İrlanda ulaşım

İrlanda ulaşım

İrlanda’da özellikle Dublin’de birçok farklı toplu taşıma alternatifi bulunmaktadır. Şehirde otobüs, tren ve tramway hatları bulunmaktadır. Tabiki taxi ve havayolu hakkında da önemli bilgileri en son yazacağım.

Otobüs
İlk olarak Dublin daha sonra İrlanda’nın tümüyle ilgili otobüs ulaşımından bahsedecek olursak Dublin’de tüm otobüsler iki katlıdır. Bizde nasıl İstanbul Kart vb. seyahat kartları varsa onlarda ise Leap Card olarak geçmektedir. Bir haftalığına dahi gitseniz Leap Card almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kartınız yoksa otobüse binerken bozuk para vererek binebiliyorsunuz. Leap Card’ı marketlerden kolayca satın alabilirsiniz. Eğer uzun süre kalacaksanız Student Leap Card için öğrenim gördüğünüz okuldan, aylık Leap Card alacaksanız da merkezdeki genel şubeden bilgi alabilirsiniz. Dublin’de nerdeyse her yere otobüs seferi bulunmaktadır ve tam zamanında kalkmaktadır. Otobüsler iki katlı olmasına rağmen üst katına ayakta yolcu alınmamakla birlikte otobüste ücretsiz wi-fi bulunmaktadır. Otobüse her bindiğinizde eğer leap cardınız varsa cihaza dokundurup nereye gideceğinizi söylüyorsunuz eğer kartınız yoksa söförün önündeki kutuya parayı koyarak yine nereye gideceğinizi söylemek zorundasınız. Bu işlem ilk başta bize saçma gelmişti fakat evden merkeze 10dk’lik yola 2.5euro verince ve günde 3-4 yere gidince bir süre sonra alışıyorsunuz yoksa sizden tam fiyat alınmaktadır. Otobüs’ün tek olumsuz tarafı akşam 23:00/23:30’dan sonra seferlerin bulunmamasıdır. Haftasonları gece için birkaç sefer bulunmaktadır fakat benim ve arkadaşlarımın kaldığı yerlerin yakınından bile hiçbir zaman geçmemiştir. Şehirlerarası otobüs seferleri de bulunmaktadır ve fiyat açısından en çok tercih edilmektedir. Genelde otobüs için tek seferlik 2.35-3.00 arası bir fiyat ödeyeceksiniz. Leap Card ile bu 1.90-2.50 arası, öğrenci kart ile biraz daha ucuz olmaktadır. 16 yaş gençler için ise 1.10euro tarifesi mevcuttur. Şehrin merkezinde ayrıca havalimanına giden otobüs seferleri bulunmaktadır.

Tren
Ülkede tren yolculuğu oldukça gelişmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Dublin şehrinin kıyı şeridinin boydan boya kaplayan ve ülkenin diğer şehirlerine bağlı uzun bir tren hattı bulunmaktadır. Dublin kıyı şeridindeki yerlere gitmek için kullandığınız tren biraz eski olmasına rağmen gayet iyi çalışmaktadır. çevre illere veya uzak yerlere giden trenler ise Connolly durağından kalkmaktadır. Gezmek amacıyla gittiğim Malahide, Bray trenleri gayet iyiydi. Drogheda şehrine gitmek için kullandığımız tren ise gerçekten çok modern ve lüxtü. Tren fiyatları biraz pahalı olduğundan otobüs ile diğer şehirlere gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Dublin içinde tren kullanırsanız sizden ilk başta 5euro gibi bir rakam çekmektedir çıkarken ise yarısını iade etmektedir. Howt için 5euro, Malahide için 10 euro, Bray için tam hatırlamadığım 10-15euro, Drogheda için 20-25euro gibi bir fiyat ödemiştik. Bu fiyatlar gidiş-dönüş fiyatlarıdır. Tren yolculuğu gerçekten hızlı olduğu için tercih ettim. Ayrıca tren ile Kuzey İrlanda’ya da sorunsuz gidebiliyorsunuz. Tren bileti alırken ister gişeden ister etrafındaki biletmatiklerden alabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz okul kimlik numaranızı girerek indirimli bileti alabilirsiniz. Bileti alırken bilette koltuk numarası ve saat yazmamaktadır. Aldığınız biletle o gün istediğiniz saat ve yerde oturabiliyorsunuz.

Tramvay
Sadece birkaç defa kullandığım için çok fazla ayrıntı veremeyeceğim. Luas adlı bir şehir için tramway hattı bulunmaktadır. Tramway hattı şehrin merkezinden geçtiği için yürüyerek gidilebilecek yerler olduğundan pek yabancılar kullanmamaktadır. Fakat yinede Phoenix park, Kilmainham Gaol vb. bazı yerleri gezmek için kullanılmaktadır. Luas ülkemizdeki tramway hattı gibi olmasına rağmen bazen durak isimleri İrlanda dilinde yazmaktadır. Luas’a binerken malesef herhangi bir turnike vs. bulunmamaktadır. Etraftaki biletmatik kutularına gitmeniz gideceğiniz yeri seçmeniz, dönüş için de alıyorsanız belirtmeniz ve ödeme yaptıktan sonra sizlere fiş vermektedir. Ödemeyi isterseniz leap card ile de yapabilirsiniz. Bu işlemi özellikle bazı turistler bazen bir oyun gibi algılayıp bilet almadan Luas’ı kullanmaktadır. Fakat bazı saatlerde kontrol uygulandığından yakalanırsanız tam hatırlayamadığım 100-200euro’luk ceza ödersiniz.

Havayolu
Özellikle Avrupa’yı gezmek isteyenler için Ryanair vb. birkaç İrlanda havayolu şirketini kesinlikle tavsiye ederim. Çok uygun fiyata örneğin 70-100euro bir bir fiyata Avrupa’daki birçok ülkeye gidip-gelebilirsiniz. Bu havayollarının ucuz olmasının sebebi bagaj, sigorta vs. herşeyin extra olması. O yüzden elinizde bir çantayla giderseniz uygun fiyata uçabiliyorsunuz. Zaten 2-3 günlüğüne gideceğiniz için çok mantıklı ve ucuz bir tatil yapma fırsatıdır.

Taxi
Gerekli olmadıkça kullanmanızı tavsiye etmediğim ulaşım aracıdır 🙂 Ülke genel olarak pahalı olduğundan taxilerde de bu yansımaktadır. Öğrencilerin genelde kaldığı Dublin 11 bölgesinden şehir merkezine gidecekseniz 25euro gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Genelde dönüş yolu için tercih etmekteyiz. Taxilerde hem açılış ücreti, hem tarife hem de hala tam anlayamadığım sonda ek bir ücret daha eklenmektedir. Taxi araçları genel olarak konforlu araçlar ve ortadoğudan birçok taxiciye rastlayabilirsiniz. Haftasonları özellikle gece dönerken bizdeki dolmuş gibi taxiler bulunmaktadır. Eğer grup olarak gittiyseniz bir taxi ile dönemeyecekseniz kullanmanızı tavsiye ederim. 7 kişilik bir dolmuş taxiye bindiğimizde de toplamda yine 25-30euro gibi bir fiyat ödemiştik. Okuldan arkadaşlara beraber gezildiği için genelde bu şekilde kullanmanızı öneririm. Ayrıca özellikle havalimanından geliyorsanız ve taxiye bindiyseniz taxi sizi adresinize kadar getirip ayrıca kapınızı açmakta, bavulunuzu indirmektedir. Lütfen siz bavulu indirmeye çalışmayın adamlar bunu yanlış anlıyor ve ülke genel olarak gelen turistlere daha havalimanından iyi ağırlamakla kendilerine görev edinmiş insanlarla doludur.

Ulaşım hakkında genel bazı bilgiler
– Hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin sırayı beklemeniz ve araya kaynak yapmamanız gerekiyor. Hiçbir şekilde kim olursanız olun adamlarda herkes kurallara uymaktadır.
– Otobüs doluysa şöförün sizi alıp almama kararına saygı duymak zorundasınız. Adamlar hiçbir şekilde risk almak istemiyorlar.
– Otobüse binerken gideceğiniz durağın önceden ismini öğrenin. Ayrıca kartınızı veya paranızı hazır bulundurun. Şöför sizden gideceğiniz yeri tam öğrenmeden ve ücreti almadan otobüse kimseyi almamaktadır. Bazı turistler şöförden bilgi almaya çalıştıklarında çok uzun süre süre beklemekteyiz.
– Şehiriçi trende ve Bray şehrine gittiğim trende kapının hemen önündeki ilk koltuklar yaşlılar, engelliler vs için ayrılmış olduğundan trende başka boş yer varsa oraya oturmanız gerekmektedir. Turistler için bu pek sorun olmuyor fakat uzun süre kalacaksanız dikkat ederseniz iyi olur.
– İrlanda’da trafik akışı soldan aktığı için ilk başta zorluk çekebilirsiniz. Bir aracın nerden geleceği ilk başlarda gerçekten karışık olabilmekte bu yüzden dikkatli sağınıza solunuza bakmanızı öneririm.
– Ulaşımda kaçak binenler veya gideceği yeri yakın söyleyenler için bazen reklam panolarında “1.90 ile 2.35 arasında 100euro fark vardır” şeklindeki anlamlı bir yazı görebilirsiniz.
– Ülkede bisiklet çok kullanmaktadır. Bu yüzden bazı yerleri gezmek için veya evden okula gitmek için bisiklet kiralayabilirsiniz.

Son olarak aşağıdaki Dublin ulaşım haritasını inceleyebilirsiniz.
dublin ulaşım haritası

Ayrıca bölgelere göre aşağıdaki harita da faydalı olabilir.
dublin haritası

1

Benzer Yazılar

Benzer içerikte başka yazı yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir