İrlanda iş olanakları

İrlanda iş olanakları

2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları

Uzun süredir İrlanda’da iş olanakları ile ilgili sorular aldığımdan dolayı bu konuyu yazma gereği hissettim. Ben İrlanda’da sadece ingilizce eğitimi için bulundum. Orada herhangi bir iş tecrübem yok fakat gördüğüm ve bildiğim bazı bilgileri paylaşarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncellikle İrlanda’da çalışabilmek için uzun süreli vizeye sahip olmanız gerekmektedir. 25 haftanın altında kısa süreli İngilizce eğitimi vs. için gidenlere herhangi bir çalışma hakkı tanınmamaktadır. Bu kısa sürede iş bulsanız dahi maalesef o vizeyle yasal çalışamazsınız. 25 hafta ve üstü dil okuluna kayıt olanlar uzun süreli öğrenci vizesine başvurmakta ve aldıktan sonra İrlanda’ya vardığınızda çalışma izni için Göç Müdürlüğüne gidip kimlik ve diğer işlemleri halledeceksiniz. Aracı kurumunuz bunun için sizi yönlendirecektir. Direk çalışmaya gidenler ise zaten vizeyi öğrenci olarak almadıklarından işlemleri tam bilmiyorum fakat benzer işlemler var. Öğrenci olarak kalanların çalışma süreleri sınırlıdır. Part-time çalışma hakkı haftalık 20 saati kapsamaktadır. Ayrıca gördüğüm kadarıyla İrlandalılar çok kuralcı insanlar bu yüzden izinsiz çalışmak biraz zor olabiliyor bilmenizi isterim. Yabancı işverenlerde belki durumlar biraz daha kolay olabilir.

2018 yılının başlarda bu sayfayı güncelleyip daha ayrıntılı şekilde İrlanda’da çalışma hayatı, çalışma hakkı ve nasıl iş bulup gidebileceğinizi yazacağım.

İrlanda’da iş arayanlar veya İrlanda’ya gittiğimde nasıl iş bulabilirim diyenler için ise şöyle faydalı bilgiler verebilirim;

 • İrlanda’da bulunduğunuz üniversite, dil okulu, kahve dükkanlarında iş ilanları mevcut bakmanızı öneririm.
 • Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, Facebook, Paypal, Ebay vb. genel merkezleri Dublin’dedir. Bu şirketlerin kendilerine ait kariyer sayfaları bulunmaktadır. Bu sayfalar üzerinden iş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Bir arkadaşım duyduğuma göre Dublin’deki Türk Konsolosluğu’nun ya kapısında ya da içeride bir panoda bazı iş imkanları için ilanlar varmış. Kontrol etmediğim için kesin birşey diyemiyorum.
 • İrlanda kökenli bazı büyük kariyer sitelerine üye olup iş başvurusu yapabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları; Jobs.ie, irishjobs.ie, gradireland.com, ie.indeed.com, monster.ie
 • İrlanda kökenli kariyer sitelerinde “Turkish” şeklinde arama yaparsanız birçok ilana rastalayabilirsiniz. Bazı şirketler türkçe bilen eleman aradıklarından bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm.
 • İrlanda’da çalışabilmek için genel olarak en az orta seviye İngilizce bilmeniz gerekmektedir.
 • Özellikle Brezilya gibi ülkelerden gelen birçok bayan arkadaşım çocuk bakımı işinde çalışıyordu. Bu şekilde gelmek için sanırım önceden işi ülkelerinden ayarlıyorlardı. Genelde zengin bir ailenin çocuğuna bakıyordu ve bu işten kazanç sağlıyordu. Haftanın bir günü tatiliniz var ve ailenin evinde kalıyorsunuz. İngilizce kursuna gidiyorsanız bir engel teşkil etmiyor ve bazı günler fazladan gece gezmelerine çıkabiliyorsunuz. Bunun dışında maalesef başka bilgiye sahip değilim. Hasta bakıcısı, çocuk bakıcısı gibi birçok işte genelde Güney Amerika’dan gelen kişiler çalışıyordu.
 • İrlanda’daki part time çalışma süreleri haftalık 20 saat diye hatırlıyorum. Saat başı ücret işe göre değişmekte fakat 9-12 euro arası olabiliyor. Fakat full time iş ilanlarında direk yıllık maaşınızı vs. yazmaktadırlar.
 • İrlanda’da maaşlar ülkemize göre gayet yüksek fakat pahalı bir ülke olduğundan iyi hesap yapmanızı öneririm. Birikim yaparsanız orası için belki çok büyük bir miktar olmayabilir fakat ülkeye döndüğünüzde daha fazla bir rakam ifade edecektir.
 • Bunların dışında bazı acenta veya aracı kurumlar da sizlere iş ayarlayabilmektedirler. Dil okulu veya üniversite eğitimi için geldiğinizde aracı kurumunuzla görüşürseniz size uygun iş olanaklarını da değerlendirebilirsiniz.

  İrlanda’da ayrıca staj için gelenlere şunu söylemek isterim ki ülkemizden çok farklı bir sistem var. Nerdeyse çoğu şirket stajerlere ücret ödemektedir. Bu ücret de özellikle öğrenciler için gayet iyi sayılabilir. Hatta bazı şirketler aylık veya dönemsel primlerden de stajerlere ödeme yapmaktadır.

  Kısa süreli gelip ve çalışan kimseyi maalesef görmedim. Bu sebeple iş ararken mümkünse hobilerinize, yeteneklerinize göre iş bakmanızı öneririm. İllaki masabaşı bir iş olmayabilir fakat kendinizi geliştirebileceğiniz veya birşeyler katabileceğiniz işlere bakmanızı öneririm.

  2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları


  8 Yorumlar

  1. Merhaba,
   8 aylık eğitim için giden birisi için part-time iş bulmak kolay mı? Birçok yerde part time iş bulmanın zor olabilceğini okudum. sizin bu konuda görüşünüz var mı?
   Teşekkürler

   • Merhaba Akın,

    8 ay derken sanırım 25hafta üstü eğitim alıp sonradan 2 ay uzatarak 8 ay yasal olarak kalmaktan bahsediyorsunuz. Açıkçası gerçekçi olmak ve duyduklarım kadarıyla İrlanda’da maalesef iş bulmak çok kolay değil. Burada şans ve sizin niteliğiniz çok önemli oluyor. Kimisi daha gitmeden iş başvurusu yapıyor ve bu şekilde bir iş bulup gidiyor. Kimisi oraya gittiğinde ilanlara başvuruyor veya bizzat kendisi gidip başvuruyor. İş bulmak garanti olmadığı için iş bulamayacağınız şekilde düşünüp ona göre gitmek bence en önemlisi.

    Ayrıca bir tanıdığımın bana söylediğine göre yazların part-time iş bulmak daha kolaymış diğer dönemlere göre. Çünkü okullar açılınca İrlandalı öğrenciler de part-time iş arıyor ve onlara nazaran sizlerin seçilmesi daha da zorlaşıyor. Benim düşüncem elbette iş bulunur fakat bu hemen olmayabilir ve bulamayacak gibi düşünüp ona göre bir bütçe ayırıp gidilmesi yönündedir.

  2. Is bulna sitelerinin isimlerini burdan paylasabilir misniz

   • Merhaba Dilara, İrlanda’da iş bulma siteleri yazıda mevcut fakat daha iyi ve net görünmesi için onları şuanda koyu yaptım umarım yardımcı olur.

  3. Merhaba,

   İş başvuruları için yazdığınız sitelere baktım, türkçe bilen arayan firmalara var. Fakat ingilizce bilgim; okuma orta, yazma az, konuşma az .Şöyle bir artım olduğunu düşünüyorum ne kadar etkili olabilir bilmiyorum, Fransızca orta ve iyi arası. Ve ingilizce’yi çabuk kavrayabileceğime eminim. Ayrıca ticaretle uğraşıyorum, pazarlama yeteneğim üst seviyede ve 2 yıllık üniversite mezunuyum. Şirketlerden birine başvuru yapsam, kabul edilme olasılığım olabilir mi? Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

   • Merhaba,

    Açıkçası türkçe ile ilgili iş ilanlarına baktığımda genelde asıl önemli olan Türkçe’yi iyi bilmeniz bunun yanında İngilizce’nin ise akıcı olması isteniliyor. Üst yöneticilerinizin vs. herkesin ingilizce konuştuğu için bu şart var fakat fransızcayı da öne sürerseniz şansınızın artacağına inanıyorum. Bazı gurbetçilerimiz mesela Türkçe-Almanca ile bu işlere başvuruyor ve kabul ediliyor. Tabiki belirli bir seviye ingilizce bilmek şart ama orta ölçekli şirketler ingilizce konusunda biraz daha rahat davranabilir.

  4. merhabalar. yazınızı okudum nerdeyse hepsini çok faydalı oldu öncelikle teşekkür ederim. sorum şu, ben bi arkadaşımla bu yaz 2 aylığına irlandaya gitmeyi düsünüyorum. toplam yaklaşık 15.000 TLye tekabül ediyo. Oraya gidince bizi kesinlikle işe almazlar mı ? en az 3 aylık vize gerekiyo dediniz okudum ama bu kesin mi hiçbir sekilde çalışamaz mıyım ? tesekkürler , İlyas.

   • Merhaba,

    Ben yazımda şunu belirttim 3 aydan daha fazla uzun süreli vize almazsanız zaten çalışma izniniz olmuyor demek istedim. 2 ay için gidiyorsanız zaten çalışma hakkınız yok sadece öğrencisiniz. Gördüğüm kadarıyla kayıtdışı çalışmak çok zor o yüzden önceden işi bulup gitmenizi öneririm. İmkansız değil fakat bir türk şirketinde veya basit işlerde belki iş bulunabilir. Bir italyan arkadaşım mesela part-time kayıtdışı olarak bir internet sitesinin ofisinde italyan müşteriler için destek bölümünde çalışıyordu. Ama Türk vatandaşları gerçekten kayıtdışı çalışabilirmi hiç bir bilgim yok pek ihtimal de vermiyorum. Belki iyi ingilizce olursa birşeyler olabilir ama sadece bu kadar

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir