irlanda rehberi

irlanda rehberi


2014 yılının Temmuz-Eylül arası İrlanda’da İngilizce eğitimi için bulundum ve İrlanda’ya hayran kaldığım için bu rehberi açmaya karar verdim. İrlanda ile ilgili bilmek isteyeceğiniz çoğu şeyi ana başlıklar altında anlatmaya çalıştım. Olumlu/olumsuz görüşlerinizi iletişim sayfamızdan veya mevcut sayfaların altında yorum yaparak iletebilirsiniz. İrlanda rehberi sitemizde belirli aralıklarla güncelleme yapılmakta ve İrlanda ile ilgili faydalı içerikler eklenmektedir.

İrlanda genel tanıtım

İrlanda sayfasında genel olarak İrlanda’nın tarihi, yüzölçümü, nüfusu ve bazı önemli bilgileri yer almaktadır. Dublin ve çevresi hakkında tarihi ve önemli bilgileri bulabilirsiniz. İrlanda’ya gitmeden önce genel kültür açısından bazı şeyleri okumanızı tavsiye ederim.

İrlanda yazısı için tıklayın

İrlanda vizesi

İrlanda Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen Schengen vizesine bağlı değildir. İngiltere gibi ayrı bir vize alınması gerekmekte fakat genel olarak kolay alınmaktadır. İrlanda vize çeşitleri, tavsiyeler ve gerekli evraklar hakkında bilgileri yazımda bulabilirsiniz.

İrlanda vizesi yazısı için tıklayın

İrlanda uçak bileti

İrlanda’ya ülkemizden sadece THY direk uçuş yapmakta ve yaklaşık 4.5 saat sürmektedir. Uçak bilet fiyatları genel olarak sabit ve diğer ülkelere kıyasla çok pahalı değildir. Dublin havalimanı hakkında bilgiler ve havalimanından konaklayacağınız yer için ulaşım bilgileri de sayfada mevcuttur.

İrlanda uçak bileti yazısı için tıklayın

İrlanda ulaşım

İrlanda’da özellikle Dublin’de birçok farklı toplu taşıma alternatifi bulunmaktadır. Şehirde havayolu, otobüs, tren ve tramvay hatları bulunmaktadır. Toplu taşıma fiyatları, avantajları ve ülkemize göre farklarını detaylıca yazımda anlattım.

İrlanda ulaşım yazısı için tıklayın

İrlanda müzik

Birçok yerde Irish Music adı altında çıkan albümler dikkatinizi çekmiştir. Bazı yabancı dizi ve filmlerde de İrlanda müziği hakkında bazı şarkılar veya yorumlar duymuş olabilirsiniz. Bu sayfada sizlere hem Irlanda müziği hakkında genel bilgiler yazdım hem de tanınmış ünlü İrlandalı müzisyenleri, şarkıcıları tanıtmaya çalıştım.. Ayrıca İrlanda’da yerel müzik dışında dinlenen müzik türleri hakkında da birtakım bilgiler bulunmaktadır.

İrlanda müzik yazısı için tıklayın

İrlanda yemek

İrlanda’ya gelindiğinde en büyük sorunlardan birisi yemek ve gıda alışverişi olarak düşünüyor olabilirsiniz. Genel olarak İrlanda mutfağı hakkında bazı bilgiler ekledim. Bu sayfada sizlere İrlanda’nın mutfağı hakkında bazı bilgiler vermekle birlikte İrlanda’da en uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz marketler hakkında bilgileri yazdım. Ayrıca Dublin’de bulunan Türk marketleri, Türk restoranlarını da kısaca tanıttım.

İrlanda yemek yazısı için tıklayın

İrlanda konaklama

İrlanda’ya uzun veya kısa dönemli kalmayı düşünenler için birçok farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Konaklama kısmını İrlanda’ya gelmeden önce halletmeniz büyük önem arz etmektedir. İrlanda’daki öğrenci yurdu konaklama, aile yanı konaklama, öğrenci evi konaklama ve kiralık oda konaklama hakkında farkları, fiyatları ve diğer detaylı bilgileri yazdım.

İrlanda konaklama yazısı için tıklayın

İrlanda spor

İrlanda’da popüler olan sporları ve İrlanda’ya gidip spor hayatını aksatmak istemeyenler için birbirinden faydalı ve ilginç bilgileri bu sayfada bulabileceksiniz.

İrlanda spor yazısı için tıklayın

İrlanda eğlence

İrlanda’da ve özellikle Dublin’de yer alan eğlence mekanları, barlar, gece kulüpleri, cafeler vb. hakkında faydalı bilgiler ekledim. Öncellikle belirtmek isterim ki mekan ismi vermek yerine genel bir tanıtım yazdım. İrlanda’nın eğlence hayatı çok aktif ve beğeneceğinizi düşünüyorum.

İrlanda eğlence yazısı için tıklayın

İrlanda İngilizce eğitimi

İrlanda’da İngilizce eğitimi almak isteyenler için faydalı olacağını düşündüğüm bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. İrlanda İngilizce eğitimi sayfasında sizlere dil okulu tavsiyesi yazmadım fakat genel olarak İrlanda’da verilen İngilizce eğitimi hakkında bilgiler, ortalama fiyatları ve diğer ülkelerdeki İngilizce dil okullarından farklarını yazdım.

İrlanda İngilizce eğitimi yazısı için tıklayın

İrlanda gezilecek yerler

İrlanda ve özellikle Dublin’de mutlaka gezilmesi veya görülmesi gereken birçok yeri bu sayfada bulabilirsiniz. Öncellikle sizlere onlarca mekan, müze, tarihi bina ve turistik yerlerin isimlerini yazdım. Bunların yanında kısa yorumum ve hatırladıklarımın giriş ücretini vs. bilgileri ekledim.

İrlanda gezilecek yerler yazısı için tıklayın

İrlanda hakkında faydalı bilgiler

İrlanda ile ilgili sitemizde birçok yazı yazdım. Bu sayfada ise tanıtım olarak değil daha çok İrlanda’ya gidecek olanlar için ne getirilmesi gerekiyor, İrlanda ile Türkiye arasında farklar ve hayat kurtaran faydalı bilgiler maddeler şeklinde sıralanacaktır. Sitedeki yazılarımda daha önce bahsettiğim bazı şeyleri burada da bulabilirsiniz.

İrlanda hakkında faydalı bilgiler yazısı için tıklayın

İrlanda resimleri

Sitemizde gezilecek yerler sayfasında tanıttığımız çoğu yerin resmi ile birlikte İrlanda ve özellikle Dublin ile ilgili onlarca resim ekledik.

Birbirinden güzel İrlanda resimleri için tıklayın

İrlanda tanıtım videoları

İrlanda ile ilgili son yıllarda birçok tanıtım videosu çekildi. Özellikle Türkiye’deki bazı tv kanallarının gezi rehberlerinde İrlanda detaylı bir şekilde tanıtılmıştır. İrlanda’ya gitmek isteyenler veya gidemeyenler için faydalı olduğunu düşündüğüm bazı videoları sizler için tek bir sayfada topladım. Sitemizde daha önce bahsettiğim yemek, ulaşım, gezilecek yerler vs. hakkındaki bilgileri bu videolarda bulabilirsiniz.

İrlanda tanıtım videoları için tıklayın

İrlanda soru-cevap

İrlanda ile ilgili sayfalarca yazı yazdık fakat fazla vakit kaybetmeden kısa sorulara verdiğimiz kısa cevaplarla İrlanda hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz bir sayfa hazırladık.

İrlanda soru cevap sayfasına ulaşmak için tıklayın

İrlanda iş olanakları

İrlanda’da iş arayanlar veya İrlanda’da çalışmak isteyip bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler için bildiklerimizi kısaca bir sayfada yazdım.

İrlanda iş olanakları sayfasına ulaşmak için tıklayın

Neden İrlanda’yı seçmeliyim?

Özellikle İngilizce eğitimi için neden İrlanda’yı seçmeniz gerektiğini, diğer ülkelere göre avantajları nelerdir? İrlanda’nın size katacağı artılar nelerdir? gibi sorularınıza bu sayfadan cevap bulabilirsiniz.

Neden İrlanda’yı seçmeliyim? sayfasına ulaşmak için tıklayın

Not: Son olarak ise sitemiz ile ilgili düşüncelerinizi veya sorularınızı istediğiniz zaman iletişim sayfamızdan bizlere yazarak ya da sayfaların altında bulunan yorum bölümünden iletebileceğinizi bilmenizi isterim.4 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Öncelikle sitenin çok yararlı olduğunu söylemek istiyorum. Aradığım bütün bilgiler paylaşılmış çok teşekkür ediyorum. İrlanda’ya dil eğitimi için gidenlere öneriniz pre-intermediate seviyesinde gidilmesini önermişsiniz. Ben Haziran ayında gitmeyi planlıyorum ve şuan elemantary seviyesindeyim o zamana kadar kursa gitmeden kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sorum sadece şu pre-intermediate seviyesinde olmadan kesinlikle gidilmemeli mi?

  • Merhaba Özgür,

   Benim tavsiyem en donanmlı, hazırlıklı şekilde giderseniz o kadar çok kendinizi geliştiri ve iyi öğrenirsiniz. Haziran ayına kadar çok var. Siz normal Elementary konularını bitirip Pre-Intermediate seviyesinden birkaç konuyu bile öğrenmeniz durumunda zaten orada o kurdan başlamış olursunuz. Açıkçası Elementary seviyesinde ve 3 aydan kısa süre gidecekseniz ben gitmenizi önermem çünkü maddi yönden düşünülürse mantıklı değil. Ama diyorsanız ki maddi yönden bir sıkıntı yok veya 3 aydan uzun süre kalacağım o zaman tabiki gidebilirsiniz.

 2. Öcelikle çok teşekürler,
  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı. Size birkaç sorum olacak , ben 6 aylık bir dil eğitimi için dublini düşünüyorum. DCU da karar kıldım en azından üniversite ortamı olur, daha kaliteli bir eğitim alabilirim diye (merkezde daha ucuz dil okulları var) . Ama üniversite biraz şehir dışında sanırsam. Bu büyük bir olumsuzluk yaratırmı.

  Birde kalacak yer genelde aile yanı öneriyolar.Okul konaklaması çok mu pahalı.

  her türlü önerinize açığım 😀

  • Merhaba,

   Siteyi beğenmenize sevindim. Açıkcası sitenin yarısı bitti diğer yazıları henüz bitiremedim. O yüzden gitmeden önce mutlaka ziyaret edin. Özellikle götürmeniz gereken eşyalar ve bazı faydalı bilgileri yakın zamanda ekleyeceğim.

   Dublin’de birçok dilokulu var ben kısaca size arasındaki farkı açıklayayım. Bazı arkadaşlarım C.E.S’te okuyordu, bazıları Kaplan’da ama çoğunlu DCU’deydi. Bunun dışındaki okulların çoğu küçük dil okullarıydı ve sadece fiyatlara bakmayın çünkü bazıları bir apartmanda küçük bir yer çıkabilir. Hangi okulda okuduğun farketmiyor fakat öğrenciler genelde Dublin 9 ve Dublin 11 bölgelerinde kalıyor. Ben 100m DCU’ye yakın kalırken arkadaşım hergün merkeze gidip gelmek zorunda kalıyordu. Ayrıca Dublin küçük bir şehir yani sen okula 15-20dk da varıyorsun. Yağmur yağdığı için veya otobüs geciktiği için geç kalma olayı yok. Kaplan’ı bilmiyorum ama C.E.S ve DCU’de her hafta sonu bir şehre veya turistik yere geziler yapılıyor. Haftanın birgünün biz DCU ile bir bara gidiyorduk C.E.S ise bir club gibi yeri ayarlıyordu. Benim gördüğüm C.E.S’te yaş ortalaması biraz düşük ve biz DCU’de okuldaki öğrencilerle de okulda takılabiliyorduk. Olanakları, kalitesi aynı olabilir ama ben üniversite ortamını daha çok sevdim. Uzaklık fln dediğim gibi DCU ile merkez 5km mesafede ve senin evin konaklama türü farketmez %90 DCU’ye yakın olacaktır.

   Konaklama fiyatları ve farklarını http://www.irlandarehberi.com/irlanda-konaklama.html adlı sayfada yazdım. En altında da fiyatlarını da belirttim. Okul konaklaması dediği aslında apartta kalıyorsun. Benim yazımda belirttiğim Shanowen Square de aynı şey zaten bildiğin öğrenci yurdu. Fiyatları da %10 belki fark eder tek kötü kısmı DCU’de kalacaksanız sanırım önceden ayarlamanız lazım sona bırakırsanız yer kalmıyor.

   Aile yanı iyi güzel kesinlikle kötülemiyorum ama genelde sorun çıkmasın, pratik yapsın diye öğrenciler okullar tavsiye ediyor. Tabi okullar bu aile konaklamasını ayarladığı için para da kazanıyor. Eğer yaşın küçükse, gece hayatın da yoksa aile yanı mantıklı. Ama çok sosyal olmasan bile zaten okulla 1-2 defa, sınıftakilerle derken nerdeyse hergün dışardasın ve birkaç akşam da bara fln gidiliyor. Uzun süre kalınca da açıkcası sevgili fln ediniyorsun aile yanı rahat olmuyor. DCU’de okursan okulun kendi yurdu da olur, hemen karşısındaki Shanowen Square’de olur hizmetleri vs. herşey aynı. Bunların dışında öğrenci evinde de kalabilirsin aynı özgürlük mevcut. Konaklamayı seçerken mutlaka bir türk ile kalmak istemediğini belirt yoksa okuldan sonra türkçe konuşursunuz zaman ve para kaybına neden olur.

   Başka sorunuz olursa mutlaka yazın cevaplayalım. Şimdiden Dublin’de hoş vakit geçirmeniz dileğiyle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir