Soru Cevap

kenantorbic

İrlanda ile ilgili uzun uzun yazı okumak istemeyenler ve İrlanda ile ilgili en çok merak edilenler hakkında soru cevap şeklinde kısa yanıtlarla hazırladığımız bu sayfada aradığınızı herşeyi bulabileceksiniz.

İrlanda nerede?
İrlanda Avrupa’nın kuzey batısında yer alan bir ülkedir. İngiltere’nin batısında yer almaktadır. Ayrıca İrlanda’nın kuzeyinde İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşudur.

İrlanda nereye bağlı
İrlanda Cumhuriyeti kendi başına bir ülkedir. Fakat Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlıdır.

İrlanda’nın başkenti neresi?
İrlanda’nın başkenti Dublin’dir.

İrlanda’nın başlıca şehirleri
Dublin (Başkent), Cork, Limerick, Waterford, Kilkenny, Galway, Dundalk, Bray, Drogheda

İrlanda’nın nüfusu ne kadar?
İrlanda’nın 5 milyona yakın nüfusu bulunmaktadır. Dublin’in 1 milyon civarında nüfusu bulunmaktadır.

İrlanda para birimi?
İrlanda’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

İrlanda bayrağı
irlanda

İrlanda’nın simgesi veya sembolü
irlanda sembolu

İrlanda resmi dili
İngilizce ve İrlandaca İrlanda’nın resmi dilleridir. Ülkede nerdeyse herkes İngilizce konuşmaktadır. Sadece kırsal kesimlerde ve orta yaş üstü bazı kesimler İrlandaca bilmektedir.

İrlanda’da saat kaç?
İrlanda ile Türkiye arasında 2 saatlik fark bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse bizde saat 18:00 iken onlarda 16:00’dır.

İrlanda telefon kodu
İrlanda’nın ülke telefon kodu +353’tür.

İrlanda internet uzantısı
İrlanda’nın internet uzantısı .ie dir.

İrlanda’da trafik
İrlanda’da trafik soldan akmaktadır. Ülkemize göre tam tersidir.

İrlanda Avrupa Birliği üyesi mi?
Evet. İrlanda 1 Ocak 1973’ten beri Avrupa Birliği üyesidir. Fakat Schengen üyesi ülkelerden değildir.

İrlanda vizesi Schengen mi?
Hayır. İrlanda’nın kendine özel ayrı bir vizesi bulunmaktadır. Schengen vizesiyle İrlanda’ya giremezsiniz.

İrlanda vizesinin özellikleri nelerdir?
İrlanda vizesiyle sadece İrlanda Cumhuriyeti’ne ve İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’ya gidebilirsiniz.

İrlanda vizesini nereden alabilirim?
İrlanda vizesini ülkemizde sadece VFS Global şirketinin mevcut ofislerinden başvurabilirsiniz.

İrlanda’da camii veya mescid varmı?
Dublin’de hem camii hem de birçok yerde mescid bulunmaktadır.

İrlanda nasıl bir yer? Yaşamı nasıl?
İrlanda öncellikle İngiltere’deki yaşama çok benziyor tek farkı insanları biraz daha anlayışlı ve ekonomik olarak çok fazla sınıf ayırımı yok. Bazı yönlerden Amerika kültürü bazı yönlerden İngiltere kültürünü taşımaktadır.

İrlanda pahalı bir ülke mi?
İrlanda’da yeme-içme, giyim gibi alışveriş ihtiyaçlarınız Türkiye’deki TL fiyatını Euro olarak düşünebilirsiniz. Konaklama, eğitim, sağlık vb. temel ihtiyaçlar ise ülkemizdeki fiyatlara göre pahalı fakat İrlanda’da yaşayan kişilerin gelirlerine göre orta seviyededir.

İrlanda bar ve club giriş fiyatları
İrlanda barlarına giriş ücretsiz, bazı clublar ise erken saatte ücretsiz belli bir saatten sonra 5-10 euro arası giriş ücreti istemektedirler.

İrlanda’da dil okulu fiyatları ne kadar?
İrlanda’da dil okulu fiyatları değişken olmakla birlikte genel olarak haftalık ücretlendirilir ve benim edindiğim bilgilere göre haftalık 120-200euro arası değişmektedir.

İrlanda’da hangi operatör şirketleri var?
İrlanda’da O2, Vodafone, Meteor, Three, Tesco Mobile gibi şirketler faaliyet göstermektedir.

İrlanda’da çok türk varmı?
İrlanda’da diğer avrupa ülkelerine oranla çok az türk var. Hatta İrlanda’daki yabancı nüfusa oranla da çok fazla türk yaşamamaktadır.

İrlanda’da en çok hangi ülkeden öğrenciler geliyor?
Onlarca farklı ülkeden öğrenci gelmesinin yanı sıra en çok dönemlere göre değişmekle birlikte İspanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve Brezilya’dan öğrenciler gelmektedir. Avrupa, Güney Amerika ülkeleri, Asya ve Arap ülkelerinden de birçok öğrenci öğrenim amacıyla gelmektedir.

İrlanda’ya hangi kurum aracılığıyla gittin?
Ben Eğitim İrlanda adlı danışmanlık şirketi aracılıyla gittim. Kendilerine internet sitelerinden veya bilgi@egitimirlanda.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İrlandalılar nasıl insanlar?
İrlandalılar gerçekten çok sıcak ve samimi insanlar. Her konuda her yerde yardımcı olmaya çalışmakta ve özellikle yabancılara karşı çok hoşgörülü yaklaşmaktadır.

İrlanda’da kızlar teklif ediyormuş?
Malesef yalan 🙂 Tipsiz ve girişken olmayanlara burada da ekmek yok.

NOT: Fırsat buldukça ve aklıma geldikçe bu sayfayı güncelleyeceğim. Faydalı Bilgiler sayfamızdan da ayrıca İrlanda hakkında bazı temel ve önemli bilgileri öğrenebilirsiniz.

9

37 comments

 • merhabalar bende birkaç ay sonra irlandaya gidicem ve yazdığınız yazılar sayesinde gerçekten gitmiş kadar oldum çok faydalı bilgiler vermişsiniz.
  Size bir sorum olucaktı google maps te dublinde İKEA olduğunu gördüm ikeada satılan ürünlerde yerli ürünler var mı ve fiyatları nedir bilginiz varsa bilgilendirirseniz çok sevinirim

  Reply
  • Merhaba, Dublin’de IKEA mevcut. Ürünler ile ilgili maalesef bir bilgimiz yok fakat “ikea.ie” adresinden İrlanda’daki sitelerine göz atabilirsiniz. Sitedeki Dublin Store linkinden ise Dublin’deki IKEA mağazası hakkında bazı detaylara kolayca ulaşabilirsiniz 😉

   Reply
 • Merhaba, universite ogrencisiyim ve Irlanda ile ilgili bir sunum hazirlamam gerekiyor. Kendimce arastirmalar yaptim yapmaya devam ediyorum ama gitmis gormus birisiyle iletisime gecmek istiyorum. Bu mumkun mudur acaba?

  Reply
 • Merhabalar,

  Emeğinize sağlık, 10 haftalık İrlandada dil eğitiminin yanında eminim ki çok aktif bir yaşantınız olmuş ki bu kadar cesaretle site açmışsınız.. 🙂 Teşekkürler..

  Üniversiteden mezun oldum, endüstri mühendisiyim henüz çalışmıyorum. 23 yaşındayım ve İrlanda’ya 25 haftalık kurs ile gitmeyi düşünüyorum. Nisan ayı gibi gitme fikrim var.

  kısa bilgiler ardından,
  1- Siz sanırım 2014 yılında gitmişsiniz yanlış hatırlamıyorsam. Şuanda vize işlemleri için malesef 2 aya yakın beklettiklerini öğrendim.. Yeni vize alan arkadaşınız var mı acaba doğru mu söylenti mi yoksa bilemedim?

  2- 25 hafta için kayıt olacağım için; parttime çalışma (haftalık20 saat) izni verileceği söylendi. Sadece garsonluk/ev temizleme vs. gibi işler mi yoksa bulabilirsem ve oraya gelmeden ayarlama şansım olursa, mühendislik alanındaki staj/parttime işlerde çalışabileceğimi düşünüyor musunuz. Bu şekilde çalışan tanıdıklarınız oldu mu? Benim için en önemlisi bu açıkçası kendi işim ve alanımda bir deneyim elde etmek iyi olacak..

  3- İrlanda’da ingilizce eğitim alırken, oraya geldiğimde ayarlayabileceğim uygun fiyatlı Almanca dil kursu alabilme imkanım var mıdır acaba zaman ayırabildiğim takdirde?

  Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Reply
  • Merhaba Elif,

   Açıkçası elimden geldiğince gezmeye, yeni insanlarla tanışmaya çalıştım ve bu sayede ingilizce konusunda iyi şekilde ilerledim. Karamsar, asosyal kişiler zaten kurs dışında pek bir gelişme gösteremiyor bu da gidiş amacımızı baltalıyor. Sorularına bildiğim kadarıyla elimden geldiğince yardımcı olayım.

   1. Vize işlemleri aslında kısa süreli yani 3 aya kadar olanlar için daha kısa sürüyor. Uzun süreli yani 3 aydan sonrakiler için ise eskiden de en az 1 ay sürüyordu. Uzun sürmesi aslında sizi korkutmasın sonuçta evrakları düzgün verdiğiniz sürece gönül rahatlığıyla bekleyebilirsiniz. Bu süreç verdiğiniz belgelerin kontrolü ve sistemin daha iyi çalışması için yapılıyor. Fakat tabiki Nisan’da gitmek istiyorsanız şimdiden başvurmak daha iyi olur. Gideceğiniz tarihleri de vizede belirteceğiniz için ona göre işlemleri yaparlar. Bana gelen maillere göre bu aralar da sorunsuzca vize alanlar var. Sadece öğrenci ayağına gidip orada kalıp dönmeyi düşünmeyenleri biraz bekletiyorlar veya red veriyorlar. Fakat bu da zaten normal birşey yoksa gerçek öğrencilere vize konusunda sıkıntı yaratmıyorlar.

   2. İş konusunda bilgim kısıtlı fakat süreç şöyle işliyor. Sizin parttime çalışam hakkınız var fakat bu işi size onlar bulmuyor. Yani siz bu hakkınızla kendiniz bulup çalışacaksınız o da size kalmış. Ayrıca genel olarak çalışmak için en azintermediate seviyesinde ingilizce gerekiyor. Sitemizdeki iş olanakları sayfasını ziyaret edip mevcut sitelerden iş ilanlarına da bakabilir gitmeden başvurursanız daha iyi olur.

   Şuan daha sitede yazmadım fakat İrlanda merkezli bir Türk firmasıyla işbirliği yapmak için anlaştım ve sitemiz üzerinden İrlanda dil okulu fiyatı, staj için firma ayarlaması, konaklama vs. hizmetlerini sunacağım. Sen yinede piyasadaki acenta veya şirketlerden fiyat teklifi al eğer istersen ayrıca bende sana bir fiyat teklifi çıkartırım karşılaştırırsın. Ayrıca çalıştığım firma belli bir ücret karşılığında staj da ayarlıyor. Böylece dil okulu yerine direk staj için de gidebilirsin. Stajı gönüllü veya belli bir ücret karşılığında yapacaksın bunu da bölümün ve firmanın istediklerine göre belirleniyor. Ben açıkçası direk yönlendirmek için bunu söylemiyorum. Sadece bu şekilde de olanaklar var sen kendin bi araştır istersen bende yardımcı olur ona göre karar verirsin.

   3. Açıkçası almanca ile ilgili ülkede hiçbirşey görmedim fakat euro cinsinden düşündüğümüzde pahalıya patlayabilir. Kurs yerine şöyle birşey tavsiye edebilirim. Ben mesela DCU’de okurken bazı aktivitelerde yabancı öğrenciler kendi dillerini tanıtıyordu. Çok olmasa da alman öğrenciler de var direk arkadaşlık kurabilirsin. Bunun dışında adını hatırlamadığım fakat şehirde popüler olan bir aktivite var. Bazı cafe veya barlar bir gece belirliyor. Belli bir ücret ödüyorsun içeceğini veriyorlar ve konuşmak, öğrenmek istediğin dili o dili iyi konuşan biriyle sizi bir masada buluşturuyorlar. Bu şekildeki aktivitelere katılarak Almancayı biraz geliştirebilirsin. Ama direk almanca kursu ülkemizden daha pahalı olabilir çünkü gelir düzeyleri, ülkedeki fiyatlar bize göre pahalı gelebilir.

   Bunun dışında başka sorunuz olursa buradan veya kenan@irlandarehberi.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

   Reply
   • Kenan,

    Açıklamalar için teşekkürler, staj konusunda ayrıntılı bilgi almak isterim açıkçası. Dil kursunu kısaltıp staj ile de devam edebilirim belki stajın süresine göre, örneğin 3+3 ay gibi..

    Staj konusu nasıl işler, süreç nasıldır? ayrıntılı bilgi almam mümkün mü?
    Teşekkürler.

    Reply
 • İrlanda’da 140 günlük İngilizce eğitimi için başvurdum.İrlanda havaalanında indikten sonra bir problem yaşamak istemiyorum. Vize iznim verildikten sonra İrlanda’ya vardıktan sonra,
  1. Havaalanında vize izni verilmiş pasaportumun yanında hangi belgeleri sunacağım? Vize başvurusunda bulunduğum tüm evrakları tekrar orada da mı sunacağım?
  2. (Garda National Immigration Bureau /GNIB) – Kayıt olurken yanımda hangi belgelere götürmem gerekecek.
  3. Türkiyede yaptırdığım yurtdışı sağlık ve seyahat sigortası kabul edilir mi? Mutlaka irlanda’da mı yaptırmam gerekecek?
  4. Banka hesap cüzdanımda ne kadar miktar olması gerekecek? Türk Lirası, Euro olması önemli mi? Yada o parayı İrlanda’daki bir bankaya mı yatırmam gerekecek?
  5. Bu işlemleri vardıktan sonra kaç gün içinde yaptırmam gerekiyor?

  Reply
  • Merhaba Yusuf,

   Bilgim olduğu kadarıyla sana yardımcı olacağım bu yazıyı olur da görmezsin diye gönderdiğin maile de cevap olarak yazacağım.

   1. Havalimanında sizden aslında pek birşey istemiyorlar fakat bazen passaport dışında konaklayacağınız yerden aldığınız rezervasyon kağıdı, okula kabul ve kayıt kağıdını görmek istiyorlar. Benim yanımdaydı ve sadece konaklama kağıdına bakmıştı. Birkaç dakika sürüyor yani şüpheli bir durum yoksa uğraştırmıyorlar.

   2. Bu konuda bilgim yok çünkü ben kısa dönem kaldım. Okuldaki yetkililerden yardım alabilirsin bu konuda adresi dahil sizi yönlendireceklerdir.

   3. Vize süresince zaten Türkiye’deki sağlık sigortasını istiyorlar. Fakat İrlanda’da ne kadar geçerli veya işine yarar şüpheliyim. Yaptırdığımız sigorta vize alımı dışında pek işe yaramıyor sanırım. İrlanda’dayken bazen grip olabiliyorsun veya hava değişimi seni çarpabiliyor bize okuldaki yetkililer hastaneye gitmememizi eczanenin yardım ettiğini söylemişlerdi. Çünkü harbiden eczaneci sizi yönlendiriyor fakat hastanede 100-150euro gibi bir fiyat çıkabilirmiş. Gelirken sigortamız var diye sormuştum fakat yüksek ihtimalle burada geçerli değildir veya önemli kazalarda işe yarar demişlerdi.

   4. Vizeye başvururken zaten belirtiyorlar eskiden her hafta için 200euro diye hatırlıyorum. Ben gitmeden önce zaten okulu, konaklamayı ödemiştim. Zaten o kağıtlarla vizeye başvuruyorsunuz. Daha sonra bir miktar parayı nakit olarak aldım gerisi banka hesabında duruyordu. İrlanda’da herhangi bir kredi kartı, atm kartını istediginiz yerde kullanabiliyorsunuz. Bankaya göre değişiyor fakat %3-4 kesinti yapıyorlar. Hesabınızda tl varsa bile kartla çekerken otomatik dönüştürülüyor. Kimisi direk nakitle gidip bir İrlanda bankasında hesap açıp onun kartını kullanıyor ben ihtiyaç duymadım.

   5. İşlemler derken 2 sorudaki hariç zaten hepsini vize başvuru sırasında yapman gerekiyor.

   Reply
 • Merhaba, İrlanda’ya 1 ay eğitim almaya gideceğim sizce İrlanda’dan mı kıyafet almak mantıklı yoksa Türkiye’den alıp götürmek mi ?

  Reply
  • Merhaba,

   Hangi dönemde gideceğiniz çok önemli aslında. Ben genel olarak yazın gidenlere fazla elbise götürmemesini tişört, kapşonlu üst gibi giysilerin zaten orda da aynı fiyat olduğunu sınırlı bagaj hakkını bununla kullanılmaması gerektiğini söylüyorum. Yazın genelde ağustos-eylül mesela yağmurlu geçiyor. Basit tişörtler, kapşonlular, yağmurluk ve ayakkabılar orda da ucuz fiyata bulunabiliyor hem hatıra olarak geri getirbiliyorsunuz. Sitemizdeki Faydalı Bilgiler sayfasını da ayrıca okursanız sevinirim.

   Reply
 • Merhabalar ben ocak ayında dıl eğitimi için yurtdışına cıkmayı dusunuyorum uzun donem başlarda avustralya dusunuyordum calısma ıznı oldugu ıcın fakat daha sonra İrlanda’yı arastırmaya basladım ve oradada calısma ıznı oldugunu ayrıca dıl okulu fıyatlarının daha uygun oldugunu farkettım benım merak ettıgım eger vıze cıkarda Irlandaya gıdebılırsem yasam cokmu pahalı ozellıklede kalcak yer (aile yanı dusunuyoruum) ve ogrencı olarak part-tıme calısma ımkanları nasıl ve alınan ucretler ? simdiden teşekkur ederım

  Reply
  • Merhaba,

   Sitemizde ulaşım, konaklama ve yemek bölümündeki yazılarımı okursanız detaylı olarak bildiğim her konu hakkında güncel fiyatları ekledim. O fiyatları baz alarak masrafları hesaplayabilirsiniz. Çalışma süreleri ve ücretleri hakkında herhangi bir bilgim olmadığı için birşey diyemiyorum. Ayrıca şunu bilmenizi isterimki gitmeden önce iş başvurusu yaparsanız daha iyi olur orada zaman kaybetmeyin. Hesaplama yapmak için ise part-time ücretlerinden çok part-time çalışma süresini öğrenin. İzin verilen sürenin dışında malesef çalışmak pek mümkün değil. ABD gibi çok fazla seçenek yok.

   Reply
 • Merhaba. Genelde öğrenciler için güzel bilgiler var. Benim merak ettiğim soruyu bir bankacı arkadaş sormuş ona da mailine mail atarak cevap vermişsiniz. Eşim ve 2 yaşında çocuğumla ve orta seviye İngilizcem le yerleşip orada çalışmak istiyorum.

  Reply
  • Merhaba,

   Genelde yorum olarak cevap yazıyorum bazı durumlarda mail de atmaktayım. Buradan yazmak daha mantıklı diğer ziyaretçilerimiz de görebilmektedir. Ana sayfada İrlanda’da iş imkanları adlı bir sayfa oluşturdum ve açıkçası tüm bildiklerimi orada yazdım.

   Gerek internet üzerinden gerekse oraya gidip önce kendiniz için bir iş bulmalısınız. Bazı işler için orta seviye ingilizce yeterli ama çoğunda akıcı ingilizce istemektedirler. Siz bir şekilde iş bulduktan sonra vize vs. prosedürleri takip edip orada kolayca yerleşebiliyorsunuz. Fakat eşiniz ve çocuğunuz için süreç farklı işlemektedir. Siz orada yerleştikten sonra eşiniz ve çocuğunuzu yanınıza almak istediğinizde eşiniz başta vize başvurusu yapacak siz de ailenizin geçimini sağlayabileceğinize dair belge göstermeniz gerekmektedir. Bu hususta maaşınız, yaptığınız iş vs. önem arz ediyor. Ailece gidip yerleşen birini tanımadığım için tam olarak yardımcı olamıyorum fakat bildiğim önce siz işi bulup orada yerleşeceksiniz sonra eşiniz için gerekli evrakları halledip eşinizin çocuğunuzla yanınıza gelmesi için vize başvurusu yapması gerekiyor.

   Reply
 • İyi günler merhaba,

  Dil okulunda eğitim almak için İrlanda’yı araştırıyorum. Gitmeden evvel bütçemi ayarlamak durumundayım malum. Konaklama için okulların verdiği yurt ya da aileden ziyade airbnb’den ev arkadaşı bakmayı düşünüyorum öncelikle bunun problem olacağını sanmıyorum ancak ne düşünürsünüz? Asıl mesele ise ülkedeki fiyatlar. Gümlük harcama elbette kişiden kişiye değişecektir ucu çok açık bir konu ancak marketten ev alışverişinizi yapsanız TL’nin EURO cinsi diyebilir miyiz? Ya da mesela dışarıda sıradan bir öğün ne kadardır? Üst düzey standartlarda yaşamadan ne kadar harcanabilir aylık? Kafamdaki meblağ aylık yeme.içme.yol yani faturalar ve kira hariç cebimde 800 Euro yeter mi? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim şimdiden.

  Reply
  • Merhaba,

   Airbnb üzerinden ev arkadaşı pek olmuyor orada genelde bir aile veya yaşlı birinin oda kiralaması hizmeti var. Kısa süre için ideal ama uzun süre için mantıklı değil. Konum olarak güzel yerler var, sabah mısır gevreği çay-kahve hizmeti var ama arkadaş getirme olayı yok, geç saatte gelme durumları da ev sahibine göre değişebilmektedir.

   Alışveriş için TL=Euro mantığı doğru bir mantık. Uygun fiyatlar için genelde Aldi, Tesco tarzı ucuz marketleri kullanıyoruz oradayken zaten olayı çözersiniz. Ayrıca İrlanda Yemek sayfasını komple okuyabilirsen sevinirim bazı gıda fiyatları ekledim. Ayrıca nerede ne ucuz ne kadar bildiklerimi yazdım. Dışarıdan yemek olayına girersen zararlı çıkarsın. En ucuz yemek dışarda tercih edersen marketlerin içinde bulunan yemek bölümüdür. Bu bölümlerde sağlam sandviçler 3euro tarzı geliyor. Onun dışında Çin restorantları fena değil açık büfe mantığı var. Ünlü Fast-food zincirleri ise 8-9euro bir menü fiyatı, Türk restorantları da sağlam yemek için 10-12euro’dan başlayan rakamlar istiyor.

   Yol için aylık 100euro rahat hesapla, faturalar hariç aylık 800euro yeterlidir. Fakat işin içine içki-sigara girerse imkanı yok yetmez. Sigara zaten çok pahalı gelirken getirebildiğin kadar getir. 9-10euro bir paket sigara fiyatıydı. 5-6 euro ise kendim saracağım dersen tütün satılıyor. İçki olayı markette ucuz, parklarda içmek de ucuza gelir ama mekanlarda imkanı yok. Mekanlarda bazıları kampanya yapıyor haftaiçi 3euro’dan bira başlıyor haftasonuna doğru yükseliyor, kimisi belli bir saatte kadar 2 kokteyl 10euro’ya veriyor. Ama genel olarak merkezdeki yerler, popüler veya kaliteli yerler 7-8euro’dan bira satıyor. Club girişleri bazıları ücretli içkide kampanya var ücretsizler ise 7-8euro’dan başlıyor. İçki, sigaraya fazla para yatırmam dersen 800 euro ile geçinebilirsin. Akşamları çıkarım, gezerim ve eğlenirim dersen kesinlikle yetmiyor kendimden biliyorum 😉

   Reply
 • İyi günlerarkadaşım..
  eylül ortalarına doğru ab birliği vatandaşı olan eşim irlandada çalışmaya başlıyacağından dolayı İrlandaya taşınacağız..
  Yalnız taşınmadan önce co kildare,celbridge bölgesinde uygun fiyatlı kıralık ev alıyoruz.Maalesef fazla bir kaynak bulamadım o bölgedeki kiralık konutlar için.bu Konuda önerebileceğin bir site var mı?

  Reply
  • Merhaba,

   İrlanda Konaklama sayfasında ben rent.ie, airbnb sitelerini tavsiye ettim çünkü genelde o tarz sitelerden insanlar konaklamayı ayarlıyordu. Fakat şunu da belirtmem gerekir ki ilk başta ev kiralayan pek kimse yok. Genelde evli dahi olsa ilk başlarda çoğunluk oda kiralıyor daha sonraki süreçte kendi evine geçiyor.

   Reply
 • merhaba dublinden birmingham’a bir kaç günlügüne geçme ihtimalim varmıdır . kontrol vb . durum ne sıklıkla yapılmıyormuş dogrumdur?? yakalandıgım taktirde ne gibi cezası var ?

  teşşekürler

  Reply
  • Merhaba, İrlanda vizesiyle sadece Kuzey İrlanda’ya geçebilirsiniz. AB’den tamamen ayrıldıktan sonra ise o da mümkün olmayacak. Birmingham İngiltere’nin tam ortasında yer alıyor oraya zaten uçakla gitmek durumudasınız ve uçak bileti alırken vizenize vs. bakılıyor. Kontrol yapılmıyor gibi bir durum yok, özellikle şuanki terör olayları nedeniyle daha da katı kontrol kuralları vardır.

   Bunun dışında yasadışı olarak gidiş varsa da bilgim yok tavsiye de etmiyorum. Kendinize boşuna macera aramayın, direk Türkiye’ye kötü anılarla dönersiniz.

   Reply
 • Selamlar 🙂

  Bu birbirinden güzel ve açıklayıcı bilgiler için öncelikle teşekkürler. Eminim benim gibi okuyan bir çok insan minnettardır.

  Sorum şu ;

  Kız arkadaşımla birlikte Dublin’e dil okulu için geleceğiz. Vize için başvurumuzu yaptık. Ortalama kaç gün içerisinde çıkar? ( Dil okulu 25 Hafta )

  Ayrıca orada 25 hafta ve üzeri başvuru yapanlar için part time çalışma izni olduğunu öğrendik. Çalışma izni için herhangi bir işlem yapmamız gerekir mi ? Bankada 3000 Euro olması gibi bir durum gördüm bir kaç sitede. Ne kadar doğrudur konu ile ilgili bilginiz var mı ?

  İş imkanları özellikle yabancılar için mümkün mü ? Asgari ücret veya saatlik ücret ne kadar ? Bir kişinin günlük full time veya part time süreleri hakkında bilginiz var mı ?

  Sorularımı tek tek yanıtlarsanız inanın çok sevinirim. Ayrıca mail adresimden bana ulaşırsanız farklı konularda yardım almak amacıyla size danışacağım konular olacaktır.

  Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • Merhaba,

   3 aydan kısa süreli vize başvuruları 5-8 iş günü içerisinde çıkıyordu. Sizinki kaç günde çıkar inan bilmiyorum fakat uzun dönem sayıldığından 1 ayı rahatlıkla bulabilir.

   Vizenizi alıp oraya gittiğinizde okulunuz da sizi yönlendirecektir Göçmenlik bürosuna gitmeniz gerekecektir. Orada yabancı kimliğiniz, çalışma haklarınız hakkında daha doğru ve net bilgi alabilirsiniz. Ben sadece öğrenci olarak gittim çalışmadım.

   Vize başvurunuzda sizden orada geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamanız için haftalık yaklaşık 200euro göstermenizi istemektedirler. 25 hafta için 5.000 euro gibi bir rakam çıkmaktadır fakat uzun süreli vizelerde bu rakam dikkate alınıyormu başka sabit bir rakam varmı bilmiyorum. Dediğim gibi siz zaten orada göçmenlik bürosuna gittiğinizde elinizde mevcut bir vizeniz ile gidiyorsunuz. Ondan sonra yapmanız gerekenleri onlar söylecektir.

   İş ilanları genelde internet üzerinden veriliyor. Sitemizde bulunan İrlanda İş Olanakları sayfasınızı ziyaret ederseniz bazı adresler mevcut. Ayrıca dil kursunda, şehirdeki cafelerde vs. iş ilanları için bulunan panoları inceleyebilirsiniz. Dublin’de zaten çok sayıda yabancı yaşıyor ve çoğunluğu iş amacıyla gelmiş kişilerden oluşmaktadır. Benim tavsiyem oraya gitmeden önce internet üzerinden bir iş ayarlamanızdır. Diğer türlü Amerika, Avustralya gibi gittiğinizde orada iş bulmak kolay olmayacaktır. Çalışma süreleri, ücretleri hakkında malesef bir bilgim yok.

   Başka sorunuz olursa buradan veya kenan@irlandarehberi.com adresine yazarak bana ulaşabilirsiniz.

   Reply
   • Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

    Ev kiralamak için önerebileceğiniz bir bölge var mıdır ?

    Ayrıca havalimanından şehre otobüs mü var yoksa yürüme mesafesi mi yoksa farklı bir ulaşım hattı var mı ?

    Reply
 • tesekkurler benım ogrenmek ıstedıgım sey de aslında bu ırlandalıların aksanı cok farklı deıl ıse ve sıcakkanlı ınsanlar ıse ıngılızler senınle cok fazla muhattap olmuyorsa en cok konusabılıcegım bır yere gıtmek ısterım . amacım dılı ogrenmek oyuzden insanların senı görebileceği yeri isterim dublin bana daha sıcak geldiği için fikrinizi almak ıstedım. cok tesekkurler türk heryerde var dili cok kullanıp öğrenecek yer lazım 🙂

  Reply
  • Ben zaten çok Türk olan yerleden uzak durmanızı istediğim için yazdım. Aslında bu dil okullarında vs. genelde sınıf arkadaşlarınızla, okuldakilerle takılıyorsunuz. Bu şekilde ingilizcenizi geliştirmeye çalışıyorsunuz. Belli bir süre kaldıktan sonra ise eğlence yerlerinde, yaşadığınız yerde vs. yerli halk ile tanışmaya başlıyorsunuz. Ama genel olarak çalışanlar, gittiğim heryerde çok iyi karşılanıyoruz. Bi ara gezme amacıyla Kuzey İrlanda’ya gittim. Orada biraz daha maddi durumlar iyi olduğu için ve UK olduğu için aynı sıcaklığı bulamadım.

   Reply
 • Merhabalar merak ettiğim bir konu var dil için ya ingiltere de brighton ,bournemouth, chester yada galler cardıf yada ırlanda dublın dusunuorum agustos ayında ama ınsanları daha sıcak dıye dublıni öneriyorlar sizce irlanda en iyi tercih olurmu 4 5aylık dil eğitimi icin ?

  Reply
  • Ben açıkçası şuraya veya buraya gidin diyemem doğru olmaz. Tek bildiğim Brighton için yeri güzel ama çok aşırı Türkiye’den gelen var dedikleriydi. Diğer şehirler için bir bilgim yok. Dublin’de çok fazla Türk yok. Okullarda birkaç tane görebilirsiniz fakat merkezde veya başka yerde yok denecek kadar. İrlanda pazarı daha yeni büyüyor gibi geliyor bana. İrlandalılar genel olarak çok kibar ve sıcak insanlar. Tanıdığım İngilizlere göre karşılaştırmam gerekirse her zaman İrlandalılar derim.

   Reply
 • Merhaba. Acaba size özelden ulaşabileceğim mail adresniz var mı? Ekim ayında uzun dönem irlandaya gitmeyi planlıyorum. Giden birilerini ararken size rastladım. İletişime geçersek çok sevinirim. Gülce

  Reply
  • Merhaba Gülce, yazdığınız mail adresine yazdım o adresten bana ulaşabilirsiniz. Bazen maillerim spam klasörüne düşebiliyor kontrol ederseniz iyi olur.

   Reply
 • Sealamlar,
  Öncelikle 2 aya kadar irlanda ya gitme durumum var irlanda da hazır gelmişken londradan bisiklet alabilirmiyim

  Reply
  • Selam,

   İrlanda’ya gittiğinizde İngiltere’ye bağlı Kuzey İrlanda’ya gidebiliyorsunuz fakat Londra’ya gitmeniz için İngiltere vizesi gerekiyor. İngiltere bazı ülkelere vize uygulamadığından birçok arkadaşım gitmişti ama Türk arkadaşlarımdan kimse gidememişti yine de İrlanda vizesine başvururken oradaki görevliye sorarsanız diğer ülkeler için de başvuru aldıklarından daha doğru bilgi sahibidirler. Son olarak eğer İrlanda’ya gittiğinizde başka ülkeleri de gezmek isterseniz lütfen vize başvurunuzda çoklu vize seçeneğini belirtin. Diğer türlü sadece bir sefer gidip belirtilen tarihte dönmeniz gerekmektedir.

   Reply
   • Merhabalar,
    Temmuz ayında Dublin’e gideceğim. Bir kaç gün Belfast’a geçmek istiyordum. Siz geçebileceğimi yazmışsınız ama konuştuğum VSF Global yetkilisi geçemeyeceğimi söylüyor. En sağlıklı bilgiyi nasıl öğrenebilirim acaba?
    Teşekkürler…

    Reply
    • 2014 yılında Ağustos ayında ben 10-15 farklı ülkeden gelen arkadaşlarımla geçtim. Zaten herhangi bir sınır kapısı, kontrol vs. yok. Aynı adada bulundukları için böyle bir anlaşmaları var. Fakat Londra ve diğer İngiltere şehirlerine havayolu ile gidemeyeceğimi söylediler. Yine önlem amaçlı şöyle yaparsınız. Zaten kafanıza göre şehirdışı gezmek pek mümkün değil Belfast ve çevresi de turistik yerler arasında baya mesafe var. Dublin’de ister merkezdeki turist bilgilendirme merkezlerinden ya da dil eğitimi için gidiyorsanız zaten okulunuz haftasonları Belfast ve Kuzey Irlanda’daki birkaç yer için tur düzenlemektedir. Onlarla beraber gittiğinizde zaten dediğim gibi herhangi bir sınırdan geçmedik, herhangi bir kimlik de kullanmadık. Normal başka bir şehire gezmeye gider gibi gittik gezdik. Sizde büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız. VFS Global Belfast’in İngiltere’ye bağlı olduğunu bildiği için direk geçemezsiniz demiş. Aralarındaki anlaşmadan, konumundan haberdar değillerdir.

     Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir