Temple Bar

Temple Bar


Temple Bar, İrlanda’nın Dublin şehrinde Liffey Nehri’nin güney kıyısında yer alan bir bölgedir. Dublin’in ‘kültürel bölgesi’ olarak tanıtılır ve Dublin şehrinde turizm ve gece hayatının merkezi olarak bilinmektedir. İrlanda müziği ve kültürü yaşatan son derece hareketli ve eğlenceli bir bölge diyebiliriz. Bölge kuzeyde Liffey, güneyde Dame Caddesi, doğuda Westmoreland Caddesi ve batıda Fishamble Caddesi ile sınırlıdır.

Temple Bar, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla nehir kıyısındaki hareketli bir semttir. Kalabalık pub’larında canlı halk müziği ve DJ performansları sergilenir. Restoranlarında Asya, Amerika ve İrlanda mutfaklarından lezzetler sunulur. Sıra dışı butikleri, yerel tasarımcıların imzasını taşıyan ürün ve kıyafetleri müşterilerle buluşturur. National Photographic Archive İrlanda’nın tarihini yansıtırken Project Arts Centre ve Temple Bar Gallery + Studios’ta çağdaş sanat eserleri sergilenir.

Günümüzde Temple Bar

Bölge, İrlanda Fotoğraf Merkezi (Dublin Fotoğraf Enstitüsü, Ulusal Fotoğraf Arşivi ve Fotoğraf Galerisi dahil), Ark Çocuk Kültür Merkezi, İrlanda Film Enstitüsü ve İrlanda Filmlerini içeren bir dizi kültürel kurumun yeridir. Film Arşivi, Düğme Fabrikası, Arthouse Multimedya Merkezi, Temple Bar Galerisi ve Stüdyoları, Proje Sanat Merkezi, Oyunculuk Şeref Okulu, IBAT College Dublin, Yeni Tiyatro ve İrlanda Borsası.

Hava karardıktan sonra, bölge, çeşitli turist odaklı gece kulüpleri, restoranlar ve barlarla gece hayatı için bir merkezdir. Bölgedeki barlar The Temple Bar Pub, The Porterhouse, The Oliver St.John Gogarty, Turk’s Head, Czech Inn, The Quays Bar, The Foggy Dew, Auld Dubliner, The Stag’s Head ve Bad Bobs’dır.

Bölgede yenilenmiş iki kare vardır – Meetinghouse Meydanı ve merkezi Temple Bar Meydanı. Temple Bar Kitap Pazarı, Cumartesi ve Pazar günleri Temple Bar Meydanı’nda düzenlenmektedir. Adını yakındaki Quaker Toplantı Evi’nden alan Meetinghouse Meydanı, yaz aylarında açık hava film gösterimlerinde kullanılıyor. 2004 yazından bu yana Meetinghouse Meydanı aynı zamanda ‘Konuşmacı Meydanı’ projesine (topluluk önünde konuşulan bir alan) ve cumartesi günleri ‘Temple Bar Gıda Pazarı’na ev sahipliği yapıyor.

‘Cow’s Lane Market’ Cumartesi günü Cow’s Lane’de yer alan bir moda ve tasarım pazarı.

Kaynak: Wikipedia


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir