Neden İrlanda’yı seçmeliyim?

Neden İrlanda’yı seçmeliyim?

2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları

İrlanda ile ilgili o kadar çok yazı yazdımki her yazımda resmen o anları tekrar yaşadım. Bunun dışında gerek sitedeki yorumlar gerek attığınız mailler olsun hepsine cevap vermeye çalıştım. Bazı arkadaşlar facebook üzerinden ekleyip sordukları soruları da içtenlikle cevaplamaya çalıştım. 1 yıl boyunca sitedeki tüm eksiklikleri tamamlamaya çalıştım ve son olarak Neden İrlanda’yı seçmeniz gerektiğini anlatacağım bu sayfayı hazırladım. Daha önce İrlanda ile ilgili çeşitli başlıklar adı altında bilinmesi gerekilen herşeyi yazdığımı düşünüyorum. İrlanda rehberi sayfası üzerinden bu başlıkları bulabilirsiniz. Lütfen sitedeki yazıları okuduktan sonra eğer eksik birşey varsa buna göre sorularınızı sorun çünkü genelde sitede yazan şeyleri okumadan tekrar ve tekrar benden yazmamı istiyorsunuz 😉

Bu sayfayı sanırım en başta oluşturmam gerekiyordu. 1 yıl boyunca gelen sorulara göre notlarımı aldım ve size genel bir yazı yazmaya karar verdim. Böylece tekil olarak değil çoğunluğa da hitap etmiş olacağım.

Onlarca ülke varken Neden İrlanda’yı seçmelisiniz?

Türkiye’den ingilizce eğitimi için genelde Amerika, İngiltere, Avustralya ve Malta’ya gidilmektedir. Bunların dışında Kanada, Yeni Zelanda, İrlanda ve son zamanlarda İngilizce konuşulmayan komik bazı ülkelere de gidilmeye başlandı. Malta bana göre bu ülkeler arasında en kalitesiz ve İngilizce için kesinlikle tercih etmeyeceğimiz ülkelerden birisidir. Geri kalan ülkelerin çoğu ise masraf olarak aynı seviyededir. Farklarını ise şöyle düşünebilirsiniz;

 • Amerika, İngiltere, Avustralya vizesi almak İrlanda’ya göre çok zor ve masrafsız. İrlanda vizesini ben 5 iş günü içerisinde aldım. Arkadaşlarım da max 10 iş günü içerisinde aldı. İstenilen belgeler, ücretler de diğer ülkelere göre çok az ve basit.
 • İngiltere harici diğer ülkeler uzak olduğu için uçak bileti fiyatları, mesafe olsun ülkeye daha yakın olursunuz ve kafanıza göre Avrupa’ya seyahat edebilirsiniz.
 • İrlanda bu ülkelerin hepsine göre en az Türk vatandaşını barındırıyor. Böylece okullarda, şehirde çok az Türk ile karşılaşacak ve eğitiminizi olumsuz etkilemeyecektir.
 • Dünya’nın bana göre en iyi kalpli ve yardımsever ülkesi İrlanda’dır. Irkınız, dininiz veya cinsiyetiniz ülkede hiçbir önem arz etmiyor. Kültürel farklılıklarınız sadece bir zenginlik olarak görülmektedir. Mutlaka böyle düşünmeyen insanlar vardır fakat sayıları çok ama çok az.
 • İrlanda bazı konularda Avrupa ülkelerine bazı konularda Amerika’ya benzemektedir. Çoğu şey düzenli ve bir sisteme göre gitmektedir. Kargaşa, kavga-gürültü bu ülkeye göre pek birşey değil.
 • İrlanda’ya gidip sıkılan insan hiç görmedim, duymadım. Hoş vakit geçirmeniz için ülke olarak elinden geleni yapıyorlar. Ülkedeki sıkıntılardan, olumsuzluklardan kaçıp huzur bulmak isterseniz mutlaka gelmenizi öneririm. İrlanda zaten yaşanılacak ülkeler arasında her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Bu sadece benim düşünceme göre değil internette yer alan onlarca farklı araştırmaya göre belirlenmiştir.
 • İrlanda’da İngilizce Eğitimi hakkında ne söyleyebilirsin?

  Genel olarak yurtdışında ingilizce eğitimi veren kurumların çoğunda eğitim kalitesi benzerdir. Okulun büyüklüğü, üniversite olması ise artı değerler katmaktadır. İrlanda’da ingilizce eğitimi ise genel olarak şöyle;

 • İrlanda’da birçok üniversite İngilizce kurs hizmeti vermektedir. Bunların yanında onlarca özel dil okulu da faaliyet göstermektedir.
 • İrlanda son yıllarda İngilizce eğitimi için büyük yatırımlar yapmış ve ülke genel olarak gelen öğrencilere karşı misafirperver davranmaktadır.
 • İrlanda’da nerdeyse her ülkeden yabancı öğrenci gelmektedir. En çok ise gördüğüm kadarıyla Brezilya, Japonya, Güney Kore, İspanya, İtalya ülkelerinden öğrenci gelmektedir. Bunları daha sonra Türkiye, Fransa, Polonya, Suudi Arabistan, Güney Amerika ve Balkan ülkeleri izlemektedir. Genel olarak karışık olarak öğrenciler gelmekle birlikte bazı dönemlerde bazı ülkelerden grup şeklinde öğrenciler gelmektedir.
 • Dil okullarında sınıflar genel olarak 6-12 kişi arasında olmaktadır. Sınıflarda ihtiyaca göre bilgisayar, akıllı tahta vs kullanılmakta ve bazen dışarda bile ders işlenmektedir.
 • İrlanda’ya geldiğinizde dil okulunda önce genel bir seviye tespit sınavına girmektesiniz. Bu sınavın sonucuna göre sizi uygun bir sınıfa yerleştirmektedirler. Her seviyede sınıflar açılmakta olup gelişme durumunuza göre üst seviyeye geçiyorsunuz. İrlanda’da hiçbir dil okulunda hakketmeden başka seviyeye geçen öğrenci görmedim. Bu konuda çok dikkatli davranıyorlar kimseyi rahatsız etmek veya kayırmak istemiyorlar.
 • Dil okulları bazen bir binanın birkaç katında faaliyet gösterebiliyor bazıları ise büyük bir bina veya bloklarda eğitim verebiliyor. Bu tamamen seçtiğiniz okulla bağlantılı birşey.
 • 2014 dil okulu fiyatlarına göre genelde haftalık 150-200euro arasında bir fiyatları vardı. Güncel fiyatları öğrenmek isterseniz bana kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazarsanız güncel listeye bakıp size geri dönüş yapabilirim.
 • Dil okulundan ayrılırken hangi seviyede eğitim görüyorsanız o eğitime özel sertifika almaktasınız.
 • Dil okulunda dersler haftaiçi olmakta haftasonu ise genelde dil okulunun düzenlediği geziler yapılmaktadır.
 • Dil okulunda ilk gün size kitaplar verilmekte ayrıca kurs boyunca okuma kitapları ve diğer dökümanlar eksiksiz bulunmaktadır.
 • Ben İngilizce eğitimimi Dublin City University’de aldım. Gayet güzel ve tavsiye ediyorum. Diğer dil okulları hakkında maalesef sadece yüzeysel şeyler biliyorum. Fakat genel olarak DCU, C.E.S, Kaplan, EF, Trinity College çok tercih edilmektedir. Bunların dışında onlarca dil okulu var genel olarak fiyatları da birbirine yakın. Okuyacağınız süre, okulun büyüklüğü ve okulun bulunduğu şehre göre fiyatlar değişmektedir. Dil okulu seçerken mutlaka MEI üyesi olmasına, internetten resimlerine, bulunduğu yere, imkanlarına ve İngilizce dahi olsa yorumlarına bir bakın.
 • İrlanda’ya İngilizce eğitimi için mümkünse Pre-Intermediate veya üstü seviyedeyseniz gidin. Elementary veya başlangıç seviyesinde giderseniz hem harcadığınız masraf için değmeyebilir hem de çok başlangıçta olduğunuzdan çok faydasını göremeyebilirsiniz. Fakat uzun süreli 1 yıl gibi bir eğitime gidiyorsanız bu durumda seviyeniz çok önemli değil bu sürede zaten anormal bir insan değilseniz size mutlaka çok katkısı olacaktır.
 • Mümkünse dil okulunuz ve kalacağınız yer birbirine yakın olsun. Sabah erken saatte kalkacağınız için ve hava da çoğunlukla yağmurlu olduğundan kısa mesafeler bile bazen sıkıcı olabilmektedir. Mümkünse yürüme mesafesi uzaklığında olan konaklamayı seçmenizde yarar var.
 • İrlanda’da British ingilizcesi konuşulduğu için ilk başta garipseyebilirsiniz. Çünkü ülkemizde genelde eğitim Amerikan ingilizcesi üzerinden işlenmektedir. Aynı şekilde tv dizileri ve programları da buna paralel gitmektedir. British ingilizcenin biraz daha farklı telaffuzu var. İrlanda aksanı ise bunun yanında biraz daha farklı ve alışmanız 1-2 hafta sürecektir. Bu sizin eğitiminizi kesinlikle etkilememektedir. Fakat özellikle kırsal kesimlerde ve bazı kişileri anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Dil okulunda, şehir merkezinde vs. ise herhangi bir sorun yok gayet akıcı ve anlaşılır bir İngilizce konuşulmaktadır.
 • İrlanda’da çok az bir kesim kendi dilleri olan İrlandaca’yı konuşmaktadır. Genelde şehirdeki tabelalar vs. İngilizce dışında İrlandaca yazmaktadır.
 • İrlanda’da İngilizce eğitimi için lütfen İrlanda ingilizce eğitimi sayfamızı detaylıca okuyunuz.
 • Genel olarak şu şirketle gidin veya gitmeyin şeklinde tavsiye vermiyorum. Fakat dil okulu için tavsiye veya fiyat isteyenler olursa kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazarlarsa kendilerine güncel fiyat ve aracı kurumu tavsiye edebilirim. Yazılarımda herhangi bir kurum adı belirtmiyorum.
 • İrlanda’da eğitim aldıktan sonra ülkeye döndün. Peki neler değişti? Nasıl bir katkısı oldu?

  Herşey iyi güzel de son zamanlarda bu tarz sorular da almaya başladığım için içtenlikle cevap vermek istiyorum.

  İngilizce benim 3. dilim ve İrlanda’ya gitmeden önce Türkiye’de yıllar önce bir özel kurumda Pre-Intermediate seviyesini bitirmiştim. Bazı basit yazıları yazabiliyor ve yabancı dizi izlediğimden birçok konuda bilgi sahibiydim. Fakat orada aldığım eğitimin bana kattığı şeyleri şöyle sıralayabilirim;

 • Türkiye’de maalesef en basit kelimelerden anlatacak olursam Because, Pause, Foreign gibi kelimeleri bile yanlış telaffuz etmeyi öğrenmişiz. Orada birçok kelimenin doğru telaffuzunu zamanla öğreniyorsunuz.
 • Türkiye’deyken çok basit şeyleri konuşabiliyor yabancılarla konuşmakta ise çekiniyordum. Orada 3 ay kaldıktan sonra ise insanın kendisine özgüveni artıyor ve döndüğünüzde de artık çok rahat İngilizce konuştuğunuzu fark edeceksiniz. Belki yine hata yapacaksınız veya bazı şeyleri bilmeyeceksiniz fakat bunu umursamadan akıcı konuşacaksınız. İrlanda’ya Upper seviyesinde gelen öğrencilerde bile konuşma konusunda sıkıntı olduğunu gördüm. Yani istediğiniz kadar kursa gidin kitaptan çalışın konuşma pratiği olmadan farkıda değilsiniz fakat çok yavaş konuşuyor, çok düşünüyor ve çok hata yapmaktan korkuyorsunuz. Bu da iyi İngilizce konuşmanızı engellemektedir.
 • İrlanda’ya gitmeden önce bazı İngilizce deyimler, kelimeler veya şakalar bana pek anlamlı gelmiyordu. Açıkçası daha çok türkçe düşünüyordum. Orada belli bir süre kaldıktan sonra ise artık farklı düşünmeye başlıyorsunuz ve bazı şeyler daha mantıklı gelmeye başlamaktadır.
 • İrlanda’ya gidip gelmek size kesinlikle İngilizce öğrenme garantisi vermemektedir. Kaldığınız süre, aldığınız eğitim ve çalışma durumunuz bunu etkilemektedir. Yoksa kısa süreliğine gidip, çok aktif olmayan, oradayken de türk arkadaşlarıyla takılmayı ihmal etmeyen biri olursanız çok fazla gelişim gösteremezsiniz. Okul dışında evden çıkmayan kişiler gördüğüm için bu uyarıyı yapma gereği duydum.
 • Gerek kurstan gerek okul dışındaki arkadaşlarım sayesinde devamlı İngilizce konuşabileceğim, mesajlaşabileceğim arkadaşlar edindim. Böylece özel günler veya bazı sohbetler sayesinde İngilizceyi devamlı hayatımda tutuyorum. Şuanda bile çok sevdiğim bir arkadaşımla sohbet ediyorum bu yazıyı yazarken 😉
 • Günlük hayatta İngilizce konuştuğunuz için kitaplarda yazmayan ve okullarda öğretilmeyen birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Genel kültürünüze kattığı faydayı da zamanla anlayacaksınız.
 • * Bunlar dışında yazmadığım konular varsa en kısa sürede sayfaya ekleyeceğim. Eksiklerimi veya sorularınızı sayfanın sonunda yorumlar kısmında veya kenan@irlandarehberi.com mail adresime yazarak bana iletebilirsiniz. Ayrıca lütfen sorularınızı yazmadan önce sitedeki yazıları okuduğunuza emin olun. Hergün ayırabileceğim kısıtlı bir zamanım bulunuyor ve sitede yer alan yazıları tekrar yorumlarda veya mail olarak yazdığımdan dolayı bazı sorulara bu sebeple geç cevap yazmaktayım bu durum hiç hoş olmuyor.

  2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları


  4 Yorumlar

  1. Sevim Baltalarlı - 1 Haziran 2017 cevapla

   Merhaba,
   Çok güzel olmuş yazılarınız, teşekkürler.
   Ben kızımı bu yaz için Trinity College de yaz okuluna göndermeyi planlıyorum. İleride üniversite okumak istiyor orada. Üniversiteler paralı mı, giriş koşulları ne? Hatta liseden gönderme seçeneğini bile düşünebilirim…Eğer yazdınız ve ben görmediysem affola…şimdiden teşekkürler

   • Merhaba,

    Bildiğim kadarıyla size bilgi vereyim. Öncellikle lise, üniversite için giriş şartlarını bilmiyorum fakat İrlanda’daki okulları netten bulup internet sitelerinde yabancı öğrenci kabulu hakkında detaylı bilgiler mevcut. Aynı zamanda site üzerinden öğrenci işlerine mail atmanız, tel ile aramanız durumunda ilgileniyorlar. Özellikle özel okul, üniversite gayet ilgili bu konuda.

    Ben yüksek lisans için sorduğumda Trinity College için yıllık 10-12 bin euro istediğini öğrendim. İngilizce büyük problem çünkü gayet iyi ingilizce istiyorlar bilmeyenleri hazırlık sınıfına gönderiyorlar ama o da pahalı ve zorlu bir süreç. Belli bir ingilizce sahip olmadan denemek biraz ütopya olacaktır.

    Özel üniler gayat iyi İrlanda’da onlardan bölüm ve fiyat tavsiyesi alabilirsiniz. İngilizce konusunda ise bölüme göre şartlar değişecektir fakat bi şekilde aşılabilir. Trinity College ise Dünya’nın sayılı okullarından birisi bizim ülkemizdeki Boğaziçi’nden daha prestijli diyebilirim. Hem maddi olarak hem şartlar açısından girmek biraz zorlu olabilir. Ama çocuğunuzun notları, ingilizcesi iyi ve maddi durumunuz elveriyorsa tabiki böyle bir okula gitmek çok iyi olacaktır.

    Trinity College veya diğer devlet üniversitelerindeki fiyatları bilmiyorum fakat siz yabancı öğrenci olacağınızdan normal vatandaşı gibi düşünmeyin. Yabancı öğrenciler için bir kontenjan, şartlar ve fiyat politikası vardır. Trinity College olmaz ama başka bir devlet üniversitesi veya özel üniversitesi gayet cazip gelebilir. Okul masrafı haricinde bir üniversite öğrencisinin zaten bana göre yıllık yeme içme-barınma gibi masraflar rahatlıkla 13-15bin euroyu bulacaktır. Buna göre hesap yapmanızı öneririm.

  2. Merhaba, ben de bu yaz üç aylığına Dublin’de ingilizce eğitimi almak istiyorum. Sizin sayenizde bir çok fikrim oldu çok teşekkür ederim. Dublin City University’e çok Türk geliyor mu sizce? Ben okulumda çok fazla Türk olsun istemiyorum. Genel olarak okulun kalitesinden memnun kaldınız mı?
   Teşekkürler.

   • Merhaba Hatice,

    Benim gittiğimde 2014 yaz döneminde açıkçası gördüğüm 3-4 dil okulunda türk sayısı %10 u geçmemektedir. Bu oran aslında iyi çünkü bazı sınıflarda %30-40 Brezilyalı, Koreli, Japon çıkabiliyor onlar daha dertli. Eğitim olarak DCU’den memnunum. Ama diğer birçok okulun eğitimi de benzer oluyor ben daha çok üniversite olması, kampüsü olması vs. için seçtim. Asıl gelişmeyi, pratiği sınıf arkadaşlarınla gezdiğinde, aktivitelere katıldığında yapıyorsun bilgin olsun. İrlanda eskiye göre biraz daha tanındığı için belki biraz daha fazla Türk öğrenci görebilirsin ama sen kendin dikkat ettiğin sürece zaten sana zararı yok. Sınıflarda türkçe konuşmak vs. zaten yasak ve kesinlikle izin vermiyorlar. Ayrıca Türkler genelde pre-intermediate seviyesinde oluyor. Yani okul farketmeksizin Türk öğrenciler gördüğüm kadarıyla %60-70 oranında pre-intermediate seviyesinden başlıyor. Diğer seviyelerde pek Türk öğrenci yok. Ayrıca yaz dönemi dışında da Türk öğrenciler pek gelmiyor.

    Siz Dublin City University dahil birkaç okuldan istediğiniz tarihlerde fiyat teklifi alın. Daha sonra isterseniz kenan@irlandarehberi.com mail adresine bana kısaca özetleyerek yazın eğer isterseniz bir değerlendirmesini yaparız.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir