Rosscarbery

Rosscarbery


Rosscarbery (İrlandaca: Ros Ó gCairbre) İrlanda’nın County Cork bölgesinde bir kasabadır. Kasaba, Rosscarbery Körfezi’ne açılan sığ bir haliç üzerindedir.

Nüfus: 490 (2016 verileri)

Rosscarbery’deki Sahiller

Rosscarbery, yaz aylarında en az üç sahile yakın olan bir turizm merkezidir. Bunlardan en yakını olan “Warren Plajı”, köyden yaklaşık bir mil uzaklıktadır ve yakındaki Owenahincha plajıyla birlikte mavi bayraklı bir plaj olarak belirlenmiştir. Warren Beach, son zamanlarda kapsamlı kıyı erozyonu yaşamıştır ve 2004/2005 boyunca üstlenilen iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Rosscarbery Pitch & Putt Club sahilde yer almaktadır.

Rosscarbery Eski Eserler

Bohonagh, Rosscarbery’nin 2,4 km doğusunda bulunan yaslanmış bir taş çemberdir. 12 taştan oluşan çemberin Tunç Çağı’na ait olduğu düşünülüyor. Yakınlarda bir kaya mezarı bulunmaktadır.

Castle Salem de şehre yakındır ve 1660’tan 1800’lerin başına kadar Morris ailesinin eviydi. Kale şimdi bir misafirhane ve 1895’te kaleyi satın alan aile tarafından işletiliyor.

Rosscarbery’a Ulaşım

Kasaba, West Cork üzerinden N71 ulusal tali yolu üzerinde yer almaktadır. Clonakilty yakındadır, Cork şehrine giden yol boyunca kırk mil uzaklıktadır. En yakın havaalanı Cork Havaalanı’dır.

Rosscarbery

Rosscarbery

Rosscarbery

Rosscarbery


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir