İrlanda Staj

İrlanda Staj


Bu yazımızda İrlanda’da staj görmek isteyen kullanıcılarımız staj koşulları, staj türleri ve diğer detaylar yer almaktadır. İrlanda’da Erasmus Stajı, ücretli ve ücretsiz staj yapmak isteyenler ayrıca yazımızın devamında aracı kurum tavsiyemizi de öğrenebilirler. Şu an için İrlanda staj imkanı sadece Erasmus stajı olarak mümkündür.

AB üyesi, eğlenceli, huzurlu bir ülke olan İrlanda‘da staj yaparak kendinizi geliştirebilir, unutamayacağınız güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Son derece güvenli bir ülke olan İrlanda’da kariyer planlaması için farklı türlerde staj imkanı bulunmaktadır. İrlanda’da staj yapabilmek için en az orta seviye İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Staj için bazı kurumlar maaş öderken bazıları da ücretsiz stajyer aramaktadır. Staj bulma sürecinde ücretli olup olmadığı başında belli olmaktadır. İrlanda’da staj olanaklarını kendiniz internette arama yaparak bulmayı deneyebilirsiniz. Ya da bir aracı kurum ile anlaşarak staj bulabilirsiniz. Aracı kurumlar sizden belli bir ücret talep ederek sizden bir özgeçmiş istemekte ve size uygun bir staj ayarlamaktadırlar. Eğer size uygun staj bulunmazsa da ücretin büyük çoğunluğunu iade etmektedirler. En azından benim bildiğim şirketler bu şekilde çalışmaktadır. İrlanda’daki staj imkanları ve koşullarını ise ayrı başlıklar altında yazımızında devamında bulabilirsiniz.

İrlanda Erasmus Stajı

Erasmus stajı kazanan öğrenciler İrlanda’da staj imkanından faydalanabilirler. İrlanda’da Erasmus stajı yapabilmek için okulunuzun size verdiği belgelerin son teslim tarihinden en az 1 ay önce tüm işlemlerin halledilmesi gerekmektedir. Erasmus stajı kazanan öğrencilere devlet burs vermektedir. Erasmus staj sınavı ve burs miktarını ise okulunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Dil Okulu + Staj

Eğer Erasmus stajı sınavını kazanamadınız veya hiç girmediyseniz de İrlanda’da staj yapabilirsiniz. Bunun için yine genelde en az orta seviye İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Dil okuluna kayıt olarak okul dışında haftalık 20 saat olmak üzere staj imkanlarından faydalanabilirsiniz. Staj imkanları ücretli veya ücretsiz olabilmektedir. Eğer İngilizce seviyeniz staj imkanı için yeterli değilse sadece dil okuluna kayıt olup belli bir seviyeye geldiğinizde İrlanda’da bulunurken staj için başvurabilirsiniz.

İrlanda Staj

İrlanda’da sadece staj amaçlı gitmek de mümkündür. Bunun için bir aracı kurumla görüşüp gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. İrlanda’da sadece staj için geliyorsanız öğrenci olmanız avantaj diyebilirim. Eğer öğrenci değil veya mezunsanız maalesef süreç daha zor olmaktadır. Şu an için bu seçenek aktif değildir. Sadece Erasmus stajı kabul edilmektedir.

Eğitim düzeyiniz, bölümünüz, İngilizce seviyeniz önemlidir. Ücretli veya ücretsiz yapılan bu staj türünde staj dışında kesinlikle başka çalışma hakkı tanınmamaktadır. Staj için önceden mülakat yapılmaktadır.

İrlanda Staj Konusunda Önemli Bilgiler

Aracı kurumlar Erasmus stajı için başvurduğunuzda sizden özgeçmiş, okul bilgileri ve belli bir ücret talep etmektedir. Daha sonra sizlere 3 aylık olmak üzere uygun bir staj ayarlamaktadır. Yapacağınız stajın ücretli mi ücretsiz mi olacağını baştan belirtebiliyorsunuz. Buna göre işlem yapılmaktadır. Eğer size uygun staj bulunmaz ise ücretin büyük çoğunluğu iade edilmektedir. Tüm koşulları aracı kurumla baştan görüşebilirsiniz.

İrlanda staj masrafları kısaca şöyledir. Aracı kurum 750 Euro civarında staj yeri ayarlama ücreti almaktadır. VFS Global şirketinden staj vizesi başvurusu için 250 euro ödeme yapmaktasınız. Bunların yanında konaklama ve yaşam masraflarınız bulunmaktadır.

Anlaşmalı çalıştığımız aracı kurum vasıtasıyla staj için fiyat teklifi alabilirsiniz. Sitemiz üzerinden staj başvurusu için İrlanda Fiyat Teklifi sayfasından kısa bir form doldurarak işlemleri başlatabilirsiniz. Bunun dışında sitemizde İrlanda Eğitim ve İrlanda İngilizce Eğitimi yazılarını da okumanızı tavsiye ederim. İrlanda staj imkanları genelde Dublin şehrini kapsamaktadır. Fakat diğer İrlanda şehirleri için de cazip fırsatlar bulunmaktadır. Özellikle konaklamanın pahalı olduğu Dublin şehrine göre masraf bakımından diğer şehir daha avantajlıdır.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir