Boyle

Boyle


Boyle (İrlandaca: Mainistir na Búille), İrlanda’nın kuzeyinde County Roscommon’da yer alan bir kasabadır. County Roscommon’ın kuzeyindeki Lough Key yakınlarındaki Curlew Dağları’nın eteğinde yer almaktadır. Carrowkeel Megalitik Mezarlığı, Drumanone Dolmen, Lough Arrow ve Lough Gara gölleri de yakındadır. 2016 yılı itibariyle kasabanın nüfusu 2.568’dir.

Boyle, aktris Maureen O’Sullivan (Tarzan filmlerinde Jane), yazar Patrick Chapman, Suffragette ve kadın hakları kampanyacısı Margaret Cousins, doktor Robert Cryan ve aktör ve komedyen Chris O’Dowd’un doğum yeridir. O’Dowd, 2012 ve 2013 yıllarında komedisi Moone Boy’un kasabadaki bölümlerini filme aldı. İç mimar ve televizyon kişiliği Neville Knott da yerel olarak yaşıyor ve orkestra şefi Michael Bowles (1909-1998) Boyle’de büyüdü.

Yazar John McGahern, Boyle yakınlarında büyüdü ve Boyle adlı kitabının bazılarında bahsedildi. The Dark adlı romanında, eski Royal Hotel’in yemek odasında, nehre bakan bir sahne çalınır.

Şarkıcı John Reilly Boyle’de yaşıyordu ve Christy Moore tarafından tanınmış birkaç halk standardının kaynağı olarak kabul ediliyor. Londra doğumlu John Carty, İrlandalı geleneksel bir müzisyen ve 2003’ten beri Boyle’de yaşıyor.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir