İrlanda uçak bileti

İrlanda uçak bileti

İrlanda vizesini aldıktan sonra uygun uçak bileti almak da son derece önemlidir. Türkiye-İrlanda arasında yaklaşık 3000km mesafe vardır. İstanbul’dan Dublin havalimanına 4-4.5 saat uçuş süresi bulunmaktadır. İstanbul’dan Dublin’e şuanda direk olarak ülkemizden sadece Türk Hava Yolları gitmektedir.

2016 uçak biletini kontrol ettiğimde Türk Hava Yollarında gidiş dönüş yaz dönemine bağlı olarak genelde 1075tl gibi bir fiyat ortaya çıkmaktadır. 2015 yılında 800tl civarındaydı. Bussines clas ise 2015 yılında 2500-3000tl arasındaydı 2016 için biraz artmış olabilir ve gerçekten imkanınız varsa değmektedir.

Türkiye’den aktarmalı olarak Dublin’e birçok farklı havayolu ile gidebilmeniz mümkün. Skyscanner vb. birçok havayolu şirketininin uçuşlarını gösteren sitelerden kendinize uygun seferlere bakabilirsiniz. Şunu hatırlatmamda fayda görüyorum. Bazı aktarmalar da çok uzun bekleme süresi olabilir. O süre içerisinde o ülkede gezerim diye düşünüyorsanız orada yanılıyorsunuz. Çünkü İrlanda vizesi malesef Schengen üyesi değil. Bu yüzden sadece o ülkenin aktarma salonunda kalabilirsiniz. Ayrıca daha önce irlanda vizesi yazısında belirttiğim gibi İrlanda vizenizle sadece İrlanda ve İngilere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’ya gidebilmektesiniz. Eğer İrlanda’ya gittikten sonra avrupayı gezmeyi düşünüyorsanız mutlaka irlanda vizesi sayfamızı da okuyunuz.

dublin-havalimani

Bunun dışında sizlere Dublin havalimanı hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Dublin’e vardığınızda İstanbul Atatürk havalimanına göre küçük olduğunu göreceksiniz. Uzun uçuşlar için aynı havalimanında muhteşem başka bir tesis bulunmaktadır. Dublin havalimanına indiğinizde çıkışta hem şehir içi hem şehir dışına giden otobüsleri bulabilirsiniz. Yanınızda otobüs için kart olmasa bile şöföre gideceğiniz yeri söylediğinizde ücreti nakit olarak ödeyebiliyorsunuz. Kaldığınız yere önceden haritadan bakın veya adresi orda bulunan bir görevliye verirseniz sizlere yardımcı olacaklardır. Otobüs şöförleri genelde durak isimlerini biliyor bu yüzden kalacağınız yere yakın durak ismini verirseniz sorun yaşamazsanız. Örnek olarak ben Dublin City University yakınlarında olan Shannowen Square’de kaldım. Merkezden veya havalimanından otobüse bindiğimde Omni Shopping Center dediğimde sorun olmuyor fakat kaldığım yerin adını verdiğimde sorun olmaktadır. Taxi ile giderim derseniz de Dublin City University için 18euro ödemiştim. Genel olarak öğrencilerin konakladığı yerler o bölge olduğu için taxi ücretiniz 20 euro olacaktır. Şehir merkezi için ise 25-30euro olarak düşünebilirsiniz. Fiyatların Türkiye’ye göre pahalı olmasına aldanmayın 5-10dk lik yol mesafesindedir. Dönerken de hem şehir merkezinden hem de birçok bölgeden geçip havalimanına giden otobüsler mevcut.

Türkiye’ye dönerken ise Dublin havalimanında free shoplara mutlaka uğramanızı öneririm. İrlanda’nın viskisi olsun bazı biraları olsun meşhurdur. Türkiye AB’ye üye olmadığı için çok güzel viskileri yarı fiyatına alabilirsiniz. AB vatandaşlarından iki katı ücret almaktadırlar. Çikolata ve hediyelik eşya ise şehirdeki fiyatlarla aynı bu yüzden önceden almakta fayda var. Giderken sadece bavullarınızı teslim edip normal bir turnikeden geçiyorsunuz ve başka kontrol veya çıkış için işlem yapılmamaktadır.

Şimdiden herkese iyi yolculuklar

3

Benzer Yazılar

Benzer içerikte başka yazı yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir