Courtown

Courtown


Courtown, İrlanda’nın doğusunda County Wexford’ta yer alan bir köydür. Liman ve sahil köyü olarak, yaz aylarında yüksek bir turizm popülaritesine sahiptir. 2016 verilerine göre 3.591 nüfusu bulunmaktadır.

Courtown, 1839-1846 kıtlığı yıllarında Lord Courtown’un bir liman inşaatı emretmesinden sonra gelişen bir köydür. Yeni limanın ekonomik artışı, balıkçılık köyün birincil ekonomisi olarak gelişerek küçük bir köye yol açmıştır. Courtown, İrlanda Denizi kıyısında yer almaktadır ve Celtic Tiger yıllarındaki son gelişmeyle, bitişikteki Riverchapel köyüyle birleşmiştir. R742 bölgesel yolunda yer almaktadır.

Liman ve sahil köyü olarak, yaz aylarında (Mayıs-Ağustos) yüksek bir turizm oranı vardır. Oda ve kahvaltı, misafirhane, karavan ve tatil parkları gibi çeşitli konaklama türleri bulunmaktadır.

‘Courtown’ adı 1278 yılına dayanıyor, ancak liman 1990’ların ortalarına kadar Lord Courtown tarafından Büyük Kıtlık’a yanıt olarak inşa edilmedi. Courtown o zamana kadar plajları ile zaten biliniyordu, ancak limanın varlığı onu Dublin ve halktan köy ve plajlara sık sık giden orta arazilerle popüler hale getirdi. Dublin halkı için bir yaz tatili tesisi olarak popülaritesi, Dublin’den demiryolu hattının Gorey’e ulaştığı 1863’ten sonra arttı.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir