İrlanda’daki Türk Market ve Restoranlar

İrlanda’da bulunduğum süre içerisinde keşfetmiş olduğum, alışveriş yaptığım Türk market ve restoranları İrlanda Yemek sayfasında detaylıca bahsettim. İrlanda’daki Türk market ve restoranlar sayfasında ise uzun yazıyı okumaya üşenenler için kısayol bir sayfa olarak oluşturdum. Bu sayfada yer alan işletmelerle bir alakam bulunmadığı gibi sizin de İrlanda’da Türk gıda ürünleri satan bildiğiniz market ve restoranlar var ise sayfanın sonunda yorum yazarak veya bize yazın sayfasından bizlere mesaj yazarak iletebilirsiniz.

İrlanda’daki Türk Market ve Restoranlar

İrlanda’da bulunduğum süre boyunca Türk ürünlerini bulabildiğim marketler ve Türk yemekleri bulabildiğim restoranlar aşağıdaki gibidir;

Medimix Market: O’Connell Street’te bulunan Spire of Dublin’in tam önünde durduğunuzda sağ ve sol olmak üzere iki işlek cadde bulunmaktadır. Siz O’Connell Tren istasyonuna doğru giden yolu takip ederseniz hemen solunuzda Medimix marketi bulabilirsiniz. Dublin’de Türk ürünleri satan bulabildiğim en büyük market diyebilirim. Ayrıca bazı Balkan ve Ortadoğu menşeli ürünlerini de bulabilirsiniz. Açık adresi: 6 Talbot Street, Dublin 1

Elif Market: Elit de olabilir ismi tam emin değilim. Ha’penny Bridge geldiğinizde Trinty College’in olduğu tarafa doğru olan sokağa girdiğinizde market hemen solda kalmaktadır. Marketin sahibi Türk ve Türk-Brezilya menşeli ürünler başta olmak üzere birçok ürünü bulabilirsiniz.

İstanbul Restoran: Yukarda bahsettiğim Elif markete geldiğinizde ister kasadakine sorun isterseniz hemen 10m önünde sağda bir han gibi girişi olan yere girdiğinizde içerde farklı ülkelerin mutfaklarına ait birçok restoran bulunan yere çıkacaksanız. Hemen sol tarafında İstanbul Restoran’ı görebilirsiniz. Yemekleri lezzetli ve misafirperver çalışanları bulunmaktadır. Adana olsun, döner olsun, pilavımız olsun birçok özlediğiniz yemeği burda bulabilirsiniz.

Ramos Restoran: İstanbul Restoran’ın olduğu yerde karşısında Yunan mutfağı diye geçiyor fakat Ramos ismi dışında çalışanları, sahibi ve yemekleri Türk. Diğer restorandan farkı burda daha çok ev yemekleri bulunmakta ve tabldot şeklinde alınmaktadır. Hatta sabit bir fiyat ödeyerek açık büfe konsepti ile yemek alabilirsiniz.

X Türk restoranı: Adını bilmediğim ama misafirperver bir Türk abimizin işlettiği bir restoranı tesadüf eseri karşılaşmıştım. Yerini yine kabaca tavsiye edeceğim. Ha’penny Bridge’e geldiğinizde nehir boyunca sahil kısmına doğru yürüyüp karşınıza gelen birinci veya ikinci köprünün sağındaki sokağın köşesinde mekanı bulabilirsiniz. Buranın farkı döner ve bazı yemeklerimizin yanında lavaş ile servis edilmesi diyebilirim. Küçük ama lezzetli yemekler ve düzgün bir servis var.

Amir’s House: Bu mekanda Türk kahvesi ve Türk çaylarına benzer çaylar bulunmaktadır. Sahibi tam hatırlamıyorum fakat Mısır, Tunus veya Faslı birisiydi. Ayrıca mekanda nargile de bulunmaktadır. Ha’penny Bridge’ten sahile doğru giderken önünüzdeki köprünün karşısındaki dar sokağa girdiğinizde görebilirsiniz. Orada ayrıca birçok cafe ve restoran da bulunmaktadır.

Galway Türk Restoranı: Dublin dışında ayrıca Galway’de en işlek caddesinde bir Türk restoranı bulunmaktadır. Adını hatırlamıyorum fakat caddede kolaylıkla bulabilirsiniz.

İrlanda’daki Diğer Uygun Market ve Restoranlar:

Dublin’de Türklerin işlettiği market ve restoranlar dışında ayrıca çok sayıda Arap kökenli vatandaşların işlettiği marketlere rastlayabilirsiniz. Bu marketlerde çok sayıda Türk gıda markası bulunmakla birlikte, helal sertifikalı ürünler bulunmaktadır. Ayrıca Arap kökenli vatandaşların işlettiği çok sayıda kebapçı, dönerci de bulunmaktadır.

İrlanda’daki Türk Market ve Restoranların önemi

İrlanda’ya özellikle eğitim için gidenlere ilk tavsiyem Türk öğrencilerden ve Türkçe konuşmaktan kaçınmaları diyebilirim. Fakat işin içine yemek girdiğinde Türk market ve restoranlar son derece önemli olabilmektedir.

İrlanda’daki sebze, meyve, bakliyat ürünleri bizim damak tadımıza göre farklılık göstermektedir. Açıkçası çoğu sebze ve bakliyat ürünlerinde herhangi bir tat bulunmamaktadır. Et konusunda ise devamlı domuz eti veya katkısı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Benzer fiyatlar bulunan bu gıda ürünlerinde Türk ürünleri kullanmak son derece mantıklıdır. Size tüm alışverişinizi Türk marketlerden yapın demiyorum fakat bazı özlediğiniz yemekleri, şekerlemeleri ve bakliyat ürünleri için tavsiye ediyorum.

İrlanda’da keşfettiğiniz ve bildiğiniz Türk ürünleri satan market veya restoran biliyorsanız bizlere ileterek bu sayfanın geliştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yukarıda açık adresini bilmediğin market ve restoranlar için adres bilgisini iletebilirseniz sevinirim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir