Malin Head

Malin Head


Malin Head (İrlandaca: Cionn Mhálanna), İrlanda’nın County Donegal’de Inishowen Yarımadası’nda yer alır ve İrlanda anakarasının en kuzeydeki noktasıdır. En kuzey ucu, Dúnalderagh adı verilen ve 55.38ºK enleminde bulunan burun bölgesidir. Malin Head, adını Malin deniz bölgesine verir. Malin Head, Kara Dağ’ın kuzeyindeki bir bölgeyi kapsıyor, Malin Head’in konumunu detaylandıran belirli bir nokta ve bölge yoktur. İskandinav ve İrlanda kökenli birçok yerel yer isimleriyle doludur.

Ptolemy’nin Coğrafyası (MS 2. yüzyıl), muhtemelen Malin Head’e atıfta bulunan Βορειον (Boreion, “kuzey”) olarak adlandırılan bir noktayı tanımladı.

Malin Head’deki Dúnalderagh, İrlanda anakarasının en kuzeydeki noktasıdır. Dúnalderagh, Malin köyünün yaklaşık 16 km (10 mil) kuzeyindedir. Inishtrahull adası daha kuzeyde, Malin Head’in yaklaşık 10 km (6 mil) kuzeydoğusunda yer almaktadır. Daha kuzeyde hala İrlanda’nın en kuzeydeki kara yaklaşımı olan Tor Beg kayası var. Malin Head, barlar, restoranlar, mağazalar gibi küçük işletmelere ve yerel sakinlerin çoğunu istihdam eden Forward Emphasis International adlı büyük bir çağrı merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Malin Head

Malin Head

Malin Head

Malin Head


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir