakat kalma konusu hem ev arkadaşları hem yurt için sorun olabilir. Yurtlarda internet mevcut fakat özellikle akşamları yoğunluktan dolayı çok iyi çalışmıyordu. Ortak alanlarda temizlik malzemeleri, ütü, mutfak aletleri ve özel bir alanda çamaşır makineleri bulunmaktadır. Yurtlarda giriş çıkış saatleri vs. sorun olmuyor. Shanowen Square, Shanowen Hall, Hazelwood ve DCU’nun kendi yurdunda benzer imkanlar ve hizmetler bulunmaktadır. Genelde öğrenci yurtları bu şekilde faaliyet göstermektedir. Son olarak ise yurtlar yaz dönemi dışında genelde en az 6 aylık öğrenci kabul etmektedir.

Bildiğim birkaç öğrenci yurdu hakkında detaylı bilgiler ise şu şekilde;

Shanowen Square Öğrenci Yurdu

Yaklaşık 2 ay kaldığım ve çok memnun ayrıldım bir yurttur. Hafta içi akşam 5-6 ya kadar yurdun girişindeki ofisten giriş-çıkış işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Eğer akşam veya hafta sonu yurda giriş yapacaksanız ilk geldiğinizde yurdun önünde bulunan SPAR markete giriş belgelerinizi ve anahtarınızı almalısınız. Market kasasında adınızı, soyadınızı ve yurt için geldiğinizi söyledikten sonra sizlere bir zarf veriliyor. O zarfın içinde ana kapı ve blok kapısının şifresi ve odanızın anahtarı bulunuyor. Ayrıca wifi şifreniz vs tüm bilgiler mevcut. Bavulunuzla markete girebilir birkaç dakikada işlemlerinizi halledebilirsiniz. Shanowen Hall yurdu da hemen yanında ve ayrı bir girişi bulunmaktadır. Shanowen Square için yer bulamazsanız Shanowen Hall’u tercih edebilirsiniz. Nerdeyse her şey aynı sadece girişler farklı yerden olmaktadır.

Havalimanından taxi ile 22-25 Euro arası tutmaktadır. Ayrıca 16 no’lu otobüs ile Omni Shopping Center durağında inip 5-10dk yürüyebilirim derseniz o şekilde de ulaşabilirsiniz. Omni Shopping Center’in hemen aşağısında Shanowen Road adlı caddeye girdiğinizde o caddenin sonlarına doğru yer almaktadır. Shanowen Square veya Shanowen Hall’den merkeze ise Omni Shopping Center’in ordan 1 ve 16 no’lu otobüslerle, DCU’nun olduğu taraftaki duraktan binerseniz de 9 ve 13 no’lu otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Yurttan merkeze 10-15dk gibi bir sürede varabiliyorsunuz.

Shanowen Square’in girişinde SPAR market bulunmaktadır. Daha uygun market ve diğer alışverişleriniz için 5dk mesafedeki Omni Shopping Center’ı mutlaka ziyaret edin. Orada Tesco başta olmak üzere çok sayıda mağaza ve restoran bulunmaktadır.

DCU Öğrenci Yurdu

DCU (Dublin City University) içerisinde yer almaktadır. Yukarıda Shanowen Square için yazdığım tüm özellikler benzerdir. Ulaşım için de, süre ve masraf bakımından da aynı şekildedir. Tek avantajı okulun içerisinde kalıyorsunuz.

Okulun içinde SPAR market, eczane, banka, ticketmaster (biletix), kuaför, restoran, starbucks, tiyatro salonu, spor salonu ve nuBar adında cafe/bar bulunmaktadır. Omni shopping center ise 7-8dk yürüme mesafesindedir.

Hazelwood Öğrenci Yurdu

Shanowen Square gibi imkanlara sahip tek farkı blok ve girişte şifreli sistem yerine çipli sistemle çalışmaktadır. İki farklı girişi var. Bu yüzden ilk geldiğinizde hangi ofiste kaydınız olduğunu maalesef ikisine de giderek öğrenmeniz gerekiyor. Yurt ve otobüs durağı arasında 400-500m mesafe var. Ordan 16 no’lu Havalimanı-Şehir Merkezi seferi yapan otobüsle ister DCU’ye isterseniz merkeze gidebilirsiniz. Yurttan DCU’ye yürüme mesafesi 20dk sürmektedir. Yurt-Şehir merkezi arası otobüs yolculuğu ise 30 dk civarındadır. Yurt yakınında Aldi Market var. Omni Shopping Center ise 15dk yürüme mesafesindedir.

Öğrenci Evi Konaklama

Öğrenci evinde konaklama genel olarak öğrenci yurdu gibi özelliklere sahiptir. Tek farkı bir blok veya büyük bir bina yerine 2 katlı veya bir binada tek bir kat içerisinde birçok fazla öğrencinin beraber kalmasıdır. Fiyatlar yurt fiyatları ile benzerdir. Herkesin kendi anahtarı var. İnternet bağlantısı (50-100mbit), çamaşır makinesi, mutfak, salon vs. ortak kullanım alanıdır. Bazı öğrenci evlerinde bir odada iki kişi kalabilmektedir. Eve giriş, çıkış saati veya başka sınırlamalar bulunmamaktadır. Öğrenci yurdundan farkı ise özellikle 6-10 kişinin kaldığı öğrenci evlerde ortak kullanılan banyo ve tuvalet diyebilirim.

Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklamayı sadece son haftamı geçirerek deneyim sahibi oldum. Birçok arkadaşım ise aile yanı konaklamayı seçerek gelmişti. Aile yanı konaklamayı seçtiğinizde kahvaltı ve akşam yemeği, temizlik, internet vs. her şey o fiyatın içinde olmaktadır. Konakladığınız aileye bağlı olarak pratik yapma ve güzel vakit geçirmek için bir şanstır. Eve giriş-çıkış saatleri yok gibi bir şey gayet özgürsünüz tabi bazı ailelere göre değişebilmektedir. Öğle yemeğinin olmamasının sebebi okulda olmanızdır. Haftasonları 3 öğün yemek verilmektedir. Ayrıca haftasonları okulla geziye gidiyorsanız size bir sandviç vs. hazırlanmaktadır. Sevmediğiniz bir yemek, içecek veya başka hassasiyetleriniz varsa aileye bildirmeniz durumunda size ona göre yemek verilmektedir. Olumsuz tarafları ise İrlanda’daki evler genelde küçük olduğundan odanız küçük olabilmekte ve yaşlı insanların yanında kalabilirsiniz.

Aile aynı konaklamayı seçtiğinizde evdeki çocuk sayısından, evcil hayvan beslenmesinden, sigara veya alkol tüketimi ile ilgili birçok konuda seçenek yapabiliyorsunuz. Ben aile yanı konaklamadan gerçekten keyif aldım sadece arkadaş getirememe olayı bir dezavantajdı. Birde öğrenci yurdunda bazen sabaha kadar eğlence varken aile yanında maalesef bu zor olmaktadır. Bazı aileler birden fazla öğrenci aldığında orda da o öğrencilerle vakit geçirebilirsiniz.

Aile yanı konaklama demek illaki bir çocuklu anne babanın yanında kalmak demek değildir. Bazen sadece yaşlı bir kadın odayı kiraya verebiliyor. Ya da çalışan birisi verebiliyor. Bunlara hepsine aile yanı konaklama denilmektedir. Fakat aile yanı konaklamaların bir kısmı aile ile alakası yoktur. Normal bir evden oda kiraladığınızı varsayarsanız iyi olur.

Kiralık Oda Konaklama

Aile yanı konaklamaya benzer olarak İrlanda’nın Dublin ve birçok şehrinde B&B olarak kiralık oda bulabilirsiniz. Çoğu İrlandalı ek gelir olması açısından bu şekilde evinin bir odasını kiralamaktadır. Bazıları konum olarak şehir merkezine yakınlığı açısından tercih edilebilir. Ödemeyi de genelde haftalık olarak yapmaktasınız. Genelde emekli çiftler vs. bu şekilde evlerinin bir odasını veya bir katını kiralamaktadır. Fiyatlar odanın büyüklüğü, kalacak kişi sayısı, evin konumuna göre değişmektedir.

Uzun Süreli Konaklama, Çalışma Amaçlı Gelenler İçin Konaklama

Uzun süre konaklama için aile yanı konaklamayı tavsiye etmemekteyim. Belli bir süre sonra bir arkadaş çevreniz, sosyal hayatınız olduğundan aile yanı konaklama iyi bir tercih olmayabilir. Öğrenci veya bir yerde çalışan olsanız bile öğrenci evi konaklama veya öğrenci apart tarzı yerleri tercih edebilirsiniz. Bazı kişiler işyerindeki arkadaşlardan birisiyle aynı eve çıkmaktadır.

İrlanda Konaklama Fiyatları 2021

 • Aşağıdaki bilgilere ek olarak pandemi nedeniyle şu anda hangi konaklamayı seçerseniz seçin tek kişilik olmak zorunda ve 780-960 Euro arasındadır. Pandemi nedeniyle çift kişilik konaklamayı seçemiyorsunuz. Bu durum 2022’de değişebilmektedir. En güncel bilgiyi aracı kurumlar bilmektedir.
 • Öğrenci yurtları genel olarak haftalık 190-220 euro arası değişmektedir. Bu fiyatlar tek kişilik oda için geçerlidir. 2, 3 veya 4 kişilik odalarda ise daha uygun fiyatlar bulunmaktadır. Bir aracı kurum üzerinden veya kendiniz mail atarak da fiyat alabilirsiniz. Genelde öğrenci yurdu ayrıca depozito ve kayıt ücreti de istemektedir.
 • Öğrenci evinde konaklama öğrenci yurdu gibi haftalık 150-200euro arası değişmektedir. Öğrenci evinin ya internetteki ilanlardan ya da eğitim alacağınız kursun ayarlaması ile halledebilirsiniz. Bazı öğrenci evlerinde 3-4 kişilik odalar oluyor onlar da şu anda 130 euro gibi fiyattan başlamaktadır.
 • Aile yanı fiyatları genel olarak haftalık 200-250 arası değişmektedir. Fakat aracı kurum mu ayarlıyor, okul mu ayarlıyor önemlidir. 3 hafta veya üzerinde kalanlar için fiyat makul fakat 1 hafta veya 2 hafta kalanlar için haftalık 250 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Aile yanı konaklamanın en önemli avantajı kahvaltı ve akşam yemeğini içermektedir.
 • Hotel fiyatlarını hiç yazmıyorum gerçekten pahalı diyebilirim. 1-2 haftalığına tatile gelen yabancılar bile öğrenci evi konaklama veya internet üzerinden herhangi bir oda kiralayarak kalmaktadırlar.
 • Kiralık daire fiyatlarını güncel olarak bilmiyorum. Fakat genelde Booking, Airbnb gibi sitelerden kiralanmaktadır. Çalışmaya veya okumaya gelenlerden şimdiye kadar daire kiralayanı duymadım. Çünkü fiyatların yüksek olması başlangıç olarak hiç mantıklı değil. İlerki zamanlarda 2-3 kişi veya geniş bir aileyseniz ve kazancınız iyiyse tercih edilebilir.

İrlanda’da Konaklamayı Kendiniz Ayarlamak İstiyorsanız

 • Öncellikle Google üzerinden “Dublin Student Accommodation” şeklinde arama yaparak öğrenci yurtlarını veya öğrenci apart tarzı yerleri bulabilirsiniz.
 • Airbnb sitesi üzerinden yüzlerce ilanı görebilirsiniz. Üye olarak ev sahibine mesaj atarak onay vermeden önce sorular da sorabilirsiniz.
 • Rent.ie tarzında birçok İrlanda kökenli siteden arama yapabilirsiniz.
 • Booking.com sitesi üzerinden Dublin’de ister daire, ister oda veya hostel bakabilirsiniz.
 • Eğitim alacağınız yer veya çalışacağınız yer belliyse sitemizde İrlanda Ulaşım sayfasındaki bölge isimlerine bakarak da arama yapabilirsiniz.
 • İrlanda’da konaklama seçeneklerinde genel olarak kurallar kimseyi rahatsız etmemeniz ve evi temiz kullanmanızdır. Onun dışında daha önce bahsettiğim gibi giriş-çıkış saatleriniz, ırkınız, dininiz, giyiminiz vs. hiç birşey önemli değildir. Kimse sizi sorgulamamakta veya ayrım yapmamaktadır. Aile yanı konaklamalarda tek kural sabah erken saatte veya gece geç saatte duş almamanız olabilir. O da aileye göre değişmektedir. Size başlangıçta anahtar veriliyor. Kendi eviniz gibi rahat kalıyorsunuz. Aile yanı konaklamalarda misafir de getiremiyorsunuz.

  İrlanda Konaklama

  İrlanda konaklama konusunda unuttuğum veya eksik gördüğünüz bir konu varsa lütfen sayfanın altında yorum kısmından bizlere bildiriniz. Bunun dışında Bize Yazın sayfasından bizlere sorularınızı, görüşlerinizi iletebilirsiniz.


  16 Yorumlar

  1. Hanife Durgun - 31 Mart 2021 cevapla

   Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler. Biz de postdoc için ailecek gelmeyi düşünüyoruz. Ailecek olacağı için ev tutmanız gerekiyor. Net bilgim yok demissiniz ama ortalama kiralar ne kadardır? Bir de ortalama aylık giderler ne kadar olur?
   şimdiden teşekkür ederim.

   • Ortalama kira bilgisi vermem mümkün değil çünkü çok değişiyor. Fakat Airbnb üzerinden direk Dublin’de mesela ortalama fiyatları bölgeye göre görebilirsiniz. Zaten Türkiye’deki mantıkla ev kiralama gibi bir şey pek mümkün değil, aşırı pahalı. Dublin için konuşmak gerekirse şehir merkezi hariç çoğu yerde evler iki katlı ve hepsi birbirine benzer. Bu evlerden birinin kirası, masrafları vs. asgari ücrete denk veya geçer diye düşünüyorum. Size daha çok 1+1 veya 2+1 şeklinde bir daire gerekiyor. Hatta ilk başta eğer çok kalabalık değilseniz Airbnb tarzı bir sistem üzerinden bir evin üst veya alt katını kiralayıp oraya gittikten sonra kendinize kiralık daire bakmanızı da öneririm.

    Bunun dışında çalışacağınız kurumdan da tavsiye alabilirsiniz. İşyerinize yakın yerlerde belki uygun bir konaklama vardır. Boşuna popüler şehir merkezinde ev aramamış olursunuz.

    Sitemizde genel olarak öğrencilere yönelik bilgiler bulunuyor. Fakat aylık giderinizi en iyi siz hesaplarsınız. Sitemizde bulunan İrlanda Ulaşım, İrlanda Yemek ve Faydalı Bilgiler sayfasını ziyaret etmenizi öneririm. Mesela ev kirası ve faturaları saymadan konuşuyorum. Ev ve işyeri arasında mesafe varsa ve biraz da haftasonu gezelim derseniz aylık kişi başı 100-120 Euro ulaşım gideriniz olacaktır. Aylık kartlar da buna benzer fiyatlardı. Ayrıca herkesin kişisel kartı olması gerekiyor mesela başkasına kullanamıyorsunuz. Yemek olayı ise dışarıda en ucuz sandviç 4-5 Euro, yemek ise 10-20 Euro arası diyebilirim. Kahveler genelde 2.50 Euro ve üstü oluyor. En büyük masraf bana göre sigara ve alkol diyebilirim. Özellikle düzenli kullanan biri için sigara masrafı yüksek olacaktır. Paket fiyatı 10-12 Euro’dan başlıyordu. Bunun dışında İrlanda Yemek sayfasında belirttiğim gibi Lidl, Tesco gibi marketlere gidip ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Spar adlı marketler ise bizim Migros ayarındadır.

  2. ben irlandaya staj yapmak için gidiyorum . öğrenci yurtlarında kalabilirmiyim ya da uygun fiyata nerede kalabilirim

   • Merhaba,

    Staj ayarladığınız yer size konaklama için yardımcı olabilir. Bunun dışında öğrenci apart veya yurtlarında kalabilirsiniz. Fakat genelde 6 aylık ve üstü süreler için öğrenci kabul ediliyor. Sadece yaz döneminde kısa süreli konaklama mevcut. Pandemi dolayısıyla kurallar ve şartlar değişmiş olabilir.

  3. Merhaba bu yaz dil kursu için 3 ay kadar İrlanda’ya gitmeyi düşünüyorum.İngilizce eğitimleri nasıldır?Aksanı sorun yatır diyorlar çok mu aksanlı konuşuyorlar? ve Dublin’de önereceğiniz dil okulu var mıdır?
   Teşekkür ederim …

   • Merhaba Özlem,

    İrlanda’da ingilizce eğitimi hakkında tüm bildiklerimi aslında İrlanda İngilizce Eğitimi sayfasında bulabilirsin. Genel olarak eğitim yeterli ve açıkçası çoğu okulun gördüğüm kadarıyla eğitimi benzer ve kaliteli. Fakat İngilizce’nizi asıl geliştiren oradayken yaptığınız konuşma pratikleri ve sosyal hayata katılmanız diyebilirim.

    İrlanda aksanı diye birşey var fakat bu konu çok yanlış şekilde anlaşılıyor. Sizin eğitim aldığınız kursta nerdeyse kimse İrlanda aksanıyla konuşmuyor, hocan kesinlikle konuşmuyor. Dil okulun olduğu yer, Dublin şehir merkezi vs. zaten çok fazla yabancı uyruklu yaşıyor ve gayet net bir İngilizce konuşuluyor. İrlanda aksanı daha çok küçük şehirlerde, şehir dışındaki yerlerde ağırlık gösteriyor. Oralara zaten geziler hariç pek gitmiyorsunuz. İrlanda’da British İngilizcesi diyebileceğimiz konuşulduğu için ilk başlarda biraz garip geliyor ama sonra alışıyorsunuz. İrlanda yerine İngiltere, Avustralya, Kanada’ya da gitseniz aynı sorunu yaşarsınız.

    Mail adresinize dil okulu tavsiyesi için bir cevap gönderiyorum, ayrıca buradaki cevabı görmezsen diye bu açıklamayı da ekliyorum. Görüşmek üzere

  4. Ayşe Altınok - 8 Haziran 2017 cevapla

   Merhaba,

   Eylül’de1 haftalığına bir kursa katılmak için Dublin’e gideceğiz. Konaklama seçeneklerini ararken sayfanıza geldim. Çok detaylı yazmışsınız, teşekkürler. İki sorum olacaktı. Katılacağımız kurs 2. bölgedeymiş. Sizin kaldığınız Shanowen Square tarzı bir yer o bölgede veya yakınında var mıdır ve öğrenci olmayan kişileri 1 haftalığına kabul ederler mi? Bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

   • Merhaba Ayşe,

    Dublin 2 bölgesi şehir merkezinde kalan bir yer. Sitemizde bulunan İrlanda Ulaşım sayfasında mevcut tüm bölgelerin haritası var. Öğrenci yurtları 1 hafta için alırlar mı pek emin değilim. Zaten 1 hafta kalacaksanız airbnb, booking tarzı sitelerden bi yer ayarlayın sorun yaşamazsınız.

  5. Merhabalar,

   Oncelikle guzel bilgiler icin tesekkur ederim.

   Dublin hakkinda arastirma yaparken sizin sitenize denk geldim. Dublinden is teklifi aldim ve Mayista uzun sureli oraya tasinacagim. Ailem ile birlikte gelecegim icin bazi konularda endiselerim var. Size ozelden ulasmam mumkun olursa bazi konularda tavsiye almak istiyordum.

   Onceden tesekkurler.

   • Merhaba Parvin,

    Sitemizdeki bilgileri okuduktan sonra eğer cevap bulamadığınız bir konu varsa bana “kenan@irlandarehberi.com” mail adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki Faydalı Bilgiler, Soru-Cevap sayfalarını ziyaret ederseniz sevinirim. Genelde çoğu konuya o sayfalarda değindim.

  6. Cansu Aslan - 29 Ekim 2016 cevapla

   Merhaba ben İrlanda’da 25 haftalık dil kursuna gitmeyi düşünüyorum.Fiyatının uygun olması sebebiyle Malvern House Dublin’i tercih edeceğim.25 hafta ve üstü eğitim alındığında part time ve full time çalışma iznimin olacağını okudum.Bu konuda bilginiz var mıdır?İrlanda’da işi kendim mi bulmalıyım okul mu ayarlıyor?

   • Merhaba Cansu,

    Uzun süreli vize alındığında (3ay ve üzeri) çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Ülkeye gittikten sonra göçmenlik bürosuna gidip kimlik çıkaracaksınız, okul sizi yönlendirecektir. Bu çalışma hakkı sayesinde orada iş bulduğunuzda çalışabileceksiniz. Okulunuz veya aracı kurumunuz ile bu konuyu görüşmediyseniz veya anlaşmadıysanız size iş ayarlamaları söz konusu değildir. Genellikle gitmeden önce internet üzerinden iş bulmanız gerekiyor ya da oraya gittiğinizde araştırıp iş bulacaksınız. Aracı kurumunuza ve kayıt olduktan sonra okulunuza mail atarsanız belki yardımcı olabilecekleri konular vardır şansınızı deneyin derim.

  7. Merhabalar, çok net,kısa ve öz açıklamalar için teşekkür ederim.Ben Emerald Culture Inst. ‘de 6 aylık dil eğitimi düşünüyorum.Ancak örnek olarak verdiğiniz sitelerde bu okula yakın bir yurt bulamadım.Bilginiz varsa yardımınızı rica ederim.Ayrıca; siz hangi aracı kurum ile gittiniz? Ve okulu aracı kurum ile, konaklamayı da bireysel olarak organize etmemizi mi tavsiye ediyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar..

   • Merhaba Metin,

    Senin dil okulun Dublin 6 bölgesinde kalıyor. Yani konaklamayı ayarlarken ona göre bakabilirsin. irlanda bölgeleri linkine tıklayarak ise Dublin’deki bölgelerin dağılımına bakabilirsin. Şehir merkezi Dublin 2 olarak düşün baya yakınsın.

    Konaklamayı kendiniz de halledebilirsiniz sonuçta 6 ay kalacaksınız. Internet üzerinden tabi ne kadar sağlıklı olur bilemem. Senin gideceğin dil okulu ayrıca konaklama hizmeti de veriyor ve birçok çeşit sunuyor. Onlardan da fiyat ve bilgi alabilirsin belki daha uygun olacaktır.

   • metin merhaba,ben emeralda 2 aylık kayıt yaptırdım.Sen okula gittin mi ? Gittiysen yardımcı olabilir misin ?Konaklama için sormak istediğim bir iki şey var,okuluda merak ediyorum.cevaplarsan sevinirim

   • irlandaya gittiysende okulun yerini gördün mü ? ben merkeze uzak diye duydum

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir