Kilmuckridge

Kilmuckridge


Kilmuckridge (İrlandaca: Cill Mhucraise), İrlanda Denizi kıyısına yakın, County Wexford’ta bulunan bir köydür. Eskiden Ford veya The Ford olarak bilinmektedir. Irish Times tarafından İrlanda’nın en iyi 5 plajından biri olarak listelenmiş olan Morriscastle plajı ile tanınır.

En büyük plaj olan Morriscastle’de yüzücüler, yürüyüşçüler, at biniciler ve olta balıkçılığı yapanlar tarafından kullanılmaktadır. Bir dizi tatil evi, karavan parkları ve kamp alanlarının odak noktasıdır. Plaj, 2019 itibariyle su kalitesi, güvenliği, iyi yönetilen ortamı ve yerel hizmetleri nedeniyle verilen Mavi Bayrak ödülüne sahiptir.

Yakındaki diğer plajlar arasında Ballinoulart, Tinnaberna ve Ballynamon bulunmaktadır. Yerel kıyı, bazı nadir flora ve faunaya ev sahipliği yapar ve ulusal miras alanı olan Kilmuckridge-Tinnaberna Sandhills’in bir parçasıdır. Ballinoulart plajının yakınında önemli bir rüzgar çiftliği olan Ballywater Rüzgar Çiftliği bulunmaktadır. Bölgede yakalanan balıklar arasında levrek ve pisi balığı ve az sayıda yerel tekne, kışın başlarında ringa balığı için hala trol yapıyor.

Kilmuckridge’de bir dizi tarihi binanın yanı sıra restoranlar, misafirhaneler, barlar ve mağazalar bulunmaktadır. Blackwater Golf Sahası, Kilmuckridge’e yaklaşık beş kilometre uzaklıktadır.

Köy, Gorey yakınından çıkan M11 / N11 Ulusal Birincil Güzergahı üzerinden Dublin’in merkezine yaklaşık 119 kilometre uzaklıktadır. Köy, Gorey’nin 22 km (14 mil) güneyinde R742 bölgesel yolu üzerinde yer alır, ancak birçok yerli R741 bölgesel yolunu kullanır. Wexford kasabası daha 24 km güneydedir. Otobüs Éireann yerel rota 379 köye hizmet vermektedir.

Nüfus: 722 (2016 verileri)

Kilmuckridge

Kilmuckridge

Kilmuckridge

Kilmuckridge


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir