Durrow

Durrow


Durrow (İrlandaca: Darú, eski adıyla Darmhagh Ua nDuach), İrlanda’nın güneydoğusundaki County Laois bölgesinde bulunan küçük bir kasabadır. Erkina Nehri Durrow’dan akar ve kasabanın yaklaşık 1,5 km doğusunda Nore Nehri’ne katılır.

Kasaba adını İrlandaca Darmhagh Ua nDuach (meşe ovası)’tan alır.

Nüfus: 835 (2016 verileri)

Durrow bölgesinde çok sayıda yürüyüş ve bisiklet yolu bulunmaktadır. Bunlara Nore Nehri tarafından işletilen Yapraklı Döngü (Leafy Loop) dahildir. Durrow yakınlarında, R693’ün (Dublin – Cork Yolu) her iki tarafında uzanan Bishops Wood gibi ormanlık alanlar da vardır.

Kasabanın hava durumu, dünyanın diğer yerlerine kıyasla nadir görülen aşırı uçlarla ılıman olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, gözlemlere bakarken ve İrlanda’daki diğer yerlerle karşılaştırırken Durrow’un yaz aylarında ülkenin en sıcak ve kışın en soğuk yerleri arasında olması dikkat çekicidir. “Güneşli güneydoğu” yakınlığı nedeniyle kasaba ulusal ortalamadan daha düşük yağış alır.

2018’in sıcak dalgası sırasında 31.3c’lik rekor yüksek sıcaklık kaydedilirken, 2010 Noel sabahında -14.0c’lik rekor düşük sıcaklık kaydedildi.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir