İrlanda gezilecek yerler

İrlanda gezilecek yerler

2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları

İrlanda ve özellikle Dublin’de mutlaka gezilmesi veya görülmesi gereken birçok yeri bu sayfada bulabilirsiniz. Öncellikle sizlere onlarca mekan, müze, tarihi bina ve turistik yerlerin isimlerini yazacağım. Bunlara tıkladığınızda ise o yer ile ilgili kısa yorumum ve hatırladıklarımın giriş ücretini vs. bilgileri birer resim ile ekledim. Mutlaka unuttuğum veya gitmediğim yerler vardır fakat en azından bu sayfada yer alan başlıklar sayesinde genel bir bilginiz olacak. Bu sayfada bahsedeceğim yerlerin büyük bir bölümününün İrlanda Resimleri adlı sayfamızda resimlerini bulabilir ayrıca İrlanda Videoları sayfamızdan ise bazı yerlerin tanıtımları bulunduğu İrlanda tanıtım videolarını bulabilirsiniz.

İlk önce İrlanda’da Dublin şehrinde gezilecek yerleri yazıyorum. Daha sonra sırasıyla diğer şehirler ve turistik yerlerden bahsedeceğim. Rastgele bir sırayla gittiğim yerlerden beğendiğim yerlerden bahsedeceğim.

Dublin Gezilecek Yerler

Phoenix ParkAvrupa’nın en büyük parkı. Şehrin ortasında çok büyük bir yeşillik alan ve özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Parkın bir bölümünde çiçekler, ırmaklar ve dinlenebileceğiniz park bulunuyor. Diğer bir kısmı ki çok büyük bir alandan bahsediyorum insanların bir anıtın etrafında güneşlendiği, dinlendiği, piknik yaptığı yerden oluşuyor. Bu parkta ayrıca bisiklet yolları, eski savaş arabalarıyla yarışanları, gal futbolu oynayanları görebilirsiniz. En dikkat çekici nokta ise parkın bir bölümünde bir geyik sürüsünü görebilirsiniz. Geyikler hiçbir koruma olmadan yanınıza geliyor ve onları besleyebiliyorsunuz. Park çok büyük olduğu için en az 2-3 saatinizi ayırmanızı öneririm. Parkın bir kısmında ayrıca hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Dinlenmek, resim çekmek, doğayla iç içe olmayı sevenler için şahane bir park.


Phoenix Parkı, İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan Liffey Nehri’nin kuzeyinde ve şehir merkezinin 2–4 km batısında yer alan parktır. 11 km’lik çevre duvarı ile 707 hektarlık alanı kaplar. Avrupa’nın en büyük duvarlı şehir parklarından biridir. Çok büyük yeşil alanlara ve ağaçlarla çevrili meydanlara sahiptir ve 17. yüzyıldan bu yana yabani Nadas geyiklerine ev sahipliği yapmaktadır.


Phoenix Park

Temple BarDublin’de en hareketli yer diyebilirim. Özellikle turistlerin yoğun olarak takıldığı yüzlerce bar ve cafenin bulunduğu bir bölgedir. Yazın her gün sabah-akşam farketmeksizin eğlenebileceğiniz bir bölgedir. Ben Temple Bar bölgesinde en çok tarihi Temple Bar’da eğlendim. Çoğu barın bir rengi bulunmakta bahsettiğim Temple Bar kırmızı renkte meydandadır. Temple Bar bölgesinde özellikle canlı irlanda müziği bulunan barları tercih etmenizi tavsiye ederim. Onun dışında her zevke ve yaşa göre yüzlerce mekan bulunmaktadır.


Dublin’in merkezinde özellikle turistler için eğlenceli ve tarihi pub’ların bulunduğu bölge diyebiliriz. İstanbul’da Beyoğlu neyse Dublin de Temple Bar diyebiliriz.

Temple Bar

Spire Of DublinDublin şehrinin merkezinde 121 m. yükseklikte bu anıt diyebileceğimiz yapı fotoğraf çektirmek ve bir nevi buluşmalar için ortak nokta diyebiliriz.


Spire Of Dublin, şehir merkezinin tam ortasında bir yerdedir. Otobüslerin son durak merkezi, ünlü caddelerin kesişme yeri ve en çok da insanların buluşma noktası olarak kullandığı yerlerden birisidir.

Spire Of Dublin

Ha’penny BridgeTarihi ve çok güzel bir köprü olan Ha’penny Bridge şehrin tam merkezinde bulunuyor. Eskiden bu köprüden geçmek için ücret (yarım penny) ödeniyormuş ve adını buradan almaktadır. Köprünün iki tarafında çok güzel mekanlar var.


Ha penny köprüsü ,Liffey nehrinin üstünü beyaz bir gelinlik gibi süslemekte.. Temple bar ile Henry Street’e yakın iki yakayı birbirine bağlıyor. Özellikle fotoğraf çektirmek için popüler yerlerden birisidir.

Ha’penny Bridge

Dublin CastleDublin kalesi Dublin’de bulunan ve 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin merkezi olan büyük bir yapı kompleksidir.


Şehrin merkezinde bulunan Dublin Castle’in tarihi önemi bulunmaktadır. Avlusu ve bir bölümü herkese açık fakat tarihi eserlerin, heykellerin, tabloların bulunduğu bölüm malesef paralıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 15-25euro arası bir fiyatı bulunmaktadır.


Dublin Castle

Trinity College1592 yılında kurulan ve Oscar Wilde, Jonathan Swift, Samuel Beckett gibi onlarca ünlü şair, yazar, düşünürün okulunu mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Trinity College yine şehrin merkezinde yer almaktadır. Okulun içerisi, cafeleri, yeşil sahası ve barı herkese açık ve mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Trinity College’in içinde Trinity College Library’i mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.


Trinity College

Trinity College Library1592 yılından beri Trinity College bünyesinde faaliyet gösteren, çok eski kitapların bulunduğu tarihi kütüphanedir. Günümüzde turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Birçok film ve yabancı dizilerde yer almış popüler bir yerdir.


Dünya’nın en eski kütüphanesi veya en eski kitapların yer aldığı kütüphane diyebiliriz. Binlerce yıllık kitaplar muhteşem bir şekilde bu kütüphanede korunmakta ve ziyarete açılmıştır. Book of Kells kitabı bu kütüphanede sergilenmektedir. Kütüphane’ye girmek için 8 euro (2014 yılı fiyatı) ödemelisiniz ve değdiğini düşünüyorum.


Trinity College Library

Kilmainham GaolTarihi bir hapishane günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. Bir rehber eşliğinde gruplar şeklinde giriliyor ve eski mahkum odalarını, avluları vs. görebiliyorsunuz. 2-3 euro gibi küçük bir ücretle görülmesi gerekilen yerlerden birisidir. Unutmadan p.tesi günleri sadece tur ile gelenler ziyaret edebilmektedir.


Kilmainham Gaol tarihi cezaevlerinden birisidir. Özellikle Büyük Britanya – İrlanda arasındaki politik ve kötü olayların sonucunda yaşananlara şahit olabilirsiniz. Dil okulu ile gidiyorsanız onlar zaten halledecektir. İçeride ayrıca ücretsiz İngilizce rehber hizmeti de verilmektedir.

Kilmainham Gaol

Irish Museum of Modern Artİsminden de anlaşılacağı üzerine İrlanda Modern Sanat Müzesi, mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Geniş bir avlusu ve merkez binanın arkasında muhteşem bir bahçesi bulunmaktadır. Ayrıca Kilmainham Gaol ile hemen yan yanadır. Gezi rehberi düzenliyorsanız ikisini bi arada ziyaret etmelisiniz. Haftanın bir günü kapalıydı ama lütfen önceden bilgi alınız. P.tesi olması lazımdı ama yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Irish Museum of Modern Art

Dicey’s club & gardenÖzellikle gençlerin takıldığı Dublin’de popüler eğlence mekanlarından birisidir. Akşam 18:00’den itibaren giriş ücretlidir ve cuma, cumartesi günleri 21 yaş altındakiler genelde alınmamaktadır. Ülkemizdeki tatil yörelerindekilere benzer bir eğlence mekanı olup pazartesiden başlayıp haftasonuna doğru fiyatların düşükten yükseğe doğru ilerlediği bir fiyat politikası vardır. Yani pazartesi günü içkiler 3 euro ise her gün arttırarak haftasonuna 7-8 euro ya gelmektedir.

Dicey’s club & garden

Wax MuseumDünya’da birçok ülkede ve şehirde bulunan, ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerini görebileceğiniz güzel yerlerden birisidir. Wax Museum açıldığı ülkede o ülkenin ünlüleri olmak üzere Dünyaca tanınmış kişileri de tanıtmaktadır. Giriş ücreti 10 euro (2014 yılında) şeklindedir.

Wax Museum

National Botanic GardensGenelde okul gezileri ile gidilen, Dublin merkeze yakın Botanik Bahçesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

National Botanic Gardens

St. Stephen’s GreenDublin şehir merkezindeki büyük ve çok güzel bir park. Bu parkın önünden istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz. Parkın içinde küçük bir göl ve bazı hayvanlar da bulunmaktadır. Ayrıca parkta oturma, koşu yerleri ile birlikte akşamüstü özellikle gençlerin buluşma noktası diyebiliriz. Temiz, ferah ve şehrin göbeğinde en güzel yerlerden…

St. Stephen’s Green

Grafton StreetDublin’de en işlek ve popüler caddelerinden birtanesidir. Alışveriş, gezi, yemek için en ideal yerlerden olan Grafton Street’te ayrıca sokak müzisyenleri ve caddenin bulunduğu ara sokaklarda birbirinden güzel mekanları keşfedebilirsiniz.

Grafton Street

O'Connell StreetO’Connell Street, Dublin’in en meşhur ve güzel caddelerinden birisidir. İstanbul’daki İstiklal caddesi neyse Dublin’de kendisi odur 😉

O’Connell Street

Guinness StorehouseDünyaca ünlü Guinness birasının fabrikasını ziyaret edebilir ve siyah biranın yapılışından sunumuna kadar herşeyi öğrenebilirsiniz. İrlanda’da nerdeyse her yerde Guinness içilmektedir. Guinness fabrikasına giriş 10-15 euro birşeydi fakat hem fabrikayı gezebiliyor hem de sonunda en üst katında kendi biranızı kendiniz ücretsiz alarak keyif yapabiliyorsunuz.

Guinness Storehouse

Jameson Whisky StoreViski sevenlerin gayet iyi bildiği Dünya’da en popüler viski markalarından birisi olan Jameson Whisky’nin fabrikasını gezebilirsiniz. Guinness Storehouse gibi 10-15 euro giriş ücreti bulunmaktadır. İrlanda gelip de viski tatmadan ve almadan dönmek olmaz.

Jameson Whisky Store

The Memorial Famine StoneDublin 1 bölgesinde görebileceğiniz bu heykeller İrlanda’da bi zamanlar yaşanan büyük kıtlığı simgelemektedir. Patates kıtlığı olarak da duymuş olabileceğiniz yaşanan olaylardan sonra şehrin sahil tarafına doğru yapılmış görmenizi tavsiye ederim. Kabaca tarif edersem şehir merkezinde bulunduğunuzda sahile doğru akan nehri takip ederseniz ulaşabilirsiniz.


The Memorial Famine Stone

Sightseeing DublinŞehrin merkezinde O’Connell Street’te kalkış yerleri bulunan şehir turlarını vaktiniz kısıtlıysa mutlaka kullanın. Şehrin birçok yerini kısa sürede görebilirsiniz.


Sightseeing Dublin

Viking Splash TourDublin’de gezerken bazen rastlayabileceğiniz eğlenceli Viking Tekne-Araba turu.

Hem kara hem de suda gidebilen bir viking gemisiyle şehir turu atmak isterseniz tavsiye ederim. Tamamen turistler için faaliyet gösteren ve viking müzikleri, viking şapkalarıyla şehir turu atıyorsunuz. Öğrenciler için 18 euro fiyatı (2014 yılında) bulunmaktadır.


Viking Splash Tour

Google, Facebook ve diğer büyük şirketlerDublin’de Dünya’nın en büyük şirketlerinin merkez ofisleri bulunmaktadır. İrlanda’ya gelen bazı kişiler bu yerlere direk gidebileceğini düşündüklerinden yazmaya karar verdim. Randevu almadan malesef Google, Facebook, Ebay, Paypal vs. gibi yerlere girmeniz mümkün değildir.


Google’ın Dublin’deki merkez ofisi Google Campus Dublin

Google-Campus-Dublin

Saint Patrick's CathedralSaint Patrick’s Cathedral hala aktif olarak ibadete açık. Altında ücretli bir müzesi var. Saint Patrick’s Cathedral arkasında güzel bir park var özellikle dinlenmek ve resim çektirmek için ideal.

Saint Patrick’s Cathedral

Aviva StadiumAvrupa’nın en güzel stadlarından olan Aviva Stadium’un en çok tasarımı ve modern olmasını beğendim. İrlanda’da uzun süre kalanlara özellikle bir karşılaşmayı izlemeye gitmeyi öneriyorum.


İrlanda’da bulunduğum dönemde şans eseri İrlanda – Uman hazırlık maçını izleyebildiğim çok güzel bir stat. Stadın gerek manzarası, konumu olsun gerçekten çok etkileyici.


Aviva Stadium

HowthDublin’in kuzeybatısında bulunan bir yarımadadır. Şehir merkezinden tren veya oraya yakın geçen otobüslerle gidebilirsiniz. Ben tren ile seyahat etmenizi öneririm. Özellikle hava güzelken gidebileceğiniz ufak bir limanı, sahil kesimi ve birçok küçük restaurantı bulunan güzel bir yer. Uygun fiyata deniz ürünleri yiyebileceğiniz gezilebilecek yerlerden birtanesidir. Manzarası ve temiz havasıyla özellikle haftasonları çok tercih edilen bir yer.

Howth

Glasnevin Cemetery - Glasnevin MezarlığıDublin merkeze yakın bir mezarlık. Tarihi ve kültürel olması sebebiyle gezmenizi öneririm. Bizim ülkemizdeki gibi bir mezarlık düşünmeyin rahatça gezebilirsiniz.

Glasnevin Cemetery

Dublin’de gezilecek diğer yerler

Dublin’de yukarı yazdıklarım kadar daha gittiğim ama hatırlamadığım yerler mavcuttur. Not defterimde yazan ama vakit yetersizliğinden gidemediğim yerler ise aşağıdaki gibidir:

Chester Beatty LibraryÇok güzel hazırlanmış bir kütüphane ayrıca kütüphanenin bir kısmı müze olarak ayrılmış.

Chester Beatly Library

National GalleryÇok güzel bir sanat müzesi

National Gallery dublin

Croke Park Museumİrlanda futbolunu merak ediyorsanız karşılaşmaları izleyebileceğiniz ayrıca bir müzesi olan yer

Croke Park Museum


Croke Park Stadium

Irish National War Memorial ParkIrish National War Memorial Park

Dublin MosqueDublin’de Camii olarak faaliyet gösteren bildiğim tek yer. Çok sayıda mescid var fakat Camii olarak sadece bunu duydum ve biliyorum. Dublin Mosque adresi: 163 South Circular Road 8 Dublin

Dublin Mosque

DubliniaViking ve Orta Çağ dönemindeki Dublin’i keşfedebilirsiniz

Dublinia

The Little Museum of DublinThe Little Museum of Dublin

Abbey TheatreAbbey Theatre

St. Michan’s ChurchSt. Michan’s Church

Dublin gezi hakkında kısa bilgi notu

Dublin’de birçok müze ve turistik yere giriş ücretsizdir. Sadece Saint Patrick’s Cathedral müzesine giriş ücretsizdi. Tam adını hatırlayamadığımdan ismini yazamadım. Ayrıca mümkünse haftasonları ayinler sırasında kiliseye eğer hristiyan değilseniz girmeyin, bittikten sonra girebilirsiniz. Kapıda genelde görevli oluyor veya içerde eğer ibadet ediliyorsa dışarda biraz beklemenizi rica ediyorum.

Dublin dışında gezilmesi gereken yerler ise aşağıdaki gibidir:

Dublin dışında birçok şehir veya bölgeye gezmeye gittim. Hatırladıklarımı buraya isim, açıklama ve birer resim şeklinde tanıtacağım. Ayrıca gidemediğim birkaç yeri de en sonunda belirteceğim belki siz gitmek isterseniz.

The Cliffs of Moherİrlanda’nın en batısında yer alan muhteşem bir yer. Dublin’deki çoğu tur şirketi buraya geziler düzenliyor ayrıca dil okulları da götürmektedir. Atlantik okyanus manzarası karşısında uzun bir yürüyüş ve bolca fotoğraf çektirebileceğiniz İrlanda’nın en güzel ve turistik yerlerinden birtanesidir. Yüzlerce metre yükseklikteki tepelerden okyanusu seyredebilir arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebilirsiniz.

The Cliffs of Moher


The Cliffs of Moher


Cliffs of Moher

Wicklow, Wicklow Mountains National Park ve Powerscourt EstateWicklow Dublin’nin güneyinde yer alan hem bir şehir hem de bölgenin(ya da eyalet) ismi. Wicklow şehri tipik bir sahil kentidir. Ben özellikle Wicklow Mountains National Park’a gitmenizi öneririm. Çok büyük bir doğal parkı bulunmaktadır. Parkın içerisinde çeşitli hayvanları da görebileceksiniz. Bu parkın içerisinde veya yakınında tam hatırlamıyorum ayrıca Powerscourt Estate adında çok büyük bir çiçek bahçeleri bulunmaktadır. Çok güzel ve değeri çiçek bahçeleri, ormanlık alanlar, yeşillik dolu parklar ve çok güzel manzarası bulunmaktadır. Dublin’den burası yaklaşık 2 saat sürmekte fakat parkı ve çiçek bahçelerini gezmek için de saatler gerekiyor. Yemek konusunda da girişteki küçük bir yer dışında başka tesis yok bu yüzden yanınızda getirmeniz önemli.


Wicklow Mountains National Park

Wicklow Mountains National Park


Wicklow Powerscourt Estate

Wicklow Powerscourt Estate

Glendalough Monastic Settlement - Glendalough LakeWicklow turuna gittiğinizde veya ayrı olarak da tur ile gidebileceğiniz bir yer. Wicklow Mountains National Park’a çok yakın ormanlık bir alan ve güzel bir gölü bulunmaktadır. Birkaç saat içinde gidip gezebileceğiniz güzel bir yer. Tarihi bir kilise, mezarlık ve sonunda yorulanlar için küçük bir restaurant var 🙂


Glendalough Monastic Settlement

Glendalough Monastic Settlement


Glendalough Lake

Glendalough Lake

Malahide - Malahide CastleDublin’in kuzeybatısında yer alan küçük bir sahil kenti. Şehir merkezinden daha önce Howth için belirttiğim gibi yine Malahide’a da çok kısa bir sürede varabiliyorsunuz. Malahide özellikle haftasonları tatil için ideal bir yer. Çok küçük bir yer olduğundan yürüyerek bile gezebilirsiniz. Şehirde nerdeyse tüm evler 2 katlı, tarihi ve hoş yapılar. Şehrin merkezinde Malahide Castle’ı gezebilir hoş cafelerde, barlarda takılabilirsiniz. Ayrıca havanın sıcak olduğu dönemlerde Malahide sahil tarafında insanlar denize de girmektedir. İrlanda genel olarak çok sıcak olmuyor ve ben Ağustos ayında sadece 10dk denize girebildim. Çok uzun bir sahili var ama resmen kuru çamurdan oluşuyor. Ayrıca sahilde market dahil hiçbir tesis bulunmuyor. Denizi doğal olarak soğuk ama yine de güzel bir havada bu şirin şehri gezmek, 10dk da olsa denize girmek güzel bir deneyimdi.


Malahide Castle

BrayDublin’in güneyinde yer alan küçük bir sahil kenti. Bray’e yine şehir merkezinden tren ile 20-25dk gibi bir sürede gidebilirsiniz. İrlandalı arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla ve gittiğimde gözlemlediğim kadarıyla Bray şehrinde daha çok ekonomik durumu iyi olan ve Dublin’de iyi işlerde çalışanlar, iş yeri sahipleri vs. oturmaktadır. Bray’e gittiğinizde zaten binalardan, villalardan anlayabiliyorsunuz. Bray çok küçük bir yer ama çok düzenli. Ayrıca sahili denize girmek için ideal. Diğer yerlerin aksine sahil tarafı temiz, tesislerle dolu ve çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Bray’e gittiğinizde ayrıca rahat bir spor ayakkabı giyerseniz sahilin sonunda herkesin çıktığı bir tepeyi göreceksiniz. 15-20dk lık bir patikadan sonra tepeye çıktığınızda tüm Bray şehri ve sahili görebilirsiniz.


Bray

DroghedaDublin’in kuzeybatısında yer alan 50bin nufüslü küçük bir liman kentidir. Dublin’den tren ile rahatça gidilebilir otobüs ile uzun yol çekmeye gerek yok. Drogheda’ya açıkçası tarihi merakımdan gittim. Zamanında İrlanda’da yaşanan kıtlık döneminde Osmanlı İmparatorluğu buraya 3 gemi yardım göndermiş ve bu şehrin logosunda ay yıldızı görebilirsiniz. Ayrıca Drogheda City futbol takımı ülkemizde Trabzonspor ile kardeş takımlardır. Drogheda gerçekten küçük bir yer tren garından biraz ileride şehir merkezine varabilirsiniz. Şehir merkezinin ortasında bir nehir geçmekte ve yerleşim bu nehrin iki tarafında bulunmaktadır. Çok güzel ve estetik köprüleri bulunmaktadır. Tam merkezde bir alışveriş merkezi bulunmakta yemek ihtiyacınızı veya yağmura yakalandıysanız (%50 ihtimal) buraya girebilirsiniz. Şehri yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim çok güzel sokakları, evleri vs. var. Drogheda’da St. Peter’s adında çok büyük ve önemli bir kilise bulunmaktadır. Vaktiniz olursa ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında adını hatırlayamadığım ama yürüyerek çıkabileceğiniz tarihi bir tepe ve kalesi bulunmaktadır. Burada kaleye bir rehber ile çıkıyorsunuz ve tüm şehri görebilirsiniz. Ayrıca rehber ile kalenin kulesine çıkıp içeride bazı tarihi eserleri görebilirsiniz. Diğer kısmında 3 katlı bir müze bulunmakta eski telefonlar, tablolar, irlandalı asker kıyafetleri, bayraklar vs. bulunmaktadır. Tam hatırlamıyorum ama çok küçük bir ücretle bir biletle burayı gezebiliyorsunuz.


Drogheda City


Drogheda

Connemaraİrlanda’nın en batısında yer alan bir bölge. Burası da çok turistik olduğu için birçok tur düzenlenmektedir. Otobüs ile sahil kenalarına gidip gerçekten filmlerdeki gibi bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Çok az yerleşim bulunan bir bölgedir. Ayrıca Connemara turlarında belirlenen bir yerde otobüsten inip küçük bir gemi ile Atlantik okyanusuna doğru küçük bir gezi de düzenlenmektedir. İrlanda’da mutlaka gidilmesi gerekilen yerlerden birisidir.

SPN-1690019


Connemara

Galwayİrlanda’nın batısında bulunan güzel ve büyük şehirlerinden birtanesidir. Connemara ve Cliffs Of Moher’e giderken geçeceğiniz fakat ayrıca gitmenizi önereceğim bir şehirdir. Şehrin merkezi tek kelime ile şahane. Tarihi evler, neşeli sokaklar, güzel mekanlar tam size göre olabilir. Şehrin en işlek caddesinde ayrıca bir türk restaurantı da bulunmaktadır. Tarihi evler, kiliseler, güzel cafeler, barlar, sokak sanatçıları vs hoşça vakit geçirebilirsiniz.


Galway


Tribes of Galway

Galway’in merkezinde bulunan caddede yer alan Galway kabile bayrakları

Tribes of Galway

Belfastİngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’nin başkentidir. Dublin’e göre daha düzenli, ekonomi seviyesi daha yüksek ve tam anlamıyla İngiltere’yi temsil etmektedir. Şehir merkezi gerçekten şahane, lüks arabalar, pahalı markalar vs. görkemli bir şehir. Dublin ve İrlanda’daki diğer şehirlere göre de pahalı ve sterlin kullanılmaktadır. Ayrıca burası İngiltere’ye bağlı olmasına rağmen otobüsle vs. hiçbir vize gerektirmeden girebiliyorsunuz. Zaten bir sınır vs. de bulunmamaktadır. Şehir merkezi çok hoş, eğlence adına da Londra kadar olmasa da tavsiye edebilirim. Tur ile gittiğinizde ayrıca Titanic müzesini de gezmenizi öneririm.

Belfast Streets Ahead


Belfast City

Giants Causeway - Giant's Causeway Rope BridgeKuzey İrlanda’nın en kuzeyinde yer alan turistik yerlerden birtanesidir. Genellikle Belfast ve Giants Causeway turu beraber yapılmaktadır. Çok güzel manzarası ve doğal olarak oluşan Giants Causeway denilen bir taşlı yapılar bulunmaktadır. Yol boyunca zaten çok güzel yerlerden geçeceksiniz.


Giants Causeway turunda ayrıca bir bölümden sonra Rope Bridge adında bir yere gideceksiniz. Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birtanesidir. Denizden yüksek yol boyunca yürüyüp asma bir köprüden geçip büyük kayalıklara ulaşıyorsunuz. İrlanda’nın en uç yeri olarak düşünebilirsiniz. Çok güzel manzarası, okyanus, doğa ve fotoğraf çektirmek için ideal bir yer.


Giants Causeway


Giant’s Causeway Rope Bridge

Giant's Causeway Rope Bridge

Celtic Boyne ValleyBu yer ile tek hatırladığım tarihi bir mezarlığı ziyaret ettiğimiz ve ayrıca binlerce yıllık küçük bir mağarayı ziyaret ettiğimizdir. Genel olarak burada da güzel bir doğa ile karşılaştım.


Celtic Boyne Valley

CorkDublin’den sonra İrlanda’nın en büyük şehri. Manzarası, eğlence hayatı, turistik yapılarıyla mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehir

Cork


Cork City

İrlanda’da gezilecek diğer yerler

Vakit yetersizliğinden veya tembelliğimden gidemediğim İrlanda’da gezilecek diğer yerler ise başlıklar şeklinde aşağıdaki gibidir.

 • Game Of Thrones setine ziyaret
 • Killarney National Park
 • Slea Head Drive
 • Connemara National Park
 • Gap of Dunloe
 • Slieve League
 • Sky road
 • Atlantic Drive on Achill Island
 • Dun Aongasa
 • Blarney Kalesi ve Bahçeleri
 • The Dingle Peninsula
 • İrlanda Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Bru na Boinne
 • Keem Bay
 • Dundalk
 • * Adını hatırlayamadığım güzel bir yer daha vardı anlattıklarımdan sonra hatırlayan olursa mümkünse yorum olarak yazsın. Dublin yakınlarda küçük tepelerden oluşan turistik bir yer. Dublin şehrinin ilk kuruluşu ya da Keltlerin ilk kurduğu şehir ile ilgili bir hikayesi var. Ayrıca turistik yerin girişinde korumalı bir bölümde büyük bir St. Patrick’s heykeli de bulunmaktadır.

  Not: Bu sayfada yer almayan fakat mutlaka görülmesi gereken yerler diye düşündüğünüz yerleri lütfen sayfanın sonunda yorum olarak veya kenan@irlandarehberi.com mail adresime bana yazarak iletebilirseniz sevinirim. Böylece sayfayı da sürekli güncel tutmaya çalışırım.

  2018 İrlanda Dil Okulu ve Konaklama Fiyatları

  Bizi Takip Edin


  2 Yorumlar

  1. merhaba öğrenci indirimi sağlamak için ne gibi bir belge gösterdiniz veya gerek oldu mu belge göstermeye? türkiyede geçerli olan öğrenci kimliği geçerli oluyor mu? teşekkürler

   • Merhaba,

    Ben DCU’de okuduğum için okul bir öğrenci üniversite kimliği vermişti. O kimliği maç bileti alırken veya bazı turistik yerlerde girişte göstermem yetiyordu. Eğer uzun süre kalacaksanız ulaşım için öğrenci kartı almanızı öneririm onun için okuldan öğrenci belgesi alıp merkezdeki bir yere yönlendirileceksiniz.

    Bunun dışında tren bileti alırken öğrenci kimliğinde yer alan öğrenci numarasını girmem indirimli bileti almam yetiyordu. Bazı yerlerde öğrenciyim demek yeterliydi herhangi bir onaylama istemiyorlardı.

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir