İrlanda ulaşım

İrlanda ulaşım

2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları

İrlanda’da özellikle Dublin’de birçok farklı toplu taşıma alternatifi bulunmaktadır. Şehirde otobüs, tren ve tramvay hatları bulunmaktadır. Tabiki taxi ve havayolu hakkında da önemli bilgileri en son yazacağım.

İrlanda Otobüs Ulaşımı

İlk olarak Dublin daha sonra İrlanda’nın tümüyle ilgili otobüs ulaşımından bahsedecek olursak Dublin’de tüm otobüsler iki katlıdır. Bizde nasıl İstanbul Kart vb. seyahat kartları varsa onlarda ise Leap Card olarak geçmektedir. Bir haftalığına dahi gitseniz Leap Card almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kartınız yoksa otobüse binerken bozuk para vererek binebiliyorsunuz. Leap Card’ı marketlerden kolayca satın alabilirsiniz. Eğer uzun süre kalacaksanız Student Leap Card için öğrenim gördüğünüz okuldan, aylık Leap Card alacaksanız da merkezdeki genel şubeden bilgi alabilirsiniz. Dublin’de nerdeyse her yere otobüs seferi bulunmaktadır ve tam zamanında kalkmaktadır. Otobüsler iki katlı olmasına rağmen üst katına ayakta yolcu alınmamakla birlikte otobüste ücretsiz wi-fi bulunmaktadır. Otobüse her bindiğinizde eğer leap cardınız varsa cihaza dokundurup nereye gideceğinizi söylüyorsunuz eğer kartınız yoksa şoförün önündeki kutuya parayı koyarak yine nereye gideceğinizi söylemek zorundasınız. Bu işlem ilk başta bize saçma gelmişti fakat evden merkeze 10 dk’lik yola 2.5euro verince ve günde 3-4 yere gidince bir süre sonra alışıyorsunuz yoksa sizden tam fiyat alınmaktadır. Otobüs’ün tek olumsuz tarafı akşam 23:00/23:30’dan sonra seferlerin bulunmamasıdır. Haftasonları gece için birkaç sefer bulunmaktadır fakat benim ve arkadaşlarımın kaldığı yerlerin yakınından bile geçtiğine hiç şahit olmadım. Şehirlerarası otobüs seferleri de bulunmaktadır ve fiyat açısından da çok tercih edilmektedir. Genelde otobüs için tek seferlik 2.35-3.00 arası bir fiyat ödeyeceksiniz. Leap Card ile bu 1.90-2.50 arası, öğrenci kart ile biraz daha ucuz olmaktadır. 16 yaş altı gençler için ise 1.10euro tarifesi mevcuttur. Şehrin merkezinde ayrıca havalimanına giden otobüs seferleri bulunmaktadır.

İrlanda Tren Ulaşımı

Ülkede tren yolculuğu oldukça gelişmiş ve aktif olarak kullanılmaktadır. Dublin şehrinin kıyı şeridinin boydan boya kaplayan ve ülkenin diğer şehirlerine bağlı uzun bir tren hattı bulunmaktadır. Dublin kıyı şeridindeki yerlere gitmek için kullandığınız tren biraz eski olmasına rağmen gayet iyi çalışmaktadır. Çevre illere veya uzak yerlere giden trenler ise Connolly durağından kalkmaktadır. Tam merkezde Connolly durağını kolayca bulabilirsiniz. Gezmek amacıyla Malahide, Bray şehirlere gittiğimde trenleri gayet iyiydi. Drogheda şehrine gitmek için kullandığımız tren ise gerçekten çok modern ve lükstü. Tren fiyatları biraz pahalı olduğundan otobüs ile diğer şehirlere gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Dublin içinde tren kullanırsanız sizden ilk başta 5 euro gibi bir rakam çekmektedir çıkarken ise yarısını iade etmektedir. Gidiş dönüş bileti olarak Howt için 5 euro, Malahide için 10 euro, Bray için tam hatırlamadığım 10-15euro, Drogheda için 20-25 euro gibi bir fiyat ödemiştik. Tren yolculuğu gerçekten hızlı olduğu için tercih ettim. Tren bileti alırken ister gişeden ister etrafındaki bilet makinalarını kullanabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz okul kimlik numaranızı girerek indirimli bileti alabilirsiniz. Bileti alırken bilette koltuk numarası ve saat yazmamaktadır. Aldığınız biletle o gün istediğiniz saat ve yerde oturabiliyorsunuz.

İrlanda Tramvay Ulaşımı

Sadece birkaç defa kullandığım için çok fazla ayrıntı veremeyeceğim. Luas adlı Dublin şehir içi tramvay hattı bulunmaktadır. Tramvay hattı şehrin merkezinden geçtiği için yürüyerek gidilebilecek yerler olduğundan pek yabancılar kullanmamaktadır. Fakat yinede Phoenix park, Kilmainham Gaol vb. bazı yerleri gezmek için kullanılmaktadır. Luas ülkemizdeki tramvay hattı gibi olmasına rağmen bazen durak isimleri İrlanda dilinde yazmaktadır. Luas’a binerken maalesef herhangi bir turnike vs. bulunmamaktadır. Etraftaki bilet makinesi kutularına gitmeniz ve gideceğiniz yeri seçmeniz, dönüş için de alıyorsanız belirtip ödeme yaptıktan sonra sizlere fiş vermektedir. Ödemeyi isterseniz leap card ile de yapabilirsiniz. Bu işlemi özellikle bazı turistler bazen bir oyun gibi algılayıp bilet almadan Luas’ı kullanmaktadır. Fakat bazı saatlerde kontrol uygulandığından yakalanırsanız tam hatırlayamadığım 100-200 euro’luk ceza ödersiniz.

İrlanda Havayolu Ulaşımı

Özellikle Avrupa’yı gezmek isteyenler için Ryanair vb. birkaç İrlanda havayolu şirketini kesinlikle tavsiye ederim. Çok uygun fiyata örneğin 70-100 euro bir bir fiyata Avrupa’daki birçok ülkeye gidip-gelebilirsiniz. Bu havayollarının ucuz olmasının sebebi bagaj, sigorta vs. herşeyin extra olmasıdır. O yüzden elinizde bir çantayla giderseniz uygun fiyata uçabiliyorsunuz. Zaten 2-3 günlüğüne gideceğiniz için çok mantıklı ve ucuz bir tatil yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İrlanda Taksi Ulaşımı

Gerekli olmadıkça kullanmanızı tavsiye etmediğim ulaşım aracıdır 🙂 Ülke genel olarak pahalı olduğundan taxilerde de bu yansımaktadır. Öğrencilerin genelde kaldığı Dublin 11 bölgesinden şehir merkezine gidecekseniz 25euro gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Genelde dönüş yolu için tercih etmekteyiz. Taxilerde hem açılış ücreti, hem tarife hem de sonda kişi başı ücret eklenmektedir. Örnek olarak taxi açılış fiyatı 3-4euro ile başladı diyelim normal tarifede devam ediyor siz inerken taximetreyi kapatıp üstüne kişi başı fiyat eklemektedir. Yani kafanıza göre arkadaş doldurayım yardımcı olayım derken fazla ücret ödeyebilirsiniz. Taxi araçları genel olarak konforlu araçlar ve Ortadoğulu birçok taxiciye rastlayabilirsiniz. Haftasonları özellikle gece dönerken bizdeki dolmuş gibi taxiler bulunmaktadır. Eğer grup olarak gittiyseniz bir taxi ile dönemeyecekseniz kullanmanızı tavsiye ederim. 7 kişilik bir dolmuş taxiye bindiğimizde de toplamda yine 25-30euro gibi bir fiyat ödemiştik. Okuldan arkadaşlara beraber gezildiği için genelde bu şekilde kullanmanızı öneririm. Ayrıca özellikle havalimanından geliyorsanız ve taxiye bindiyseniz taxi sizi adresinize kadar getirip ayrıca kapınızı açmakta, bavulunuzu indirmektedir. Lütfen siz bavulu indirmeye çalışmayın adamlar bunu yanlış anlıyor ve ülke genel olarak gelen turistlere daha havalimanından iyi ağırlamakla kendilerine görev edinmiş insanlarla doludur.

İrlanda ulaşımı hakkında genel bazı bilgiler

 • Hangi ulaşım aracını tercih ederseniz edin sırayı beklemeniz ve araya kaynak yapmamanız gerekiyor. Hiçbir şekilde kim olursanız olun adamlarda herkes kurallara uymaktadır.
 • Otobüs doluysa şöförün sizi alıp almama kararına saygı duymak zorundasınız. Adamlar hiçbir şekilde risk almak istemiyorlar.
 • Otobüse binerken gideceğiniz durağın önceden ismini öğrenin. Ayrıca kartınızı veya paranızı hazır bulundurun. Şöför sizden gideceğiniz yeri tam öğrenmeden ve ücreti almadan otobüse kimseyi almamaktadır. Bazı turistler şöförden bilgi almaya çalıştıklarında çok uzun süre süre beklemekteyiz.
 • Şehiriçi trende ve Bray şehrine gittiğim trende kapının hemen önündeki ilk koltuklar yaşlılar, engelliler vs için ayrılmış olduğundan trende başka boş yer varsa oraya oturmanız gerekmektedir. Turistler için bu pek sorun olmuyor fakat uzun süre kalacaksanız dikkat ederseniz iyi olur.
 • İrlanda’da trafik akışı soldan aktığı için ilk başta zorluk çekebilirsiniz. Bir aracın nerden geleceği ilk başlarda gerçekten karışık olabilmekte bu yüzden dikkatli sağınıza solunuza bakmanızı öneririm.
 • Ulaşımda kaçak binenler veya gideceği yeri yakın söyleyenler için bazen reklam panolarında “1.90 ile 2.35 arasında 100euro fark vardır” şeklindeki anlamlı bir yazı görebilirsiniz.
 • Ülkede bisiklet çok kullanmaktadır. Bu yüzden bazı yerleri gezmek için veya evden okula gitmek için bisiklet kiralayabilirsiniz.
 • Son olarak aşağıdaki Dublin ulaşım haritasını inceleyebilirsiniz.
  dublin ulaşım haritası

  Ayrıca bölgelere göre aşağıdaki harita da faydalı olabilir.
  dublin haritası

  2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları


  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir