İrlanda konaklama

İrlanda konaklama

İrlanda’ya uzun veya kısa süreli kalmayı düşünenler için birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Konaklama kısmını İrlanda’ya gelmeden önce halletmeniz büyük önem arz etmektedir. Diğer türlü çeşitli süprizlerle karşılaşabilirsiniz.

İrlanda’da konaklama sayfasında genel olarak eğitim amaçlı gelen öğrenciler için faydalı bilgiler yazacağım. Yazının çeşitli bölümlerinde ise tatil veya çalışma amaçlı gelenler için de konaklama hakkında bazı faydalı bilgiler vereceğim. Dublin’de öğrenim amaçlı gelenler genel olarak Dublin 9 ve Dublin 11 bölgelerinde kalmaktadır. Diğer bölgelerde genel olarak okula yakınlık ve başka sebeplerle tercih edilebilmektedir. İrlanda’daki evler ülkemizdeki gibi büyük değildir. Şehir merkezindeki evler hariç genelde 2 katlı evlerdir. Bu evlerde kalacağınız odanız da 10-15m2 civarında olmaktadır. Öncellikle ben bir öğrenci yurdunda kaldığım için konaklama seçeneği olarak öğrenci yurtları hakkında bilgi vereceğim.

Öğrenci yurtları / Apart konaklama
En başta ülkemizdeki yurtlardan çok farklı olduğunu belirtmek isterim. Ben Shanowen Square adlı öğrenci yurdunda kaldım. Eğitim aldığım Dublin City University’ye 100m mesafe olduğundan rahat ettim. Kaldığım öğrenci yurdu normalde üniversitenin öğrencileri için ayrılmış fakat yazın değerlendirmek amacıyla dil eğitimi için gelenleri kabul etmektedirler. Öğrenci yurtları genel olarak karma olmaktadır. Benim yurdum büyük bir alanda kurulu olup bir çok bloktan oluşmaktaydı. Bir daire düşünün içinde herkesin kendi odası, çalışma masası ve banyosu bulunmaktadır. Mutfak ve salon birleşik olduğundan ortak kullanım alanıdır. Bizim kaldığımız dairede 4 kişi kalıyorduk ve kız-erkek karışık kalabiliyorsunuz. Dış kapı, bulunduğunuz bloğun kapısı özel elektronik şifreyle açılmakta olup dairenizin ve odanızın kapısı ise size özel bir anahtarla açılmaktadır. Dışarıdan arkadaş getirmekte veya bizde kalmasında herhangi bir sorun yaşamadık (Biz sorun yaşamadık diye garanti vermiyorum ama o konuda rahattık). Genel olarak yurtlarda güvenlik sağlam, dinlenme alanları olabilmekte ve çoğunluk yabancı öğrenci olduğundan arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Başka yurtlarda büyük ihtimalle arkadaş getirmeniz sorun olmaz ama sizde kalma konusu sanırım yurda bağlıdır. Genel olarak yurtlar güvenli ve rahattır. Internet bağlantısı (yurt olduğu için çoğunlukla yavaş), temizlik, çamaşır makinası, ütü ve mutfak aletleri hepsinde bulunmaktadır. Gece kaçta geldiğiniz veya sabah kaçta gittiğiniz kimseyi ilgilendirmemektedir.

* Shanowen Square hakkında not: Çok memnun kaldığım bu yer hakkında önemli bir bilgi vermem gerekiyor. Eğer burada kalacaksanız ilk geldiğinizde önünde bulunan Spar markete girip kasada adınızı, soyadınızı ve yurt için geldiğinizi söyledikten sonra sizlere bir zarf veriliyor. O zarfın içinde ana kapı ve blok kapısının şifresi ve odanızın anahtarı bulunuyor. Ayrıca wifi şifreniz vs tüm bilgiler mevcut. Genelde yeni gelenler mal gibi sağ sola baktıkları için sorun yaşıyorlar. Ayrıca bizdeki bakkal mantığı yok herşey için markette sıraya girin 🙂

Öğrenci evi konaklama
Öğrenci evinde konaklama genel olarak öğrenci yurdu gibi özelliklere sahiptir. Tek farkı bir blog veya büyük bir bina olması dışında 2 katlı veya bir binada tek bir kat içerisinde birçok fazla öğrencinin beraber kalmasıdır. Fiyatlar yurt fiyatları ile benzerdir. Herkesin kendi anahtarı olmakta, internet bağlantısı(50-100mbit), çamaşır makinesi, mutfak, salon vs. ortak kullanım alanıdır. Bazı öğrenci evlerinde bir odada iki kişi kalabilmektedir. Eve giriş, çıkış saati veya başka sınırlamalar bulunmamaktadır. Öğrenci yurdundan farkı ise özellikle 6-10 kişinin kaldığı öğrenci evlerde ortak kullanılan banyo ve tuvalet diyebilirim.

Aile yanı konaklama
Aile yanı konaklamayı sadece son haftamı geçirerek deneyim sahibi oldum. Birçok arkadaşım ise aile yanı konaklamayı seçerek gelmişti. Aile yanı konaklamayı seçtiğinizde kahvaltı ve akşam yemeği, temizlik, internet vs. herşey o fiyatın içinde olmaktadır. Konakladığınız aileye bağlı olarak pratik yapma ve güzel vakit geçirmek için bir şanstır. Eve giriş-çıkış saatleri yok gibi birşey gayet özgürsünüz tabi bazı ailelere göre değişebilmektedir. Öğle yemeğinin olmamasının sebebi okulda olmanızdır. Haftasonları 3 öğün yemek verilmekte ayrıca haftasonları okulla geziye gidiyorsanız size bir sandviç vs. hazırlanmaktadır. Sevmediğiniz bir yemek, içecek veya başka hassasiyetleriniz varsa aileye bildirmeniz durumunda size ona göre yemek verilmektedir. Olumsuz tarafları ise İrlanda’daki evler genelde küçük olduğundan odanız küçük olabilmekte ve yaşlı insanların yanında kalabilirsiniz. Aile aynı konaklamayı seçtiğinizde evdeki çocuk sayısından, evcil hayvan beslenmesinden, sigara veya alkol tüketimi ile ilgili birçok konuda seçenek yapabiliyorsunuz. Ben aile yanı konaklamadan gerçekten keyif aldım sadece arkadaş getirememe olayı bir dezavantajdı. Birde öğrenci yurdunda bazen sabaha kadar eğlenebiliyorken aile yanında malesef bu zor olmaktadır. Bazı aileler birden fazla öğrenci aldığında orda da o öğrencilerle vakit geçirebilirsiniz.

Kiralık oda konaklama
Aile yanı konaklama’ya benzer olarak İrlanda’nın Dublin ve birçok şehrinde B&B olarak kiralık oda bulabilirsiniz. Çoğu İrlandalı ek gelir olması açısından bu şekilde evinin bir odasını kiralamaktadır. Bazıları konum olarak şehir merkezine yakınlığı açısından tercih edilebilir. Ödemeyi de genelde haftalık olarak yapmaktasınız. Genelde emekli çiftler vs. bu şekilde evlerinin bir odasını veya bir katını kiralamaktadır. Fiyatlar odanın büyüklüğü, kalacak kişi sayısı, evin konumu vs değişmektedir.

Uzun süreli konaklama, Çalışma amaçlı gelenler için konaklama
Uzun süre konaklama için aile yanı konaklamayı tavsiye etmemekteyim. Belli bir süre sonra bir arkadaş çevreniz, sosyal hayatınız olduğundan aile yanı konaklama iyi bir tercih olmayabilir. Öğrenci veya bir yerde çalışan olsanız bile öğrenci evi konaklama veya öğrenci apart tarzı yerleri tercih edebilirsiniz. Bazı kişiler işyerindeki arkadaşlardan birisiyle aynı eve çıkmaktadır.

İrlanda Konaklama Fiyatları
– Öğrenci yurtları genel olarak haftalık 110-150euro arası değişmektedir. Gelmeden önce öğrenci yurtlarını internetten bulmanız, mail atmanızı tavsiye ederim. Acenta’yı veya başkasını karıştırırsanız size haftalık fiyat 150-200 arası yansıtılabilir.
– Öğrenci evinde konaklama öğrenci yurdu gibi haftalık 100-150euro arası değişmektedir. Öğrenci evinin ya internetteki ilanlardan ya da eğitim alacağınız kursun ayarlaması ile halledebilirsiniz.
– Aile yanı fiyatları genel olarak haftalık 150-200 arası değişmektedir. Fakat acenta mı ayarlıyor, okul mu ayarlıyor önemlidir. 3 hafta veya üzerinde kalanlar için fiyat makul fakat 1 hafta veya 2 hafta kalanlar için haftalık 250euro’ya kadar çıkabilmektedir.
– Hotel fiyatlarını hiç yazmıyorum gerçekten pahalıdır. 1-2 haftalığına tatile gelen yabancılar bile öğrenci evi konaklama veya internet üzerinden herhangi bir oda kiralayarak kalmaktadırlar.
– Kiralık daire fiyatları sorduğum kadarıyla toplamda 1200-1500euro’dan fln başlamaktadır. Evin konumu, kalış süresi, faturalar vs. gerçekten mantıklı değildir. Zaten aile yanı olsun, öğrenci evi veya yurdu olsun aylık odanız 500-600euroyu bulmaktadır.

İrlanda’da konaklamayı kendiniz ayarlamak istiyorsanız;
– Öncellikle Google üzerinden “Dublin Student Accommodation” şeklinde arama yaparak öğrenci yurtlarını veya öğrenci apart tarzı yerleri bulabilirsiniz.
– Airbnb sitesi üzerinden yüzlerce ilanı görebilir, üye olarak ev sahibine mesaj atarak onay vermeden önce sorular da sorabilirsiniz.
– Rent.ie tarzında birçok İrlanda kökenli siteden arama yapabilirsiniz.
– Eğitim alacağınız yer veya çalışacağınız yer belliyse sitemizde İrlanda Ulaşım sayfasındaki bölge isimlerine bakarak da arama yapabilirsiniz.

* İrlanda’da konaklama seçeneklerinde genel olarak kurallar kimseyi rahatsız etmemeniz ve evi temiz kullanmanızdır. Onun dışında daha önce bahsettiğim gibi giriş-çıkış saatleriniz, ırkınız, dininiz, giyiminiz vs. hiçbirşey önemli değil kimse sizi sorgulamamakta veya ayrım yapmamaktadır.

* Bu sayfada yazılan bilgiler 2014 yılındaki fiyat ve bilgilerimden oluşmaktadır. Önümüzdeki senelerde fiyat farklılığı olabilir.

* Unuttuğum bir konu varsa sayfanın altında yorum yazarak veya Bize Yazın sayfasından bize yazarak sorularınızı iletebilirsiniz.

7

Benzer Yazılar

Benzer içerikte başka yazı yok.

11 comments

 • Merhaba,

  Eylül’de1 haftalığına bir kursa katılmak için Dublin’e gideceğiz. Konaklama seçeneklerini ararken sayfanıza geldim. Çok detaylı yazmışsınız, teşekkürler. İki sorum olacaktı. Katılacağımız kurs 2. bölgedeymiş. Sizin kaldığınız Shanowen Square tarzı bir yer o bölgede veya yakınında var mıdır ve öğrenci olmayan kişileri 1 haftalığına kabul ederler mi? Bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Reply
  • Merhaba Ayşe,

   Dublin 2 bölgesi şehir merkezinde kalan bir yer. Sitemizde bulunan İrlanda Ulaşım sayfasında mevcut tüm bölgelerin haritası var. Öğrenci yurtları 1 hafta için alırlar mı pek emin değilim. Zaten 1 hafta kalacaksanız airbnb, booking tarzı sitelerden bi yer ayarlayın sorun yaşamazsınız.

   Reply
 • Merhabalar,

  Oncelikle guzel bilgiler icin tesekkur ederim.

  Dublin hakkinda arastirma yaparken sizin sitenize denk geldim. Dublinden is teklifi aldim ve Mayista uzun sureli oraya tasinacagim. Ailem ile birlikte gelecegim icin bazi konularda endiselerim var. Size ozelden ulasmam mumkun olursa bazi konularda tavsiye almak istiyordum.

  Onceden tesekkurler.

  Reply
  • Merhaba Parvin,

   Sitemizdeki bilgileri okuduktan sonra eğer cevap bulamadığınız bir konu varsa bana “kenan@irlandarehberi.com” mail adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki Faydalı Bilgiler, Soru-Cevap sayfalarını ziyaret ederseniz sevinirim. Genelde çoğu konuya o sayfalarda değindim.

   Reply
 • Merhaba ben İrlanda’da 25 haftalık dil kursuna gitmeyi düşünüyorum.Fiyatının uygun olması sebebiyle Malvern House Dublin’i tercih edeceğim.25 hafta ve üstü eğitim alındığında part time ve full time çalışma iznimin olacağını okudum.Bu konuda bilginiz var mıdır?İrlanda’da işi kendim mi bulmalıyım okul mu ayarlıyor?

  Reply
  • Merhaba Cansu,

   Uzun süreli vize alındığında (3ay ve üzeri) çalışma hakkına sahip oluyorsunuz. Ülkeye gittikten sonra göçmenlik bürosuna gidip kimlik çıkaracaksınız, okul sizi yönlendirecektir. Bu çalışma hakkı sayesinde orada iş bulduğunuzda çalışabileceksiniz. Okulunuz veya aracı kurumunuz ile bu konuyu görüşmediyseniz veya anlaşmadıysanız size iş ayarlamaları söz konusu değildir. Genellikle gitmeden önce internet üzerinden iş bulmanız gerekiyor ya da oraya gittiğinizde araştırıp iş bulacaksınız. Aracı kurumunuza ve kayıt olduktan sonra okulunuza mail atarsanız belki yardımcı olabilecekleri konular vardır şansınızı deneyin derim.

   Reply
 • Merhabalar, çok net,kısa ve öz açıklamalar için teşekkür ederim.Ben Emerald Culture Inst. ‘de 6 aylık dil eğitimi düşünüyorum.Ancak örnek olarak verdiğiniz sitelerde bu okula yakın bir yurt bulamadım.Bilginiz varsa yardımınızı rica ederim.Ayrıca; siz hangi aracı kurum ile gittiniz? Ve okulu aracı kurum ile, konaklamayı da bireysel olarak organize etmemizi mi tavsiye ediyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim, iyi akşamlar..

  Reply
  • Merhaba Metin,

   Senin dil okulun Dublin 6 bölgesinde kalıyor. Yani konaklamayı ayarlarken ona göre bakabilirsin. irlanda bölgeleri linkine tıklayarak ise Dublin’deki bölgelerin dağılımına bakabilirsin. Şehir merkezi Dublin 2 olarak düşün baya yakınsın.

   Ben Eğitimirlanda aracı kurumuyla gitmiştim. Diğer acentalara göre fiyatları daha iyiydi. Dil okulunu ayarladıktan sonra oraya yakın konaklamalardan birini seçerek yine onlar vasıtasıyla almıştım. Konaklamayı kendiniz de halledebilirsiniz sonuçta 6 ay kalacaksınız. Internet üzerinden tabi ne kadar sağlıklı olur bilemem. Senin gideceğin dil okulu ayrıca konaklama hizmeti de veriyor ve birçok çeşit sunuyor. Onlardan da fiyat ve bilgi alabilirsin belki daha uygun olacaktır.

   Reply
  • metin merhaba,ben emeralda 2 aylık kayıt yaptırdım.Sen okula gittin mi ? Gittiysen yardımcı olabilir misin ?Konaklama için sormak istediğim bir iki şey var,okuluda merak ediyorum.cevaplarsan sevinirim

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir