İrlanda Müzik

İrlanda Müzik


Birçok yerde Irish Music adı altında çıkan albümler dikkatinizi çekmiştir. Bazı yabancı dizi ve filmlerde de Irish Music hakkında bazı şarkılar veya yorumlar duymanız olasıdır. Bu sayfada sizlere hem Irlanda müziği hakkında bilgi vereceğim hem de tanınmış ünlü İrlandalı müzisyenleri, şarkıcıları tanıtacağım. Ayrıca İrlanda’da yerel müzik dışında dinlenen müzik türleri hakkında da bilgiler vereceğim.

İrlanda müzik alanında oldukça başarılı birçok isme ev sahipliği yapmaktadır. Örnek verecek olursak Enya, The Corrs, Sinead O’Connor, The Cranberries, U2 gibi birçok şarkıcı ve grup İrlanda kökenlidir. Özellikle eğer İrlanda’ya eğitim veya uzun dönem kalmak için gidiyorsanız en azından U2’nun bazı güzel şarkılarını bilmeniz faydalı olabilir. Canlı müzik olan barlarda birçok güzel şarkının dışında U2 şarkılarını duymanız mümkündür.

İrlanda’nın geleneksel müziği ve “stepdancing” adı verilen dansı da dünyada bir fenomen yaratmıştır. Bazı yerlerde stepdancing için özel gösteriler yapılmaktadır. Flüt, akordeon, keman, gayda, gitar ve bodhrán adlı geleneksel davulların kullanıldığı ve The Chief- tains, The Dubliners, Solas, Dervish gibi grupların icra ettiği bu müzik oldukça neşeli ezgilerden oluşmaktadır. Stepdancing ayrıca Riverdance olarak da bilinmektedir.

Riverdance (Nehir dansı), İrlanda’nın tüm dünyada tanınan folklör müziğine verilen isimdir. Riverdance performansı için İrlanda’da bazı yerlerde canlı izleyebilirsiniz. Sayfanın sonunda Riverdance ile ilgili birkaç video bulabilirsiniz.

İrlanda’da merkezi yerlerde çok başarılı sokak müzisyenlerine rastlamanız mümkündür. Çok güzel sesler eşliğinde flüt, gayda, gitar ve saksafon çalan müzisyenlere rastladım. Haftasonları ise birçok Irish Pub’ta canlı müzik eşliğinde hoş vakit geçirebilirsiniz. Geleneksel İrlanda müziği ve şarkılarını dinleyebilir hatta bazı şarkılardaki İrlanda danslarına katılabilirsiniz. Uyarmam gerekirse özellikle Galway Girl gibi şarkılarda yanınızda oturan biri sizi hiç beklemediğiniz anda dansa kaldırabilir. Geleneksel müzik örneklerinden ise en çok duyduğum şarkılar Galway Girl, Tell me ma şarkılarıdır. Uzun süre dinlemediğimden diğerlerini unuttum fakat “traditional irish music” adıyla arama yaparak Youtube tarzı sitelerde bulabilirsiniz. Internetten bazı geleneksel şarkıları dinlediğinizde pek hoşunuza gitmese bile canlı olarak dinlediğinizde çok beğeneceğinizi düşünüyorum.

İrlanda sokaklarında genel olarak dünya müzik piyasasında popüler şarkılar ve şarkıcılar kimse onlar dinlenmektedir. Ülkemizdeki yabancı top müzik listelerine benzer şarkılar orda da yoğun olarak dinlenmektedir. İrlanda’da müzik olarak farklı gördüğüm kısım Amerika’da olduğu kadar R&B tarzı pek dinlenmemektedir. Daha çok Passanger, Indila, Adele tarzı şarkıcılar dinlenmektedir. Flo Rida, Inna, David Guetta sadece gece kulüplerinde çalındığını farkettim.

İrlanda Kelt Müziği ile ilgili ise bulduğum birkaç videoyu ekliyorum;

Kelt-İrlanda Müziği

Kelt Müziği

Celtic Music - Wolf Blood

İrlanda Riverdance

Popüler İrlanda şarkılarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Galway Girl

Tell me ma

Bu iki yerel şarkı turistik yerlerde, dil okullarında vs. heryerde karşınıza çıkmaktadır. Özellikle İrlanda aksanı hakkında bu şarkılar size biraz ipucu verecektir.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir