İrlanda gezilecek yerler

İrlanda gezilecek yerler

İrlanda ve özellikle Dublin’de mutlaka gezilmesi veya görülmesi gereken birçok yeri bu sayfada bulabilirsiniz. Öncellikle sizlere onlarca mekan, müze, tarihi bina ve turistik yerlerin isimlerini yazacağım. Bunların yanında kısa yorumum ve hatırladıklarımın giriş ücretini vs. bilgileri vereceğim. Mutlaka unuttuğum veya gitmediğim yerler vardır fakat en azından bu sayfada yer alan başlıklar sayesinde genel bir bilginiz olacak. Bu sayfada bahsedeceğim yerlerin büyük bir bölümününün İrlanda Resimleri adlı sayfamızda resimlerini bulabilir ayrıca İrlanda Videoları sayfamızdan ise bazı yerlerin tanıtımları bulunduğu İrlanda tanıtım videolarını bulabilirsiniz.

İlk önce İrlanda’da Dublin şehrinde gezilecek yerleri yazıyorum. Daha sonra sırasıyla diğer şehirler ve turistik yerlerden bahsedeceğim. Rastgele bir sırayla gittiğim yerlerden bahsedeceğim.

Dublin Gezilecek Yerler

Phoenix Park
Avrupa’nın en büyük parkı. Şehrin ortasında çok büyük bir yeşillik alan ve özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Parkın bir bölümünde çiçekler, ırmaklar ve dinlenebileceğiniz park bulunuyor. Diğer bir kısmı ki çok büyük bir alandan bahsediyorum insanların bir anıtın etrafında güneşlendiği, dinlendiği, piknik yaptığı yerden oluşuyor. Bu parkta ayrıca bisiklet yolları, eski savaş arabalarıyla yarışanları, gal futbolu oynayanları görebilirsiniz. En dikkat çekici nokta ise parkın bir bölümünde bir geyik sürüsünü görebilirsiniz. Geyikler hiçbir koruma olmadan yanınıza geliyor ve onları besleyebiliyorsunuz. Park çok büyük olduğu için en az 2-3 saatinizi ayırmanızı öneririm. Parkın bir kısmında ayrıca hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Dinlenmek, resim çekmek, doğayla iç içe olmayı sevenler için şahane bir park.

Temple Bar
Dublin’de en hareketli yer diyebilirim. Özellikle turistlerin yoğun olarak takıldığı yüzlerce bar ve cafenin bulunduğu bir bölgedir. Yazın hergün sabah-akşam farketmeksizin eğlenebileceğiniz bir bölgedir. Ben Temple Bar bölgesinde en çok tarihi Temple Bar’da eğlendim. Çoğu barın bir rengi bulunmakta bahsettiğim Temple Bar kırmızı rengte meydandadır. Temple Bar bölgesinde özellikle canlı irlanda müziği bulunan barları tercih etmenizi tavsiye ederim. Onun dışında her zevke ve yaşa göre yüzlerce mekan bulunmaktadır.

Spire Of Dublin
Dublin şehrinin merkezinde 121 m. yükseklikte bu anıt diyebileceğimiz yapı fotoğraf çektirmek ve bir nevi buluşmalar için ortak nokta diyebiliriz.

Ha’penny Bridge
Tarihi ve çok güzel bir köprü olan Ha’penny Bridge şehrin tam merkezinde bulunuyor. Eskiden bu köprüden geçmek için ücret ödeniyormuş. Köprünün iki tarafında çok güzel mekanlar var.

Dublin Castle
Şehrin merkezinde bulunan Dublin Castle’in tarihi önemi bulunmaktadır. Avlusu ve bir bölümü herkese açık fakat tarihi eserlerin, heykellerin, tabloların bulunduğu bölüm malesef paralıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 15-25euro arası bir fiyatı bulunmaktadır.

Trinity College
1592 yılında kurulan ve Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi onlarca ünlü şair, yazar, düşünürün okulunu mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Trinity College yine şehrin merkezinde yer almaktadır. Okulun içerisi, cafeleri, yeşil sahası ve barı herkese açık ve mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Trinity College’in içinde Trinity College Library’i mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Trinity College Library
Dünya’nın en eski kütüphanesi veya en eski kitapların yer aldığı kütüphane diyebiliriz. Binlerce yıllık kitaplar muhteşem bir şekilde bu kütüphanede korunmakta ve ziyarete açılmıştır. Book of Kells kitabı bu kütüphanede sergilenmektedir. Kütüphane’ye girmek için 8 euro ödemelisiniz ve değdiğini düşünüyorum.

Kilmainham Gaol
Tarihi bir hapishane günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. Bir rehber eşliğinde gruplar şeklinde giriliyor ve eski mahkum odalarını, avluları vs. görebiliyorsunuz. 2-3 euro gibi küçük bir ücretle görülmesi gerekilen yerlerden birisidir. Unutmadan p.tesi günleri sadece tur ile gelenler ziyaret edebilmektedir.

Irish Museum of Modern Art
Kilmainham Gaol’in hemen karşısında yer alan bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririm. Geniş bir avlusu ve merkez binanın arkasında muhteşem bir bahçesi bulunmaktadır.

Dicey’s club & garden
Dublin’de gece hayatı için en beğendiğim yerlerden birisidir. İçki fiyatları haftaiçi başlar haftasonuna doğru yükselir. Örneğin p.tesi bira 2.5euro ise hafta sonuna kadar her gün 1 euro yükselmektedir. 18:00’e kadar girişler ücretsiz sonrasında ise 5-10euro bir fiyatı bulunmaktadır. Bazı günler 21 yaş üstü kuralı uygulanmaktadır. Eğlence için özellikle genç kesimin tercih ettiği popüler mekanlardan birtanesidir.

Wax Museum
Ünlülerin balmumundan heykelleri bulunan bir müzedir. Müzenin aslında orjinali Londra’da olduğundan burada bir benzeri açılmış. Giriş ücreti 10 euro fakat genel olarak gidenler değmediğini düşünmektedirler.

National Botanic Gardens
Dublin’de yer alan çok güzel bir botanik bahçesidir. Büyük bir bahçenin etrafında yüzlerce bitki ve çiçeği bulabilirsiniz. Ayrıca birkaç bölümde değerli bitkileri bulabilirsiniz. Giriş ücretsiz.

St. Stephen’s Green
Dublin şehrinin merkezinde bulunan çok güzel bir park. Parkın içinde küçük bir göl ve bazı hayvanlar da bulunmaktadır. Dublin’de gezilmesi gerekilen güzel bir yer. Parkın bazı kısımlarında gençlerin toplanma yerleri de bulunmakta bazı kalabalıkları görürseniz şaşırmayın.

Grafton Street, O’Connell Street
Dublin’in en meşhur sokaklarında zaten ben söylemeden de istemsiz gezeceksiniz. Bazı büyük markaların mağazaları ve Dublin’de gezilerinizde mutlaka uğrayacağınız yerlerden bazılarıdır. Özellikle yetenekli sokak sanatçılarını bu sokaklarda görebilirsiniz.

Guinness Storehouse
İrlanda’nın en popüler bira şirketi ve fabrikasını mutlaka ziyaret ediniz. Dünya’da siyah bira olarak bilinen biranın mucitleridir. İrlanda’da nerdeyse her yerde Guinness içilmektedir. Guinness fabrikasına giriş 10-15 euro birşeydi fakat hem fabrikayı gezebiliyor hem de sonunda en üst katında kendi biranızı kendiniz ücretsiz alarak keyif yapabiliyorsunuz.

Jameson Whisky Store
Dünya’nın meşhur viski markalarından Jameson’ın da fabrikasını ziyaret edebiliyorsunuz. Guinness Storehouse gibi 10-15 euro giriş ücreti bulunmaktadır. İrlanda gelip de viski tatmadan ve almadan dönmek olmaz.

The Memorial Famine Stone
Dublin 1 bölgesinde görebileceğiniz bu heykeller İrlanda’da bi zamanlar yaşanan büyük kıtlığı simgelemektedir. Patates kıtlığı olarak da duymuş olabileceğiniz yaşanan olaylardan sonra şehrin sahil tarafına doğru yapılmış görmenizi tavsiye ederim. Kabaca tarif edersem şehir merkezinde bulunduğunuzda sahile doğru akan nehri takip ederseniz ulaşabilirsiniz.

Sightseeing Dublin
Şehrin merkezinde O’Connell Street’te kalkış yerleri bulunan şehir turlarını vaktiniz kısıtlıysa mutlaka kullanın. Şehrin birçok yerini kısa sürede görebilirsiniz.

Viking Splash Tour
Hem kara hem de suda gidebilen bir viking gemisiyle şehir turu atmak isterseniz tavsiye ederim. Tamamen turistler için faaliyet gösteren ve viking müzikleri, viking şapkalarıyla şehir turu atıyorsunuz. Öğrenciler için 18 euro fiyatı bulunmaktadır.

Google, Facebook ve diğer büyük şirketler
Dublin’de Dünya’nın en büyük şirketlerinin merkez ofisleri bulunmaktadır. İrlanda’ya gelen bazı kişiler bu yerlere direk gidebileceğini düşündüklerinden yazmaya karar verdim. Randevu almadan malesef Google, Facebook, Ebay, Paypal vs. gibi yerlere girmeniz mümkün değildir.

Saint Patrick’s Cathedral
Dışında güzel bir park bulunan bu kilisede ayrıca ücretli bir müze de bulunmaktadır. Görkemli yerlerden birtanesidir.

Aviva Stadium
İrlanda’da bulunduğum dönemde şans eseri İrlanda – Uman hazırlık maçını izleyebildiğim çok güzel bir stat. Stadın gerek manzarası, konumu olsun gerçekten çok etkileyici. Vaktiniz varsa ve İrlanda’da bulunduğunuz dönemde bir karşılaşma olursa mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Howth
Dublin’in kuzeybatısında bulunan bir yarımadadır. Şehir merkezinden tren veya oraya yakın geçen otobüslerle gidebilirsiniz. Ben tren ile seyahat etmenizi öneririm. Özellikle hava güzelken gidebileceğiniz ufak bir limanı, sahil kesimi ve birçok küçük restaurantı bulunan güzel bir yer. Uygun fiyata deniz ürünleri yiyebileceğiniz gezilebilecek yerlerden birtanesidir. Manzarası ve temiz havasıyla özellikle haftasonları çok tercih edilen bir yer.

Glasnevin Mezarlığı
Şehir merkezine yakın çok büyük bir mezarlık. Normalde mezarlık gezilmez diyebilirsiniz ama hem tarihi hem de çok büyük bir alanda görkemli, tarihi mezarların bulunduğu bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Dublin’de gezilecek diğer yerler
Dublin’de yukarı yazdıklarım kadar daha gittiğim ama hatırlamadığım yerler mavcuttur. Not defterimde yazan ama vakit yetersizliğinden gidemediğim yerler ise aşağıdaki gibidir:

– Chester Beatty Library
– National Gallery
– Croke Park Museum
– Irish National War Memorial Park
– Dublin Mosque (Gidemediğim için üzüldüğüm camii 163 South Circular Road 8’de yer almaktadır)
– Dublinia
– The Little Museum of Dublin
– Abbey Theatre
– St. Michan’s Church
– Croke Park Stadium (İrlanda’nın yerel futbol maçlarının oynandığı yer)
– Sahil tarafında gerçekten güzel mekanlar mevcut ayrıca sahil yolu da güzel

Dublin’de birçok müze ve kiliseye giriş ücretsizdir. Sadece bir tane tarihi kilise ücret almaktaydı. Tam adını hatırlayamadığımdan ismini yazamadım. Ayrıca mümkünse haftasonları ayinler sırasında kiliseye eğer hristiyan değilseniz gitmeyin rahatsızlık vermeyin.

Dublin dışında gezilmesi gereken yerler ise aşağıdaki gibidir:

Dublin dışında birçok şehir veya bölgeye gezmeye gittim. Hatırladıkları buraya isim ve açıklama şeklinde tanıtacağım. Ayrıca gidemediğim birkaç yeri de en sonunda belirteceğim belki siz gitmek isterseniz. Bu yerler ile ilgili gitmeden önce mümkünse internetten resimlere vs bakınız. Bu sayfada çok sayıda yeri tanıttığım için resim eklemedim.

Cliffs of Moher
İrlanda’nın en batısında yer alan muhteşem bir yer. Dublin’deki çoğu tur şirketi buraya geziler düzenliyor ayrıca dil okulları da götürmektedir. Atlantik okyanus manzarası karşısında uzun bir yürüyüş ve bolca fotoğraf çektirebileceğiniz İrlanda’nın en güzel ve turistik yerlerinden birtanesidir. Yüzlerce metre yükseklikteki tepelerden okyanusu seyredebilir arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz.

Wicklow, Wicklow Mountains National Park ve Powerscourt Estate
Wicklow Dublin’nin güneyinde yer alan hem bir şehir hem de bölgenin(ya da eyalet) ismi. Wicklow şehri tipik bir sahil kentidir. Ben özellikle Wicklow Mountains National Park’a gitmenizi öneririm. Çok büyük bir doğal parkı bulunmaktadır. Parkın içerisinde çeşitli hayvanları da görebileceksiniz. Bu parkın içerisinde veya yakınında tam hatırlamıyorum ayrıca Powerscourt Estate adında çok büyük bir çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Çok güzel ve değeri çiçek bahçeleri, ormanlık alanlar, yeşillik dolu parklar ve çok güzel manzarası bulunmaktadır. Dublin’den burası yaklaşık 2 saat sürmekte fakat parkı ve çiçek bahçelerini gezmek için de saatler gerekiyor. Yemek konusunda da girişteki küçük bir yer dışında başka tesis yok bu yüzden yanınızda getirmeniz önemli.

Glendalough Monastic Settlement
Wicklow turuna gittiğinizde veya ayrı olarak da tur ile gidebileceğiniz bir yer. Wicklow Mountains National Park’a çok yakın ormanlık bir alan ve güzel bir gölü bulunmaktadır. Birkaç saat içinde gidip gezebileceğiniz güzel bir yer. Tarihi bir kilise, mezarlık ve sonunda yorulanlar için küçük bir restaurant var 🙂

Malahide, Malahide Castle
Dublin’in kuzeybatısında yer alan küçük bir sahil kenti. Şehir merkezinden daha önce Howth için belirttiğim gibi yine Malahide’a da çok kısa bir sürede varabiliyorsunuz. Malahide özellikle haftasonları tatil için ideal bir yer. Çok küçük bir yer olduğundan yürüyerek bile gezebilirsiniz. Şehirde nerdeyse tüm evler 2 katlı, tarihi ve hoş yapılar. Şehrin merkezinde Malahide Castle’ı gezebilir hoş cafelerde, barlarda takılabilirsiniz. Ayrıca havanın sıcak olduğu dönemlerde Malahide sahil tarafında insanlar denize de girmektedir. İrlanda genel olarak çok sıcak olmuyor ve ben Ağustos ayında sadece 10dk denize girebildim. Çok uzun bir sahili var ama resmen kuru çamurdan oluşuyor. Ayrıca sahilde market dahil hiçbir tesis bulunmuyor. Denizi doğal olarak soğuk ama yine de güzel bir havada bu şirin şehri gezmek, 10dk da olsa denize girmek güzel bir deneyimdi.

Bray
Dublin’in güneyinde yer alan küçük bir sahil kenti. Bray’e yine şehir merkezinden tren ile 20-25dk gibi bir sürede gidebilirsiniz. İrlandalı arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla ve gittiğimde gözlemlediğim kadarıyla Bray şehrinde daha çok ekonomik durumu iyi olan ve Dublin’de iyi işlerde çalışanlar, iş yeri sahipleri vs. oturmaktadır. Bray’e gittiğinizde zaten binalardan, villalardan anlayabiliyorsunuz. Bray çok küçük bir yer ama çok düzenli. Ayrıca sahili denize girmek için ideal. Diğer yerlerin aksine sahil tarafı temiz, tesislerle dolu ve çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Bray’e gittiğinizde ayrıca rahat bir spor ayakkabı giyerseniz sahilin sonunda herkesin çıktığı bir tepeyi göreceksiniz. 15-20dk lık bir patikadan sonra tepeye çıktığınızda tüm Bray şehri ve sahili görebilirsiniz.

Drogheda
Dublin’in kuzeybatısında yer alan 50bin nufüslü küçük bir liman kentidir. Dublin’den tren ile rahatça gidilebilir otobüs ile uzun yol çekmeye gerek yok. Drogheda’ya açıkçası tarihi merakımdan gittim. Zamanında İrlanda’da yaşanan kıtlık döneminde Osmanlı İmparatorluğu buraya 3 gemi yardım göndermiş ve bu şehrin logosunda ay yıldızı görebilirsiniz. Ayrıca Drogheda City futbol takımı ülkemizde Trabzonspor ile kardeş takımlardır. Drogheda gerçekten küçük bir yer tren garından biraz ileride şehir merkezine varabilirsiniz. Şehir merkezinin ortasında bir nehir geçmekte ve yerleşim bu nehrin iki tarafında bulunmaktadır. Çok güzel ve estetik köprüleri bulunmaktadır. Tam merkezde bir alışveriş merkezi bulunmakta yemek ihtiyacınızı veya yağmura yakalandıysanız (%50 ihtimal) buraya girebilirsiniz. Şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim çok güzel sokakları, evleri vs. var. Drogheda’da St. Peter’s adında çok büyük ve önemli bir kilise bulunmaktadır. Vaktiniz olursa ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında adını hatırlayamadığım ama yürüyerek çıkabileceğiniz tarihi bir tepe ve kalesi bulunmaktadır. Burada kaleye bir rehber ile çıkıyorsunuz ve tüm şehri görebilirsiniz. Ayrıca rehber ile kalenin kulesine çıkıp içeride bazı tarihi eserleri görebilirsiniz. Diğer kısmında 3 katlı bir müze bulunmakta eski telefonlar, tablolar, irlandalı asker kıyafetleri, bayraklar vs. bulunmaktadır. Tam hatırlamıyorum ama çok küçük bir ücretle bir biletle burayı gezebiliyorsunuz.

Connemara
İrlanda’nın en batısında yer alan bir bölge. Burası da çok turistik olduğu için birçok tur düzenlenmektedir. Otobüs ile sahil kenalarına gidip gerçekten filmlerdeki gibi bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Çok az yerleşim bulunan bir bölgedir. Ayrıca Connemara turlarında belirlenen bir yerde otobüsten inip küçük bir gemi ile Atlantik okyasonuna doğru küçük bir gezi de düzenlenmektedir. İrlanda’da mutlaka gidilmesi gerekilen yerlerden birtanesidir.

Galway
İrlanda’nın batısında bulunan güzel ve büyük şehirlerinden birtanesidir. Connemara ve Cliffs Of Moher’e giderken geçeceğiniz fakat ayrıca gitmenizi önereceğim bir şehirdir. Şehrin merkezi tek kelime ile şahane. Tarihi evler, neşeli sokaklar, güzel mekanlar tam size göre olabilir. Şehrin en işlek caddesinde ayrıca bir türk restaurantı da bulunmaktadır. Tarihi evler, kiliseler, güzel cafeler, barlar, sokak sanatçıları vs hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Belfast
İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’nin başkentidir. Dublin’e göre daha düzenli, ekonomi seviyesi daha yüksek ve tam anlamıyla İngiltere’yi temsil etmektedir. Şehir merkezi gerçekten şahane, lüks arabalar, pahalı markalar vs. görkemli bir şehir. Dublin ve İrlanda’daki diğer şehirlere göre de pahalı ve sterlin kullanılmaktadır. Ayrıca burası İngiltere’ye bağlı olmasına rağmen otobüsle vs. hiçbir vize gerektirmeden girebiliyorsunuz. Zaten bir sınır vs. de bulunmamaktadır. Şehir merkezi çok hoş, eğlence adına da Londra kadar olmasa da tavsiye edebilirim. Tur ile gittiğinizde ayrıca Titanic müzesini de gezmenizi öneririm.

Giants Causeway, Rope Bridge
Kuzey İrlanda’nın en kuzeyinde yer alan turistik yerlerden birtanesidir. Genellikle Belfast ve Giants Causeway turu beraber yapılmaktadır. Çok güzel manzarası ve doğal olarak oluşan Giants Causeway denilen bir taşlı yapılar bulunmaktadır. Yol boyunca zaten çok güzel yerlerden geçeceksiniz.

Giants Causeway turunda ayrıca bir bölümden sonra Rope Bridge adında bir yere gideceksiniz. Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birtanesidir. Denizden yüksek yol boyunca yürüyüp asma bir köprüden geçip büyük kayalıklara ulaşıyorsunuz. İrlanda’nın en uç yeri olarak düşünebilirsiniz. Çok güzel manzarası, okyanus, doğa ve fotoğraf çektirmek için ideal bir yer.

Celtic Boyne Valley
Bu yer ile tek hatırladığım tarihi bir mezarlığı ziyaret ettiğimiz ve ayrıca binlerce yıllık küçük bir mağarayı ziyaret ettiğimizdir. Genel olarak burada da güzel bir doğa ile karşılaştım.

Benim gidemediğim ama tavsiye edeceğim yerler:

Cork
Vakit yetersizliğinden gidemedim fakat Dublin’den sonra en büyük şehirlerden birtanesidir.

Game Of Thrones setine ziyaret
İrlanda tatilimin son haftasında haberdar olduğum bu tura gitmediğime hala pişmanım. Şehir merkezindeki acentalar yol, öğlen yemeği vs. toplamda 60euro ile götürüyordu. Diğer masraflarla birlikte 100euro ile Kuzey İrlanda’ya Game Of Thrones setini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sanırım birsüre Belfast şehrine de götürüyordu.

İrlanda’da gezilecek diğer yerler
Vakit yetersizliğinden veya tembelliğimden gidemediğim İrlanda’da gezilecek diğer yerler ise başlıklar şeklinde aşağıdaki gibidir.

– Killarney National Park
– Slea Head Drive
– Connemara National Park
– Gap of Dunloe
– Slieve League
– Sky road
– Atlantic Drive on Achill Island
– Dun Aongasa
– Blarney Kalesi ve Bahçeleri
– The Dingle Peninsula
– İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi
– Bru na Boinne
– Keem Bay
– Dundalk

* Adını hatırlayamadığım güzel bir yer daha vardı anlattıklarımdan sonra hatırlayan olursa mümkünse yorum olarak yazsın. Dublin yakınlarda küçük tepelerden oluşan turistik bir yer. Dublin şehrinin ilk kuruluşu ya da Keltlerin ilk kurduğu şehir ile ilgili bir hikayesi var. Ayrıca turistik yerin girişinde korumalı bir bölümde büyük bir St. Patrick’s heykeli de bulunmaktadır.

* Çok uzun bir sayfa oldu ve ben gerçekten başka gittiğim yerleri hatırlayamadım. Aklıma geldikçe sayfayı güncel tutarım. Genel olarak nerdeyse gezdiğim heryerden çok büyük keyif aldım.

11

Benzer Yazılar

2 comments

 • merhaba öğrenci indirimi sağlamak için ne gibi bir belge gösterdiniz veya gerek oldu mu belge göstermeye? türkiyede geçerli olan öğrenci kimliği geçerli oluyor mu? teşekkürler

  Reply
  • Merhaba,

   Ben DCU’de okuduğum için okul bir öğrenci üniversite kimliği vermişti. O kimliği maç bileti alırken veya bazı turistik yerlerde girişte göstermem yetiyordu. Eğer uzun süre kalacaksanız ulaşım için öğrenci kartı almanızı öneririm onun için okuldan öğrenci belgesi alıp merkezdeki bir yere yönlendirileceksiniz.

   Bunun dışında tren bileti alırken öğrenci kimliğinde yer alan öğrenci numarasını girmem indirimli bileti almam yetiyordu. Bazı yerlerde öğrenciyim demek yeterliydi herhangi bir onaylama istemiyorlardı.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir